"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
TTJA leidis nõuetele mittevastavaid mänguasju, millelt eraldusid testimise käigus väikesed osad, näiteks kõristi sees olevad pallikesed ja koera silmad (0)
05. detsember 2022
Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) testis kontrollprojekti raames 15 mänguasja, millest kolm ei vastanud nõuetele, kusjuures testimisel keskenduti plastikmänguasjade keemiliste ainete sisalduse ning väikelaste mänguasjade nõuetele vastavuse kontrollimisele.

Amet toonitab, et mänguasjad tuleb kavandada nii, et kokkupuude mänguasjas sisalduvate ainetega ei põhjustaks inimese tervisele kahjulikku mõju. Ohutuse tagamiseks on teatavate keemiliste elementide sisaldusele mänguasjades kehtestatud piirangud. Amet lasi analüüsida ftalaatide sisaldust plastikmänguasjades ning mitmete teiste erinevate elementide – näiteks plii, kaadmium, kroom, nikkel ja muu – eraldumist, teatas TTJA.

Kokku võeti keemiliste näitajate osas testimiseks kümme erinevat plastikmänguasja, mis vastasid kõik nõuetele.

Lisaks testis TTJA kuni kolmeaastastele lastele mõeldud mänguasju väikeste osade eraldumise osas. Kuna väikelastel on harjumus panna asju suhu, siis peavad väikelastele mõeldud mänguasjad ning nendest eralduda võivad osad olema sellise kuju ja suurusega, et välistatud oleks lapse lämbumise oht väikeste osade allaneelamise ning hingamisteedesse kinnijäämise tõttu.

Kokku võeti testimiseks viis väikelaste mänguasja, millest nõuetele mittevastavaiks osutusid kolm: väikelaste kõristite komplekt “Funny Baby”, kõristi-marakas ja ladumistorn “Koer”. Nimetatud mänguasjadelt eraldusid testimise käigus väikesed osad, näiteks purunenud detailid, kõristi sees olevad pallikesed ja koera silmad. 

Nõuetele mittevastavaid mänguasju müünud ettevõtjate suhtes alustati haldusmenetlus, mille tulemusena on tänaseks tooted müügilt eemaldatud ja tarbijatelt tagasi kutsutud.

TTJA teavitas eelnimetatud ohtlike toodete leidudest ka teisi Euroopa Liidu riike läbi kiirhoiatussüsteemi RAPEX. Süsteemi eesmärgiks on vahetada infot liikmesriikide ja komisjoni vahel tarbijate tervist ja ohutust tõsiselt ohustavatest tarbekaupadest. Läbi RAPEX-i teavitatud ohtlike toodete nimistu on kättesaadav kõigile avalikult lehelt, kus igal nädalal avaldatakse uus ülevaade ohtlikest toodetest. Lisaks leiab Eesti turule jõudnud ohtlike toodete kohta infot TTJA kodulehel avaldatud ohtlike toodete registrist.

Seega saavad ameti teatel ka ettevõtjad ise täita oma hoolsuskohustust ning jälgida pakutava kaubavaliku turvalisust kasutajatele. Samuti saavad tarbijad tutvuda ohtlike toodete nimekirjaga, veendumaks, et nende kasutuses olevad tooted ei ole jõudnud ohtlike toodete nimistusse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.