"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
osale hääletusel Vali kas soovid kaasava eelarvega uut rattaparklat, seiklusrada või toidukappi puudust kannatajatele (1)
02. detsember 2022

Pirita sillast võiks kujundada kalameeste silla, kust ka kohalikku kala kätte saab, Harku järve äärde võiks aga teha sauna. Need on vaid mõned ideed enam kui sajast linlaste pakutud ideest.

Teisipäevase seisuga oli Tallinna 2023. aasta kaasava eelarve ideede hääletusel osalenud 5703 linlast ning Põhja-Tallinnas on osalenud piisav arv elanikke, et hääletuse tulemusi kehtivaks pidada. Kõigi esitatud ideedega saab tutvuda ja lemmikute eest oma hääle anda 4. detsembrini kaasaveelarve.tallinn.ee kodulehel.

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Manuela Pihlap kutsub kõiki linlasi üles oma kogukonna arengus kaasa rääkima. „Ma tänan siinkohal kõiki Põhja-Tallinna elanikke, kes räägivad kaasa ja võtnud südameasjaks panustada oma kodukoha arengusse. Just nii saame kujundada parema tuleviku ja meie kõigi ootustele vastava linnaruumi,“ ütles Pihlap. „Nädala lõpuni saavad kõik Tallinna elanikud valida ja hääletada oma linnaosas idee poolt ja anda oma panuse selleks, et see, mis täna ideena kirjas, võiks aasta pärast olla juba reaalsuses teie kodutänaval või kodukohas.“

Pirita elanik Kristiina-Sandra Saumann käis kaasava eelarve hääletusel välja idee kujundada sealne sild ümber nii, et see sobiks ka kalameestele. “Pirita sild on kalameeste seas tuntud paik, nad kogunevad sinna kevadest sügiseni ja varahommikust hilisõhtuni,” mainis Saumann. “Võiks anda sillale uue väärtuse, et see poleks enam lihtsalt läbisõidukoht. Praegune oranž reeling võiks ümbrusega rohkem kokku sobida. Sild peaks looma võimaluse peatuda ja nautida vaadet ühele ja teisele poole, puhata, suhelda ja pingeid maandada. Sillal võiks olla info, millist kala siit üldse saab ja mis tingimustel tohib kalastada. Millised on püügiajad, kalade alammõõdud jm. Sinna võiks olla kalameeste jaoks paigutatud ridvahoidjad ja ka automaat, kust saada ussikesi jm kalapüügiks vajalikku. See kasvataks kodukandi tunnet ja siinse looduse tundmist.” Kalaroogi armastav Saumann tunnistas, et tal on külmkapis ka kohalikku Pirita kala.

Talisupleja Kaie Arras omakorda sooviks Harku järve äärde kogukonnasauna ja sillakest talisuplejatele. “Suvel on järves väga mõnus ujumas käia, aga tahaks teha seda aasta ringi,” ütles Arras. “Harku järves on talisuplemine juba populaarsust kogumas, hea oleks teha seda sillalt. Praegu on sild siin aga ainult suvel. Tänu sillale saaks tulla veest välja puhaste, mitte liivaste jalgadega. Samuti oleks sillal mugavam riidesse panna ja üldse tekiks järve ääres  kindel koht, kus külmal ajal ujumas käia. Praegu on need paigad siin olnud pigem juhuslikud.”

Saun aga aitaks talisuplejatel pärast jäises vees käimist uuesti sooja sisse saada.

Enim algatusi Nõmmelt

Kesklinnas aga plaanib Kaire Sõmer muuta bussipaviljonid putukapeatusteks. Vormiliselt tähendab see seda, et bussiootepaviljonide katustel võiks kasvada taimestik. Idee on Kaire saanud Utrechti linnast Hollandis, kus mõned aastad tagasi muudeti üle 300 bussipeatuse katuse nö roheliseks. 

“Sooviks on, et ei oleks selliseid tühjalt seisvaid igavaid pindu, vaid bussipeatuse katusele saaks panna taimed, mis oleks väga hea linnaõhule, oleks ilus vaadata ja mis kõige tähtsam, aitaks linnas kaasa liigirikkuse säilitamisele. Sinna sobiksid taimed, mis ei taha hooldust, nt kiviktaimla taimed. Hollandis kasutati Kukeharja, mis on paksuleheline, ei taha palju niiskust ega kastmist, aga samas õitseb pikalt ja annab tolmeldajatele palju toitu,” rääkis “Putukapeatuste” idee autor Kaire. 

Kaire on mõelnud ka selle peale, kuidas selline idee praktiliselt teostuda võiks. “Tehakse selline spetsiaalne konstruktisoon, mis kannatab raskuse ära, mis hoiab vihmavett, mis hoiab mulda paigal,” lausus ta. “Lihtsalt on vaja lisa meisterdamist katusel.” 

Kokku esitasid linlased tänavu 414 ideed, millest lõpphääletusele jõudis 114. “Komisjon jättis sõelale need, mida saab kaasava eelarve raames ellu vii,” ütles Kesklinna linnaosa vanem Monika Haukanõmm. “Mõned ideed viiakse ellu ka muu rahaga.”

Hääletama saab hakata Haukanõmme sõnul tänasest, 21. novembrist. “Kõik saavad esitatud ideedega tutvuda Tallinna veebilehel,” lausus ta. “Iga hääl loeb, sest ideede elluviimiseks on seatud ka poolthäälte miinimumpiir. Usun, et neist ideedest leiab igaüks endale kõige sobilikuma. Järgmisel aastal on kaasava eelarve jaoks planeeritud miljon eurot. Kogusumma selgub siis, kui volikogu on järgmise aasta eelarve kinnitatud.”

Iga linnaosa kaasav eelarve sõltub selle suurusest. Kõige rohkem tuli algatusi Nõmmelt, seal saavad elanikud valida 18 idee vahel. Kristiines läheb hääletusele 17 ideed, Kesklinnas 16, Mustamäel 14, Põhja-Tallinnas 14, Haaberstis 12, Pirital 12 ja Lasnamäel 11 ideed.

Vigursõiduala ja taskupark

Nõmmel saab hääletada näiteks pumptracki ehk vigursõidu ala poolt. “Pääskülas ei ole olnud ühtegi rulaparki ega pumptracki või muud sellist atraktsiooni,” ütles ide autor Henri Kalm. “Seega ma pakkusingi välja, et siin võiks olla pumptrack. See ei asenda skateparki, aga pakub noortele võimaluse sõita sellist mõnusat lainetavat rada ja treenida rattaga.”

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe ütles, et tahaks hea meelega elanike ideid ellu viia. “Valik on linnaosa elanike käes. Seal on näiteks haljastuse projekte, et Kristiinesse istutada veelgi rohkem lilli ja tekitada peenraid,” lausus ta. “Samuti ka mänguväljakuid ja taskuparke, et linnaosas oleks rohkem rohelust.”

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul kasvab lisaks ideede arvule ka nende sisu. “Ma arvan, et kaasava eelarve peamine eesmärk ongi luua inimeste ja nende linna vahel tugevam side,” ütles ta. “Mida rohkem on inimesed huvitatud sellest, kuidas linn kasvab ja areneb, seda kiiremini ja efektiivsemalt see ka toimub.”

Kõlvarti sõnul on linlased oodatud aktiivselt osalema ja kaasa rääkima linna arengus. „Kaasava eelarvega on igal linlase võimalus linnakeskkonda paremaks muuta ja näha selle realiseerumist,” lausus ta. “Samas aitavad kaasava eelarve tulemused ka linna juhtidel paremini mõista linlaste ootusi ja visiooni oma kodulinnast ning on oluliseks töövahendiks nende nägemuste realiseerimiseks ja otsuste tegemiseks. Meie sooviks on olla roheline maailmalinn, kus elatakse tulevikku vaatavalt ja samas pärandit väärtustades ning seda saame kujundada üksnes üheskoos.“

Kuidas ja kus saab ideid vaadata ja lemmikule häält anda?

