"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Tallinna eelarve näeb ette ühistranspordivõrgu arendamist ja kaasajastamist, pilootprojektina tulevad tänavatele ööbussid (0)
01. detsember 2022

Tallinna 2023. aasta eelarve eelnõu kohaselt on transpordivaldkonnas prioriteetideks liinivõrgu arendamine ja kaasajastamine ning pealinna ühistranspordi keskkonnasõbralikkuse suurendamine, samuti tagatakse tallinlastele jätkuvalt tasuta ühistransport.

Valdkonda kureeriv abilinnapea Tanel Kiik märkis, et linnatranspordi tegevuskuludeks on järgmiseks aastaks planeeritud 129,7 miljonit ja investeeringuteks 6,4 miljonit eurot. „Tallinn on võimaldanud nüüdseks ligi kümme aastat oma elanikel ühistransporti tasuta kasutada. Soovides pakkuda konkurentsivõimelist alternatiivi isikliku sõiduauto kasutamisele, jätkame nii liinivõrgu arendamise kui ka veeremi uuendamisega, millesse oleme viimastel aastatel oluliselt panustanud,“ lausus Kiik. „ Tasuta ja mugava ühistranspordi pakkumine on mitme samaaegse kriisiga toimetulekul inimestele vajalik toetusmeede.“

Kiige sõnul soovib linn lähiaastatel soetada uusi tramme ja elektribusse, millega järgmisel aastal alustatakse. „Keskkonnasõbralik ühistransport on olnud Tallinna selge prioriteet. Selles osas on kindlasti märgiline elektribusside soetamine jalaadimispunktide rajamine. Projekti kogumaksumus on ligi 10 miljonit eurot, millest järgmiseks aastaks on linnaeelarvesse kavandatud miljon eurot,“ rääkis abilinnapea.

Järgmisel aastal alustab linn hooldustrammi hankimist, mis on vajalik rööbastee lihvimiseks ja harjamiseks, samuti nähakse ette vahendid renoveeritud trammidele konditsioneeride ja ühistranspordisõidukitele häälteadustussüsteemide paigaldamiseks, rööbaste vahetuseks Tartu maantee, Liivalaia ja Pronksi ristmikul, Tondi lõppjaama trammi harutee pikendamiseks, trammide täiendava varjualusega seisuala ehitamiseks Vana-Lõuna tänava depoosse ning ühissõidukite pesula- ja remondihoone ehituseks aadressile Peterburi tee 73. Lisaks on kavandatud vahendid ühistranspordi juhtimiskeskuse käivitamiseks (sh tarkvara) ehk intelligentse transpordi juhtimise süsteemi rajamiseks. Jätkatakse ka ühistranspordipeatustesse ootekodade, reaalaja infotabloode ja sõiduplaanide paigaldamist ning avariiliste kandemastide asendamist.

2023. aastal jätkuvad ka mitmed välisrahastusega projektid linnatranspordi arendamiseks. Projekti „CitySCAPE“ eesmärgiks on uurida ja testida linnade multimodaalse transpordi küberturvalisust. Projektis „Infovahetuse platvorm ühis- ja nõudepõhise transpordisüsteemi haldamiseks“ testitakse nõudluspõhist transpordi terviksüsteemi alates reisija koduuksest kuni pealinna transpordi sõlmpunktidesse nagu Ülemiste transpordisõlm ja Tallinna sadam ja edasi üle mere Helsingisse. Projekti „Mobiilsusteenuse (MAAS) rakendamine Eesti linnade ühis- ja eratranspordi ühendamiseks“ käigus hangitakse liikuvusteenuse platvorm, mis võimaldab liita erinevad Tallinnas pakutavad transporditeenused ühtseks paketiks koos sõiduplaneerimise ja maksmise teenustega. Projekti „Euroopa kliimaneutraalsete linnade nutikad ühistranspordi algatused – SPINE“ visioon on kiirendada kliimaneutraalsuse saavutamist, tugevdades ühistranspordisüsteeme nende nutika integreerimise kaudu uute liikumisteenuste, jagamisskeemide, aktiivsete transpordiliikide ja mikromobiilsusega.

Järgmisel aastal soovib linn alustada ka ööbusside pilootprojektiga, mis kestab 15. maist kuni 17. septembrini. Kokku planeeritakse neli ööbusiilini Väike-Õismäe, Mustamäe, Priisle ja Pelguranna suunal, alguspunkt on kõigil liinidel Balti jaamas. Väljumised toimuvad nädalavahetuseti kell 00.30 kuni 04.30.

Tallinna 2023. aasta linnaeelarve peab heaks kiitma linnavolikogu. Volikogule esitatud linnaeelarve eelnõu on kogumahuga 1,14 miljardit eurot, mis on 66,5 miljonit eurot ehk 6,2 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarves.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid