"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
linnavolikogu infotund Abilinnapea Vadim Belobrovtsev: Omavalitsus ei saa riigi eest õpetajaid ise välja koolitada (0)
01. detsember 2022
Vadim Belobrovtsev Foto Albert Truuväärt

Riigikogu menetluses olev eelnõu eestikeelsele haridusele üleminekust räägib 99 protsendi ulatuses riigi funktsioonidest. Need on riigi poolt tehtavad tegevused. Tallinn ei saa seda tegevust, sh õpetajate väljakoolitamist ning uusi õppeprogramme ise teha ja kinni maksta. Ootame, mis raha tuleb riigile ja mis sellest Tallinnale,“ rääkis Tallinna linnavolikogu infotunnis abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Volikogu liikmest küsija Sander Andla osutas sellele, et Riigikogus kolmanda lugemise ootel olevas 2023. aasta riigieelarves nähakse eestikeelsele õppele ülemineku ettevalmistamiseks ja toetamiseks ette 41 miljonit eurot. Tallinna linnavalitsuse poolt linnavolikokku saadetud pealinna järgmise aasta eelarves ei ole eestikeelsele õppele ülemineku ettevalmistamiseks ja toetamiseks aga raha ette nähtud.

Belobrovtsev vastas, et kui linnaeelarve kokku pannakse, siis selles nähakse ette konkreetne raha konkreetse tegevuse tarvis. „Riigikogu pole eelnõu veel vastu võtnud ning pole ka veel teada, milles riigi konkreetne tegevus seisneb. Kui volikogule saata teadmata tegevusteks eelnõu, siis hakkate te ise küsima, milleks see raha läheb. Linnavalitsus peab lähtuma konkreetsetest tegevustest.“

Linna keelekursused

Belobrovtsev selgitas, et linn on ise alates 2018. aastast oma vahenditega läbi keelekursuste koolitanud õpetajaid, kes on vajanud oma keeleoskuse parandamist. „Muukeelsed õpetajad saavad seeläbi konkreetset abi. See raha on ka järgmiseks aastaks olemas. Kui õpetajad vajavad keeleõppeks lisaraha, siis linna kulul saab seda teha ja linn maksab selle kinni hoolimata sellest, kui palju seda õpet vajab, kas siis 100 või 500 inimest. See raha on kindlasti olemas,“ kinnitas ta.

Abilinnapea tõi välja, et jätkuvalt eksisteerib õpetajate põud, mis on pikaajaline probleem ja mida ei lahenda ühe eelnõuga. „Õpetajate puuduse probleemi sellega ei lahenda. Riik peab ise koolitama ajapikku rohkem õpetajaid. Tallinn ei saa riigi eest koostada ka õppemetoodikat, mis on keeleõppeks hädavajalik.“

Belobrovtsevi sõnul tahetakse kiiremas korras läbi viia keelereformi, mida ei suudetud teha aastakümneid. „Oleme ise ning ka koostöös valdade ja linnade liiduga pöördunud valitsuse poole palvega, et õpetajaid ei ole kuskilt võtta. Väga lihtne on seadust muuta nii, et näiteks aastaks 2024 peavad kõik õpetajad valdama eesti keelt teatud tasemel ning kirjutada selleks ette mingi summa. Aga isegi suure rahaga inimesi kohe õpetajateks ei tee. Kui tahame, et kõik oskaksid heal tasemel eesti keelt, siis ei piisa selleks rahast. Vaja on õpetajaid,“ märkis ta.

Lisarühmad lasteaedades

Vastates Sirlis Sõmer-Kulli küsimusele lasteaiakohtade ning eriti sõimekohtade puudusest, tõdes abilinnapea, et neid tõesti pole piisavalt kesklinna, Pirita ja Nõmme piirkonnas. Kindlasti aga töötatakse selles suunas, et renoveeritavaid lasteaedasid laiendada. „Põhipõhjus on selles, et uuteks lasteaedadeks pole nii palju ruumi. Kesklinna lasteaiad on küll hubased, aga väikesed võrreldes Lasnamäe või Õismäe lasteaedadega. Kesklinnas pole lihtsalt maad uute lasteaedade ehitamiseks.“

Praegu ning ka järgmisel aastal käib pidev lasteaedade renoveerimine. Valmis saab viis uut lasteaeda koos sõimerühmadega. „Merivälja uues hoones lisandub kaks rühma. Samuti tulevad uued rühmad juurde Pirital, Mustamäel, Kalamajas ja Lasnamäel. Rühmi saavad lisaks ka Nõmme ja Männiku lasteaiad,“ loetles Belobrovtsev.

Ta selgitas, et Veerise lasteaed Haaberstis saab järgmisel aastal 110 000 eurot lasteaia juurdeehituse projekteerimiseks, millega lisandub kolm uut rühma. „Kui vahepeal oli soov ehitada uus lasteaed naaberkrundile, siis seda siiski teha ei saanud. Nüüd ehitatakse olemasoleva lasteaia territooriumile lisaruumid.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.