• Kõigi esitatud ideedega saab tutvuda ja lemmikutele oma hääle anda tänasest 4. detsembrini aadressil https://www.tallinn.ee/et/kaasaveelarve/kaasava-eelarve-haaletamine-20222023
• Selleks, et hääletusel oleks kaalu ja jõudu ning idee realiseeruks, peab hääletusel osalenute arv täitma lävendi, milleks on Kristiines, Nõmmel ja Pirital 500 hääletajat, Haaberstis, Kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas vähemalt 1000 ning Lasnamäel 1500 hääletajat.
• Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane Tallinna elanik.
• Hääletada võib kahe endale meelepärase idee poolt oma linnaosas.
• Igas linnaosas enim hääli saanud projekt läheb järgmise aasta jooksul teostamisele.
• Kaasava eelarve projektide elluviimiseks on linn tulevaks aastaks planeerinud miljon eurot. Kogusummast kolm neljandikku jaotatakse linnaosade vahel võrdselt. Ühe neljandiku jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.
• Info veebilehel kaasaveelarve.tallinn.ee

KAASAVA EELARVE RAAMES SAAB OMA HÄÄLE ANDA JÄRGNEVATE IDEEDE POOLT

HAABERSTI IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Haaberstis ette nähtud 120 694 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 12 ideed.

Lisame Päevalille tornmajade vahele lastele mänguelemente

Päevalille tn tornide lapsed vajavad mänguplatsi ja uusi mänguelemente

Asukoht: Päevalille tn 3, 9, 15 vaheline haljasala.

Idee esitaja: Jaanika Jürlau

Paigaldame koolide territooriumile ratta-ja tõukeratta parklad

Haabersti koolidele rattaparkla ja laadimis võimalus. Lapsed saavad tulla kooli mugavalt oma rattaga.

Asukoht: Kõik koolid Haabersti linnaosas

Idee esitaja: Andres Olev

Ehitame Harku järve randa kogukonnasauna ja rajame taliujumiseks mõeldud koha

Terves kehas terve vaim – selleks loome võimalused taliujumiseks. Soovime saada võimalust Harku järvel aastaringselt ujuda, st ka talvel. Et oleks statsionaarne sild, mida ei pea jää tekkimisel ära viima. Lisaks tuleks looduslähedane saunaelamuse linnainimesele nüüd lausa koju kätte! Soomes on see tavalaine, et saunad järvede ääres on mõeldud kohalikele kasutamiseks. Ka Haabesrti vajaks kaldaäärset sauna.

Asukoht: Harku järve ääres, Haabersti linnaosa

Idee esitaja: Rain Arras,  Kaie Arras, Liisa Reitel

Tiskre tee lõpus oleva amortiseerunud silla asemele rajame uue üle Tiskre oja viiva silla

Kaks asumit tuleb ühendada sillaga. Vana sild on amortiseerunud. Seda silda kasutavad nii jalutajad kui ka tervisesportlased.

Asukoht: Tiskre tee T5,  Tiskre tee 28 maja vastas

Idee esitaja: Grigorijs Beskins

Elavdame Kakumäe rannaparki – korrastame kõnniteed ja paigaldame trenažöörid

Elavdame Kakumäe rannaparki! Korrastame kõnniteed ja paigaldame välitrenažööre. Kakumäe ranna park on üks ilusamatest kohtadest Haabersti linnaosas ja peame muutma seda veelgi atraktiivsemaks ja ilusamaks!

Asukoht: Kakumäe rand, Räime tn 52

Idee esitaja: Grigorijs Beskins

Istutame puid Paldiski mnt äärde

Haljastme Paldiski maantee äärse jalutamisala, et tee oleks suvel mõnusam, jahedam ja saaks varjus kõndida. Selleks on vaja istutada puud tee idaservale, et jalgrada oleks suvise palava ilmaga varjus.

Asukoht: Zoo peatus kuni Paldiski mnt 157

Idee esitaja: Aljona Lepilina

Rekonstrueerime Mustjõe sillad

Haabersti linnaosas Veskimetsa-Mustjõe asumis asuva Mustjõe kolm silda on vanad, amortiseerunud ning moraalselt vananenud. Teeme sillad ilusaks ja turvaliseks, et nii kohalikel elanikel kui ka külalistel oleks ohutu ja mõnus meie armsas pisikeses asumis jalutada.

Asukoht: Kõrgepinge tn 2, Saarma tn 5a, Marjamaa (Piibelehe tänav T2)

Idee esitaja: Gerli Ramler

Rajame Kakumäe randa muudetavate raskustega välijõusaali

Õues liikumine ja sportimine on üha populaarsem ning sellest ka vajadus pakkuda võimalikult häid tingimusi ja lisavõimalusi treenimiseks. Street workout ja Omnigym välijõusaal reguleeritavate raskustega annaks harrastajatele ja sportlastele suurepärase võimaluse värskes õhus treeningute tegemiseks.

Asukoht: Räime tn 52

Idee esitaja: Ott Kiivikas

Rajame rattaparkla Nurmenuku piirkonda

Nurmenuku rattaparkla oleks kaasaegne ja turvaline koht, kus saaks muretult varjul hoida oma kaherattalist. See oleks elektrooniliste lukkudega, videovalvega ja valgustatud rajatis, mis sobituks linnaruumi ja annaks tühjale asfaltplatsile veidi sära ja praktilise eesmärgi.

Asukoht: Õismäe tee sissering 1

Idee esitaja: Elis Tamula

Nurmenuku rattaparkla ideekavandPilt: Elis Tamula

Toome mänguväljakutele lastele mängimiseks muusikariistad

Rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Haabersti mänguväljakud

Idee esitaja: Valeria Saber

Paigaldame linnaosa territooriumile jalgrataste ja lapsevankrite hooldusjaamad

Hooldusjaamu on vaja selleks, et inimene saaks vajadusel remontida operatiivselt oma katki läinud ratast.

Asukoht: Haabersti linnaosas

Idee esitaja: Grigorijs

Rajame Väike-Õismäel asuvasse rulaparki mõned uued betoonist elemendid

„Kui linnas ei ole rulaparki, siis on rulapargiks linn ise.“ Idee on ehitada noortele betoonist elementidega uus ja vastupidav rulapark-trikirattarada Väike-Õismäel. Kuna vana rulapark on amortiseerunud ja seal sõtmine ohtlik, ning Haabersti noored ja koolilapsed vajavad rohkem kvaliteetseid ja ohutuid vaba aja veetmise võimalusi, mis vastaksid nende huvidele.

Asukoht: Õismäe tee 130

Idee esitaja: Darja Jefimova

KESKLINNA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Kesklinnas ette nähtud 130 465 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 16 ideed.

Koertepark Kadriorgu

Rihmavaba ja sotsiaalne elu kadrioru koertele koertepargi näol. Aidake meie lemmikloomadel elada täisväärtuslikku ja turvalist elu! Nad kingivad nii palju rõõmu ja armastust nii meile kui ka teistele inimestele.

Asukoht: Kadriorg

Idee esitajad: Juhan Tamme, Lili Liinev, Arkadi Tedresaar, Pedro Castro

Talisupluskoht linnahalli kõrvale

Lukustataval ja kiibistatud riietevahetamiskohal on laiem katuseserv tuulevarjunurgaga, mille varjus on nagid riiete riputamiseks ja pink istumiseks/asjade hoidmiseks.

Asukoht: Linnahalli piirkonda, kesklinn

Idee esitajad: Silver Vask, Mirjam Kodi, Margit Rand

Tähistaevas Balti jaama tunnelis

Maalida linna jalakäijate tunnelites pilte vanalinnast. Tunneli seintele võib joonistada retrostiilis laternapostid. Tunneli valgustamiseks võib joonistuste peale panna ka päris laternad.

Asukoht: Balti jaama tunnel

Idee esitaja: Mihhail Dmitriev

Hõlmikpuuhaljak korda

19.sajandi lõpus asus Tatari, Sakala ja Pärnu maantee vahelisel alal hektari suurune Eedeni ehk Kühnerti aed. Tegu oli tollase Tallinna ühe korrastatuima aiaga, aias kasvas palju haruldasi puid, neist kuulsaim siiani säilinud hõlmikpuu Pärnu maantee ääres. Tänaseni on alal alles üle 30 põlise pargipuu. Hõlmikpuuhaljaku  taastamine tooks Tallinna kesklinna enam puhkealasid ning võimalust nautida loodust. Võimalikud tegevused: lõunapoolses osas uueehitistega külgneva paekivist tugimüüri restaureerimine, diagonaalis jalgtee rajamine sihis Pärnu mnt Süda tänav, täiendavad istutused (põõsad, püsikud jms),  linnamööbel (mõned istepingid, prügikast jmt), Eedeni aeda kajastava stendi/ infotahvli paigaldamine

Asukoht: Hõlmikpuuhaljak

Idee esitaja: Birgit Aasmäe

Putukapeatused ehk taimekatustega bussipaviljonid

Lillekatustega bussipaviljonid  on putuka- ja inimesesõbralikud, ilusad silmale ja head linnaõhule.

