President Alar Karis ütles tänavuse presidendi väitlusturniiri lõppedes osalejaid ja nende õpetajaid tunnustades, et avalikus debatis napib sageli viisakust ning poliitikutel oleks tarvis vaidlemise asemel õppida väitlemist.
„See, mida ma täna nägin ja kuulsin, tekitas tunde, nagu teie oleksite avanud aknad ja uksed muidu läppunud õhuga majas,“ rääkis Karis, nimetades intrigeerivaks ja kaasahaaravaks väitlusturniiri teemat „Eestis peaks gümnaasiumihariduses eelistama väikest hulka õpilase valitud aineid suurele kohustuslike õppeainete arvule.“
„Teisalt nautisin seda, kuidas te tõepoolest väitlesite, argumenteerisite, olite sageli teadmistepõhised ja järjekindlad ning selge mõtte ja ladusa ütlemisega, aga alati viisakad oponendi suhtes,“ tunnustas president ja möönis, et just viisakust jääb avalikus debatis sageli väheseks – rohkem on sõnadega lajatamist, teravat solvamist ning üksteisest üle rääkimist, on pori, mitte argumente.
„Siin on põhjus, miks mul on kahju, et väitlusturniiri pole kuulamas tänaseid poliitikuid, kes mõnigi kord hülgavad väitluse ja valivad vaidluse. Aga loodetavasti on siin homsed poliitikud, kes poliitikasse jõudes ei unusta lihtsat soovitust: õppige väitlema, mitte vaidlema,“ soovitas Karis.
Neljandat korda toimuv Eesti Väitlusseltsi ja presidendi kantselei koostöös korraldatav väitlusvõistlus on suunatud noortele, kes on alles väitlusega alustanud ja tahaksid end võistlusvoorudes proovile panna.
Eestikeelses finaalis väitlesid Tallinna Inglise Kolledži õpilased Laura Simson, Hans Juhan Olumets, Sophie Lisette Tischler ja Taavi Kippar, Richard Käsper, Georg Roy Nuudi. Venekeelses finaalis väitlesid Tymofii Slitenko Sakala Eragümnaasiumist, Ivan Vnukov ja Artur Bentsa Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist ning Gleb Serdjuk, Sofia Ossipova, Viktor Timošenko ja Artjom Suhhanov Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist. Vabariigi Presidendi väitlusturniiri peakohtunikud olid Martin Küüsmaa ja Anastassia Serbina.
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
28. nov. 2022 12:31