"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
FOTOD: Ukraina sõdurid tulistasid kuulipildujate ja automaatidega alla Vene raketi Kh-101; ÜRO avaldas muret Ukraina taristu hävitamise humanitaarmõjude pärast; Vene kuberner: Kurski oblastis anti droonilöök lennubaasile (16)
07. detsember 2022
Scanpix

Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksi Danilov ütles Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni avaldust kommenteerides, et praegu tuleb vaadata, kuidas tagada maailmale julgeolek Venemaa eest, mitte vastupidi, vahendas pühapäeval portaal Unian.

“Julgeolekutagatiseks Venemaale võib pidada seda, et Euroopa kohtusüsteem on inimlik ja Haagi kohtuotsus ei näe ette surmanuhtlust,” kirjutas Danilov Facebookis.

7. detsember

16:08

FOTOD: Ukraina sõdurid tulistasid kuulipildujate ja automaatidega alla Vene raketi Kh-101

5. detsembril lennutas Venemaa Ukrainasse 38 tiibraketti, vahendab Ukraina meediakanal Unian.

Pilt: facebook.com/ngunorth

Ukraina rahvuskaartlased tulistasid alla Venemaa tiibraketti Kh-101, lastes seda kuulipildujatest ja automaatrelvadest.

Pilt: facebook.com/ngunorth

Ukraina Rahvuskaardi Põhja operatiiv-territoriaalse ühenduse Facebooki teate kohaselt tulistasid raketi alla 27. Petšerski brigaadi kaardiväelaste mobiilse tulegrupi sõdurid Venemaa massiivse rünnaku käigus 5. detsembril.

“Madalal kõrgusel lendavat raketti oli võimalik tabada kuulipildujate ja automaatidega,” öeldakse raportis. “Rahvuskaardi vastavad meeskonnad on loodud õhulöökide tõrjumiseks, eelkõige rakettide ja kamikaze droonide alla tulistamiseks. Koos õhutõrjeüksuste tõhusa tööga võimaldab see meil tõsta õhusihtmärkide tabamist ja säästa seeläbi infrastruktuuri rajatisi ja inimelusid.“

11:09

ÜRO avaldas muret Ukraina taristu hävitamise humanitaarmõjude pärast

Venemaa rünnakud Ukraina energiataristu vastu on põhjustanud sõjast räsitud riigis uue “vajaduste taseme”, ütles teisipäeval ÜRO humanitaarjuht, hoiatades, et miljonid inimesed on kütteta ajal, mil õhutemperatuur on langemas, vahendab BNS.

Ligi pool Ukraina energiasüsteemist on saanud kahjustada kuid kestnud Venemaa süstemaatiliste rünnakute tõttu energiataristule ning esmaspäeval leidsid aset uued rünnakulained.

“Alates oktoobrist on kestvad rünnakud Ukrania energiataristule tekitanud uue vajaduste taseme, mis mõjutab kogu riiki ja süvendab sõja põhjustatud vajadusi,” ütles maailmaorganisatsiooni asepeasekretär humanitaarküsimuste valdkonnas Martin Griffiths ÜRO Julgeolekunõukogule.

Sellise hävitustöö tõttu on Ukrainale vaja rahvusvaheliselt kogukonnalt suuremat toetust, ütles Griffiths, rõhutades, et energiataristu kaotused on “jätnud miljonid inimesed ilma sooja, elektri ja veeta”, seda ajal, mil õhutemperatuur on langemas paarikümne miinuskraadini.

“Ukrainas on täna rünnaku all tsiviilisikute võime ellu jääda,” ütles ta.

Griffiths hoiatas, et konflikti tõttu kodudest lahkuma sunnitud inimeste arv võib Ukrainas veelgi tõusta. Praegu on selliseid inimesi 14 miljonit, neist 6,5 miljonit riigisiseselt ja üle 7,8 miljoni teistesse riikidesse suundununa.

Prantsuse suursaadik ÜRO-s Nicolas de Riviere süüdistas Venemaad “talve kasutamises sõjarelvana”.

6. detsember

11:15

Vene kuberner: Kurski oblastis anti droonilöök lennubaasile

Venemaa Ukrainaga piirnevas Kurski oblastis anti droonilöök õhuväebaasile, ütles kohalik kuberner teisipäeval, päev pärast seda, kui Moskva süüdistas Ukrainat droonirünnakutes kahele Vene lennubaasile, vahendab BNS.

“Kurski lennubaasi piirkonnas tehtud droonirünnaku tulemusel süttis põlema naftamahuti. Ohvreid ei olnud,” ütles kuberner Roman Starovoit sotsiaalmeedias.

11:12

Venemaa ei kavatse Zaporižžja tuumajama üle kontrolli loovutada

Venemaa ei kavatse oma vägesid Zaporižžja tuumajaama territooriumilt välja tuua, teatas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova, kelle sõnu vahendas BNS-i sõnul ukrainlaste uudistekanal Unian.

Zahharova kommenteeris  Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peadirektori Rafael Grossi sõnu, et eksperdid on lähedal Ukraina ja Venemaa vahelisele vastuvõetavale kokkuleppele tuumajaama ümber turvatsooni loomise kohta.

Zahharova sõnul otseseid läbirääkimisi Venemaa ja Ukraina vahel sel teemal ei ole.

“Mingist Venemaa kontrolli alt äravõtmisest või kontrolli üleandmisest mõnele “kolmandale isikule” ei saa juttugi olla. Tuumajaam asub Venemaa territooriumil ja on täielikult Venemaa kontrolli all. Lähtume sellest, et ainult meie suudame tagada rajatise füüsilist ja tuumaohutust,” sõnas Zahharova.

10:52

Ukraina inimõigusvolinik rääkis okupantide kuritegudest Hersonis

“Iga uue vabastatud linnaga näeme Vene sõjaväelaste poolt tsiviilisikute vastu suunatud julmuse kasvu,” vahendas BNS-i sõnul ukrainlaste uudistekanal Unian teisipäeval Ukraina inimõiguste voliniku Dmõtro Lubinetsi hinnangut.

Lubinets rääkis sellest suhtlusvõrgustikus Facebook pärast kohtumist ÜRO inimõigusjuhi Volker Türki juhitud delegatsiooniga. Türk saabus Ukrainasse pühapäeval neljaks päevaks olukorrast ülevaate saamiseks.

Ombudsman tõi välja, et Hersonis ei olnud tegemist ainult tsiviilisikute meelevaldse vangistamisega, vaid näiteks ka naiste ja meeste ühises kinnipidamises samas kitsas kongis ning seda mitu nädalat.

“Oleme dokumenteerinud vangide ööpäevaringset audio- ja videovalvet ning piinamise kasutamist. Faktid laste kambrite loomisest, kus Vene sõjaväelased hoidsid ja piinasid alaealisi, on õõvastavad,” rääkis Lubinets.

Ametnik märkis, et kohtumisel arutati soolist vägivalda, mille hulgas laste vastu suunatud vägivalda. Aga ka laste õiguste rikkumist nende sunniviisilise väljasaatmise ja röövimise kontekstis. Samuti Venemaa Föderatsiooni süsteemset genotsiidipoliitikat Ukraina laste vastu, kes viiakse sunniviisiliselt üle Venemaa kodakondsusse.

Lubinets märkis, et ei pidanud täpselt selgitama, kuidas venelased Ukraina energiasüsteemi hävitavad, sest ülemkomissar nägi oma silmaga, kuidas see toimub.

“Ja seda, et ohvrid on tsiviilisikud ning ohus on kõige haavatavamate elud,” märkis ombudsman.

Lubinets lisas sellega seoses, et Ukraina on huvitatud tõhusa rahvusvahelise sõjavangide õiguste kaitse süsteemi loomisest, sest praegune jätab soovida.

“Suure hulga tsiviilpantvangide olemasolu kinnitab seda,” lisas ametnik.

Türk pidi esmaspäeval kohtuma mitme inimõiguslastega Kiievis, kuid sireenid andsid märku uuest õhurünnakust ning ÜRO delegatsioon läks maa-alusesse varjendisse. 

“Mil me pidasime arutelu selles varjendis, kui korraldati Ukraina vastu raketirünnakute laine ja mõned neist jõudsid Kiievi lähistele,” ütles Türk. 

“Uskumatu, et see toimub Ukrainas peaaegu iga päev. See ei tohi muutuda uueks normaalsuseks,” toonitas ÜRO inimõigusjuht Twitteris. 

Venemaa alustas rünnakutega Ukraina energiataristu vastu oktoobris, mis tõi kaasa ulatuslikud elektrikatkestused. 

Venemaa löögid on hävitanud ligi poole Ukraina energiasüsteemist ning jätnud miljonid inimesed talve eel külma ja pimedusse.  Tuhanded Ukraina tsiviilisikud on sõjas tapetud ja miljonid on oma kodudest põgenenud. 

ÜRO inimõigusjuht külastab Ukrainas veel Harkivi, Izjumi ja Užhorodi. 

5. detsember

09:58

Ukraina relvajõudude õhutõrjekahurid praadisid Vene „Habeme“

Sissetungijad ise nimetasid seda meeskonda “üheks produktiivsemaks”, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Eile, 4. detsembril “maandasid” Ukraina õhutõrjekahurid vaenlase helikopteri Ka-52. Tema meeskond oli okupatsiooniarmee üks parimaid. Mõlemad piloodid on elimineeritud.

Ukraina relvajõudude ohvitseri ja blogija Anatoli Stefan “Stirlitzi” andmetel piloteeris kopterit “Habeme” meeskond – “rühma kõige produktiivsem meeskond”.

“Putini head tuulelohed on praetud. Au Ukraina sõduritele,” kirjutas Stirlitz.

„Habeme“ meeskonnale anti postuumselt Vene Föderatsiooni kõrgeim auhind ja kõrgeim auaste – kangelaste kuldsed tähed.

Meeskonna likvideerimist kinnitas ka Ukraina õhuvägi. “On olemas kinnitus, et Dnepri õhutõrjerakettide brigaadi sõdurid tulistasid 4. detsembril alla Ka-52! „Habeme“ meeskond hävitati,” ütlesid sõdurid.

09:41

Ukraina relvajõud võitsid Zaporižžja oblastis sissetungijate pesa ja hävitasid “tähtsa objekti”

Lisaks tabasid Ukraina relvajõud kaht komandopunkti, laskemoonaladu, aga ka piirkonda, kuhu oli koondatud personal ja sõjatehnika, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Ukraina sõdurid kinnitasid Venemaa sissetungijate lüüasaamist Zaporižžja oblastis Akimovsky rajoonis. Kaotusi loetakse kümnetes. Ukraina relvajõudude peastaabi hommikuses kokkuvõttes märgiti, et Ukraina sõdurite eduka rünnaku tulemusena likvideeriti üle 10 Vene okupandi ja veel 30 sai haavata.