Asukoht: Kesklinn

Idee esitaja: Kaire Sõmer

Rohkem avalikke joogiveekraane

Enam ei pea pudeliga vett ostma kui vesi koju jäi! Tallinna linn hoolib linnakodaniku tervisest ja ennetab janu!

Asukoht: Südalinn ja kesklinn üldiselt, eriti pargid

Idee esitaja: Maksim

Joogiveekraan (pilt on illustratiivne)Pilt: Pixabay

Liigu seljavalu vastu!

Kuigi seljavalu saab liikumisega ära hoida, on see siiski üks levinumaid invaliidsuse põhjuseid maailmas. Seega teen ka ettepaneku lisada välijõusaalidesse seljalihaste pink, et aidata kõigil tugevdada oma seljalihaseid, vähendada seljavalu ja nautida kõrgemat elukvaliteeti.

Asukoht: Kesklinna pargid

Idee esitaja: Alexandre Fonseca

Pickleballi väljak kesklinna

Pickleball on kõigile jõukohane ja meeleolukas reketimäng, mis on segu lauatennisest, sulgpallist ning tennisest. Pickleballi väljak toob kesklinna juurde mõnusa liikumis- ning meelelahutusvõimaluse igas vanuses linlasele.

Asukoht: Snelli staadioni kõrval asuv asfaldiplats

Idee esitaja: Kaire Sõmer

Laste mänguväljak ALeCoq Arena juurde

Mõnus laste mänguväljak on just siitkandist puudu. Teeme selle ja paneme piirkonna rohkem elama. Väga paljude jalutusringid läbivad just seda kanti ning läbi selle on võimalik peredele veelgi rohkem tegevust pakkuda. Olemasolevad tingimused vajavad parandamist.

Asukoht: A le Coq Arena lähedus

Idee esitaja: Alo Lõoke

WC-d kadrioru parki

WC Kadrioru parki. Hetkel ei ole pargis, kus on suured laste mänguväljakud, mitte ühtegi avalikku viisakat tualettruumi, kus saaks näiteks väikelaste mähkmeid vahetada. Samuti puudub wc liikumispuudega inimestele. Linna esinduspargis on vaid festivalidelt tuttavad plastikust välikäimlad.

Asukoht: Kadrioru park

Idee esitaja: Erki Maling

Iga laps on muusik

Rajame muusikaaia, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Võimalik asukoht Toompark

Idee esitaja: Valeria Saber

Pop-up haljastus Kaubamaja tänavale

Kaubamaja tn keskel olevd “ohutusaared” on muutunud autojuhtide lühipeatuspaikadeks, mida Parkimistrahvidega juba ammu ei saa ohjeldada – selle asemel pop-up lahendusena haljastusega suured vaasid, mida sel aastal tänavaruumi hulganisti paigutati (vt näiteks Sakala tn ja Pärnu mnt ristmikul, Rannamäe tee pop-up rattaradade lahenduse osana jm).

Asukoht: Kaubamaja tn

Idee esitaja: Anneli Eesmann

Kohtvalgustus puudele ja hoonetele

Kohtvalgustid parkides ja fassaadidel elavdavad linnaruumid ning muudavad selles viibimes öösel huvitavamaks. Samuti tekitavad valgused parkides suurema turvatunde. Võimalikud objektid: Hõlmikhaljaku puu, suuremad puud Snelli pargis, Kanuti aias, Harjumäel, Musumäel, Saarineni maja

Erinevad asukohad

Idee esitaja: Kadri Johanson-Stint

Jalgrattasõidu õppeplats/liikluslinnak

Tallinnas puudub jalgrattasõidu õppeks vajalik plats. Ja mitte vaid mänguks mõelduna – a-la Männi ja Tondiraba pargis – vaid ka õppeeesmärgil). Pole ka jalgrattaeksamiks harjutamiseks vajalikku platsi (maha joonitud eksamirajad eesmärkidega: sooritada ümberpõiget teel olevast takistusest jne)

Asukoht: Raua asumis

Idee esitaja: Erika Kuningas

Välijõusaal Hirve pargis

Vanalinna läheduses ei ole ühtegi välijõusaali – lähim on Tuvi pargis. Inimesed kogunevad juba praegu nii rühmades kui ka üksinda Hirve parki, et muru peal trenni teha ja pargis on ka piisavalt ruumi uue välijõusaali jaoks. Välijõusaalid aitavad inimestel laiendada oma treeninguid.

Asukoht: Hirve park, laste mänguväljakust eemale, kuna lapsed ronivad mööda trenažööre ja ei lase trenni teha

Idee esitaja: Ekaterina Maslova

Liivalaia tunnel korda

Swedbanki juures asuv Liivalaia tunnel vajab remonti juba ammu. Katkised plaadid ei ole üldse ilusad. See koht peaks taas muutuma ohutuks ja visuaalselt ilusaks jalakäijate tunneliks, mis asub elava liiklusega maantee all ja pakub halva ilma korral varju. Hetkel on aga tunnelisse laskumine isegi täiskasvanutele ebamugav.  Vajalikud tööd: tunneli sissepääsude põrandatele uute katteplaatide paigaldamine, piirdemüüride ja käsipuude viimistlusremont, tunneli siseosa laele hüdroisolatsiooni paigaldamine koos uue siseviimistlusega (lagi täies ulatuses) ning tunneli siseosa seinte katteplaatide osaline asendamine.

Asukoht: Liivalaia tunnel

Idee esitaja: Kristina

KRISTIINE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Kristiines ette nähtud 112 117 eurot linnaosas läheb hääletusele 17 ideed.

Teeme Kristiinesse orienteerumise püsiraja

Orienteerumisraja punktid paikneksid Kristiine vaatamisväärsuste ja oluliste objektide läheduses. Lisaks orienteerumisraja tähisele oleks igas punktis piirkonna ajalugu tutvustav infotahvel. Rada võib läbida nii sportlikult kui uusi teadmisi kogudes. Nii saab Kristiine meile kõigile tuttavamaks ja kodusemaks.

Erinevad asukohad Kristiines

Idee esitaja: Maari Idnurm

Varustame koerte jalutusväljakud veekraanidega

Igas koerte jalutuspargis võiks olla veekraan koos statsionaarse jooginõuga. Koerad jooksevad ja möllavad  ning neil tekib suur janu, kuid alati ei ole veepudelit ja kaussi käepärast. Eriti kiiresti saab veepudel tühjaks suvel, sest koerad joovad palavaga vee kohe kiiresti ära ning seda ei jagu liivaseks määrdunud veekausi loputamisele.

Asukoht: Cederhelmi, Tildri ja Tondimõisa koerte jalutusväljakud Kristiines ning Lilleküla koerte jalutusväljak Kesklinna linnaosa territooriumil

Idee esitaja: Heidy S.

Muudame hubasemaks Cederhelmi pargi

Cederhelmi park on mõnus kogunemiskoht. Eriti oluline läheduses elavate kortermajade elanikele ja Lille lasteaiaperele, kes aktiivselt parki oma “tagahoovina” kasutavad. Paraku näeb seal kõik üsna kulunud välja. Kaasava eelarve raames hooldaks pargis kasvavaid puid ja põõsaid ning muudaks pargi keskkonda hubasemaks ja mitmekülgsemaks: uus linnamööbel ja pinksilauad, vahvad mänguelemendid lastele, mõned trenažöörid jne.

Asukoht: Mooni tn 30

Idee esitaja: Kadri Haufe

Korrastame Otto Krameri aia ja jäädvustame tema mälestuse

Otto Kramer oli silmapaistev sordiaretaja, kelle mälestus väärib jäädvustamist. Ainult tükike omaaegsest puuviljaistandusest on veel säilinud, kuid aias kasvavad puud vajavad hädasti hooldamist. Krameri aias oleks palju turvalisem, kui ala oleks valgustatud, käiguteed korrastatud ja uus aed ümber. Krameri kogukonnaia juures võiks olla väikelaste ala, kus looduslikud mänguvahendid mängimiseks, pisemat mõõtu peenrakastid ja mudaköök.

