"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Siseminister Lauri Läänemets ministeeriumi rahaeraldusest lasteasutustele: Lapsed ei saaks muidu ujuma õppida. Riigikontrolör ei pea niisugust rahastamist korrektseks (0)
05. detsember 2022
Lauri Läänemets Foto Albert Truuväärt

Millist siseministeeriumi mõõdikut täidab see, kui investeeritakse lasteaedadesse? Missugust siseministeeriumi programmilist osa täidetakse, kui eraldatakse raha lasteasutustele ja koolidele? “ küsis riigikontrolör Janar Holm Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni erakorralise istungil, kus arutati siseministeeriumi regionaalseid rahaeraldisi 2023. aasta riigieelarves.

Holmi sõnul ei saa kuidagi korrektseks pidada seda, et regionaalseid investeeringuid on hakanud tegema ministeerium, kelle vastutusalasse see ei kuulu. „Vabariigi valitsuse seadus ja riigieelarve seadus määravad ära vastutusvaldkonnad ja eelarveread, kus vastavad kulud peavad asetsema. Iga konkreetne eelarveline kulu peab olema õigel real. Muidu võib tekkida olukord, kus kaitseministeeriumi asemel hakkab õhutõrjerakettidega tegelema suvaline ministeerium,“ hoiatas ta.

Siseminister Lauri Läänemets pidas aga siseministeeriumi esitatud regionaalseid investeeringuid õigeks, kuigi möönis, et konkreetsed ettepanekud oleksid pidanud tulema rahandusministeeriumist. „Lasteaiaehituseks mõeldud raha pani siseministeeriumi eelarvereale eelmine rahandusminister. Tegemist ei ole siseministeeriumi haldusala rahaga. Koalitsioonileppes oleme kokku leppinud, et me soovime panustada regionaalarengusse ja lastesse erinevates lasteaedades ja koolides,” ütles Läänemets.

Valitsuse otsust ei ole

Siseminister tegi varasemalt ettepanek tõsta see raha rahandusministeeriumi riigihalduse ministri haldusalasse. Kui seda kokkulepet ei olnud võimalik saada, siis rahandusminister otsustas, et tõstab selle siseministeeriumi reale. Läänemetsa väitel ütles ta ta ka Riigikogu rahanduskomisjonile, et on nõus sellega, kui komisjon selle õige rea peale tõstab, sest valitsus seda teinud ei ole.

Läänemets tõi ka esile, et valitsus tervikuna pole arutanud neid konkreetseid investeeringuid ning tegemist on erakondliku eelistusega. „Oleme paljudes kohtades võimul ja näeme, kui raske olukord on kohapeal. Kõrgete energiahindade pärast on mitmes kohas lõpetatud laste ujuma õpetamine. Seepärast peame kohalikke omavalitsusi palju rohkem toetama kui praegu. Teeme kõik võimaliku, et elu nendes piirkondades oleks parem,“ lubas ta.

Siseminister lausus, et see raha pole mõeldud siseministeeriumi haldusalasse ning on oluline, et raha jõuaks toetustena regioonidesse ja laste otstarbeks. „Need on ausad ettepanekud, mis on riigieelarve real näha ja see raha läheb kõigi hüveks. Meil ei ole asutusi, mis on oma erakonna liikmetega seotud ja meil ei ole peidetud eelarveridu, mille üle otsustab minister,” kinnitas Läänemets.

Kiri rahanduskomisjonile

Kultuuriminister Piret Hartmann märkis, et kultuuriobjektidele 1,75 miljoni euro eraldamise asjus pöördus kultuuriministeeriumi poole siseministeerium. „Tehniliselt pöördus siseministeerium meie poole, et need investeeringud kanda ning me ei näinud põhjust ka keeldumiseks. Esitasime siis ka oma nimekirja, mis lähtus sellest, et need oleksid regionaalsed investeeringud,“ ütles ta.

Raha läheb Hartmanni sõnul eelkõige kultuurimajadele, mida ei suudeta suurte energiakulude tõttu enam ülal pidada. „Kohalikud omavalitsused ei suuda neid enam hooldada. Neid on vaja renoveerida ja selles tuleme me neile appi,“ lisas ta.

Erikomisjoni esimees Tõnis Mölder lubas rahanduskomisjonile esitada märgukirja, milles soovitakse kõrvaldada eelarve menetluses tekkinud arusaamatused ning tõsta menetlemisel ka rohkem läbipaistvust. Tema sõnul soovib siseminister järgmise aasta riigieelarve eelnõus ministeeriumi investeeringute mahtu mitme miljoni euro võrra vähendada, et jagada see kohalike toetustena koolidele, lasteaedadele ja kohalikele omavalitsustele. „Me ei saa lubada, et minister ajab segi enda ja riigi rahakoti ning kasutab ministeeriumi eelarvet valimiskampaaniaks,” ütles Mölder, kelle sõnul ootab komisjon siseministrilt selgeid vastuseid, miks ta sellised otsused ja ettepanekud on teinud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.