"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eesti ostab USA-lt mitmikraketisüsteemid HIMARS (1)
03. detsember 2022
Scanpix

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar allkirjastas reedel Ühendriikide kaitsekoostööagentuuriga lepingu HIMARS-tüüpi mitmikraketisüsteemide hankimiseks, mis tähendab olulist võimearendust Eesti kaudtulevõimekuse arendamisel.

Lepingu kogumaksumus on üle 200 miljoni dollari. Eesti jaoks on tegemist kõigi aegade suurima relvahankeprojektiga. Relvasüsteeme toodab Lockheed Martin ja esimesed tarned toimuvad 2024. aastal. 

„Eesti kaitse-eesmärkide saavutamiseks tegeleme igapäevaselt meie kaitsejõudude relvastuse ja laskemoona uuendamisega. Meil on hea meel, et koostöös liitlastega, saame uute mitmikraketiheitjate tegutsemisvõimekuse puhul tagada süsteemide ühtesobivuse USA ja teiste liitlastega,“ märkis kaitseinvesteeringute keskuse peadirektor Magnus-Valdemar Saar.

Kaitseinvesteeringute keskuse relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp lisas, et lepingu raames hangib Eesti lisaks relvasüsteemile ka laskemoona, sidelahendusi ning väljaõppe-, logistika- ja elutsüklilahendusi. Paketis sisaldub erineva efektiga rakette, mille laskeulatus on 70-st kuni 300 kilomeetrini.

„Mitmikraketiheitjad HIMARS on uus oluline samm Eesti kaitsevõime arendamisel. See võimaldab mõjutada vastast otsustavalt juba enne, kui ta satub kontakti meie jalaväeüksustega. Tegemist on standardse süsteemiga NATO-s, mis võimaldab igakülgset koostööd teiste NATO liitlastega, ning sobitub hästi üleüldisesse NATO ühendtuletoetuse võrku,“ ütles kaitseväe peastaabi võimeloome jaoskonna ülem kolonelleitnant Kaarel Mäesalu.

Lisaks Eestile hangivad endale HIMARS-e ka Läti ning Leedu. Ameerika Ühendriigid on Ukrainale andnud mitmikraketisüsteeme, kus need on aidanud täppislöökidega purustada Vene sõjaväe moonaladusid, transpordisõlmi ja juhtimiskeskusi, mis jäävad Ukrainas seni kasutatud haubitsate laskeulatusest välja.

USA-poolne relvasüsteemi rahastus on osa mahukast julgeolekupaketist, mille USA on suunanud Ukraina ja NATO idatiiva riikide kaitsevõime tugevdamiseks. USA on toetanud erinevaid kaitsealaseid arenguid Eestis, viimase viie aasta jooksul on finantstoetus erinevate hangete ja taristuprojektide jaoks olnud 228 miljonit dollarit. Varasemalt on julgeolekuabi kasutatud suurekaliibrilise laskemoona varude täiendamiseks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tõdemus
3. dets. 2022 10:41
Julgeolekust rääkides võib magada ka lausa kolm püstolit padja all ja tulla samas tapetuks veel enne kui ärgatagi jõuad, kui oled osanud enne voodisse heitmist kedagi selleks piisavalt motiveerida.