Asukoht: Keemia tn 41

Idee esitajad: Krameri kogukonnaaia aednikud Pille-Riin Kaup ja Marian Raag

Ehitame Seebi tänavale vana mänguväljaku asemele uue

Seebi tänava kõige suurem hoov tuleks terviklikult korrastada, kuid kahjuks ei mahu kõik kaasavasse eelarvesse. Aga teeme vähemalt algust. Hoovis on väike uuendamist vajav mänguväljak, mis võiks olla palju mitmekesisem. Uuel mänguväljakul võiks olla enam atraktiivseid tegevusi eri vanuses lastele. Hoovis on  korvpalliplats ja jõulinnak, kuid tuntakse puudust lauatenniselauast. Hooldust vajab ka haljastus.

Asukoht: Seebi tn 30a ja Seebi tn 34

Idee esitajad: Artjom Naumov, Mart Satsi

Mänguväljak (pilt on illustratiivne)Pilt: Scanpix

Paigaldame asumitesse toidujagamiskappe

Saksamaalt alguse saanud toidujagamise edulugusid võib kuulda ka siit samast Eestist, kus kogukonnad kenasti toimetamas. Hästi palju tarbimiskõlblikku toitu läheb raisku just linnades ja nii tehakse esimesi katsetusi toidujagamiskappidega ka Tallinnas. Äravisatava toidu kogust saame vähendada toidujagamiskappidega, et nende abil tarbimiskõlbulik ülejääk ringlusse anda. Toome toidujagamise inimestele lähemale!

Asukoht: Tondi, Järve ja Lilleküla ja Lille allasum

Idee esitaja: Maarja

Toome lastele mängimiseks muusikariistad Tondimõisa ja Löwenruh´ parki

Kristiine linnaosa erinevates parkides võiks olla  muusikamänguplatsid. Muusikaaias tegutsemine sobib hästi kõikidele vanusegruppidele, ka erivajadustega inimestele ning soodustab rahvuste vahelist suhtlemist. Rajame muusikaaiad, kus lapsed võivad teha eksperimente helide ja rütmidega ning tunnetada meeldivaid muusikaelamusi.

Asukoht: Tondimõisa ja Löwenruh´ park

Idee esitaja: Valeria Saber

Uuendame Järve raudteepeatuse mänguväljakut ja korvpalliplatsi

Teeme Järve raudteepeatuse mänguväljaku ja korvpalliplatsi korda, et Järve asumi lastel ja noortel oleks mõnus ja turvaline koht, kus oma vaba aega veeta. Aga Järvele on ka mujalt Kristiinest ülimugav rongiga tulla. Kui muuta mänguväljak atraktiivsemaks ning uuendada korvpalliväljaku katet, siis ka see oleks juba edasiminek. Asum ei olegi nii väike, kuid kohti, kus vaba aega veeta ei ole kunagi palju.

Asukoht: Alajaama tn 1 kõrval, Järve tn T2

Idee esitaja: Erika

Rajame Kristiinesse rannavõrkpalliväljaku

Loome võimalused rannavõrkpalli harrastamiseks Kristiines. Suurt populaarsust koguv spordiala, mida kahjuks Kristiines veel harrastata ei ole võimalik. Tondi tänava ja kasarmute vaheline haljasriba on seni kasutamata ala, kuhu väljak (või isegi kaks) võiksid küll ära mahtuda. Kui ühel hetkel Tallinna linnal või kasarmute arendajal tekivad teised plaanid, siis rannavõrkpalliväljakuid on lihtne mujale teisaldada.

Asukoht: Tondi tn 53 ees, Tondi tn T4 kinnistul (väljaku asukoht võib muutuda)

Idee esitaja: Krista V.

Katame supergraafikaga elektrialajaamad ja tänavaäärsed elektrijaotuskapid

Kaunistame tänavad kunstiga! Katame elektrialajaamad ja tänavaäärsed liitumiskilbid supergraafikaga. Eestis on väga heal tasemel tänavakunstnikuid ning miks mitte anda neile võimalus. Samaks võiks väiksemaid pindasid anda värvimiseks kunstihuvilistele noortele. Sobib kõik ilus ja fantaasiarikas.

Erinevad asukohad Kristiines

Idee esitaja: Karolin

Täiendame tänavaruumi hubaste taskuparkidega

Kristiine võiks olla mõnusaid taskuparke, kus ühest punktist teise oleks põhjust väike peatus teha. Kristiines jalutades on silma jäänud, et siin on mitmeid kõledaid kohti, tänavanurki, mida annaks lihtsate vahenditega hubaseks muuta. Igas Kristiine asumis võiks vähemalt ühe sellise koha kenamaks muuta. Rajada rohkem kohti, mis kutsuks tegema peatusi ja linnamelu ka nautima.

Asukoht: Tondi, Järve ja Lilleküla asum + Lille allasum

Idee esitaja: Martin

Mitmekesistame noortekeskuse taguse hoovi mänguväljakut

Kristiine noortekeskuse lähedale jääb suur hoov, kus tagasihoidlik  kahe kiige ja liivakastiga mänguväljak. Lastel läheb seal üsna ruttu igavaks. Kui me tahame, et noorem põlvkond õues rohkem aega viidaks, siis teeme selle koha nende jaoks põnevamaks. Mänguväljaku kõrval on katlamaja ja garaaži sein, mille seinad võiks seinamaalingutega katta, et hoov muutuks kenamaks kõigi jaoks.

Asukoht: Endla tn 49b

Idee esitaja: Aune V.

Loome võimalused discgolfi harjutamiseks

Kettagolf on viimasel ajal väga palju populaarsust kogunud ning Tallinna läheduses olevad täispikad rajad on tihti inimesi täis. Kahjuks on linnas kohti, kus lihtsalt harjutada, vähe. Probleemi lahendaks ainulaadne lühi- ja võrkuviskeid võimaldav harjutusala rajamine. Lähivisete (puttimise) treenimiseks ei ole ülemäära palju ruumi vaja,  piisab kuni 20 meetri raadiusega alast.

Erinevad asukohad Kristiines

Idee esitaja: Andres Katte

Kaasajastame Kirsi tänava laste mängu- ja treeningväljaku

Kirsi tänava kandis elab palju lapsi, kuid suurte majade juures olev vana mänguväljak vajaks uuenduskuuri. Hiljuti parandati valgustust ja nüüd on ka õhtuhämaruses  turvalisem mängida. Uues mängulinnakus saaksid vahelduseks käia ka lähedal asuva Lepatriinu lasteaia lapsed. Väiksematel võiks olla mängumaja, suurematel ronimislinnak ja liumägi ning lisaks väike varjualune, kuhu vihma eest peitu pugeda, kui veel tuppa minna ei taha.

Asukoht: Kirsi tn 8a

Idee esitaja: Marian

Loome võimaluse linnaosa asumite kesksetes kohtades talvel väikestel liuväljadel uisutada

Kristiines on mitu korvpalliplatsi, kus talvel võiks olla väike uisuväljak. Mujal maailmas on kasutusel üsna lihtsad lahendused koos äärte ja aluspõhjaga. Nii Välja kui Seebi tänaval on  korvpalliplatsid, kuhu uisuväljaku rajada, aga ka mujale, kus uisusõpru. Oleks vaid mõnusaid mõõduka ilmaga talvesid!

Erinevad asukohad Kristiines

Idee esitaja: Uisusõbrad

Toome Lille asumi tänavatele rohkem lilli ja rajame mõnusaid istumisnurki

Püsilillepeenarde rajamine Lille asumisse ja uus miljööväärtuslikku piirkonda sobiv linnamööbel: pingid, prügikastid, rattahoidjad, infotahvlid jm. Paljud Lille asumi aiad on imekenad. Kohe näha, inimesed on näinud vaeva nende korrastamisega. See ilu võiks jätkuda tänavatel, ka seal võiks olla püsikutega lillepeenraid, et oleks lihtne ja keskkondasäästev hooldada. Siin-seal võiks olla pinke ja mõnusaid puhkenurki. Toome ilu Lille asumisse!

