"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
arvamus Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri: Aeg plaanid üle vaadata, mida järgmisel aastal on kavas teha (0)
02. detsember 2022
Karmo Kuri

Aasta lõpus on kombeks teha kokkuvõtteid, aga seada paika ka plaanid uueks aastaks. Kuigi järgmise aasta eelarve menetlemine linnavolikogus veel käib ning see võetakse vastu alles mõne nädala pärast, on sobiv hetk heita pilk mõnele asjale, mis kavas.

Suurematest Nõmmega seotud plaanidest saab esile tuua investeeringud haridusse. Kavade kohaselt algavad järgmisel aastal ehitustööd Männiku ja Männimudila lasteaias. Eelarve eelnõus on nendeks töödeks planeeritud 13,3 miljonit eurot. Loodame, et kõik hanked õnnestuvad ja ehitustööd sujuvad tõrgeteta. Elanike seisukohast on väga oluline, et asenduspinnad asuksid kodu läheduses Nõmmel.

Lähiaastatel on kavas renoveerida Nõmme põhikool ning Nõmme gümnaasiumi põhikooli vana hoone. Mõlema kooli projekteerimistööd algavad samuti 2023. aastal ning nendeks on planeeritud kokku 800 000 eurot.

Järgmisel aastal on Tallinn Euroopa roheline pealinn, kus fookuses roheline mõtteviis ja keskkonnateemad on rohkem põimunud teiste valdkondadega. Soovime tõsta elanike teadlikkust ja näidata, kuidas jätkusuutlik mõtteviis tõstab elukvaliteeti. Selles vallas on meil kavas alustada nii-öelda rohelise ringiga. Mis see on? Rohelise ringi visioon on tagada kõikidele nõmmekatele  vabas õhus ja looduses aktiivse vaba aja veetmise võimalused vähem kui kilomeetrise jalutuskäigu kaugusel koduuksest. Planeeritav roheline ring ei nõua puude langetamist ning mõeldud on see kohalikele elanikele rahulikus tempos kulgemiseks.

Linnaosavalitsus on viimastel aastatel rajanud erinevaid treeningväljakuid, mõnusad kohad nii jooksmiseks kui jalutamiseks on metsad ja pargid. Võrgustik võiks olla terviklikum, sest  juba vanad roomlased said aru, et terves kehas terve vaim.

Keskkonnavaldkonnast on oluline Trummi tänava piirkonna looduslähedaste sademevee lahenduste rajamine ning suletud Pääsküla prügila hooldus. Pikemas perspektiivis on teatavasti kavas kunagine prügimägi võtta kasutusele rekreatiivalana. Täpseid kuupäevi ja aastat ei saa veel välja käia, aga võin kinnitada, et seda plaani pole maha maetud. Kindlasti on olulised ka tööd Pääsküla raba kaitsealal. Ühelt poolt rabaala osaline taastamine, teisalt külastustaristu uuendamine, et loodusväärtused oleks paremini ligipääsetavad.

Oluline on loomulikult ka inimsõbralik linnaruum, millele üha enam tähelepanu pöörame. Suurt pilti vaadates on linnavalitsus kokku leppinud kolme uue trammikoridori rajamise. Nõmme vaates on oluline trammiliin, mis kavandatud piki Pärnu maanteed Tondilt Järveni. Rattasõbrana pean tähtsaks rattataristu arendamist. Nõmme jaoks oleks eelkõige vaja turvalist rattaühendus kesklinnaga, mis paraku on keerukas ja pikk küsimus. Jalakäijate ja kergliiklejate turvalisust suurendab kindlasti rajatud tunnel Laagri jaama. Sarnast lahendust vajame ka Pääsküla ja Nõmme raudteejaamade juurde.

Need on vaid mõned näited, mis meil kavas on. Igatahes ootame eelarve vastuvõtmise ära, siis saab järk-järgult konkreetseid plaane ja tegevusi tutvustama hakata.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.