Lisaks tabasid kaitseväe raketi- ja suurtükiväeüksused kaht komandopunkti, laskemoonaladu, ala kuhu oli koondatud isikkoosseis ja sõjatehnika, aga ka vastase “ühele teisele olulisele objektile”.

Venelaste kaotused isikkoosseisu hulgas ulatusid 4. detsembri seisuga 91 150-ni. 29. oktoobril likvideerisid Ukraina relvajõud ööpäevaga rekordilised 950 sissetungijat.

4. detsember

20:02

Nobelist: Ukraina sõjale ei ole diplomaatilist lahendust

Ukraina sõjale ei ole praegu mingit diplomaatilist lahendust, ütles pühapäeval Nobeli rahupreemia võitnud Venemaa inimõigusorganisatsiooni Memorial kaasasutaja.

“Ma olen täiesti veendunud, et Putini režiimiga, seni kuni see eksisteerib, diplomaatilist lahendust ei ole,” lausus Irina Štšerbakova.

“Praegune lahendus saab olla sõjaline,” ütles Štšerbakova, kellele anti Saksamaal Hamburgis toimunud tseremoonial üle auhind inimõigusalase töö eest.

Lõpuks mingil kujul diplomaatiline lahendus konfliktile leitakse, ütles ta.

“Kuid need otsused, see diplomaatia saab teoks ainult siis, kui Ukraina usub, et on selle sõja võitnud ja saab oma tingimused seada,” ütles ta.

Kiirustavad rahuüleskutsed olid “lapsikud”, ütles inimõiguslane, lisades, et asjad ei taastu enam kunagi sellisena, nagu nad olid enne konflikti puhkemist.

“See sõda on nii paljud asjad pea peale pööranud, et olukord ei muutu enam kunagi endiseks,” ütles ta.

Saksa kantsler Olaf Scholz andis Hamburgis Štšerbakovale üle Marion Dönhoffi auhinna tema aastatepikkuse töö eest inimõiguste vallas.

Štšerbakova jõupingutused näitasid teed “Venemaa paremale tulevikule”, ütles Scholz, isegi kui see väljavaade tundub “ebatõenäoline”.

Sõda ei lõpe “Suur-Vene ekspansionismi võiduga”, ütles Scholz, keda on korduvalt sarjatud selle eest, et ta pole teinud rohkem Ukraina toetamiseks.

Scholz rõhutas samas, et Venemaa on olemas ka pärast konflikti lõppu.

Laupäeval, 10. detsembril antakse Oslos Štšerbakova organisatsioonile Memorial üle Nobeli rahupreemia.

Auhinna pälvis Memorial koos kaasvõitlejate – Ukraina Kodanikuvabaduste Keskuse ja Valgevene aktivisti Aless Bjaljatskiga.

Üks Vene tuntumaid kodanikuvabaduste organisatsioone Memorial on aastakümneid töötanud selle nimel, et heita valgust Nõukogude diktaatori Jossif Stalini ajastu  hirmutegudele, kogudes samal ajal teavet ka Venemaa praeguse poliitilise rõhumise kohta.

Venemaa kohtud sulgesid 1989. aastal asutatud rühmituse 2021. aasta lõpus ja Šerbakova lahkus Moskvast pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse. Nüüd elab ta Saksamaal.

14:51

Kiiev: maailm vajab julgeolekutagatist Venemaa eest, mitte vastupidi

Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksi Danilov ütles Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni avaldust kommenteerides, et praegu tuleb vaadata, kuidas tagada maailmale julgeolek Venemaa eest, mitte vastupidi, vahendas pühapäeval portaal Unian.

“Julgeolekutagatiseks Venemaale võib pidada seda, et Euroopa kohtusüsteem on inimlik ja Haagi kohtuotsus ei näe ette surmanuhtlust,” kirjutas Danilov Facebookis.

“Tahavad terroristlikule ja mõrvarriigile anda julgeolekugarantiid? Nürnbergi asemel Venemaa Föderatsiooniga lepingu sõlmimine ja käepigistus? Ukraina veri Putini kätel ei sega? Kummaline saladiplomaatia loogika, mille aeg on möödas,” leidis Ukraina julgeolekunõukogu juht. 

Danilovi sõnul tuleb praegu tagada hoopis maailma julgeolek Venemaa eest. 

“Budapesti kogemus tuleks teile kasuks,” tõdes ta, viidates Budapesti memorandumile julgeolekutagatiste kohta, mille tulemusena loovutas Ukraina oma territooriumil asunud tuumarelvavarud Venemaale.

“Kui oled relvastamata, ei kujuta sa endast ohtu. Kahjuks meie teame seda. Tuumadesarmeeritud ja demilitariseeritud nn Venemaa on Euroopa ja maailma rahu parim tagatis,” resümeeris Danilov seoses Macroni avaldusega, mille kohaselt peaks Lääs kaaluma, kuidas rahuldada Moskva vajadust julgeolekugarantiide järele, kui selle president Vladimir Putin nõustub läbirääkimistega Ukraina sõja lõpetamiseks. 

11:22

ISW: Ukraina väed võisid edeneda Dnepri idakaldale

Ukraina väed võisid tungida Lõuna-Ukrainas voolava Dnepri jõe idakaldale, kirjutab USA mõttekoda Institute for the Study of War oma olukorra ülevaates.

Laupäeval avaldatud videokaadrite kohaselt ületasid ukrainlased Hersoni linna lähedal jõe ja heiskasid teisel pool Dneprit kraanale Ukraina lipu.

Mõttekoja hinnangul on Venemaa ehitanud Dnepri idakaldale Ukraina rünnaku ootuses kaitserajatisi.

3. detsember

21:35

Zelenskõi: kokkulepitud hinnalagi Vene toornaftale ei ole tõsine

Hinnalagi meritsi eksporditavale Vene toornaftale tasemel 60 dollarit barreli eest, milles Euroopa Liit, G7 ja Austraalia kokku leppisid, ei ole tõsine, kuna see on terroristist riigi eelarve jaoks üsna mugav, ütles laupäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

“Venemaa on juba põhjustanud kõigile maailma riikidele tohutut kahju, teadlikult destabiliseerides energiaturgu,” ütles ta traditsioonilises õhtuses videopöördumises.

“See on nõrk positsioon. On ainult aja küsimus, kui tuleb niikuinii kasutada tugevamaid vahendeid,” lisas ta. “On kahju, et see aeg läheb kaotsi.”

“Loogika on ilmne: kui hinnalagi Vene naftale on 60 dollarit, näiteks 30 dollari asemel, millest rääkisid Poola ja Balti riigid, siis Venemaa eelarve saab umbes sada miljardit dollarit aastas.”

See raha läheb mitte ainult sõjale ning teiste terroristlike režiimide ja organisatsioonide toetamisele, lausus Zelenskõi.

“See raha läheb ka just nimelt nende riikide edasisele destabiliseerimisele, kes praegu püüavad vältida tõsiseid otsuseid,” märkis ta.

Läbirääkimistel hinnalae üle püüdis iseäranis Poola langetada seda tasemele 30 dollarit barrelist, kuid nõustus lõpuks reedel kõrgema hinnatasemega.

16:12

Kreml: Putin väisab Ida-Ukrainat kui “aeg on õige”

Vene president Vladimir Putin külastab “õigel ajal” Ida-Ukraina Donbassi piirkonda, mille ta väidab, et on annekteerinud, teatas laupäeval Kreml.

“Õigel ajal see loomulikult juhtub. See on Vene Föderatsiooni piirkond,” ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov Vene uudisteagentuuridele, kuid ei täpsustanud, millal see juhtuda võib.

2. detsember

09:52

Briti luure selgitas, mis piirab Vene Föderatsiooni potentsiaali pealetungi korraldamiseks

Vene armee logistikateed muutusid pärast Hersonist lahkumist Ukraina suurtükiväe poolt haavatavaks, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN Briti luure raportit.

Venemaa taganemine Dnepri jõe läänekaldalt Hersoni oblastis eelmisel kuul andis Ukraina relvajõududele võimaluse anda rünnak täiendavatele Venemaa logistikasõlmedele ja kommunikatsioonidele.

Briti luure andmetel ajendas see oht venelasi suure tõenäosusega viima tarnesõlmed, sealhulgas raudtee peatuspunktid, edasi lõunasse ja itta.

„Venemaa logistikaüksused peavad teostama täiendavat töömahukat peale- ja mahalaadimist raudteelt maanteetranspordile. Sõidukid on aga endiselt haavatavad Ukraina suurtükiväe poolt, kui nad lähenevad Venemaa kaitsepositsioonidele,“ kirjutab Briti kaitseministeerium.

Briti luure märgib ka, et laskemoona puudus Venemaal, mida süvendavad logistikaprobleemid, võib praegu olla üks peamisi tegureid, mis piirab Venemaa võimet jätkata tõhusaid ja suuremahulisi ründeoperatsioone.

1. detsember

11:46

Pekka Toveri: Lääne toetus otsustab sõja – Putin kaotab enne Krimmi, siis Kremli

Kindralstaabi endine luureülem kindralmajor Pekka Toveri arvab, et Ukrainale tuleks anda kaugmaaraketid, vahendab Ilta Sanomat.

Toveri ütles kolmapäeval ISTV stuudios, et Ukraina sõjas peab kõigepealt Venemaa lahinguväljal lüüa saama.

„Ukrainale tuleb anda sellised vahendid, et nad suudaksid venelased oma territooriumilt kuni Krimmini välja lüüa,“ märkis Toveri. „Siis jõuame olukorrani, kus võib olla rahu, mis kestab isegi aastakümneid.“

Toveri liitub endise USA vägede ülema Euroopas, kindralleitnant Ben Hodgesi seisukohaga, kes ütles hiljutises intervjuus, et kõik peaksid mõistma, et Venemaa alistatakse just vanamoodsalt.

„Mu sõber arvab, et “rumalad piirangud” tuleks kaotada,“ märkis Toveri. „Piirangute tõttu pole Ukrainale antud kaugmaarakette. Piirangud tähendavad, et ukrainlastel on üks käsi selja taha seotud ja Venemaa võib üsna vabalt kahe käega tõmmata ja teha, mida tahab.“

Toveri arvates on korraldus ebaõiglane. Kodanikuühiskonna kaitsmine muutub Ukrainas keeruliseks. Ta nõustus Soomet külastanud Briti teadlase Keir Gilesiga, kes ütleb, et Ukrainale tuleks anda kaugmaarakette, et ukrainlased saaksid võtta Venemaalt kodanikuühiskonna hävitamise võime.

Kindralleitnant Ben Hodges ennustas ühes intervjuus, et Krimm vabastatakse suveks ja aasta lõpuks kaotab president Vladimir Putin Kremli.

Toveri ütles ISTV saates, et kui Lääs jätkab Ukraina toetamist ja varustab riiki 150-kilomeetrise või isegi pikema laskekaugusega relvasüsteemidega, on täiesti võimalik, et Krimm vabastatakse suveks. „Kui Putin kaotab Krimmi, on ta sel hetkel nii nõrk juht, et tal on raske oma positsioonil kinni hoida,“ märkis ta. Kui venelased on Ukraina pinnalt lüüa saanud, on Toveri sõnul võimalik saavutada kestev rahu. „Kui Venemaa on võidetud, siis uus juhtkond mõistab, et läänega ei tasu vehkida, sest tulemused on sellised, nagu nad on,“ ütles ta.