Asukoht: Lille (all)asum

Idee esitaja: Ene

Istutame Kibuvitsa allee Kibuvitsa tänavale

Miljööväärtuslikus Lille asumis on imekenade majadega Kibuvitsa tänav, aga kui haljastust vaadata, siis see on igav rohuriba. Jalutuskäigud teeks põnevaks erinevate kibuvitsa vormide tutvustamine ja nende paigutamine  kõrgpeenardesse ja istutuskastidesse. Terviklahendusena tuleks juurde lisada pargipinke, valgusteid, skulptuure jne. Usun, et sellise lahenduse korral oleks inimestel põhjust tulla jalutuskäigule üle linna ja ei oleks Botaanikaaed ainuke koht, kus kibuvitsa liikidega tutvuda.

Asukoht: Kibuvitsa tänav

Idee esitaja: Karin Sillamaa

LASNAMÄE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Lasnamäel ette nähtud 159 377 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 11 ideed.

Saarepiiga madalseikluspark

Antud asukoht on sobilik, sest ümbruses on mitmeid haridusasutusi. Piirkond on väga rahulik ja vaikne. Sobib hästi nii liikumistundide läbiviimiseks kui ka perekondadele vaba aja veetmiseks. Seikluspark annab veelgi rohkem väärtust kohale, ning meelitab piirkonda rohkem noori ja lastega peresid.  Seikluspargis on hea võimalus lastel arendada tasakaalu, motoorikat ning panna proovile enda füüsiline võimekus.

Asukoht: Arbu tn 13a, 78401:101:3693

Idee esitaja: Sergei Rjabõškin

Uued koerte jalutusväljakud aadressil Punane 43c

Peterburi, Laagna, Smuuli ja Mustakivi tee piirkonnas ei ole ühtegi koerte jalutusväljakut. Koerteväljakud võiks rajada haljasalale P. Pinna peatuse juurde.

Asukoht: P.Pinna bussipeatuse kõrval 

Idee esitaja: Jevgeni Aleksejev

Jaan Koorti tn mänguväljaku osaline uuendamine

Jaan Koorti tänava mänguväljak oli üks esimesi, mis läbis uuenduskuuri. Tänaseks on see juba vananenud ja vajab värskendamist. Liumägi ei ole väikestele lastele ohutu. Väljakul ei ole praktiliselt ühtegi arendavat seadet ühe- kuni kolmeaastaste laste jaoks.

Asukoht: Liikuri tn 58 mänguväljak

Idee esitaja: Jelena Ahmedova

Väike mänguväljak lastele Mahtra 23 ja 25 majade vahel

Aadressil Mahtra 23 majade juures ei ole mänguväljakut. Suur maa-ala seisab niisama justkui tühermaa.

Asukoht: haljasala Mahtra 23 ja 25 majade vahel

Idee esitaja: Oxana Krõlova

Eraldiseisev botaanikaaed. Paradiis betoondžunglis.

Projekti idee on üsna lihtne: luua roheline linnakeskkond, mis on sobilik puhkamiseks, jalutamiseks ja taimemaailma tundmaõppimiseks. Projekti realiseerumiseks tuleb alal säilitada olemasolevad taimeliigid, istutada uued ning lisada juurde infotahvlid. Istutada tuleks taimeliigid, mis ei nõua erilist hoolt. Lisaks on parki võimalik rajada: rohelise labürindi, viktoriini kohalike taimede kohta, puuonni, viljapuude ja -põõsaste ala, kogukonnaaia või -peenra ja ajutised näitused loodus- või ökoteemal.

Asukoht: Läänemere tee 14

Idee esitaja: Maxim Zuev

Botaanikaaed (pilt on illustratiivne)Pilt: Scanpix

Mahtra 44 ja 48 haljasala korrastamine ja valgustuse paigaldamine

Mahtra 44/48 haljasala korrastamine ja valgustuse paigaldamine. Haljasala (ka selle lähiümbrus) kujundada pargiks, kus inimesed saaksid jalutada. Mahtra 44 ja Mahtra 48 vahelisele alale kaaluda väikse mänguväljaku või purskkaevu ehitamist. Samuti korraliku lillepeenra rajamist ja ülekasvanud mändide eemaldamist. Projekti teostamisel mõelda lastele, kellel hetkel puudub igasugune võimalus antud piirkonnas vaba aega veeta.

Asukoht: Mahtra 44 ja 48 vahel

Idee esitaja: Krista Pihlapuu, KÜ Mahtra 44 juhatuse liige

Suhtlemise pingid RÄÄGI MINUGA / ГОВОРИ СО МНОЙ / TALK TO ME / ГОВОРИ ЗІ МНОЮ

Käesoleval arvutite ajastul tunneme puudust inimestega silmast silma suhtlemisest. Niisama tänaval kellegagi tuttavaks saada on väga keeruline. Ettepanek on paigaldada n-ö suhtlemise pingid, kus oleks silt neljas keeles: RÄÄGI MINUGA / ГОВОРИ СО МНОЙ / TALK TO ME / ГОВОРИ ЗІ МНОЮ.

Asukoht: üle linnaosa, eriti parkides

Idee esitaja: Marina Turapina

Lasnamäe grillimisplatsi uuendamine Pirita jõe ääres

Varem oli Läänemere tee lõpus Lasnamäe grillimiskoht. Seal oli palju putkasid, kus sai vihma kartmata jõe ääres istuda ja šašlõkki küpsetada. Tänaseks on jäänud vaid üks putka. Oleks väga tore, kui sinna paigaldataks rohkem niisuguseid majakesi.

Asukoht: Lasnamäe Grillimiskoht, Narva mnt 180

Idee esitaja: Kristina

Priisle pargi väikelaste mänguväljaku uuendamine

Priisle pargis on tarastatud koht väikeste laste jaoks, mis jätab väga nukra mulje. Sinna võiks paigaldada mõne liumäe või kiige (suhteliselt hiljuti viidi see millegipärast ära).

Asukoht: Priisle park

Idee esitaja: Kristina

Lugemispaviljon vabas õhus

Vormsi parki võiks ehitada lammutatud kooli asemele lugemispaviljoni. See edendaks ka haridust. Nagu ka möödunud sajandil saavad inimesed omandada siin uusi teadmisi, ainult et värskes õhus, ploomipuude all ja linnulaulu saatel. Lugemispaviljon võiks asuda kahe kooli vahel ja meelitada ligi kohalikke noori. Ehitusmaterjali või dekoratsioonina võib kasutada vana vundamendi osasid. Seintele võib panna ajaloofaktidega infotahvlid.

Asukoht: Vormsi park

Idee esitaja: Aljona Zueva

Istutada puid elumajade juurde munitsipaalmaal Vikerlase tn 15 hoovi näitel

Meie 9-korruselise kortermaja juures ei ole mitte ühtegi puud, ometigi oleme roheline pealinn! Majas puudub ventilatsiooni. Sellel suvel olid väga kuumad ilmad ja üle 500 korteri on päikese poole.

Asukoht: Lasnamäe hoovid,  Vikerlase tn 15 hoovi näitel

Idee esitaja: Maria Batehhina

MUSTAMÄE IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Mustamäel ette nähtud 130 803 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 14 ideed.

Ehitame värvilise purskkaevu Parditiigi parki ja tähistame Mustamäe sissesõidud disainitud Mustamäe siltidega

Mustamäe kodusemaks, hubasemaks ja rohelisemaks. Rajame Parditiigi parki värvilise purskkaevu ning tiigi äärde kiiktoolid. Lisaks tähistame kõik Mustamäe sissesõidud erikujundusega siltidega “Tere tulemast Mustamäele”.

Asukoht: Sõpruse pst 177

Idee esitaja: Laura Ahun

Ehitame Mustamäele laste ronimislinnaku

Mustamäel puudub huvipakkuv ronimislinnak  ca 12 aastastele lastele. Ka suuremad lapsed vajavad kohta, kus ronida ja panna oma füüsilised oskused proovile. Uus ronimislinnak on oma oskuste proovilepanekuks parim moodus. Uue ronimislinnaku asukoht oleks Mustamäe keskel, kuhu on lihtne võimalik kõigil lastel mängima tulla.

Asukoht: Sõpruse pst 234a

Idee esitaja: Anne Heinla

Rajame Sipelga tn äärde tiigi

Rajame väikese tiigi Sipelga tn majade vahelisele rohealale. Vee lähedus tõmbab inimesi, jahutab kuumal ajal ja pakub lastele mängu võimalust.

