"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Neivelt Suurim inflatsioonimootor on elektribörsi hinnamudel (5)
03. detsember 2022
Mats Õun

Ettevõtja ja endise hansapankuri Indrek Neivelti sõnul taandub kõrge inflatsioon suurima tõenäosusega elektribörsi hinnamudelile.  

“Kõrgemat hinda tekitab lihtsalt elektri puudujääk, mida kompenseeritakse gaasijaamadega. Ja gaasi hind on võrreldes naftahinnaga ning kütteväärtusega peaaegu kaks korda liiga kallis. Aga see vahe oli suve lõpus mitu korda suurem. Kui elektrihinna alla saaks, kukuks ka inflatsioon,” kirjutab Neivelt sotsiaalmeedias ja lisab, et intresside tõstmise asemel tuleks tegelda elektrihinnaga, sest see oleks mõjusam viis inflatsiooniga võitlemisel.

“Gaasijaamade kõrgem hind võimendub läbi Nord Pooli hinnastamise mudeli, mille kohaselt kõikidele tootjatele makstakse kõige kallimat hinda,” nendib Neivelt, kelle sõnul torkabki muude hindade kõikumisi vaadates silma just gaasihinna märkimisväärne, umbes 75-protsendine tõus.

“Ehk siis praegu tundub, et kõige suurem inflatsioonitekitaja on elektribörsi hinnamudel. Samuti saaks hinda alla, kui kehtestada CO2 kvoodile fikseeritud hind, mis oleks 2–3 korda madalam tänasest,” soovitab Neivelt.

Ta möönab, et kuigi elekter on kallinenud märkimisväärselt, teeb analüüsimise keeruliseks hinnastamise variatiivsus, sest elektrimüügil opereeritakse nii tunni-, päeva-, kuu- kui ka kvartalihinnaga, mis kõik kõiguvad suure amplituudiga. Seetõttu on ka väga keeruline osutada ühele hinnale ja öelda, kui suur on olnud hinnatõus.

“Meenutagem, et veel mõni kuu tagasi vaidlesid meie spetsialistid, kas elektri hnnatõus on Eestis olnud 42 või 70 protsenti. Ehk siis inflatsiooni niinimetatud kurja juur on elektrihinnas.
Seejuures on huvitav, et ka CO2 kvoodi hind ei ole viimase aasta jooksul oluliselt muutunud. See on endiselt circa 85 eurot,” meenutab Neivelt.

Vaadates toormehindade muutust viimase aasta jooksul, jõudis Neivelt järeldusele, et nii kuld kui ka hõbe on samal hinnatasemel, teras on odavnenud 15–20 protsenti, vask veidi rohkem kui 10 protsenti ja saematerjal koguni poole võrra. Nisu on on odavnenud circa 5 protsenti ja soja kallinenud 15 protsenti. Nafta on kallinenud alla 20 protsendi ning USA dollar on euro suhtes tugevnenud veidi alla 10 protsendi. Need kõik ei ole ole Neivelti hinnangul suured muutused, mis pidanuksid tekitama 20-protsendilist inflatsiooni. Samuti ei saa neid hindu vaadates väita, et “raha põleb”.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kõigi maade proletaarlastest energeetikud ühinesid reformiga!
5. dets. 2022 04:26
See lause on täitnud tänaseks oma ülesande- kõigile võimete järgi! Kes riigi tüüril ja nende ametites, neile on sobiv vaid nende keskmine palk(mõeldakse välja). Samas on tekkinud võimetus- selgub meedias, pole enam arukaid võtta riigi süsteemi. Kumanud riigimaksud nendelt süsteemidelt toodavad tohutu tulubaasi , jutt - erasektoris tohutult tõusevad palgad - huvitav , kus ? Kui 10 aasta jooksul on 500 eur jõutud 800 -ni, ületundidega tervise arvelt 1000.- eur brutto. Pensionäride jaoks on keeld sissekirjutatud - pead kerjama ravimite raha(misasi on 80.- eur aastas koos hambahüvitisega ?). Üksikpensionäri tasu oktoobris maksmisel on tohutu ebavõrdsus - kes on töötanud üle 40 aasta, see ei saa ja peab lisaks töölkäies - rõhutatult : tunda ennast vitaalsena!:), tasuma TM juurdemakset. Seepärast hoitaksegi seda maksuvaba suurust - üleaasta kinni , sest sa ju töökohta ei taha kaotada ja siis maksad, maksad , maksad .... Aga seda üksiku pens. tasu makstakse veel ka nendele , kes jäid pensioni ootele varem (kas keegi meedias kirjutaks kuipalju on neid mitte puuet omavaid) mitu aastat - sest osa neist olid alkohoolikud ja mugav oli kodus istuda .... Nad saavad toimetulekuks eluasemele ka lisaraha - mispoolest nad on eelistatud ? hr. Neivelt on öelnud palju kordi viisakalt nende jamade kohta ja millegipärast on ta harv külaline TV ja raadios, ta peaks olema just nende energeetikute ja muude majandajatega eetris koos ja ka Sandor L. Ei ole vaja klopsitud poliitikute vaimuvaegust ja naerdes rahva eest tola mängimist kui järgmisel päeval jagatakse sõbralikult raha - PPA raha pole palgaks aga sellist afääri tehakse Sisemin., keegi ei räägi ka kuhu kadus see aastaid tagasi 50 milj. piiriehituseks.... kindralid vaikivad ja naer kestab.
Minu Arvamus
3. dets. 2022 22:50
Kes seda hinnamudelit muutma hakkab kui mida kõrgem hind, seda rohkem saab maksuraha valitsus ja kasumit valitsuse liikmete ettevõtted. Ja universaalhind kehtestati maksimaalselt kõrge, et sissetulek oleks stabiilselt suur.
CO2 on elu osa
3. dets. 2022 16:52
CO2 hind - on otseses mõttes hind räpasele õhule. See marksistlik võltsing tuleks ära kaotada.
Minu Arvamus
3. dets. 2022 22:55
Seda ei saa ära kaotada, sest see on üks vahendeid raha sissekasseerimiseks ja CO2- vähenemisega õhus ei ole sel mingit pistmist, sest kui meie maksame ja piirame CO2-te siis suurriigid saastavad selle sajakordselt ja ei maksa sentigi.
tallinnast
4. dets. 2022 19:58
Sõjas Ukrainas on õhku paisatud juba enam CO2, kui seda teeb terve Euroopa aasta jooksul. Siis järgneb CO2 paiskamine lammutus-taastustöödest. Aga sõda ei suudeta peatada. Miks veel praegusel ajal üldse räägime CO2 kvoodist?