"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Elutähtsaid teenuseid pakkuvad ettevõtted valmistuvad kriisiks (1)
02. detsember 2022

Aktsiaseltsil Tallinna Vesi on kokku 3 miljonit tarbijat ja konkreetsed kriisiplaanid probleemide lahendamiseks on olemas. Küll on aga suurim eesmärk Tallinna Veel toota tulevikus endale ise energiat.

Elutähtsaid teenuseid pakkuvad ettevõtted jagasid Ülemiste veepuhastusjaama 95. aastapäevale pühendatud konverentsil “Puhta vee päev” kogemusi ja mõtteid, kuidas pakkuda järjepidevat teenust ka kriiside ajal kõrge energiahinna ja keskkonna jalajälje valguses.

“Ühel hetkel soovime olla sõltumatud, aga see võtab aega,” rääkis AS Tallinna Vesi juhatuse esimees Aleksandr Timofejev. “Tallinna Vesi on ettevõte, kes kasutab hästi palju loodusressurssi, sest vee töötlemiseks on vaja väga palju energiat. Esimese sammuna soovime saada energia biogaasist, mida me toodame puhastatud reoveest.”

Tallinna kaugküttega varustaja AS Utilitase juht Robert Kitt tõi välja, et kriiside ajal on ettevõtte jaoks kõige olulisem varundada erinevaid kombinatsioone kütustest, mida ühe või teise kütuse mitte kättesaadavuse korral on võimalik kasutada. Kiti sõnul on aga oluline, et mida kiiremini teha ära kütusepööre kohalikule taastuvale ressursile, seda turvalisemalt saab meie tarbija end tunda.

Selles suunas on liikumas ka Utilitas. “Näiteks sellel hooajal me oleme installeerinud Mustamäe koostootmisjaama teise astme suitsugaaside kondensaatori, mis võimaldab võtta välja heitsoojust korstnasse minevalt suitsugaasilt ja mis võimaldab korstnasse mineva veeauru temperatuuri alandada 25 kraadilt 20-le ja kasutada seda soojust küttesüsteemis,” lausus Kitt.

Põhja-Eesti regionaalhaigla jaoks on kriisis tegutsemise üks alus erinevad kriisiplaanid, kuid palju olulisem märksõna on õppused, mis annavad tegeliku pildi võimekusest.

“Olgu kasvõi evakuatsiooniõppused, tulekahjuõppused, meditsiinilised õppused, viimane oli küberturbeõppus ja me jätkame nendega,” rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedo.

Kuid erinevate kriiside haldamisel mängivad suurt rolli ka kaasaegsed lahendused, Tallinna Vesi on investeerinud uude jääpesutehnoloogiasse, mis puhastab veetorustikke keskkonda  energiat säästvalt. Plaan on viie aastaga uuel moel kõik Tallinna veetorustikud puhtaks pesta. “Jää ikkagi füüsiliselt mõjutab veetorustike sisemust ja seeläbi puhastab ära. Ma usun, et tallinlased tunnetavad seda vee kvaliteedis, vee paremas maitses,” lubas Watercomi tegevdirektor Reigo Marosov.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mihkel
2. dets. 2022 18:40
Väga vajalik teema, sooviks uuest tehnoloogiast rohkem infot.