Asukoht: Sipelga tn 6a

Idee esitaja: Dmitri Romanov

Ehtiame rannavõrkpalliväljakud Mustamäele

Rohkem sportimisvõimalusi Mustamäele. Rajame uued rannavõrkpalliplatsid, et mustamäelased saaks kodu lähedal rannavõrkpalli mängida.

Asukoht: E. Vilde tee 100a, Tammsaare tee 79b

Idee esitaja: Helger Hääl

Võrkpall (pilt on illustratiivne)Pilt: Pixabay

Ehitame joogiveekraanid Mustamäele

Rajame Mustamäe parkidesse ja teede äärde avalikud joogiveekraanid, millele on lisatud lindudele-loomadele jootmisvõimalus.

Asukoht: Sütiste metsa äärde, Männi pargi äärde, Sõpruse pst, Mustamäe turg, koerteplatsid

Idee esitajad: Dmitri Denissov, Egle Olesk

Ehitame noortele seiklusraja

Rajame Sütiste tee 42 kinnistule noortele mõeldud seikluspargi ja mänguala. Sütiste tee piirkonnas on küll mänguväljakuid, aga puudub eakohane tegevus vanematele lastele.

Asukoht: J. Sütiste tee 42

Idee esitaja: Katri Siikki

Istutame Kadaka tee haljasalaldele uued puud

Istutame Kadaka tee äärde varjupakkuvad puud, mis toovad linnaruumi rohelust ja hubasust. Kadaka tee ja Kadaka pst ääres on kohati suured lagedad haljasalad kuhu oleks võimalik istutada erinevaid lehtpuid.

Asukoht: Kadaka tee ja Kadaka pst äärsed rohealad

Idee esitaja: Karin Juhkam

Ehitame Mustamäele mitmekülgse madalseiklusraja

Soovist kasvatada laste liikumisaktiivsust kutsun Sind toetama mitmekülgse madalseiklusraja rajamist Mustamäele. Loodav seiklusrada on järjekordne etapp tervikust, mis pakub lastele ja noortele põnevat ning väljakutsuvat liikumisvõimalust vabas õhus.

Asukoht: Tervise tn 21 ümbrus

Idee esitaja: Gerd Kanter, MTÜ Spordiklubi Nord spordidirektor

Rajame avaliku jõusaali Raja tn äärde

Sportimine ei sõltu vanusest! Ehitame Raja tn äärde uue välijõusaali, mis pakub tervisesportlastel ja Üliõpilaste tee metsas jalutajatel võimalust teha jõutreeninguid. 

Asukoht: Raja tn 4a või Ehitajate tee 5

Idee esitaja: Joel Lindpere

Ehitame Mustamäele muusikaaia

Rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi. Muusikaaed annab võimaluse lastel veeta õues vaba aega ja pakub alternatiivset tegevust lisaks klassikalistele mänguväljakutele.

Asukoht: Sõpruse pst 263a

Idee esitaja: Valeria Saber

Rajame Kadaka piirkonna ristmikele rohealad

Rajame Ehitajate tee, Kadaka tee, A. H. Tammsaare tee ristmikute ümbruses kivikattega ohutussaarte asemele kenad rohealad, et tuua loodust tänavaruumi. Kuumalainete ajal rohealad madaldavad temperatuurid, summutavad müra ja rohelus teeb liiklemise mõnusamaks.

Asukoht: Kadaka tee, Ehitajate tee, Tammsaare tee ristmiku piirkond

Idee esitaja: Marek Karm

Ehitame mänguväljakute juurde mudaköögid

Rajame Mustamäe mänguväljakutele mudaköögid, mis annab lastel võimaluse teha mudaköögis “süüa”. Sellega täiendame olemasolevaid mänguväljakuid uue lastele meeldiva tagevusega.

Asukoht: mänguväljakud linnaosas

Idee esitaja: Janek Jõgisaar

Paigaldame infotahvlid Mustamäe loodusobjektide juurde

Tähistame teavitussiltidega Euroopa rohelisele pealinnale kohaselt Tallinnas looduskaitse all olevad üksikobjektid, pargid ja skulptuurid!

Asukoht: Lepistiku allikad, Kadaka park, Parditiigi park, Mustamäe kivikülv jne

Idee esitaja: Arvo Veskimets

Ehitame avalikud tualetid Mustamäele

Paigaldame kaasaegsed statsionaarsed WC kompleksid Vilde spordiparki, Parditiigi parki, mis töötaksid aastaringselt.

Asukoht: Parditiigi park, Vilde spordipark

Idee esitaja: Aleks Aunapu

NÕMME IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Nõmmel ette nähtud 114 606 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 18 ideed.

Koerte jalutusväljak Nõmme turu juurde

Rajame koertejalutusväljaku Nõmme turu vahetuslähedusse. Teame kõik, et Nõmme turu ümbrust iseloomustab roheala rohkus ning võimaluste paljusus. Koerte jalutusväljakuid on Nõmmel  vähe ning antud alale vastava jalutusväljaku tegemine meelitaks sinna palju kohalikke, ümbruskonna elanikke, koos lemmikloomadega linnakeskkonda nautima.

Asukoht: Nõmme turu ümbrus

Idee esitaja: Aleksander Palm

Koer pargis (pilt on illustratiivne)Pilt: Pixabay

Avalikud tualetid Nõmme suurematele haljasaladele, sh Nõmme turu juurde

Kui häda kõige suurem, seal Nõmme avalikud tualetid kõige lähemal! Nõmmel on põnevaid parke ning haljasalasid, kus noored veedavad oma vaba aega, kuid puudub võimalus kasutada tualetti. Selleks, et antud probleemi lahendada rajame Nõmmele avalikud tualetid nii suurematele pargialadele kui ka Nõmme turu vahetuslähedusse.

Asukoht: Nõmme turu ümbrus ning linnaosa suuremad haljasalad

Idee esitajad: Tiit Kruusalu, Kristi Uudeväli

Pihlaka tn 12 ümbrus kohalike pargialaks

Loome Männiku asumi veelgi sõbralikumaks kortermajade elanikele. Rajame Nõmme Sotsiaalmaja (Pihlaka 12) õuele kogukonnaaia koos istumisvõimalustega.

Asukoht: Pihlaka 12

Idee esitaja: Hulda Sauks

Rajame Pääskülla Pumptracki

Pääsküla pumptrack võimaldab endas ühendada nii vabajaja veetmise kui ka spordiharrastuse loomise. Tänu hüppeliinile luuakse Pääskülla esmakordselt ka võimalus tegeleda trikiõppega. Pumptrack´i saavad kasutada kõik alates väikelastest ja lõpetades sportlastega.

Asukoht: Pääsküla piirkond

Idee esitaja: Henri Kalm

Koerte jalutusväljak Trummi tn piirkonda

Trummi tänava ümbruses on palju neljakäpalisi. Vaatamata koerte rohkusele puudub aga antud piirkonnas koerte jalutusväljak. Selleks, et kohalikel koertel oleks võimalus vabalt ringi joosta rajame antud piirkonda koerte jalutusväljaku.

Asukoht: Trummi tn piirkond

Idee esitaja: Liisa

Särje tänava mänguväljak kogupereväljakuks

Kaasajastame ja laiendame uute atraktsioonidega Särje tänava mänguväljakut. Luues vaba aja veetmise võimalusi nii suurematele kui ka väiksematele nõmmekatele, täpselt nii moodi nagu seda on tehtud näiteks Päikese pst mänguväljakute puhul. Uuenenud mänguväljaku ala võimaldaks tegevusi tervele perele.

Asukoht: Särje tn mänguväljak

Idee esitaja: Mai

Oravamäe mänguväljaku uuendamine ning laiendamine

Nõmmel on mitmeid mänguväljakuid, mis on suure  populaarsuse tõttu saanud ajahamba käes räsida. Selleks, et antud olukorda parandada uuendame Oravamäe pargi mänguväljakut. Selleks vahetame välja vajaliku invetari ning täiendame mänguala uudsete elementidega.

Asukoht: Oravamäe mänguväljak

Idee esitaja: Maia

Välijõusaal Liiva rongijaama juurde

Loome Liiva raudteejaama juurde, kergliiklustee äärde jõulinnaku. Rajatav jõulinnak võimaldaks nii harrastajatel kui ka sportlastel lisaks aeroobsele treeningule teha ka oma keha raskusega jõutreeninguid.

