"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
LASTEAIA DIREKTOR Ehk leiame tänu palgatõusule endale ka logopeedi (0)
05. detsember 2022
Pelguranna lasteaed

Järgmisel aastal ootab õpetajaid ja tugispetsialiste 10-24% suurune palgatõus ning pärast kordategemist avatakse Vindi, Rõõmupesa, Asunduse, Kellukese ja Merivälja lasteaed.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul soovib linn järgmisel aastal tõsta nii üldhariduskoolide, lasteaedade kui ka huvikoolide õpetajate töötasu. “Täpne palgamäära kasv sõltub ametikohast, kuid jääb see 10-24% vahele. Näiteks tõuseb lasteaiaõpetajate ja huvikooliõpetajate palga alammäär samas mahus nagu kooliõpetajatel ja tugispetsialistidel – 1412 eurolt 1749 euroni kuus ehk 24%,” selgitas abilinnapea. “Õpetajate, tugispetsialistide, õpetaja abide, aga ka haridusasutuste muu personali palgatõusuks on järgmisel aastal täiendavalt ette nähtud 23,5 miljonit eurot.” 
Pelguranna lasteaia direktor Reelika Täht sõnas, et ees ootav palgatõus on väga motiveeriv ja mõjub ka tunnustusena. “Õpetajad on, mis siin salata, palgatõusu juba väga kaua oodanud,” märkis ta. “Loomulikult motiveerivad õpetajaid ka näiteks töötingimused jm, mis tööelu juurde käivad. Kuid raskel ajal ju ilma rahata ära ei ela. Ka meie abiõpetajad on olnud üsna kaua alamakstud, neid rõõmustab lisaks ka puhkuse pikenemine. Ma arvan, et see on samamoodi suur motivaator ning aitab meil edaspidi leida paremini lasteaedadesse töötajaid, olgu need siis õpetajad või õpetaja abid.”
Täht nentis, et palgatõuse on ju ennegi olnud, aga nüüd ees ootav on lasteaia töötajatel märgatavalt suurem kui varasematel aastatel. “Samas tõuseb ka tugispetsialistide palk – nemad on lastaias samuti olulised, aga neidki on keeruline leida,” ütles direktor. “Me otsime juba pea aasta näiteks logopeedi, aga ei ole veel leidnud. Meil on praegu tööl eripedagoog, kes nõustab nii töötajaid kui ka lapsevanemaid – selline inimene peab ikka majas olema. Oleme väga rahul, et ka tema vaeva hakatakse nüüd rohkem hindama. Hoiame pöialt, et leiame palgatõusu järel ka logopeedi!”

Tugevamad spetsialistid tööle

Kalamaja lasteaia direktor Angela Kadak kinnitas, et lasteaiatöötajate palgatõus on väga rõõmustav sündmus, mis toob kaasa mitmeid positiivseid arenguid.

„Toimetuleku parendamine motiveerib inimesi lasteaiatööle jääma ja kvalifikatsiooni tõstmiseks edasi õppima,“ leidis ta. „Samuti ennetab see ülekoormuse tekkimist ja suurendab võimalust  kvalifitseeritud õpetajate lasteaeda tagasi suundumiseks. Motiveeritud, muutustega hästi kohanevad ja arenguvajadust tähtsustavad töötajad tõstavad igakülgselt lasteaia õppekvaliteeti ja loovad lastele tugevama füüsilise- ja vaimse põhja.“

Kas palgatõusust ka tulevikuvaates piisab, see oleneb lasteaia direktori sõnul paljudest muutuvatest teguritest, mis tulenevad nii riigi- kui erasektori otsustest kui ka laiemalt maailmas toimuvast.

