"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Pileti hind külalistele tõuseb, kuid tallinlased saavad endiselt tasuta sõita (1)
05. detsember 2022
Svetlana Aleksejeva

“Piletimüügist saadav tulu moodustab transpordikuludest vaid tühise osa,” ütles abilinnapea Tanel Kiik. “Tegemist on eeskätt põhimõtte täitmisega. Me pakume tasuta teenust just oma elanikele, kuna nemad panustavad ka selle ja teiste teenuste ülalpidamisse.”

Abilinnapea nentis, et sõidupileti  hinda kasvatab kütuse üha kerkiv hind. Seega peaks 2023. aasta 1. maist Tallinna ühistranspordi sõidupiletite hind tõusma. Kõigile tallinlastele on ühistransport jätkuvalt tasuta, kuna muudatus puudutab üksnes lühiajaliste perioodipiletite hindu teiste omavalitsuste elanikele ja välismaalastele. Samuti Aegna laevapiletite hindu.
“Hinnatõus puudutab eeskätt päevapileteid,” selgitas Kiik. “Näiteks tõuseb ühe päeva pileti hind seniselt 4,5 eurolt 5,5 euroni ehk 22 protsenti. Enim tõuseb Aegna laevapilet – 2 eurolt 2,7 euroni ehk 35 protsenti.”

Puudega inimesel soodustuse küsimine lihtsamaks

Lühiajalised piletid on Kiige sõnul olulised just seepärast, et neid kasutavad eeskätt inimesed, kes Tallinna pigem turistide või ajutiste külalistena väisavad. Arvestades kõiki hinnaga seonduvaid tõuse, nagu kütusekulude kasv jms, on mõistlik hinda tõsta.
Abilinnapea sõnul jõustub ettepanek 1. mail 2023, et jätta inimestele mõistlikku etteteatamisaega. Samuti sobib kevad  hinnatõusuks paremini, kuna kütteperiood on siis lõpenud ja üldine hinnatõus juba läbi saanud.
Kiik toonitas sedagi, et piletitulu moodustab ühistranspordi kuludest tegelikult vaid pisikese osa, jäädes nelja miljoni juurde. Kogu tasuta ühistranspordi ülalpidamiseks kulub aga üle 120 miljoni. “Pigem on tegemist just põhimõtte täitmisega,” ütles Kiik. “Pakume ju tasuta teenust just oma elanikele, kuna nemad panustavad ka selle ja teiste teenuste ülalpidamisse.”
Samuti muudetakse eelnõuga tallinlasele kehtiva tasuta sõiduõiguse kontrollimise korda. Muudatusega ei saa inimene kuritarvitada tasuta sõiduõigust 30 päeva jooksul juhul, kui ta registreerib end sel ajal mõne teise omavalitsuse elanikuks. E-piletisüsteemi praegune algoritm jälgib sõidukaartide info uuendamisi iga 30 päeva järel. Seepärast võibki tekkida olukord, kus inimene pole enam Tallinna elanik, ent kasutab siiski tasuta sõiduõigust tõendavat ühiskaarti.

Uued elektribussid

Raske või keskmise puudega 19-aastasel või vanemal inimesel muutub enda soodustuse saamiseks e-piletisüsteemis registreerimine lihtsamaks.  Validaatorile lisandub võimalus osta sealt kaaslastele viis lisapiletit ka kontaktivaba pangakaardi abil. 
Järgmisel aastal soovib linn 15. maist 17. septembrini katsetada ka ööbusse. Kavas on nelja ööbusiilini rajamine Väike-Õismäe, Mustamäe, Priisle ja Pelguranna suunal. Kõik bussid stardiksid Balti jaamast. Ööbussid väljuvad nädalavahetuseti kella 00.30- 04.30.
Kiige sõnul soovib linn lähiaastatel soetada ka uusi tramme ja elektribusse. “Kindlasti on märgiline elektribusside soetamine ja laadimispunktide rajamine,” lausus Kiik. “See läheb kokku maksma ligi 10 miljonit eurot, millest järgmiseks aastaks on linnaeelarvesse kavandatud miljon eurot.”
Järgmisel aasta eelarves on raha ka remonditud trammidele konditsioneeride ja ühistranspordisõidukitele häälteadustussüsteemide paigaldamiseks. Linn hangib hooldustrammi, mis on vajalik rööbastee lihvimiseks ja harjamiseks. Tartu maantee, Liivalaia ja Pronksi ristmikul vahetuvad rööpad, Tondi lõppjaama trammi harutee pikeneb ja trammid saavad täiendava varjualusega seisuala Vana-Lõuna tänava depoosse. Ühissõidukitele tuleb ka pesula- ja remondihoone aadressile Peterburi tee 73. Lisaks on kavandatud raha ühistranspordi juhtimiskeskuse käivitamiseks ehk intelligentse transpordi juhtimise süsteemi rajamiseks. Jätkub ka ühistranspordipeatustesse ootekodade, reaalaja infotabloode ja sõiduplaanide paigaldamine ning avariiliste kandemastide asendamine.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Pensionäär Loksalt
6. dets. 2022 11:32
Tere! Kas minul on õigus Tallinnas rohelise kaardiga tasuta sõita? Olen Loksale sisse registreeritud.