10:56

Venelased jätkavad põhipealetungi Bahmuti ja Avdijivka suunas

Bahmuti suunal keskendub vaenlane jätkuvalt pealetungioperatsioonidele. Svatovski ja Limanski suunal tugevdatakse kaitseliini, teatas Ukraina relvajõudude peastaap kella 06.00 seisuga, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Raportis öeldakse, et Bahmuti suunal keskendub vaenlane jätkuvalt pealetungioperatsioonide läbiviimisele. Ümberkaudsed piirkonnad on pideva tanki- ja mürsutule all. Avdijivka suunal püüab vaenlane taktikalist olukorda parandada ning Donetski oblasti piirkondades olevad objektid allutati tankide ja suurtükiväe erinevat tüüpi tulele.

Samuti märgivad nad, et viimase päeva jooksul tõrjusid kaitseväe üksused Vene sissetungijate rünnakud asulates: Luhanski oblastis Novoselovske, Stelmakhovka ja Belogorovka ning Belogorivka, Jakovlevka, Bahmut, Kurdjuumovka, Krasnogorovka, Kamenka, Vodianoe, ja Marjinka Donetski oblastis.

“Et takistada Ukraina sõdurite edasitungimist Svatovski ja Limanski suunal, varustab vaenlane kaitseliini. Jätkub isikkoosseisu, laskemoona, kütuse ja määrdeainete vedamine,” teatab peastaap.

Raportis öeldakse, et viimase päeva jooksul korraldas vaenlane Zaporižžja oblastis Kamõševakha külas 2 raketirünnakut tsiviilobjektidele, sooritas 41 õhulööki ja 28 MLRS-i tulistamist meie vägede ja asulate, sealhulgas linna positsioonidele.

Kindralstaap märgib, et kogu Ukrainas säilib oht, et okupandid korraldavad raketirünnakuid energiasüsteemi rajatistele ja kriitilisele infrastruktuurile.

Aruandes öeldakse ka, et Slobožanski suunas hoiab vaenlane jätkuvalt oma vägesid Belgorodi oblasti piirialadel.

10:39

Analüütikud: Venemaa valmistab ette uut massilist rünnakut Ukrainale

Analüütikud ütlevad, et Engels-2 on Venemaa õhujõudude jaoks üks olulisemaid baase, kuna sellel on kaks strateegiliste pommitajate rügementi, mis on osa Venemaa tuumaheidutustaktikast. Veebruaris paigutas Venemaa sinna täiendavaid pommitajaid, et valmistuda suureks sõjaks, ning on sellest ajast alates kasutanud baasi ulatuslikeks õhurünnakuteks Ukrainas, vahendab Spiegel.

Venemaa järjekordne ulatuslik pommirünnak Ukraina vastu on ilmselgelt vältimatu. Eksperdid hoiatavad võimsa uue Venemaa õhurünnaku eest, analüüsides Maxar Technologiesi ja Planet Labsi satelliidipilte Saratovi lähedal asuva Engels-2 lennuväljalt.

28. novembri piltidel on näha tegevust lennuväljal. Väidetavalt valmistuvad seal kaks tosinat kaugpommitajat Tu-95 ja Tu-160 järjekordseks rünnakuks.

„Aktiivsus baasis on äärmiselt suur,“ kinnitas sõltumatu sõjaline analüütik Arda Mevlutoglu Spiegelile. „Samuti on pommitajate läheduses kütusepaagid, suured kastid laskemoona, sõidukite ja remondimaterjalidega. Huvitav on ka see, et lennuväljale on pargitud palju suuri kaubalennukeid, mis viitavad hiljutisele suurele saadetisele baasi, võimalik, et tiibraketid. Ülikõrge pommitajate arv viitab aga operatsioonide arvu suurenemisele, kui mitte peatsele ulatuslikule rünnakule.“

Ka Rochan Consultingu sõjaväeekspert Konrad Muzyka näeb märke, et baasis on aktiivsus suurenenud. „Maapinnal on palju liikumist, palju lennukeid hooldatakse ja ilmselgelt valmistutakse uuteks missioonideks,“ rääkis ta. „Näha on ka aluseid, millega saaks transportida tiibrakette Kh-55 või Kh-101.“

Märgitakse, et Venemaa on seda tüüpi tiibrakette korduvalt kasutanud Ukraina õhurünnakute ajal.

10:20

Ukraina sõjandusekspert: Sõda Ukrainas võib venida 2024. aastani

„On oht, et Venemaa vallandatud sõda Ukraina vastu venib 2024. aastani,“ märkis sõjandusekspert Oleg Ždanov, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

„Venemaal, USA-s ja Ukrainas on 2024. aastal oodata valimisi,“ lausus Ždanov. „Sõja venitamine on üks versioone, kuna kõigile on kasulik võit 24-le lähemale tõmmata. Just valimisteks.“

Ždanovi sõnul pole täna keegi peale Lääne-Euroopa riikide ja Vatikani huvitatud Venemaa hoidmisest maailma geopoliitilisel kaardil. “Võib-olla alistame Venemaa sedavõrd, et NATO siseneb Venemaale ja võtab tuumaarsenali kontrolli alla, annab selle üle Rahvusvahelisele Aatomienergiaagentuurile ning see utiliseeritakse ning hävitatakse,“ ennustas ekspert. „Pärast tuumaarsenali hävitamist jääb Venemaa tavaliseks riigiks ja ei mõjuta juba geopoliitilisi protsesse.“

Vene väe lahingkaotused olid möödunud ööpäeval umbes 500 inimest ning alates sissetungi algusest Ukrainasse 24. veebruaril küündisid need esmaspäeva hommikuks umbes 88 880 inimeseni, edastas Ukraina relvajõudude peastaap Facebookis.

Lisaks on Venemaa viimase ööpäevaga kaotanud Ukrainas kolm tanki ja kuus soomukit (sissetungi algusest vastavalt 2914 ja 5872 ühikut).

Päeva jooksul hävitas Ukraina ühe vaenlase suurtükisüsteemi, kuus sõidukit (sealhulgas kütuse ja määrdeainetega tsisternautot) ja ühe õhutõrjesüsteemi ning seitse drooni.

Kokku on Venemaa sissetungi algusest kaotanud 1870 suurtükki, 395 raketiheitjat, 210 õhutõrjesüsteemi, 4429 sõidukit ja tsiternautot, 163 eritehnikaühikut ja 16 laeva. Hävitatud on 278 lennukit ja 261 helikopterit, alla tulistatud 1562 drooni ja 531 tiibraketti.

Zelenskõi sõnul kaotavad Vene väed veel tänavu 100 000 sõdurit

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi sõnul on olukord rindel endiselt keeruline, kuid Ukraina väed hoiavad kaitseliini ja Vene poole kaotused jõuavad veel sel aastal saja tuhande hukkununi, vahendas portaal Unian.

Teisipäevaõhtuses videopöördumises rõhutas riigipea, et ülisuurtest kaotustest hoolimata püüavad Vene okupandid endiselt saavutada edu Donbassis, kindlustada end Luhanski oblastis, liikuda edasi Harkivi oblastis ja lõuna suunas. 

“Aga me hoiame kaitset ja mis kõige tähtsam, me ei lase vaenlasel oma kavatsusi teostada. Nad lubasid vallutada Donetski oblasti – kevadel, suvel, sügisel. Sel nädalal algab juba talv. Nad panid seal magama oma regulaararmee, nad kaotavad seal iga päev sadu mobiliseerituid ja palgasõdureid,” ütles ta.

Riigipea lisas, et veel tänavu kaotab Venemaa hukkunutena 100 000 oma sõjaväelast ja “jumal teab, kui palju palgasõdureid”.

“Ja Ukraina püsib. Maailm teeb kõik, et igaüks, kes on selles kriminaalses sõjas süüdi, jõuaks kohtusse. Au kõigile, kes võitlevad vabaduse eest! Au kõigile, kes töötavad meie võidu nimel! Igavene mälestus kõigile kes on andnud oma elu Ukraina eest,” võttis Zelenskõi kokku.

Saksamaa tarnib Ukrainale veel õhutõrjetanke

Saksa kantsler Olaf Scholz andis teisipäeval lubaduse tarnida Ukrainale täiendavalt õhutõrjetanke Gepard, vahendas portaal Unian.

Scholz tegi selle avalduse ühisel pressikonverentsil maailma finants- ja majandusorganisatsioonidega, kirjutas CNN. Ka pidas ta telefonivestluse Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, kellega arutas Venemaa õhurünnakuid tsiviiltaristu vastu.

Scholz taunis aina jätkuvaid Venemaa rünnakuid ja kinnitas Ukrainale edasist lühiajalist abi.

Ta märkis, et Saksamaa toetab jätkuvalt Ukrainat, sealhulgas õhutõrjet ja pikaajalist ülesehitustööd.

Samuti märkis kantsler, et Saksamaa ettepanekut oma õhutõrjesüsteemi Patriot tarnimiseks Poolale ei ole võetud arutelust maha.

Novembri keskel teatas Saksamaa saatkond Ukrainas, et riik on Ukraina armeele tarninud juba 30 Gepardit. 

29. november

Vene okupatsiooniväed andsid möödunud ööpäevaga 22 raketi- ja õhulööki Ukraina sihtmärkidele ning tegid rohkem kui 50 lasku mitmikraketiheitjatest, edastas teisipäeva hommikul Ukraina kindralstaap.

“Vaenlane korraldas üheksa raketi- ja 13 õhurünnakut, tegi üle 50 lasu mitmikraketiheitjatest meie vägede positsioonidele ja asustatud punktidele. Säilib vene okupantide raketirünnakute oht elutähtsale taristule kogu Ukraina territooriumil,” öeldi teates.

ÜRO nimetas humanitaarolukorda Ukraina lõunaosas kriitiliseks

ÜRO nimetas esmaspäeval humanitaarolukorda Mõkolajivis ja Hersonis kohutavaks ja kriitiliseks, vahendas telekanali CNN informatsiooni ukrainlaste uudisteagentuur Unian.

ÜRO peasekretäri pressiesindaja Stephane Dujarrici sõnul tunneb ainuüksi Mõkolajivis ligi veerand miljonit inimest kütte-, vee- ja elektripuudust. 

Mõlemaid linnu külastas nädalavahetusel ÜRO humanitaarabikoordinaator Denise Brown.

“Mõkolajivisse on juba paigaldatud mitu küttepunkti, et aidata inimesi, kes ei saa oma kodu kütta. Humanitaartöötajad pakuvad generaatoreid ja muid vahendeid, et need kohad töös hoida,” rääkis Dujarric.

