"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Digivarjud aitavad paigaldada katustele päikesepaneele, Tallinn võtab käsile linna 3D mudeli edasiarengu (0)
01. detsember 2022
Foto Albert Truuväärt

„Tallinna 3D mudeli eesmärk on olla eelkõige kergelt kasutatav töövahend nii linna töötajatele, linnakodanikule ja ettevõtjale. Välja näeb see ilmselt nagu üks tavaline kolmemõõtmeline linn arvutimängus,“ ütles Tallinna abilinnapea Madle Lippus

Lippuse sõnul on üks olulisi arengusuundi koostöös päikeseenergia tootjatega sellise funktsionaalsuse loomine, mis annab ülevaate Tallinna katuste päikeseenergia tootmise potentsiaalist. “Seda on võrdlemisi lihtne teha. Hooned mudelina on meil juba nagunii olemas, seda tuleb nüüd paari kriteeriumi võrra täiendada nägemaks, kust langevad varjud ning millised on kaldenurgad,“ rääkis Lippus uutest arengutest linna 3D mudeli täiendamisel järgmisel aastal. 

„Selle põhjal ongi juba iga linnakodaniku jaoks eelanalüüs tehtud, kas tal üldse oleks põhjust hakata mõtlema päikesepaneelide paigaldamisest katusele. Praegu peab kodanik kõigepealt sellise eelhinnangu mõnelt päikesepaneele paigaldavalt ettevõttelt tellima ja see on suur ressursikulu kõigile, mida saaks aga lihtsalt automatiseerida,“ pakkus Lippus.   

Tema sõnul on nii Tallinna 3D mudeli kui ka paralleelselt kasutuses oleva Tallinna digikaksiku puhul oluline see, et sellel oleksid väga praktilised kasutusvõimalused iga linnakodaniku jaoks. „Tallinna vanalinnast on juba aastaid tagasi loodud väga uhke ja detailne digitaalne mudel, mis on väärtus omaette. Nüüd on väga oluline luua sinna juurde erinevaid praktilisi kasutusvõimalusi.“

Valgus ja varjud

Kuid siinjuures on olemasolevat kahte mudelit vaja ka eristada. Tallinna digikaksik on platvorm, mis koondab enda alla palju teenuseid ning andmeid, näiteks hoonete ja rajatiste ehitusinfo mudelid (BIM), nende rakendamine ehituse- halduse- ning loamenetluse protsessides, teede monitoorimise andmed teede seisukorra parandamiseks jpt. 3D mudel on üks digikaksiku teenustest. See on 3D vaatur, mille abil on võimalik vajalikke andmeid või simulatsioone visualiseerida.

Praegu olemasoleval 3D linnamudelil on juba ka mitmeid kasutusvõimalusi, seda eelkõige planeeringute valdkonnas. Nõnda valmis ERR-i maja detailplaneeringu avalikuks väljapanekuks hoone ning mõnede planeeringu kihtide näiteks haljastus ja hoonestusala 3D mudelid, mis võimaldab planeeritavat hoonet vaadata keskkonnas kolmemõõtmelisena. Lisaks on teostatud sadama ning Kadrioru piirkonna detailne kaardistus droonidega, millest on loodud reaalsus-pindmudel (reality mesh), mis võimaldab vaadelda planeeritavat lahendust fotorealistlikus keskkonnas.

ERR-i planeeringuga saab tutvuda avalikult kättesaadavas stseenivaaturis: (https://tallinngis.maps.arcgis.com/apps/webappviewer3d/index.html?id=16a84d6c12d34a41b75be71a06de2f49)

„Nii eelpool välja toodud stseenivaaturis kui ka linnamudelis saab sisse lülitada ka varjud, et analüüsida olemasolevatest või planeeritavatest hoonetest tingitud loomuliku valguse tingimusi kasutaja poolt valitud kuupäeval ja kellaajal. Neid võimalusi olemegi tasapisi juurde loonud ning järgmisest aastast läheme edasi suurema hooga,“ näitlikustas abilinnapea.

Digikaksiku edasiarendus

Lippuse sõnul elame me infokülluse ühiskonnas, mis tähendab, et olemasolevat infot on rohkem, kui suudame seda harjumuspäraste vahenditega tõhusalt hallata. Tallinna digikaksiku eesmärk on muuta olemasolevat infot lihtsamini kättesaadavaks ja seostada see omavahel nii, et sellest tekiks uut väärtust nii linnakodanikule, ettevõtjale kui linnaorganisatsioonile endale. Samuti koguda struktureeritud andmeid, sh andmeid haljastuse ja tehnovõrkude kohta.

Digikaksiku arendamise vajadus on tingitud ka Tallinn 2035 arengustrateegia õigeaegseks elluviimiseks. „Tallinna arengustrateegia ei ole pelgalt kaunilt kõlavaid lubadusi täis dokument, vaid tegemist on väga oluliste muudatustega, mis parandavad kõigi linnakodanike ning külaliste heaolu- ja ühtsustunnet. Tallinna digikaksik aitab strateegia eesmärke saavutada eelkõige linnaplaneerimise, linnamaastiku, linnavara, keskkonnahoiu ja liikuvuse tegevusvaldkondades,“ kinnitas ta.

Töövahend kõigile

Peamised arenduse suunad järgmiseks aastaks on aga mudelplaneerimise (3D planeeringud) rakendamine linnaplaneerimise valdkonnas ja ehitusinfomudelite (BIM) laildane kasutuselevõtt linnavara valdkonnas. Samuti mobiilne andmehõive paremate otsuste tegemiseks teede korrashoiu ja renoveerimise protsessides ning detailsete dünaamiliste rohemudelite (3D haljastus, mis arvestab puude jms kasvamisega aja jooksul) loomine ja kasutuselevõtt rohelise maailmalinna eesmärkide saavutamiseks ning haljastu paremaks planeerimiseks ja haldamiseks.

„Tallinna 3D mudeli eesmärk on olla eelkõige kergelt kasutatav töövahend nii linna töötajatele, linnakodanikule ja ettevõtjale. Välja näeb see ilmselt nagu üks tavaline kolmemõõtmeline linn arvutimängus,“ nentis Lippus. 

Tallinna 3D linnamudel

Linnamudel on andmete osas jooksvalt uuenev ning sisu osas täienev kolmemõõtmeline digitaalne mudel Tallinnast.

Mudeli loomisel liigutakse üldisemast detailsema suunas. Linnamudeli esimene versioon põhineb Tallinna aluskaardi (mõõtkava 1:2000) andmetel. Kõrgusandmete alusel on visualiseeritud hooned ja rajatised. Veebilahenduse eesmärk on anda kasutajatele linnakeskkonnast ruumiline tunnetus. Rakendus võimaldab otsida aadresse, kuvada varje, mõõta kõrgusi ning kihte sisse ja välja lülitada.

Tallinna aluskaardi andmestikuga on võimalik tutvuda ja algandmeid alla laadida Tallinna geoportaalist.

Maapinna kõrgusandmete aluseks Tallinna ulatuses on Maa-ameti 2019. aasta kevadise lennu laserandmestik. Andmed on informatiivse iseloomuga ja rakenduse kasutamisel lähtuda andmestiku detailsusastmest ja ajakohasusest.

Tallinna 3D linnamudeliga saab tutvuda siin: https://gis.tallinn.ee/linnamudel/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.