"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lastemuuseumi Miiamilla uus väljapanek toob üksmeeletoa ja fantaasiakambri (0)
28. november 2022
Mats Õun

Uuenenud muuseumi üksmeeletoas saab luuke avades nõu, kuidas pahurust võita, ning laes rippuvate kuumaõhupallidega oma muresid õhku lennutada. Laste idee järgi loodud padjakindluse alal tohib aga rahumeeli voodipesust onne ja losse ehitada.

13 aastat Kadriorus lapsi rõõmustanud muuseum Miiamilla saab peagi uue ruumikujunduse ja sisu. Senise teema «Sõprus» asemel on uue püsiväljapaneku nimi «Laste maailmaruumid» ning see on mõeldud avastamiseks kogu perele. «Uued eksponaadid hakkavad elama ja avama ennast mängu kaudu, mis omakorda aitab ka tegevusi lahti mõtestada ja nendest õppida,» selgitas muuseumi juhataja Jane Meresmaa-Roos.
Tulevased esemed ja elemendid on muuseumi juhataja sõnul loodud nii, et laps tunnetaks väljapanekut kogu oma mõttemaailmaga. Muuseumitubades saavad olema sise- ja välismaailmaruum, lisaks fantaasiakamber.
Siseilmale mõeldud toas saab laps uurida oma tundeid ja nende juhtimist. Väliskeskkonnale suunatud kambris kogetakse jällegi linnaelu, tööleminekut ja muud igapäevast.

Mis värvi on tunded?

Fantaasiaruumis ärgitatakse seevastu noore inimese kujutlusvõimet. «Avame inimese siseilmas peituvaid põhitundeid asjade kaudu, mida leiab iga lapse toast,» rääkis juhataja. «Tuleb narivoodi koos voodialuste tegelastega, salapärane teise maailma avanev riidekapp, teatraalsete elementidega jutu- ja raamatupesa, lakke kõrguv padjakindlus ja palju muud.»
Uus väljapanek aitab ka lastel hirmu võita. «Oleme kõik peljanud tundmatut tühjust oma voodi all. Lapse fantaasia on ju uskumatult lai,» lausus Meresmaa-Roos. «Uues väljapanekus paigutame voodi alla kahtlased helid ja suured ähvardavad silmad. Kui laps asja uurima läheb ja julgeb oma hirmule otsa vaadata, siis saab ta teada, et selle taga on hoopis sasipuntras sukapüksid või vana mängukaru.»
Siseilmaruumis saavad laps ja vanem kahe kõrvuti asetseva puutetundliku ekraani peal proovida, mis värvi on külastaja jaoks tema kuus põhitunnet ning millise kehaosaga ta neid tundeid kogeb.
Pesukorvist saab otsida tülisokki ja sobitada talle paarilist, riidekapp jällegi avaneb suure ja salapärasena. Saab seal rippuvate rõivaste taskutes sorida ja eri asju välja koukida. Selga saab panna ka tunderõivaid, avastada lõhnu ja helisid või jõuda kapi tagant mööduvasse käiku, kust pääseb tundeelukate koobastesse.
Seevastu välismaailmaruumis saab laps ise linna loojaks hakata. «Mängida saab töö- ja rollimänge,» selgitas muuseumijuhataja. «Laps võib külastada kultuuripaika, puhata rohealal või kuulata keskkonnakerra pugenud esemete lugusid.»
Muu seas leiab välismaailmast ka ehitusplatsi ja selle äärest kraana, et eri materjale tõsta. Samuti veoauto, mis tarviliku kraami kohale toob. Pinnase laiali lükkamisel aitab aga tööd teha buldooser. Platsile tulevad nii puidust ehitusklotsid kui ka kineetiline liiv. Aukudega seinale saab külastaja omaenda isiklikku linna ehitada. Kauplemispunktist avaneb aga luuk, läbi mille saab mängida nii müüki kui teenindamist. Võib minna ka kauplusse sisse ja asju ise riiulitelt korvi laduda. Või ka tühjaks jäävaid kaubariiuleid uuesti täita.
Üksmeeletoa laes hõljub aga hulk kuumaõhupalle, millest kaks suuremat saab alla tõmmata, et jätta õhupalli all olevasse korvi sedel oma murega.