ÜRO loodab, et suudab võimude toel katta Hersoni elanike põhivajadused, kui õnnestub säilitada viimase kahe nädala jooksul saadetud abi samal tasemel.

“Olukord vee, kütte ja vooluga on jätkuvalt väga keeruline, kuigi elektrivarustust taastatakse,” lisas eestkõneleja.

Doonorid on andnud sel aastal Ukrainale ÜRO kaudu humanitaarabi 3,1 miljardit dollarit. Dujarric toonitas, et rahastamise jätkamine on hädavajalik ja seda eriti talvekuudel.

“Oleme jätkuvalt mures Ukraina tsiviilisikute raske olukorra pärast ja seda eriti talve saabudes. Töötame selle nimel, et toetada inimesi teenuste ja hädavajalike vahenditega, et tagada neile soojus ja vähemalt mingisugunegi kaitse nendel karmidel kuudel,” lisas Dujarric.

28. november

Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles esmaspäeval, et ei ole näinud internetis avaldatud avalikku kirja ja petitsiooni, mis nõuavad vaenutegevuse lõpetamist ja Vene vägede Ukrainast äratoomist, ning keeldus seetõttu algatust kommenteerimast. 

Ajakirjanikud palusid Peskovil kommenteerida mobiliseeritute ja ajateenijate emade algatusrühma internetis avaldatud avalikku kirja ja petitsiooni. 

“Ma ei ole seda kahjuks näinud, nii et ei saa kommenteerida,” ütles Peskov, lisades, et tal ei ole infot kirja algatanud organisatsiooni kohta.

Ukraina teatas esmaspäeval, et Venemaa valmistub uueks raketirünnakute laineks Ukraina energiavõrgule. 

Ukraina relvajõudude esindaja teatel toodi hiljuti Mustale merele tiibraketivõimekusega Vene sõjalaev Kalibr-tüüpi rakettidega. 

“See viitab, et ettevalmistused on alanud,” ütles relvajõudude kõneisik Natalja Humenjuk. “On üsna tõeline, et nädala algul säärane rünnak korraldatakse.”

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi hoiatas pühapäevaõhtuses pöördumises ukrainlasi, et Venemaa valmistub uuteks õhurünnakuteks. 

Moskva väed jätkavad süstemaatiliste rünnakute kampaaniat, kuni neil on rakette, ütles president ning lisas, et Ukraina relvajõud valmistuvad selleks koos lääneliitlastega, kes on tarninud Ukrainale uusi õhutõrjesüsteeme. 

27. november

Ukraina võimud jätkasid laupäeval töid elanike elektri- ja veevarustuse taastamiseks pärast Venemaa ulatuslikke õhurünnakuid.

President Volodõmõr Zelenskõi sõnul on miljonid juba voolu tagasi saanud.

Ida-Ukrainas jätkuvad rünnakud ning Hersonist Lõuna-Ukrainas põgenevad elanikud pärast hiljutisi pommirünnakuid põhja ja lääne poole. Rünnakutes nähakse Venemaa katset maksta kätte kahe nädala taguse kaotuse eest, kui mitu kuud nende käes olnud linn tuli maha jätta.

“Täna, nagu ka teistel selle nädala päevadel on põhiülesanne elekter,” ütles Zelenskõi reedel igaõhtuses pöördumises. “Kolmapäevast tänaseni on meil õnnestunud vähendada elektrita inimeste arvu poole võrra, süsteemi stabiliseerida.”

16:51

Ukrainat väisas Krimmi ebaseaduslikult külastanud Belgia välisminister

Ukraina soostus vastu võtma Belgia välisministrit Hadja Lahbibi kuningriigi valitsusdelegatsiooni koosseisus, ehkki ametlikult on Kiiev seni tema taotlused riiki väisata tagasi lükanud, kuna veel ajakirjanikuna töötades külastas ta okupeeritud Krimmi.

Minister, kes selle eest on avalikult vabandanud, kohtus juba Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, vahendas portaal Unian pühapäeval.

Lahbib teatas oma visiidist Kiievisse Twitteris. Ta saabus Kiievisse koos peaminister Alexander de Crooga.

Delegatsioon kohtus lisaks riigipeale veel aktivistidega ning külastas Venemaa okupatsiooniväe kontrolli all olnud Borodjankat.

Lahbib sõitis ajakirjanikuna töötades ebaseaduslikult Venemaa okupeeritud Krimmi. Poliitilise karjääri kõrgajal, kui ta tõusis ministriks, meenutasid seda talle tema poliitilised vastased.

Ukraina välisministeerium teatas, et nad “ei pigista olukorra ees silmi kinni”. Seejärel kirjutas Lahbib kirja oma Ukraina kolleegile Dmõtro Kulebale, kellele avaldas oma toetust Ukrainale ja rõhutas, et Krimm ja Donbass on Ukraina.

Prahas Kulebaga peetud kohtumisel tunnistas Lahbib piiri ületamisel rikkumisi. Lõpuks diplomaat vabandas.

26. november

19:39

Slutski: Vene vägedel on puudu arstidest

MOSKVA, 26. november, AP-BNS – Vene riigiduuma väliskomisjoni ja Liberaaldemokraatliku Partei juht Leonid Slutski ütles laupäeval kohtumisel emadega, kelle pojad on Ukrainasse sõdima mobiliseeritud, et riigi relvajõududel ei ole piisavalt arste.

“Sõjaväeüksustel ei ole piisavalt arste; kõik ütlevad seda. Ma ei saa öelda, et neid üldse ei oleks, aga praktiliselt neid seal näha ei ole,” ütles ta Peterburis aset leidnud kohtumisel.

Sõjaväge kimbutavate probleemide avalik tunnistamine on ebatavaline ja langeb ajale, mil Vene vägesid on tabanud rida kaotusi.

Slutski, kes on invasiooni häälekas toetaja, ütles, et pöördub murega kaitseministeeriumi poole.

“Peame aru saama, et maailma pilgud on meil. Me oleme suurim riik ja kui meil ei ole sokke, pükse, arste, luuret, kommunikatsiooni või lihtsalt hoolt oma lastele, tekitab see küsimusi, millele on väga raske vastata,” leidis ta.

Päev varem kohtus teise grupi emadega ka president Vladimir Putin, kes rääkis, et meedia võib olla Moskva kallaletungi osas kallutatud.

“On selge, et elu on märksa keerulisem kui see, mida näidatakse meie teleekraanidel või isegi internetis, sealt ei saa midagi usaldada,” väitis riigipea.

12:28

Ukraina taastab Venemaa rünnakutes katkenud elektriühendust

Ukraina võimud jätkavad laupäeval töid elanike elektri- ja veevarustuse taastamiseks pärast Venemaa ulatuslikke õhurünnakuid.

President Volodõmõr Zelenskõi sõnul on miljonid juba voolu tagasi saanud.

Ida-Ukrainas jätkuvad rünnakud ning Hersonist Lõuna-Ukrainas põgenevad elanikud pärast hiljutisi pommirünnakuid põhja ja lääne poole. Rünnakutes nähakse Venemaa katset maksta kätte kahe nädala taguse kaotuse eest, kui mitu kuud nende käes olnud linn tuli maha jätta.

“Täna, nagu ka teistel selle nädala päevadel on põhiülesanne elekter,” ütles Zelenskõi reedel igaõhtuses pöördumises. “Kolmapäevast tänaseni on meil õnnestunud vähendada elektrita inimeste arvu poole võrra, süsteemi stabiliseerida.”

President tõdes aga, et voolukatkestused jätkuvad enamikus Ukraina piirkondades ja ka pealinnas Kiievis.

“Voolukatkestuste tõttu kannatab üle 6 miljoni kliendi. Kolmapäeva õhtul oli elektrita ligi 12 miljonit klienti,” ütles Zelenskõi.

President tegi etteheiteid Kiievi linnavõimudele, öeldes, et abipunktide kohta, kust elanikud saavad toitu, vett, voolu akude laadimiseks ja muud hädavajalikku, on tulnud palju kaebusi.

“Palun pöörake tähelepanu: Kiievi elanikud vajavad rohkem kaitset,” ütles ta. “Täna õhtul oli linnas vooluühenduseta 600 000 tarbijat. Paljud Kiievi elanikud on olnud elektrita üle 20 ja isegi 30 tundi.”

Kiievi võimud teatasid laupäeva varahommikul, et vesi on nüüd kogu linnas, kuid elekrita on veel umbes 130 000 elanikku. Linnavõimud lubasid, et 24 tunni jooksul taastatakse elekter, vesi ja küte terves linnas.

01:39

Ukraina luure tõrjub kuuldusi võimalikust rünnakust Valgevene suunalt

Ukraina kaitseministeeriumi luurepeavalitsus tõrjus reedel kuuldusi sellest, et Venemaa valmistub ründama Ukrainat Valgevene suunalt veel enne novembri lõppu.

“Ukraina inforuumis levib viimastel päevadel info väidetavatest vaenlase plaanidest rünnata Ukrainat Venemaa Föderatsiooni ja Valgevene Vabariigi löögirühmaga Ukraina põhjapiiride suunalt novembri lõpus,” ütles luurepeavalitsus oma Telegrami kanalis. 

Sellisele rünnakule eelnevat massiline raketi- ja õhurünnakute laine.

“Ukraina kaitseministeeriumi luurepeavalitsus teatab, et selline info ei vasta tegelikkusele. Selle infoerioperatsiooni eesmärk on provotseerida Ukrainat paiskama märkimisväärse osa vägedest Valgevene piirile, et nõrgestada relvajõudude pealetungipotentsiaali Ukraina ida- ja lõunaosas, ja kaudselt näidata valgevenelaste meie riigi väidetavat kavatsust rünnata Valgevene territooriumi, provotseerides sellega valgevenelasi astuma sõtta,” lisatakse teates.

Luurepeavalitsus rõhutas, et selliste kuulduste eesmärk on külvata paanikat ukraina ühiskonnas ning on osa vaenulikest info ja psühholoogilistest erioperatsioonidest.

“Seda näitab ka fakt, et selliste teadete alguses näidati võimaliku sissetungi kuupäevana 25.-28. novembrit, aga mõni tund hiljem nihkus sissetungi kuupäev 28.-29. novembrile,” lisas Ukraina luure, kutsudes inimesi mitte laskma end eksitada sellistest provokatsioonidest ning uskuma ainult ametlike allikate infot.

25. november

ICMP: Ukraina sõjas on kadunuks jäänud üle 15 000 inimese

ICMP Euroopa regiooni direktor Matthew Holliday ütles Reutersile, et pole teada, kui palju inimesi on tahtevastaselt ümber paigutatud, hoitakse Venemaal kinni, on perekondadest eraldatud või on hukkunud ja maetud improviseeritud haudadesse.

Holliday sõnul on 15 000 teadmata kadunut konservatiivne hinnang, kui võtta arvesse seda, et ainuüksi Mariupolis jäi võimude andmetel kadunuks või hukkus 25 000 inimest.