Kiire hinnatõusu valguses loobub linn järgmisel aastal alampalga määraga seotud lasteaia kohatasu tõstmisest, sest perede majanduslik kindlustunne on vähenenud. “Arvestades üldist elukalliduse kasvu, jääb lasteaia kohatasu praegusele tasemele, et pakkuda tuge väikeste lastega peredele. Juba 2021. aastal muutsime lasteaia kohatasust vabastamise põhimõtteid ning kaotasime selle alates pere teisest lapsest,” lausus Belobrovtsev. “Selle katteks on 2023. aasta eelarvesse kavandatud 4,6 miljonit eurot. Samuti panustame täiendavalt raha lasteaedade ja koolide toidukulu katmiseks, sest nii mõnelegi lapsele võib koolilõuna olla ainus soe toidukord päevas.”
Linnaeelarve järgi tõuseb 1. jaanuarist  sõimeealise lapse toidukulu piirmäär 1,80 eurolt 2,70 eurole ja lasteaiarühma ealise lapse toidukulu katmise piirmäär 2 eurolt 3 eurole päevas. Toidukulude katmiseks lasteaedades on 2023. aasta eelarvesse kavandatud 9,2 miljonit eurot. Koolilõuna maksumust tõstetakse täiendavalt 24 sendi võrra 1,80 eurole. Täiendavalt riigi toetusele kavandatakse koolilõuna kulude katteks linna eelarvest eraldada 6,4 miljonit eurot.
Tuleva aasta eelarvega annab linn haridusele teede ja tänavate kõrval enim raha ehk 49,2 miljonit eurot. “Lisaks Tallinna koolides antavale väga heale haridusele on oluline ka sealne keskkond, mis  toetaks meie laste teadmiste ja oskuste arendamist. Seetõttu jätkab linn tuleval aastal nii huvikoolide, üldhariduskoolide kui ka lasteaedade renoveerimisega ning panustame haridusasutuste ventilatsioonisüsteemide parendamisse,” nentis Belobrovtsev.

Mustamäe huvikooli (endise nimega Mustamäe laste loomingu maja) uus hoone valmib 2023. aastal. Kooli vana maja lammutati ja asemele ehitatakse uus hoone, mis vastab huvikooli vajadustele – selleks on eelarves kavandatud 2 miljonit eurot. Järgmisel aastal lõpeb ka Tallinna kunstikooli renoveerimine, selleks on ette nähtud ligi 4,5 miljonit eurot.

Korras majad

Lasteaedade remonti ja projekteerimisse panustab Tallinn järgmisel aastal ligi 30,2 miljonit eurot. Pärast kordategemist avatakse Vindi, Rõõmupesa, Asunduse, Kellukese ja Merivälja lasteaed. Ehitustöödega alustatakse Kristiine, Männiku, Magdaleena, Männimudila ja Maasika lasteaias. Projekteerimistöödega alustatakse või jätkatakse veel neljas lasteaias, sh algab uue Manufaktuuri lasteaia ja Veerise lasteaia juurdeehituse projekteerimine. 2 miljonit eurot on kavandatud  lasteaedade remondiks ja territooriumide korrastamiseks Koolidele on selleks kavandatud 2,25 miljonit eurot. 

Aastal 2024 alustatakse või jätkatakse mitme koolihoone projekteerimisega. Ehitusplaani ootavad Kullo huvikeskuseo uus hoone, Westholmi gümnaasiumi ja reaalkooli juurdeehitus, Heleni kooli, Nõmme gümnaasiumi põhikooli vana hoone (Raudtee 55) renoveerimine ja juurdeehitus ning Nõmme põhikool. Projekteerimiseks on planeeritud 3,85 miljonit eurot.
Lisaks on kavas järgmisel aastal remontida Vanalinna hariduskolleegiumi hoonete (Olevimägi 8 ja 10) fassaadid ning alustada Tartu mnt 23 hoone renoveerimisega 21. Koolile täiendavate õpperuumide loomiseks. Nendeks töödeks on ette nähtud 1,75 miljonit eurot. Pealinna haridusasutuste kütte ja ventilatsiooni parendamiseks on järgmisel aastal ette nähtud 1,2 miljonit eurot.

Palk tõuseb 10-24%

• Täpne palgamäära kasv sõltub ametikohast, kuid jääb see 10- 24% vahele.
• Näiteks lasteaiaõpetajate ja huvikooliõpetajate palga alammäär tõuseb samas mahus nagu kooliõpetajatel ja tugispetsialistidel– 1412 eurolt 1749 euroni kuus ehk 24%.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.