Asukoht: Liiva rongijaama juurde kergliiklustee äärde

Idee esitaja: Mihkel Stint

Madalseiklusrada Jannseni puiestikku

Senimaani pole olnud kohalikel seiklusjanulistel võimalust tunda rõõmu Nõmme mändide all madalseiklusrajast. Seetõttu rajame Jannseni puiestikku ägeda madalseiklusraja, et seal oleks lastel ja noortel veel rohkem põnevaid ja arendavaid tegevusi. Madalseiklusrada arendab lastes tasakaalu, kehalist võimekust ning aitab kaasa liikumisharjumuste tekkimisele.

Asukoht: Jannseni puiestik

Idee esitaja: Mari

Hommiku tn ja Särje tn metsatukk rekreatiivalaks

Loome Hommiku tn ja Särje tn vahelise metsatuka kogukonnale. Kujundame haljasala mõnusaks sportimispaigaks, kus oleks nii hea jalutada kui ka joosta.

Asukoht: Hommiku tn ja Särje tn vaheline metsatukk

Idee esitaja: Rain

Nõmme ajalugu tutvustavad infotahvlid

Nõmme linnaosa on tuntud oma põneva ajaloo poolest. Selleks, et meie ajaloo lugu säiliks rajame üle Nõmme ajaloo rännaku tee. Luues üle Nõmme mitmeid infotahvleid koos vastavasisulise ajaloolise teabega.

Asukoht: Üle terve Nõmme linnaosa

Idee esitaja: Tom

Välijõusaal Vääna tänava parkla juurde

Rajame kõigile armsaks saanud kergliiklustee äärde Vääna tn parklasse välijõusaali, koos venitusseina, rattahoolduspunkti ja joogiveekraani võimalikkusega.

Asukoht: Vääna tn kergkliiklustee parkla

Idee esitaja: Jan

Pääsküla noortekeskuse juurde rulapark

Pääsküla noortekeskust külastavad päeva jooksul hulganisti kohalikke noori. Selleks, et oleks võimalik oma vaba aega mitmekeskistada rajame Pääsküla noortekeskuse juurde rulapargi.

Asukoht: Pääsküla noortekeskuse juurde

Idee esitaja: Mark T

Mänguväljaku rajamine Raba tn piikonda

Loome kohalikele väikestele nõmmelastele rõõmustamiseks ning mängulusti tagamiseks Kärbi ja Raba tn vahele mänguväljaku. Seda kõike eesmärgiga, et parandada antud piirkonna laste vaba aja veetmise võimalusi.

Asukoht: Raba tn piirkond

Idee esitaja: Marko

Lilleniidu alad raudtee äärsetele aladele

Roheline pealinn ning sellega kaasnev suurem keskkonnateadlikkus ei ole pelgalt sõnakõlks. Selleks, et rohelust oleks Nõmmel veelgi rajame raudtee äärsetele aladele lilleniidu. Nii teab iga tallinlane, et Nõmme on koduks loodusele.

Asukoht: Raudtee äärsed haljasalad

Idee esitaja: Lilli

Muusikaaed noortele Nõmme turu pargialale ning Vabaduse parki

Iga laps on muusik pole lihtsalt sõnakõlks. Meis kõigis on peidus pisikene helilooja ning selleks, et noorte anded võimalikult vara tärkasid loome ka Nõmmele muusikaaiad. Selleks rajame muusikaaiad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Nõmme turu piirkond ning Vabaduse park

Idee esitaja: Valeria Saber

Kohalike park Vana-Mustamäe tn ja Torni tn vahelisele alale

Kodu, mis algab tänavast. Kogukonna tunne ja koosolemise võimalus on miski, mida on võimalik inimestele luua. Selleks rajame Nõmmele kogukonna pargi, kuhu on oodatud kõik – nii pisikesed nõmmelased kui ka mitmendat põlvkonda nõmmekad.

Asukoht: Vana-Mustamäe tn ja Torni tn vaheline haljasala

Idee esitaja: Noora Karppi-Aasmäe

Teeme Tähetorni tänava kergliiklus parkla juurde mitmekülgse välijõusaali

Värskes õhus aastaringne liikumine ja sportimine on muutumas üha populaarsemaks, sellega ka vajadus, et õuetingimustes oleks olemas mitmekülgsemad treeningtingimused ja -võimalused. Loome kergliilustee äärde Tähetorni parkla vahetuslähedusse aastaringselt kasutatava ja reguleeritavate raskustega välijõusaali. Terves kehas, terve vaim!

Asukoht: Tähetorni tn kergliiklustee parkla

Idee esitaja: Ott Kiivikas

PIRITA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Pirital ette nähtud 104 478 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 12 ideed.

Pirita kalameeste sild

Pirita legendaarne kalameeste sild annab võimaluse kõikidele õppida kalastamist. Sild saab värske ilme, mis on kooskõlas seda ümbritseva loodusega, et kõikidel silla kasutajatel tekiks soov peatuda ja olla hetkes. Sillalt saad kalastusnõuandeid, häid mõtteid ja hea õnne korral kalameeste jutte.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Aare Saumann, Kristiina-Sandra Saumann, Hardi Potter

Mänguplatsidele ilmastikukindlamad kapid

Laste raamatu- ja mänguasjavahetus kapid mänguplatsidel. Jaga oma seisma jäänud raamatuid ja mänguasju kohalike lastega. Säästame koos loodust ja hoiame väärt asjad ringluses.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Mähe aedlinna lapsevanemad

H.Kiige dendropark Mähe piirkonnas

Tutvustame ja hoiame oma kultuuri järgmisele põlvkonnale.

Asukoht: Suislepa tee, Pirita

Idee esitaja: Malle Salu

Väli-raamatukogu Piritale

Ühine vaimne kohake, kus värske õhu käes saab raamatut lehitseda, enda raamatu teistele lugemiseks jätta ja teiste jäetud raamatuid lugeda või sirvida ning niisama jalga puhata.

Asukoht: Mugula tee 17a, 11913 Tallinn

Idee esitaja: Mikk Tammik

Kaasaegsed rattaparklad iga Pirita kooli juurde

Igale lapsele jalgratta parkimiskoht!

Asukoht: Pirita Majandusgümnaasium, Merivälja Põhikool

Idee esitaja: Piret Dahl, Kooliratta nimel

Laste jalgratta õpperada Pirita spordikeskusesse

Loome Pirita spordikeskusesse uudseima laste õpperaja ja maastikuratta tehnikaõppe raja.  Õpperada annab võimaluse noortel ratturitel valmistuda liiluses ettetulevateks olukordadeks ja maastikurattarada aitab teostada ratturitel paremat tehnikaõpet.

Asukoht: Rummu tee 3

Idee esitaja: Henri Kalm

Laps rattal (pilt on illustratiivne)Pilt: Pixabay

Laste mänguväljak Meriväljale

Igale poole Piritale ehitatud uued lastemänguväljakud. Merivälja piirkonnas seda pole. Oleks tore, kui selle piirkonna lapsed saaksid tulevikus mängida kaasaegsel mànguväljakul

Asukoht: Merivälja

Idee esitaja: Julija Akilova

Vabalava iga Pirita elanikule

Pirita avalik lava oleks see koht, kus kohalöikud elanikud saaksid nautida vabaõhu kontserdid ja saaksid teha ka erinevad vabaaja tegevused. Mere või jõe äärne piirkond sobib lava rajamiseks ideaalne.

Asukoht: Jõesuu tee 7, Surgiklubi juures või teises võimalikus kohas

Idee esitaja: Jekaterina Inevatova

Madalseiklusrada Kose pargis

Madalseiklusrada kogu perele Kose pargis!

Asukoht: Kose park

Idee esitaja: Jekaterina Monitš

Koolide ja lasteaedade ümbrused turvaliseks

Muudame koolide ümbrused turvaliseks! Täna on koolide ümbrused laste jaoks ebaturvalised, sest tihti on kohe kooli kõrval tihe autoliiklus ja manööverdavad lapsevanemate autod. Selle ideega kasutame kiireid ja soodsaid vahendeid, et muuta koolide ümbrused turvaliseks ja kutsuvaks.