“Arvud on hiiglaslikud, ja probleemid, millega Ukraina kokku põrkab, hiiglaslikud,” lausus ta.

Holliday ütles, et teadmata kadunute saatuse väljaselgitamine kestab pärast sõjategevuse lõppemist tõenäoliselt veel aastaid.

Kiiev: otsused, mis ei näe ette Krimmi vabastamist, on aja raiskamine

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus mitte raiskama aega sõja lõpetamise variantide kaalumisele, mis ei näe ette Krimmi vabastamist, edastas neljapäeval uudisteportaal Unian.

Zelenskõi rõhutas intervjuus Financial Timesile, et ta on siiski valmis kaaluma Krimmi tagasisaamise mittesõjalisi variante.

“Kui keegi pakub meile tee Krimmi deokupeerimisele mittesõjalisel teel, siis ma olen selle poolt… Kui otsused ei näe ette deokupeerimist ja (Krimm) on osa Venemaa Föderatsioonist, siis keegi ei tohiks kulutada sellele oma aega. See on aja raiskamine,” lisas ta.

Financial Times märgib, et mõned lääneriigid on mures selle pärast, et Ukraina igasugune katse Krimm tagasi võtta võib viia ohtliku eskalatsioonini Venemaa poolt. Läänes kardetakse, et see võib viia isegi tuumarelvade kasutamiseni.

Ta lisas, et Vene rünnakud Ukraina tsiviiltaristu objektide pihta annavad tunnistust sellest, et Kreml ei kavatse pidada kõnelusi sõja lõpetamiseks.

24. november

Vene väe lahingkaotused olid möödunud ööpäeval umbes 390 inimest ning alates sissetungi algusest Ukrainasse 24. veebruaril küündisid need esmaspäeva hommikuks umbes 84 600 inimeseni, edastas Ukraina relvajõudude peastaap Facebookis.

Lisaks on Venemaa viimase ööpäevaga kaotanud Ukrainas kuus tanki ja viis soomukit (sissetungi algusest vastavalt 2892 ja 5822 ühikut).

Päeva jooksul hävitas Ukraina kaks vaenlase suurtükisüsteemi ja seitse sõidukit (sealhulgas kütuse ja määrdeainetega tsisternautot).

Kokku on Venemaa sissetungi algusest kaotanud 1870 suurtükki, 393 raketiheitjat, 209 õhutõrjesüsteemi, 4378 sõidukit ja tsiternautot, 161 eritehnikaühikut ja 16 laeva. Hävitatud on 278 lennukit ja 261 helikopterit, alla tulistatud 1537 drooni ja 480 tiibraketti.

10:53

Venemaa teeb kõik, et lahingus langenud Wagneri palgasõdureid ei oleks võimalik tuvastada

Vene sõjavägi andis meditsiinitöötajatele korralduse surnud palgasõduritelt dokumendid ära korjata, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

„Sissetungijad käskisid Horlivka arstidel surnud Wagneritelt dokumendid ära võtta, surnukehadel kohtuarstlikku läbivaatust mitte läbi viia ja palgasõdureid transportimiseks sanitaarkottidesse pakkida,“ teatab Ukraina relvajõudude peastaap oma Facebooki lehel.

Aruande kohaselt on laibakottide sihtkoht siiani teadmata.

Peastaap teatas ka, et ajutiselt okupeeritud Krimmi autonoomse vabariigi territooriumil käivad tööd raudbetoonkonstruktsioonide valmistamiseks. Valmistooteid eksporditakse Armjanski linna suunas.

10:41

Ukraina relvajõudude hoog ei rauge

Tabamuse said mitmed vaenlase isikkoosseisu, relvastuse ja sõjatehnika koondumise alad, märkis Ukraina relvajõudude peastaap, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Ukraina sõdurid andsid päeva jooksul kuus õhulööki vaenlase koondumisaladele.

Ukraina raketivägede ja suurtükiväe üksused tabasid nelja isikkoosseisu, relvastuse ja sõjatehnika koondumise piirkonda, õhutõrjepositsiooni ja veel üht olulist (kuid täpsustamata) vaenlase objekti, teatab Ukraina relvajõudude peastaap hommikuaruandes.

“Kaitseväe lennundus andis viimase ööpäeva jooksul kuus lööki vastase isikkoosseisu, relvastuse ja sõjatehnika koondumispiirkondadele ning õhutõrje raketisüsteemide positsioonidele,” seisab raportis.

10:32

Sajad haavatud venelased haiglates: Vene Föderatsioon on Luhanski oblasti okupeeritud aladel hädas

Luganskis on “vabariiklik” haigla ülerahvastatud, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Okupeeritud Luhanskis on vähemalt neli haiglat täis haavatud venelasi, eriti nn vabariiklik haigla. Antratsõtis, Lutuhõnes ja Starobilskis pole haiglaraviks piisavalt ruume, teatas Luhanski oblasti sõjaväevalitsus oma Telegramis. “Kõigis neis linnadest on sadu haavatuid, osaliselt mobiliseeritud venelasi,” seisis teates.

Tuletame meelde, et Venemaa president Vladimir Putin kuulutas 21. septembril välja “osalise” mobilisatsiooni Venemaa Föderatsioonis. Samuti “mobiliseerisid” sissetungijad aktiivselt okupeeritud alade elanikke.

23. novembril teatas Luhanski oblasti sõjaväeadministratsioon, et piirkonna okupeeritud osa mõnes asulas “mobiliseeris” vaenlane peaaegu kõik mehed.

23. november

11:12

Venelased pommitasid hommikul Kupjanski, kaks ohvrit

Vaenlase mürskude tagajärjel said kannatada polikliiniku hoone ja 9-korruseline elumaja, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Harkivi oblastis asuva Kupjanski linna pommitamise tagajärjel hukkus täna hommikul kaks ja sai vigastada kaks inimest. Harkivi piirkonna sõjaväeadministratsiooni esimees Oleg Sinegubov ütles, et venelaste terroriaktid on seal regulaarsed.

“Umbes kella 07:40 ajal toimus pommitamine Kupjanski linnas. Kannatada said 9-korruseline elumaja ja polikliinikuhoone. Kahjuks hukkus 2 inimest – 55-aastane naine ja 68-aastane mees , 1 mees sattus haiglasse, 1 sai kohapealset ravi,“ ütles Sinegubov, kelle sõnul tulistasid sissetungijad päeval ka Harkovi oblasti rinderajooni.

10:41

FOTOD: Sissetungijate laibad katavad kogu maa: Ukraina relvajõudude sõdur rääkis Bahmuti lähedal käimasolevatest lahingutest

Sõduri sõnul varjuvad sissetungijad mõnikord laipade taha, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Pilt: twitter.com/slovyanskasil

Bahmuti lähedal asuv maa on täielikult kaetud sissetungijate surnukehadega. Mõned sissetungijad poevad laipade taha peitu ja teesklevad tundide viisi, et on surnud. Sõduri, hüüdnimega “Sinu sõber Stus”, sõnul on Venemaa sellel suunal koondanud palju isikkoosseisu, kuid see ei lisa talle efektiivsust lahinguväljal.

Pilt: twitter.com/slovyanskasil

“Päev on täis peaaegu pidevat võitlust. Oh ****, sellest, kui palju **** siin inimestele järele on jõudnud ja see arv kasvab üha enam. Arvatakse, et siin on lahingväljal 2000 surnut. Hakka või uskuma, et nüüd ongi kõik nagu II maailmasõja kroonikates. Kogu maa on laipadega kaetud,” rääkis sõdalane.

Pilt: twitter.com/slovyanskasil

Sõduri sõnul lähevad sissetungijad lahingusse 10-liikmeliste rühmadena. Ainult neli naasevad. Kohe läheb lahingusse teine ​​rühm, olukord kordub. „Selles formaadis päev möödubki. Mõnikord roomavad nad üle oma surnud sõprade ja hakkavad peaaegu nende all kaevama, et ellu jääda. Mõnikord lamavad nad surnute lähedal ja lamavad tunde,“ lisas sõdalane.

10:14

VIDEO: Ukraina sõjaväelased püüdsid Luhanski oblastis kinni Vene “Tiigri”

Hästi sihitud ATGM lasuga muutsid meie tankistid sissetungijate “Tiigri” vanaraua hunnikuks, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Luhanski oblastis hävitasid Ukraina sõjaväelased 45. suurtükiväebrigaadist tankitõrjeraketisüsteemi hästi sihitud lasuga Vene soomusauto “Tiiger”.

Brigaadi Facebooki lehel avaldati video vaenlase AFV likvideerimisest.

22. november

10:11

Hersoni elanikel palutakse talveks evakueeruda

Elanikele pakutakse tasuta evakueerimist Krõvõi Rihi, Nikolajevisse ja Odessasse koos võimaliku hilisema ümberistumisega Kirovohradi piirkonda või läänepoolsetesse piirkondadesse, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

„Ukraina valitsus pakub sissetungijate käest vabanenud Hersoni elanikele talveks evakueerumist riigi turvalisematesse piirkondadesse,“ teatas ajutiselt okupeeritud alade taasintegreerimise minister Irina Vereštšuk Telegramis.

“Pöördun Hersoni elanike poole. Eelkõige haavatavate kodanike poole: lastega naised, vanurid, haiged ja liikumispuudega inimesed. Arvestades linna keerulist olukorda ja probleeme infrastruktuuriga, saate evakueeruda talveks riigi turvalisematesse piirkondadesse,“ kirjutas Vereštšuk.

09:48

USA analüütikud: Ukraina peab Kinburgi sääre vabastama

Analüütikud märkisid, et vaenlane kasutas positsioone Kinburgi säärel, et tulistada Ukraina sõdureid Ochakovis, vahendas Ukraina meediakanal UNIAN.

Kui Ukraina väed võtavad oma kontrolli alla Nikolajevi oblastis asuva Kinburgi sääre, suudavad nad Kiievi kontrolli all oleval Musta mere rannikul tõrjuda Venemaa sissetungijate rünnakud. Ameerika Sõjauuringute Instituudi (ISW) aruande kohaselt võivad Ukraina sõdurid selle vabastamise korral intensiivistada sõjalist tegevust merel ja pääseda üle Dnepri vasakkaldale.

“Kinburgi säär asub vaid 4 km kaugusel Ochakovist üle väina ja võimaldab teil kontrollida sissepääsu Dneprisse ja Lõuna- Bugisse, samuti Nikolajevi ja Hersoni linnasadamatesse,” märkisid analüütikud.

ISW lisas, et vaenlane kasutas poolsaare positsioone, et anda raketi- ja suurtükilööke Ukraina kaitsjate pihta Ochakovis ja teistes Musta mere ranniku Kiievi kontrolli all olevates osades.

Analüütikud rõhutasid, et Kinburgi säär on Hersoni piirkonda Dnepri vasakul kaldal koondunud vaenlase 152-millimeetriste suurtükirelvade käeulatusest väljas.

