"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Loomakaitse Selts korraldas 3. detsembril kinos Sõprus koertele pühendatud eriürituse (0)
02. detsember 2022
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Viimase aasta vältel on koer mitmel korral traagiliselt inimest rünnanud. Pea kõigil juhtudel on jäänud kõlama, et olukorda oleks saanud vältida, kui omanik oleks oma looma paremini mõistnud. Loom ei saa meile öelda, mida ta tunneb ja mõtleb, mistõttu on oluline, et omanik oskaks oma lemmiku kehakeelt lugeda ja tõlgendada. Eesti Loomakaitse Selts kutsubki loomasõpru 3. detsembril kinosse Sõprus, kus kogenud spetsialistid õpetavad koera kehakeelt paremini mõistma.   

Koertele pühendatud eriürituse raames annab loengu Koerakeele kooli asutaja Britt Purdelo, kes õpetab, kuidas tunda ära ärevuse ja stressi ilminguid koera käitumises ja kehakeeles. Britt Purdelo on õppinud etoloogiat, ehk loomade käitumist, Suurbritannias Aberystwythi ülikoolis.

Spetsialiseerunud on Britt just nimelt koerte käitumisele ning tegeleb igapäevaselt koerte ja nende omanikega, et aidata muu hulgas tulla toime looma arglikkuse ja agressiooniga. „Vabalt elavatel koertel ei ole selliseid käitumisprobleeme, nagu perelemmikutel,” rääkis ta. “Minu töö on mõelda omanikuga koos, kuidas tagada koerale liigiomane keskkond, sest eesmärk on ju koera emotsionaalset seisundit päriselt parandada, mitte peita seda kuulekuse taha.“

Kuna paljudel juhtudel muudab koera käitumise ootamatuks traumast või haigusest tulenev valu, on üritusele kõnelema kutsutud ka tuntud veterinaar ja Eesti Väikeloomaarstide Seltsi liige Tiina Toomet.

Inimesed kipuvad arvama, et küll loom häälitsedes märku annab, kui kuskilt valutab, ent loomad oskavad suurepäraselt valu omaniku eest varjata. Selleks, et loom saaks õigeaegset abi, peab omanik suutma märgata valu ilminguid enne kui need muutuvad kriitiliseks ning võivad põhjustada koera ootamatut käitumist.

Ideaalis võiks koeraomanik juba koera võttes teha otsuse käia loomaga kutsikakoolis, kus inimene õpib oma uut sõpra paremini tundma ning loomalaps õpib väärtuslikke sotsiaalseid oskusi. Täiskasvanud koera võtmisel peab aga arvestama, et looma iseloom on välja kujunenud ning inimene peab tegema endast oleneva, et sõpra võimalikult hästi mõista.  

Just nimelt koerte omavahelise suhtluse mõistmisele on pühendatud laupäevast eriüritust lõpetav film „Hulkurid“. Filmi peategelased on hulkurkoerad Zeytin, Nazar ja Kartal, kes viivad vaataja Istanbuli tänavaelu keskele. „Hulkurid“ kasutab tavatut koera vaatenurka, et heita kriitiline pilk inimühiskonnale ja näidata, milline on elu neil, kel puudub turvatunne ja varjualune. 

Ürituse piletid on saadaval kino Sõprus kodulehel või ürituse päeval kohapeal. 

Kõik piletimüügist saadav tulu läheb kodutute, hüljatud ja väärkoheldud loomade abistamiseks ning loomade õiguste eest seismiseks ja hea loomapidamise tava tutvustamiseks.

Piletimüükhttps://kinosoprus.ee/et/yritus/koertele-puhendatud-laupaev-sopruses

Ürituse Facebooki lehthttps://fb.me/e/33qNiO2Zf

Ürituse toimumise aeg ja koht: 3. detsember 2022, kell 13:00, kino Sõprus

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.