Asukoht: Pirita koolide ja lasteaedade ümbrus

Idee esitaja: Marek Rannala

Iga laps on muusik

Lisame lastemänguväljakutele muusikaristad, kus lapsed saavad teha erinevad eksperimente helidega, rütmidega ja tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Pirita

Idee esitaja: Valeria Saber

Valitud bussipeatustesse jalgratta hoidmise kohad

Kiire tee kergliikuriga bussipeatusesse ja selle mugav parkimine.

Asukoht: Pirita peatus (suund linnast), Mähe peatus

Idee esitaja: Andres Tõnismäe

PÕHJA-TALLINNA IDEED 2022/2023

Tallinna kaasava eelarve realiseerimiseks 2023. aastal on Põhja-Tallinnas ette nähtud 127 460 eurot ning linnaosas läheb hääletusele 14 ideed.

Pelgulinna Pump-track

Pump-track rada loob lastele võimaluse rohkem õues aega veeta. Pump-track on mõnus kohtumispaik igas vanuses tõuksi-, rulluisu- ja ka rattasõpradele, ja miks mitte ka emmedele-issidele! Põhja-Tallinnas ei ole veel pumptrack´i. Tegu on toreda rajatisega mis ühendab endas nii mänguväljaku kui ka spordirajatise funktsiooni.

Asukoht: Ehte 9. Pelgulinn.

Idee esitaja: Kaidi Toomsalu, Kerli Jurna, Henri Kalm

Pink-kiik Stroomi rannaparki

Suurepärane võimalus lõõgastuda kiikudes ja merd vaadates.

Asukoht: Stroomi rannapark.

Idee esitaja: Jandar Alexeev

Rannaduššid Stroomi rannaparki ja Pikakari randa

Stroomi ja Pikakari rannad on väga populaarsed supluskohad. Peale meres käimist on hea end puhtaks loputada ja puhtad riided selga panna. Jalad liivast puhtaks!

Asukoht: Stroomi rannapark ja Pikakari rand.

Idee esitaja: Andrea Matsina

Rannadušš (pilt on illustratiivne)Pilt: Pixabay

Loome Kari pargist Põhja- Tallinnas sõbralikuma, hoolivama ja puhtama vaba aja veetmise koha kõikidele

Loome Kari pargist Põhja- Tallinna kõige sõbralikuma, hoolivama ja puhtama vaba aja veetmise koha kõikidele. Et iga põnn, ema ja isa, tõuksiäss ja rulasõber tunneks ennast Kari pargis oodatuna. Lisame Kari kogukonna parki katusealuse, mis pakub varju päikese ja vihma eest. Kari park- meie kõigi parim paik!

Asukoht: Kari 13 hooviala.

Idee esitaja: Margit Paakspuu

Gustav Adolfi Gümnaasiumi Vana-Kalamaja 9 õppehoone õuealale madalseiklusraja rajamine, mis pakuks tegutsemislusti ka kogukonna teistele lastele

Gustav Adolfi Gümnaasium on Liikuma Kutsuv kool ja meie üheks oluliseks koolipäeva osaks on õuevahetunnid. Kotzebue õppehoone on kodukooliks ca 700 Kalamaja lapsele. Selleks, et õuevahetunnid mööduksid sisukamalt ning pakuks lastele erinevaid liikumisvõimalusi, soovime koolimaja juurde luua madalseiklusraja. Madalseiklusrada oleks kooli ühendavaks sillaks Kalamaja kogukonnaga, aidates kogu piirkond liikumakutsuvamaks muuta. Kui koolipäev on läbi, siis on seiklusrada avatud kõikidele Kalamaja lastele. Teeme koos ühe vahva madalseiklusraja, mis aitab lapsed liikuvamaks ning toob rõõmu nii koolile kui kogukonnale! Kalamaja liikumakutsuvaks! 🙂

Asukoht: Vana-Kalamaja 9. GAG-i hoov.

Idee esitaja: Arvo Anton

Stroomi vaatepaviljon romantikutele

Vaatepaviljonis saavad inimesed istuda ja merd nautida.

Asukoht: Stroomi rannapark.

Idee esitaja: Anna Hlebnikova, Arkadi Tunka

Pelgulinna muusikarada

Rajame muusikaplatsikesed, kus lapsed saavad eksperimenteerida helidega ja rütmidega ning tunnetada erinevaid muusikaelamusi.

Asukoht: Kolde puiestee ääres põhjapoolsetel (parempoolsel) haljakutel.

Idee esitaja: Valeria Saber

Pelgulinna terviserada

Rajame tervisespordi elementide raja Kolde puiesteele, Pelgulinna. Toome linnaosa südames asuvale puiesteele rohkem rahvast, pakkudes võimalusi sportimiseks vabas õhus. Toome kogukonna kokku vabas õhus sportides.

Asukoht: Kolde puiestee haljakud.

Idee esitaja: Pelgulinna Seltsi nimel Jaak Juske

Sitsi minipark

Korrastame Sitsi ja Kopli ristmiku haljaku.

Asukoht: Sitsi tn 2. Kopli ja Sitsi tänava ristmiku piirkond.

Idee esitaja: Sander Olo

Jalgratta õppesõiduplats

Põhja-Tallinnas võiks olla koht, kus ohutult harjutada ohutut liikumist jalgrattaga linnaliikluses. Kaldteed, rööpad, rennid, kiiged, augud jne, aga ka liiklusmärgid, teekattemärgised. Kindlasti peaks olema ratturi sõidueksami rajad maha joonitud. Lisaks ka varjualune juhuks, kui õppegrupiga minnes vihma hakkab sadama.

Asukoht: Ehte 9. Pelgulinn.

Idee esitaja: Tiiu Liivamägi

Kalaranna terviseraja Noblessneri välispordiväljak

Põhja-Tallinna üks ilusamaid ja populaarsemaid terviseradu kulgeb mööda merepromenaadi Kalarannast kuni Noblessnerini ning ringiga läbi Kalamaja pargi ja Kalaranna tänava. Iga päev liiguvad seal sajad tervisesportlased! Samas puudub kogu piirkonnas korralik väli-jõusaal. Et hea vorm ja tervis edeneksid, soovime terviseraja kõrvale rajada nii algajatele kui ka edasijõudnutele sobiva jõulinnaku, mis oma kvaliteedilt ei jää sugugi alla Tallinna parimatele sisejõusaalidele. Noblessneri terviseraja jõulinnaku rajamisel on nõu ja professionaalse kogemusega abiks Ott Kiivikas, Tarmo Hõbe ning Alo Lõoke.

Asukoht: Lennusadama tn 5.

Idee esitaja: Ann Virkus

Vabaõhu jõuväljak Kalamajas

Rajame uue välijõuala Kalamajja. Pakume Kalamaja elanikele mugavat võimalust tegeleda tervisespordiga kodu lähedal.

Asukoht: Vabriku 11.

Idee esitaja: Aija Sylvia, Ilona Vakkuri

Madalseiklusrada Stroomi rannaparki

Madalseiklusrada meeldib üle seitsmeaastastele lastele ja aitab kaasa nende füüsilisele arengule. Tule seiklusparki ja pane oma osavus proovile!

Asukoht: Stroomi rannapark.

Idee esitaja: Natalja

Välilava Kalma Haljakule

Avardame linnaruumi kultuurile. Kalma haljaku välilava oleks kogukonna ja linnaosa kasutamiseks, erinevate sündmuste läbiviimiseks. Teatri tegemiseks, lasteaedadele ja loomulikult kõikidele teistele huvilistele. Kalamaja suveteater on avalik etenduskunsti ruum rekonstrueeritava Vana-Kalamaja tänava ääres, mis pakub juba aastaid meeldejäävaid kultuurielamusi.

Asukoht: Vana-Kalamaja tn 9b. Kalma haljak. Idee esitaja: Piret Viisimaa

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Hääletussüsteem on poolik
22. nov. 2022 08:49
Selline ainult poolt hääletamise võimalusega hääletussüsteem on poolik ja ei anna terviklikku ülevaadet idee sobivusest keskkonda. Kohalikul kogukonnal peab olema võimalus ka ideele vastu hääletada, sest mõne idee teostus(näit. võrkpalliplats või muusikaaed elumaja kõrval) võib hakata segama igapäevaselt sealsete elanike väljakujunenud kodurahu, mis tekitab konflikte ja mõjub inimeste närvidele ja tervisele väga halvasti