09:26

FOTO: Dnepris päästeti 10 tundi kestnud operatsiooni käigus noore vabadusvõitleja elu

Mechnikovi nimelises Dnepropetrovski regionaalhaiglas päästeti 28-aastase Ukraina sõjaväelase Andrei elu. Tal oli palju keerulisi vigastusi ja suur verekaotus, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Ema embamas arstide poolt päästetud poega
Pilt: Foto: facebook.com/rsa010963

„Aju verevalumid, kaela pehmete kudede vigastused, submandibulaarse piirkonna rebestus, parema ülalõua põskkoopa murd võõrkeha olemasoluga, trahheotoomia,“ loetles Mechnikovi haigla peadirektor Sergei Rõženko noormehe vigastusi. „Suurim kild tabas lülisammas, kahjustades unearterit.“

Operatsioon kestis üle 10 tunni, mille jooksul õmmeldi kinni kõik veresooned ja haavad. „Eile võeti ta hingamisaparaadi alt ära. Ainult ema pisarate rõõmus sära ütleb kõik, ta jääb ellu. Nad on täna õnnelikud,“ lisas arst.

Foto: facebook.com/rsa010963

21. november

Zelenskõi: elektrivarustuse olukord leevenes mitmes piirkonnas

Elektrivarustuse olukord leevenes mitmes Ukraina piirkonnas, ütles pühapäeva õhtul president Volodõmõr Zelenskõi.

“Võrkude ja varustuse tehniliste võimaluste taastamine, elektriliinide demineerimine, remont – kõik jätkub ööpäevaringselt. Õnnestus leevendada olukorda mitmes piirkonnas, kus veel eile oli väga palju reaalseid probleeme,” ütles ta videopöördumises.

“Täna õhtul on stabiliseerivad väljalülitamised 15 oblastis ja ka Kiievis. Kõige rohkem Vinnõtsja, Sumõ, Poltava, Hmelnõtskõi, Ivano-Frankivski, Kiievi oblastis ja pealinnas. Teeme kõik võimaliku ja võimatu, et taastada normaalne elu Odessas, Harkivis ja kõigis meie linnades ja kogukondades,” lubas Zelenskõi.

Ta tänas energeetikuid, kommunaaltöötajaid, oblastite administratsioone, kõiki, kes teevad tööd ukrainlaste heaks.

20. november

Lääne katsed veenda Kiievit läbirääkimistele Moskvaga pärast järjestikuseid sõjalisi võite on veidrad ning sarnanevad palvega kapituleeruda, rääkis Ukraina presidenikantselei võtmenõunik AFP-le. 

“Kui teil on lahinguväljal initsiatiiv, on pisut veider saada selliseid ettepanekuid nagu “sõjaliselt ei jõua te nagunii kõike teha, peate läbi rääkima”,” ütles Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi nõunik Mõhhailo Podoljak. 

See tähendab, nagu peaks oma maid tagasi võitev riik kaitava riigi ees kapituleeruma, lisas Podoljak AFP-le antud usutluses. 

USA ajakirjandus kirjutas viimati, et mõned kõrged ametnikud on asunud Ukrainat julgustama kõnelustele, mida Zelenskõi on siiani välistanud, kuni Venemaa relvajõud ei tõmbu tagasi kogu Ukraina territooriumilt.

20. november 2022

19:59

Grossi taunis teadlikke rünnakuid Ukraina tuumajaama vastu

ÜRO tuumajärelevalveagentuuri juht Rafael Grossi taunis pühapäeval “sihitud rünnakuid” Vene okupatsiooniväe kontrolli all oleva tuumaelektrijaama vastu Lõuna-Ukrainas, kutsudes üles peatama seda hullust.

“Umbes tosinkond rünnakut” tabas tuumajaama territooriumi, ütles Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) juht Prantsuse ringhäälingule BFMTV, ilma süüd esitamata ei Ukrainale ega Venemaale.

Olukord on Grossi sõnul “äärmiselt tõsine”, ütles ta.

11:10

Ukraina presidendi nõunik: läbirääkimised tähendaksid kapitulatsiooni

Lääne katsed veenda Kiievit läbirääkimistele Moskvaga pärast järjestikuseid sõjalisi võite on veidrad ning sarnanevad palvega kapituleeruda, rääkis Ukraina presidenikantselei võtmenõunik AFP-le. 

“Kui teil on lahinguväljal initsiatiiv, on pisut veider saada selliseid ettepanekuid nagu “sõjaliselt ei jõua te nagunii kõike teha, peate läbi rääkima”,” ütles Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi nõunik Mõhhailo Podoljak. 

See tähendab, nagu peaks oma maid tagasi võitev riik kaitava riigi ees kapituleeruma, lisas Podoljak AFP-le antud usutluses. 

USA ajakirjandus kirjutas viimati, et mõned kõrged ametnikud on asunud Ukrainat julgustama kõnelustele, mida Zelenskõi on siiani välistanud, kuni Venemaa relvajõud ei tõmbu tagasi kogu Ukraina territooriumilt.

USA staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley on pakkunud, et pärast suuri võite lahinguväljal ja Vene vägede märgatavat nõrgenemist võiks Kiiev seda ära kasutada ja alustada kõnelusi sõja lõpetamiseks.

Milley sõnul on ebatõenäoline, et Ukraina väed suudavad lähiajal tagasi vallutada kogu Venemaa okupeeritud territooriumi, eriti Krimmi, mille Moskva hõivas 2014. aastal.

Podoljaki sõnul pole Moskva teinud Kiievile ühtegi otsest ettepanekut rahukõnelusteks, eelistades pigem vahendajaid.

Kiievi arvates tähendaksid sellised kõnelused üksnes manööverdamist, mille korral Kreml saaks hingetõmbeaega uue rünnaku ettevalmistamiseks.

“Venemaa ei taha läbirääkimisi. Venemaa viib läbi kommunikatsioonikampaaniat, mida ta “läbirääkimisteks” nimetab,” kõneles Ukraina presidendi nõunik.

Podoljaki meelest arvab Venemaa president mitmetele lüüasaamistele vaatamata siiani, et ta suudab Ukraina hävitada. “See on tema kinnismõte,” märkis Podoljak.

Nõunik siiski eitas, et lääs üritab Ukrainat läbirääkimisteks otseti survestada, lisades samas, et “meie partnerid arvavad endiselt, et on võimalik naasta sõjaeelsesse aega, mil Venemaa on usaldusväärne partner”.

01:52

WSJ: pärast Hersonist taandumist hoogustab Venemaa rünnakuid idas

Vägede taandumine Ukrainas Hersonist andis Venemaale võimaluse 20 000 sõjaväelase ümbersuunamiseks oma jõudude tugevdamiseks teistel rindesuundadel, osa neist saadeti itta Donetski oblastisse, edastas laupäeval uudisteportaal Unian viitega Wall Street Journalile.

WSJ-i andmetel valmistub Ukraina uueks pealetungiks just seal, kuna Hersonist välja viidud Vene üksused ühinevad hiljuti mobiliseeritud venelastega. Vene okupatsioonijõud on suurendanud ka rünnakuid sellel suunal.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles laupäeval, et reedel registreeriti Donetski oblastis umbes 100 tulistamist.

“Mingit sõjategevuse nõrgenemist või hingetõmbeaega ei olnud,” märkis ta.

Analüütikute hinnangul on Vene okupatsioonivägesid Ukrainas juhatav kindral Sergei Surovikin surve all. Temalt nõutakse tulemusi Donbassis pärast taganemist Hersonist, samuti uute kaitsepositsioonide rajamist Dnepri jõe idakaldale.

19. november 2022

14:25

Moskva taunis Poola otsust Lavrovi OSCE kõnelustele mitte lubada

Venemaa sarjas laupäeval Poola otsust mitte lubada välisminister Sergei Lavrovi Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) detsembrikuisele kohtumisele ning nimetas seda “enneolematuks ja provokatiivseks” sammuks.

“Poola kui OSCE eesistuja otsus mitte lubada välisminister Sergei Lavrovil osaleda OSCE ministrite kohtumisel Łódźis 1.-2. detsembril on enneolematu ja provokatiivne,” teatas Vene välisministeerium.

08:12

“Enamik” APEC-i liikmeid mõistis sõja Ukrainas hukka

Vaikse ookeani riikide juhid liitusid rahvusvahelise survega Venemaale seoses tema kallaletungiga Ukrainale, andes APEC-i tippkohtumise puhul välja avalduse, mille järgi “enamik” neist mõistis Venemaa sõja hukka.

“Enamik liikmeid mõistis sõja Ukrainas karmilt hukka ja rõhutas, et see põhjustab tohutuid inimkannatusi ning süvendab maailmamajanduse nõrkust,” kinnitasid Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö foorumil 21 riigi juhid.

Sellisel sõnastusel väljendiga “enamik” on ka Venemaa ja Hiina allkirjad.

APEC-i avaldus järgnes G20 möödunud nädalal tehtud deklaratsioonile.

04:43

Zelenskõi: Ukraina sõjavägi ei anna järele üheski rindelõigus

President Volodõmõr Zelenskõi sõnul ei anna Ukraina sõjavägi vaenlasele järele üheski rindelõigus ning valmistab ette tulevast edu, vahendas reedel portaal Unian. 

“Üliraske lahingutegevus Donetski oblastis jätkub praeguseni, lahingute pehmenemist ega hingetõmbeaega pole olnud. Just eile löödi Donetski oblastis tagasi sadakond Vene rünnakut. Kõik meie sõdurid, kes hoiavad positsioone Donbassis, on tõelised kangelased,” rõhutas Zelenskõi õhtuses videopöördumises.

President märkis eraldi ära Harkivi ja Sumõ piirivalvesalgad, mis praegu tegutsevad Donbassis. Tema sõnul on nende miinipildujameeskonnad “suureks abiks, andmata  okupantidele rahu. See on see, mida vaja, poisid,” kiitis Zelenskõi.

Ta tänas ka Ukrainat Bahmuti suunal kaitsva rahvuskaardi 4. operatiivbrigaadi võitlejaid.

“Mõistlik algatus ja stabiilsus on kaks asja, mis annavad ülimalt kasulikke tulemusi. Me ei anna vaenlasele järele üheski rindelõigus. Vastame kõikjal, hoiame positsioone kõikjal. Valmistame teatud lõikudes ette tulevasi õnnestumisi,” rõhutas riigipea.

18. november

13:25

Ekspert selgitas kuidas Ukraina rakett võis teoreetiliselt Poolasse sattuda

Raketi iselikvidaator suure tõenäosusega mingil tehnilisel põhjusel ei töötanud, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Ukraina S-300 rakett oleks võinud tabada Poola territooriumi, kui see tulistati Poola piiri suunas lendava Vene tiibraketi pihta.

Militaarekspert Oleg Ždanov selgitas oma videoblogis, et nii võib juhtuda, kui tiibraketi sabasse tulistatud S-300 kaotaks sihtmärgi ja jätkaks lendu Poola suunas.

