"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Karis väitlusturniiri lõpetamisel Vaidlemise asemel õpitagu väitlema (2)
27. november 2022
Pealinn

President Alar Karis ütles tänavuse presidendi väitlusturniiri lõppedes osalejaid ja nende õpetajaid tunnustades, et avalikus debatis napib sageli viisakust ning poliitikutel oleks tarvis vaidlemise asemel õppida väitlemist.

„See, mida ma täna nägin ja kuulsin, tekitas tunde, nagu teie oleksite avanud aknad ja uksed muidu läppunud õhuga majas,“ rääkis Karis, nimetades intrigeerivaks ja kaasahaaravaks väitlusturniiri teemat „Eestis peaks gümnaasiumihariduses eelistama väikest hulka õpilase valitud aineid suurele kohustuslike õppeainete arvule.“

„Teisalt nautisin seda, kuidas te tõepoolest väitlesite, argumenteerisite, olite sageli teadmistepõhised ja järjekindlad ning selge mõtte ja ladusa ütlemisega, aga alati viisakad oponendi suhtes,“ tunnustas president ja möönis, et just viisakust jääb avalikus debatis sageli väheseks – rohkem on sõnadega lajatamist, teravat solvamist ning üksteisest üle rääkimist, on pori, mitte argumente.

„Siin on põhjus, miks mul on kahju, et väitlusturniiri pole kuulamas tänaseid poliitikuid, kes mõnigi kord hülgavad väitluse ja valivad vaidluse. Aga loodetavasti on siin homsed poliitikud, kes poliitikasse jõudes ei unusta lihtsat soovitust: õppige väitlema, mitte vaidlema,“ soovitas Karis. 

Neljandat korda toimuv Eesti Väitlusseltsi ja presidendi kantselei koostöös korraldatav väitlusvõistlus on suunatud noortele, kes on alles väitlusega alustanud ja tahaksid end võistlusvoorudes proovile panna.

Eestikeelses finaalis väitlesid Tallinna Inglise Kolledži õpilased Laura Simson, Hans Juhan Olumets, Sophie Lisette Tischler ja Taavi Kippar, Richard Käsper, Georg Roy Nuudi. Venekeelses finaalis väitlesid Tymofii Slitenko Sakala Eragümnaasiumist, Ivan Vnukov ja Artur Bentsa Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist ning Gleb Serdjuk, Sofia Ossipova, Viktor Timošenko ja Artjom Suhhanov Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist. Vabariigi Presidendi väitlusturniiri peakohtunikud olid Martin Küüsmaa ja Anastassia Serbina.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
28. nov. 2022 12:31
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR Tere kõigile Suur tänu Jumalale CHARLY KERKIR minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste jaoks või kui teil on rahalisi raskusi, võtke lihtsalt ühendust selle imelise CHARLY KERKIR ga ja olete täiesti rahul. See suurepärane mees on mind just aidanud väikese summaga 55 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega mees, tänu sellele imelisele mehele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: charlykerkir@gmail.com Aitäh Märkus Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale
oma lugu
28. nov. 2022 01:34
kes ei oska vaielda, see ei oska ka väidelda. Vana ütlus on- vaidluses selgub tõde. Vaidlus on arvatav eesmärk, väitlus- põhjendusega leitav sobiv eesmärk. EV on neid mõlemaid eiratud. Käib praalimine, igas küsimuses! (teistmoodi väljendus ja õigem= mulisemine on pidev tegevus). Ülikoolide juurde luuakse instituute, kes istuvad riigipalgal ja on lihtsalt väljamõeldud töökohad. Tänases, 27.11.22 AK saateski oli jälle mingi instituut, millest pole kuulnudki varem ja tädi plunis oma teksti õhinaga.