Kuidas tüli lahendada

Lisaks tuleb iga kahe aasta tagant vahetuva väljapanekuga ruumi üksmeeletuba, kus saab meeli halvavate tunnetega lähemat tutvust teha. «Üksmeeletoas küsime, kuidas tunneb inimene end siis, kui ta on pahur, kellegagi tülis või vihane,» rääkis Meresmaa-Roos. «Anname lapsele võimaluse kogeda neid tundeid kogu kehaga. Panna oma pea mustadesse aukudesse ja kuulata, kuidas seal kohiseb, sahiseb ja silmade ees sähvib.»
Samas on muuseumijuhataja sõnul kohe kõrval ka lahendused. «Lahenduste luuke avades saame teada, kuidas paha tunnet endast välja saada. Või siis õpime, et igal tülil on alati mitu tahku,» märkis ta.
Seina seest leiab pisikese teatrilava, kus saab mängida nukkudega ning luua magnetiga kinnituvaid taustu vahetades mitmesuguseid stseene.
Tujumängudes saab keerutada kokku erinevaid nägusid, ühendades silmi, ninasid ning suid. Kokku saab igale pildile näo, millelt leiab ühe kuni kolm eri tunnet. Iga keerutatava elemendi üks tahk on ka peegel, nii et laps saab oma näoilmetega tunnete virvarri panustada. Juhataja toonitas, et põneva elamuse kõrval on Miiamillasse tuleku eesmärgiks ikkagi uute oskuste omandamine, mida saab igapäevaelus kasutada.
Laste vanematele luuakse kaasaelamiseks oma tasand ning nad saavad ühes lapsega eri mänge läbi teha.
Uute ruumide siseilme muutub helgemaks. Kasutusele võetakse vanade kihtide alt välja tulnud naturaalsed ja neutraalsed toonid, mis mõjuvad lapsesõbralikult. Samuti nooremale põlvkonnale tuttavad elemendid, nagu näiteks kavalalt kujundatud portaalikoridor, mis viib külastajad laste sisemaailma.

1930ndate hõng jääb alles

Maja, milles Miiamilla tegutseb, ehitati 1937. aastal Kadrioru lastepargi peahooneks. Ruumide algupärased detailid, nagu põneva laudismustriga lagi, valge kahhelkividest ahi ja tähetorni viiv trepp, jäävad alles. «Ka kõik vanas püsiväljapanekus leidunud esemed saavad endale uue kasutuse,» kinnitas Meresmaa-Roos. Mõned endise väljapaneku erilised lastemagnetid, nagu saja-aastane kassaaparaat või vürtspoe vitriinkapid, leiavad kasutuse ka muidu täielikult uue näo saavates ruumides. Muud asjad liiguvad edasi teistesse Tallinna lasteasutustesse.
Uuendatakse kõigi muuseumitubade valgustus, põrandapinnad ja tualettruumid. Värske välimuse saab ka kohvik.

Uue sisu väljamõtlemises on lisaks hariduspsühholoogidele kaasa löönud lapsed ise. Uue väljapaneku ehitaja, ettevõtte Motor tegevjuhi Ott Sarapuu sõnul on laste soove arvesse võetud. «Paljud lapsed ehitavad kodus patjadest ja muust kraamist onne ning kindluseid,» tõi Sarapuu näite. «Pärast on ikka tüli majas, et kas niimoodi siis võib. Miiamillas õnneks seda muret pole. Siin saab hakata julgelt padjakindlust püstitama. Selleks on ette nähtud lausa oma ala ja spetsiaalsed vahendid.»
Praegune, 2009. aastast pärinev ja sõprusest kõnelev püsiväljapanek on avatud veel käesoleva aasta lõpuni. Uuendamine läheb lahti 2023. aasta alguses ning peab olema lõpetatud ülejärgmiseks aastaks. Senikaua jätkab muuseum tundide tegemist lasteaedades ja teistes linnamuuseumi filiaalides. Samuti korraldab muuseum õuesõppetunde, lastetuure ja muuseumiväliseid üritusi. Täpsema info, millisesse muuseumisse Miiamilla tunnid ja üritused uuest aastast liiguvad, leiab juba peatselt linnamuuseumi ja Miiamilla veebi- ja Facebooki lehelt. Muuseumi värskendamine maksab ligi 766 000 eurot.

Uued väljapanekud ka mujal

Miiamilla järel ootavad uuendamist Kiek in de Köki kindlustustemuuseum ja Undi ning Tammsaare muuseumid.
Lisaks lastemuuseumile Miiamilla on Tallinnal plaan ka teiste linnamuuseumide väljapanekuid värskendada. Nii valmisid eelmisel aastal täiesti uue kontseptsiooniga Kalamaja muuseum ning Vilde kirjandusmuuseum. Miiamilla järel ootavad oma korda Kiek in de Köki kindlustustemuuseum ja Undi ning Tammsaare muuseumid. Abilinnapea Kaarel Oja sõnul on mõne muuseumi väljapanek juba üle paarikümne aasta muutumatult püsinud ja nüüd tuleb see viga parandada. «Püsiekspositsioonid võiksid uueneda iga kümne aasta tagant ja tegelikult oleme viimasel ajal hoo üles saanud,» märkis. «Tahaks uskuda, et saame Tallinna muuseumidele varsti tiiru peale. Lisaks eksponaatide väsimisele muutuvad ajas ka meie ootused muuseumidele ning peame pidevalt värsked püsima, et neile vastata. See, mida me 20 aastat tagasi tahtsime, erineb tänastest ootustest kõvasti.»
Oja sõnul on ka oluline, et väljapanekud vastaksid koolide ja lasteaedade moodsatele ootustele ja kasvataksid meid inimestena.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.