“See on kõige lihtsam ja lühim seletus, miks meie rakett võis sattuda Poola territooriumile,” ütles ta. Eksperdi hinnangul pidi sihtmärgi kaotuse tagajärjel õhutõrjeraketi juures töötama iselikvidaator, kuid mingitel tehnilistel põhjustel seda ei juhtunud.

17. november

10:38

FOTOD: Zaporižžja oblastis öise pommitamise käigus tabamuse saanud elumajas on hukkunud vähemalt 4 inimest

Inimesed jäid pommitamise käigus hävinud kahekorruselise elumaja rusude alla, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Pilt: Zaporižžja oblastivalitsus

„Öösel korraldasid venelased taas raketirünnaku ühele Vilnjanski oblasti asulale. Kolme raketitabamuse tagajärjel hävisid tsiviilstruktuurid. Eelkõige hävis kahekorruseline elumaja, inimesed jäid rusude alla,“ teatas Zaporižžja oblasti sõjaväevalitsuse esimees Oleksandr Starukh.

Pilt: Zaporižžja oblastivalitsus

Hukkunute arv on kasvanud 4-ni, teatas presidendi kantselei. Majas elas kolm perekonda, kokku umbes 10 inimest. Päästjad jätkavad otsinguid, et inimesi rusude alt vabastada.

Pilt: Zaporižžja oblastivalitsus

10:24

Venelased mineerivad Hersoni oblasti vasakkaldal infrastruktuurirajatisi

Vene sissetungijad tugevdasid Hersoni oblastis, Dnepri vasakkaldal filtreerimismeetmeid. Peastaabi teatel juhtus see pärast sissetungijate lüüasaamist Ukraina relvajõudude poolt, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

„Kahhovka piirkonnas tõhustas vaenlane filtreerimismeetmeid pärast oma positsioonide hävitamist kaitseväe poolt,“ öeldakse raportis.

Venelased taganesid Hersoni oblasti paremkaldalt. 11. novembril sisenesid Ukraina sõjaväelased oblastikeskusesse ja kuulutati välja linna vabastamise. Üldiselt on viimastel päevadel Dnepri paremkaldal Hersoni ja Nikolajevi oblastis deokupeeritud 179 asulat.

16. november

16:34

Ukraina ootab partneritelt infot, mille põhjal järeldati, et Poola territooriumil toimunud plahvatuse puhul oli tegemist nende õhutõrjeraketiga

Zelenskõi pidas peakorteri koosoleku, kus arutati kriitilise infrastruktuuri rajatiste kaitse tugevdamist ja Ukraina õhutõrje efektiivsuse tõstmist, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Kolmapäeval, 16. novembril pidas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kõrgeima ülemjuhataja peakorteri korralise koosoleku. Otsused tehti Ukraina alade edasise deokupeerimise kontekstis. Osalejad analüüsisid teavet Venemaa hiljutiste raketirünnakute tekitatud kahjude olemuse kohta ning vaatasid läbi terrorirünnakute järelmõju.

Lisaks hindasid staabi liikmed prognoose operatiivolukorra arengu kohta rindel, võttes arvesse lõunasuunalisi muutusi.

“Otsused langetati Ukraina alade edasise deokupeerimise kontekstis. Eraldi analüüsiti varustuse ja relvastuse remondi tempot ja mahtu ning vägede varustamist kõige vajalikuga talveperioodi läbimiseks,” seisab raportis.

Ukraina pooldab koos partneritega Poola territooriumil toimunud raketiplahvatuse juhtumi üksikasjalikumat uurimist. Samuti ootab Ukraina partneritelt infot, mille põhjal järeldati, et tegemist on Ukraina õhutõrjeraketiga.

09:47

Ukraina relvajõudude kindralstaap: Ukraina relvajõud tõrjusid sissetungijate rünnakud Donetski oblastis 9 asula lähedal

Vaenlane jätkab kaitseliinide varustamist Dnepri vasakul kaldal, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Kindralstaabi raportis seisab, et okupandid ei lõpeta pealetungioperatsioone Bahmuti, Avdijivka ja Novoazovski suunal. “Ukraina sõdurid lõid möödunud ööpäeva jooksul tagasi Vene sissetungijate rünnakud Donetski oblasti Belogorovka, Kurdjuumovka, Novõi Kalõnivi, Veseloe, Avdijivka, Pervomaiski, Vodianoe, Novomihhailovka ja Vremjevka asulate piirkonnas,” teatas kindralstaap.

Samuti püüab vaenlane teatud piirkondades ohjeldada kaitseväe tegevust ning jätkab kaitseliinide varustamist Dnepri vasakkaldal.

Zaporižžja suunas tulistasid sissetungijad tankidest ja suurtükiväest Zaliznõtšnoe, Štšerbaki, Temirovka, Stepnogorski, Belogorie, Dorožnjanka, Malinovka, Olgovski, Novopoli, Guljaipole ja kogu Hersoni suunas. Suurtükivägi Iljinka, Dudchani, Kachkarovka ja Pridneprovski piirkonnas.

Sissetungijad tulistasid ka teisi asulaid tankidest ja kogu suurtükiväe spektrist.

09:32

Venemaa kattis Nikopoli Gradide ja raskekahurväe tulega

Dnipropetrovski oblastis “katsid” Vene sissetungijad raskekahurväega “Gradidega” öised linnad ja külad, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Dnipropetrovski oblasti sõjaväeadministratsiooni esimees Valentin Reznitšenko kirjutas Telegramis, et Nikopoli piirkonnas oli öö pingeline – okupandid ründasid kolme kogukonda: Marhanetsi, Nikopoli ja Tšervonogrygorivskat. Ta lisas, et hukkunuid ega vigastatuid pole.

“Nikopolis tabasid Vene mürsud kümmet eramaja. Kannatada said kõrvalhooned, autod, gaasitorustik ja elektriliinid. Ühes majas puhkes tulekahju. Tuletõrjujad on leegid juba summutanud,” seisab aruandes.

08:52

Biden: On vähetõenäoline, et Poolat tabas Venemaalt välja tulistatud rakett

USA president ütles, et raketi trajektoori järgi ei lasknud raketi välja Ukrainas sõda pidanud Vene väed, oodatakse uurimise tulemusi, vahendab The Guardian.

USA president esines G20 kohtumisel Indoneesias Balil pärast lääneriikide liidrite erakorralise kohtumise kokkukutsumist, et arutada NATO territooriumil toimunud plahvatust, mis võib viia Ukraina sõja uude, veelgi ohtlikumasse dimensiooni.

Küsimusele, kas rakett tulistati välja Venemaalt, vastas Biden: “On olemas esialgne teave, mis seda vaidlustab. Ma ei taha seda kinnitada enne, kui oleme täieliku uurimise läbi viinud, kuid selle trajektoori järgi on ebatõenäoline, et see Venemaalt pärines.“

15. november

09:46

USA Sõjauuringute keskus (ISW) hoiatas, kuhu Venemaa Föderatsioon pärast Hersoni oblastist taandumist väed paigutab

Ameerika analüütikud hoiatasid, et teatud osades Donbassist võivad vaenlase sõjalised operatsioonid intensiivistuda, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Venemaa Föderatsioon toob pärast Hersoni oblasti osast taganemist tõenäoliselt väed uuesti Donetski oblastisse. Seetõttu võivad sõjalised operatsioonid piirkonna lääneosas Bahmuti ja Donetski ümbruses muutuda intensiivsemaks, teatab Ameerika Sõjauuringute keskus (ISW).

“Vene väed saavutavad nendel aladel lähipäevil ja nädalatel tõenäoliselt edu, kuid operatiivselt ei ole need edusammud tõenäoliselt märkimisväärsed,” märgitakse raportis.

Varem ütles Ukraina relvajõudude idarühma vägede pressiesindaja Serhi Tšerevatõ, et kõige ägedamad lahingud käivad Donbassis.

Suve lõpus alustasid Ukraina relvajõud mitmes piirkonnas vastupealetungioperatsioone. Ukraina armee läks edasi eelkõige Hersoni oblastis. Oktoobri lõpu seisuga olid Ukraina sõdurid vabastanud üle 80 asula.

09: 25

Zelenskõi: Ärge pakkuge Ukrainale kompromisse territooriumi ja iseseisvuse osas

Zelenskõi rõhutas ka, et Vene Föderatsiooni sõnu ei saa usaldada, mistõttu ei tule “Minsk-3” rahulepe kõne allagi, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi sõnul ei tasu Ukrainale pakkuda kompromisse südametunnistuse, suveräänsuse, territooriumi ja iseseisvuse osas. „Ukraina on alati olnud rahuvalve jõupingutuste liider,“ ütles president G-20 tippkohtumisel osalejatele saadetud videosõnumis, mille presidendi kantselei oma Telegrammis avaldas.

“Ma tahan, et see agressioonisõda lõppeks õiglaselt ning ÜRO põhikirja ja rahvusvahelise õiguse alusel ja mitte iga hinna eest. Te ei tohiks Ukrainale pakkuda kompromisse südametunnistuse, suveräänsuse, territooriumi ja iseseisvuse osas. Me austame reegleid ja me oleme sõnapidajad inimesed. Ukraina on alati olnud rahuvalve jõupingutuste liider ja maailm on seda näinud. Ja kui Venemaa ütleb et väidetavalt tahab selle sõja lõpetada, siis las ta tõestab seda tegudega. Ilmselgelt ei saa Venemaa sõnu usaldada ja ei tule “Minsk-3″, mida Venemaa kohe pärast rikkuma saaks hakata,” ütles Zelenskõi.

Ukraina liidri sõnul saab ja tuleb Venemaa agressioon peatada juba praegu. “Kui rahu taastamiseks ei võeta vastumeetmeid, siis see tähendab, et Venemaa tahab lihtsalt teid kõiki veel kord petta, maailma petta ja sõja külmutada just siis, kui tema kaotused muutusid eriti käegakatsutavaks. Me ei lase Venemaal oodata, ehitada, jõudu koguda ja seejärel alustada uut terrorit ja globaalset destabiliseerimist. Olen kindel, et just praegu on vaja ja võimalik peatada hävitav Venemaa sõda,” ütles ta.

09:12

Ukraina vägede kindralstaap: Okupandid üritavad Luhanski oblastis sõjaväelasi ukrainlaste tühjadesse majadesse paigutada

Sissetungijad nõuavad kohalikelt elanikelt, et nad tuleksid nn administratsiooni juurde, et täpsustada andmeid mahajäetud eluruumide kohta, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Luhanski oblasti okupeeritud territooriumil otsivad Vene sissetungijad mahajäetud eramaju oma sõjaväelaste majutamiseks. Jutt on neist, kes saabusid Vene üksuste kaotusi täiendama, teatas peastaap täna hommikuses kokkuvõttes.

Luhanski oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Sergei Gaidai, tetas et piirkonnas on sissetungijate käest vabastatud juba 12 asulat. Tema sõnul on Vene sissetungijate käest vabanenud Luhanski oblasti külad peaaegu hävinud.

