"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Leedus on meist õiglasem maksusüsteem (0)
28. november 2022
Foto Pixabay

Leedus tõuseb järgmisest aastast tulumaksuvaba miinimum ligi 16% – 540 eurolt 625 eurole. Hinnanguliselt kaotab riigieelarve selle tulemusel aastas 164,3 miljonit eurot.
Teisalt ei toetata selle muudatusega rikkaid, sest maksuvaba miinimumtulu arvutamise valemi muutmise järel suureneb kättesaadav sissetulek vaid neil, kes teenivad kuni keskmist palka. 625 eurot rakendub seega juhul, kui üksikisiku sissetulek ei ületa järgmise aasta ennustatavat keskmist palka 1926 eurot. Praegu ulatub see 1704 euroni.
Üldiselt on Leedut järjest enam põhjust pidada Balti tiigriks, sest inimeste elatustase rebib end järjest enam Lätist ja Eestist ette.
Muuhulgas on sealne maksusüsteem sotsiaalselt õiglasem, sest lisaks tulumaksu eristustele kehtib seal astmeline tulumaks ka intressitulule ja kinnisvara võõrandamisest saadud tulule. Kuigi sissetulekute suuruse järgi on oldud Eestist maas, on seal võimalik sama raha eest palju enam osta – ehk siis hinnad on odavamad. Juba enne koroonakriisi ehk n-ö headel aegadel suutsid leedulased endale lubada keskmiselt ligi 10% kaupu ja teenuseid rohkem kui meie oma sissetulekute juures.
Leedulaste ees juhtis Éesti küll pankadesse paigutatud säästude osas, mida võis pidada positiivseks. Teisalt on aga inflatsioon sellestki nüüdseks veerandi hävitanud. Leedu inflatsioon on meist alati olnud küll mitte palju, aga siiski mõnevõrra väiksem. Seega pole meil positiivseid eeskujusid majanduse ergutamiseks vaja kaugelt otsida.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.