"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
KIIRABIARST RAUL ADLAS: Libedamatel päevadel kukub 20 inimest endal mõne luu puruks (0)
28. november 2022
Raul Adlas Foto Albert Truuväärt

Pealinn uuris, kas esimene lumi ja libedus on inimesi ka kukkuma pannud ning kuidas neil õnnestub püsti püsida.

Vanemad inimesed peaks väljas liikudes kellegi saatjaks võtma
Raul Adlas, Tallinna kiirabi peaarst

Esimene lumi ei ole veel väga palju kukkujaid arstiabi saama toonud. Viis kukkujat päevas ongi praegu keskmine arv. Tippajal aga tuleb abi anda paarikümnele kukkujale päevas. Meditsiiniabi läheb inimestel rohkem vaja ikka siis, kui ilm väga äkitselt muutub ning tekib must jää.
Praegune kena talveilm meditsiinisüsteemile suurt koormust kaasa ei too. Talv alles algas. Eelmisel talvel vajati  kukkumise tõttu kõige rohkem abi aasta viimasel päeval, 31. detsembril. Siis kukkus 11 inimest nii õnnetult, et kiirabi pidi kohale sõitma. Kui libedal ajal on vaja üksi väljas käia, soovitan kasutada jalatsite kaitsevahendeid, mida rahvasuus kutsutakse ka kassideks. Need pannakse talla külge, et vältida libisemist.
Libedaga kukkumisel on tüüpilised peapõrutus või luumurrud käe randmeosas, külili kukkudes murrud õlas ja puusa piirkonnas. Oluline on olla libeduseks valmis – uurida ilmateadet ja proovida kodust või ka liiklusvahendist väljudes ettevaatlikult, kas äkki on libe. Võimalusel tasub eriti eakatel inimestel, kellel võib olla raskem tasakaalu hoida, hoiduda omapäi õues käimisest siis, kui pluss- ja miinuskraadid kiiresti vahetuvad. Esimestel talvepäevadel peaksid nad välja minnes paluma kedagi saatjaks kaasa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.