Ukraina relvajõudude peastaabi teatel plaanivad sissetungijad Luhanski oblastis läbi viia tsiviilelanikkonna täieliku evakueerimise Kremennajast, Sjevjerodonetsk ja Rubižnest.

14. november

16:49

HÄIRIV FOTO: Venelased tapsid Hersoni piirkonnas julmalt punase raamatu hamstreid

Enne sõda kaitsesid neid lõunamaa steppides elavaid loomi kohalikud loomakaitsjad, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Pilt: facebook.com/UAnimals.official

Ühelt Vene sissetungijate mahajäetud positsioonilt Hersoni oblastis leiti julmalt tapetud loomade surnukehad.

Ukraina looduskaitserühma Facebooki teatel leiti surnud loomade hulgast punasesse raamatusse kantud hallhamster.

Ukraina sõjaväelaste tehtud fotodelt on näha, et venelased riputasid närilisi sabast ja kaelast ühe puu külge, mille alt leiti ka sissetungijate poolt maha jäetud prügi.

Loomakaitsjate sõnul reostasid Venemaa agressorid üheksa sõjakuu jooksul 182 880 ruutmeetrit Ukraina pinnast. Venelased okupeerisid 8 Ukraina kaitseala ja 12 rahvusparki. Vaenutegevuse tagajärjel on kannatada saanud 20% Ukraina kaitsealadest.

13. november

Venelased koondavad jõude Melitopoli ja Mariupoli ümber

Ukraina üksused kindlustuvad Hersoni oblastis Dnepri paremkaldal, Vene vägi koondab jõude Melitopoli ja Mariupoli, kirjutab Sõjauuringute Instituut (ISW).

Ukraina vägi jätkab oma kontrolli kinnistamist Hersoni oblastis Dnepri paremkaldal. Tõenäoliselt kasutab Ukraina pärast Hersoni vabastamist taastunud lahingujõudu käimasoleva vastupealetungi tugevdamiseks Luhanski oblastis või uue vastupealetungi alustamiseks mujal, selgub ISW analüütikute 13. novembri ettekandest.

„Ukraina relvajõud tugevdavad tõenäolisemalt kontrolli läänekalda üle, jätavad sinna piisavalt üksusi, et heidutada ükskõik milliseid venelaste katsed uuesti jõge ületada, ja paigutavad väe ümber teistesse piirkondadesse,” öeldakse ettekandes.

„Vene pealetung Donetski oblastis nõuab Ukraina relvajõududelt ilmselt mõningate jõudude suunamist selle piirkonna kaitseks, kuid tõenäoliselt suunab Ukraina vägi vähemalt osa taastunud lahingujõust toetama käimasolevat vastupealetungi Luhanski oblastis või käivitab veel kuskil uue vastupealetungi.”

Märgitakse, et Ukraina vägi ründas Hersoni oblastis Dnepri idakaldal Berõslavist 50 km lõuna pool Tšaplõnkas asuvat Vene sõjaväebaasi.

Lisaks teatasid Vene allikad, et Ukraina vägi jätkas vasturünnakut Kreminna ja Svatove suunas.

Analüütikute sõnul jätkuvad Ukraina väe mõõdukad edusammud Luhanski oblastis ja tõenäoliselt hakkab neil veelgi paremini minema, kui neid toetavad Hersoni oblasti lääneosa jõud. Seetõttu on vaenutegevuse peatumine või aeglustumine pikaks ajaks  lähikuudel ebatõenäoline.

Vene vägi jätkab pealetungi Bahmuti, Avdiivka ja Ugledari piirkonnas. Vene kaitseministeerium teatas, et Vene üksused vallutasid Bahmutist kagus asuva Majorski.

Samuti jätkavad Vene üksused Zaporižžja ja Dnipropetrovski oblasti rindeasulate pommitamist. Zaporižžja linna tabas  Iskanderi rakett.

Ukraina teatel taganeb Vene vägi Dnepri vasakkaldalt ning koondab üksusi ja varustust Melitopoli (Zaporižžja oblast) ja Mariupoli (Donetski oblasti). Teatatakse Venemaa okupatsioonivõimude korraldatud sundmobilisatsioonist okupeeritud Melitopolis. Väidetavalt  sunnitakse mehi kaevama linna kaevikuid ja rajama kindlustusi.

11. november 2022

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles neljapäevases videopöördumises, et Lõuna-Ukrainas on Vene sissetungijate käest vabastatud juba 41 asulat, vahendab BNS.

President rääkis oma videoläkituses sõjaväe edusammudest lõunasuunal ja ärgitas meenutama, mis hinna ja pingutustega käib Ukraina alade vabastamine okupantidest.

“Täna on lõunast häid uudiseid. Ukraina lippude arv, mis käimasoleva kaitseoperatsiooni raames oma õigele kohale naasevad, on juba kümneid. Vabastatud on 41 asulat. Täname kõiki meie kangelasi, kes selle edu tagavad,” rääkis Zelenskõi.

Presidendi sõnul tuleb samas meeles pidada, et iga edusamm sõjatandril maksab Ukraina sõdurite elu.

“Ukrainlaste vabaduse eest antud elud. Kõik, mis praegu toimub, on saavutatud kuudepikkuse ägeda võitlusega. See on saavutatud julguse, valu ja kaotustega. Mitte vaenlane ei lahku, vaid ukrainlased ajavad okupante kodumaalt välja kalli hinna eest,” lisas Ukraina riigipea.

10. november 2022

12:39

Venemaa teatas Hersonist taandumise lõpetamisest

Venemaa teatas reedel, et on lõpetanud oma vägede Dnepri läänekaldalt tagasitõmbamise, vahendab BNS.

“Täna kell 5 hommikul Moksva aja järgi (4.00 Eesti aja järgi) jõudis lõpule Vene sõdurite Dnepri jõe vasakkaldale toimetamine,” ütles kaitseministeerium sotsiaalmeedias.

“Ühtki sõjaväevarustuse eset ega relva ei jäänud paremkaldale.”

12:00

Vene raketirünnakus Mõkolajivi elumajale hukkus vähemalt kuus inimest

Mõkolajivis on päästjad raketilöögi tagajärjel hävinud viiekorruselise hoone rusude alt toonud välja juba kuus surnukeha, vahendab BNS.

Venemaa raketirünnakus Mõkolajivi viiekorruselisele elumajale sai surma vähemalt kuus inimest, teatas linnapea Oleksandr Senkevitš.

“Päästjad tõid maja rusude alt välja veel kolm surnukeha – mehe ja kaks naist. Kella 10 seisuga on i elumajale antud raketilöögis saanud surma kuus inimest,” kirjutas Senkevitš reedel Telegramis.

Presidendikantselei asejuhataja Kõrõlo Tõmošenkot täpsustas, et hukkunute seas oli ka abielupaar. Nende 16-aastane poeg jäi ellu, sest magas teises toas. “Sotsiaalteenistus hoolitseb poisi eest,” täpsustas Tõmošenko Telegramis.

Varem teatati, et öise raketirünnaku tagajärjel Mõkolajivi elumajale hukkus viis ja sai vigastada kaks inimest.

Vene vägi on Mõkolajivi linna pommitanud kuid.

11:58

Kreml: Herson on vägede taandumisest hoolimata Venemaa “subjekt”

Hersoni linn Lõuna-Ukrainas jääb osaks Venemaast, hoolimata Moskva teatest, et väed taanduvad Ukraina sõdurite pealetungi ees, vahendab BNS.

“See on Vene Föderatsiooni subjekt. Selles ei ole ega saa olla mingeid muutusi,” ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Venemaa andis kolmapäeva õhtul korralduse viia väed Hersonis Dnepri läänekaldalt ära, kuid Ukraina ametnikud suhtuvad teadetesse umbusuga.

Hersoni loovitamine oleks Venemaa jaoks raske löök piirkonnas, mille ta on kuulutanud annekteerituks.

Peskov ütles vastuseks ajakirjanike küsimusele, kas Venemaa kahetseb nüüd Hersoni annekteerimist, et Kreml ei kahetse midagi.

Herson oli esimene suurem linn, mille Venemaa oma nõndanimetatud sõjalise erioperatsiooni käigus hõivas ning ainus Vene vägede kätte langenud oblastikeskus.

11:47

Zelenskõi tõotas videopöördumises poolakatele igavest sõprust

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi õnnitles reedel Poolat iseseisvuse taastamise 104. aastapäeva puhul, vahendab BNS.

“Armas Poola! Teie taastatud iseseisvus saab täna 104-aastaseks. Ja minu 104 sõna sulle. Ukraina ja Poola koos. Sa oled meie õde. Meie vahel on olnud ka teisiti, aga me oleme hõimlased, oleme vabad. Kui meie taastatud iseseisvus sai 30-aastaseks, oli Poola meie kõrval,” ütles ta poola keeles salvestatud videosõnumis.

“Mäletan meie ühist õnne, kuidas me koos rõõmustasime. Olles taas silmitsi vana ja ühise vaenlasega, on Poola meie kõrval. Ukrainlased jäävad seda alati mäletama. Nad jäävad mäletama, kuidas meie omasid vastu võeti. Teie inimesed on meie liitlased. Meie sõprus on igavene. Me saame koos võitjateks,” sõnas Zelenskõi.

11:14

Venemaa pealetungivõime ammendus juba mitme kuu eest

Tõenäoliselt ei peata talv Ukraina väge okupeeritud alade vabastamisel, Ukraina relvajõud saavad külmunud maastikul liikuda kergemini kui sügismudas, vahendab BNS.

Sõjauuringute Instituudi (ISW) analüütikud ei nõustu USA ja Euroopa asjatundjate hinnanguga, et talv pärsib Ukraina vastupealetungi, sest väidetavalt on see hea aeg läbirääkimiste jätkamiseks.

Külmakuudel mängib otsustavat osa varustuse ja laskemoona piisav kogus. Talveks valmistunud Ukraina vägi saab kasutada ära hooaja iseärasusi ja hakata külmunud pinnasel edasi liikuma kiiremini kui sügisesesel soisel ajal. Samas Vene vägi ei ole talvelahinguteks enamjaolt valmis.

“Kui lahingud sel talvel ka katkevad, põhjustavad selle logistilised mured ja mõlema poole mitme (pealetungi – toim) kampaania tipnemine,” ütlesid eksperdid.

Venemaa pealetungivõime kuivas kokku veel paari kuu eest, selgitasid Suurbritannia luureanalüütikud.

Lääne asjatundjate hinnangul ei võimalda osalise mobilisatsiooniga koostatud üksused agressoril täiemahulisi ründeoperatsioone läbi viia.

Vaenlase olukorda raskendavad ka Ukraina relvajõudude korrapärased rünnakud Venemaa relvade ja varustuse tarnimise logistikateedele. Laskemoonanappuse üle kurdavad juba ka sissetungijad ise.

Defence Expressi analüütiku Ivan Kiritševski sõnul ähvardab Venemaad pärast Harkivi oblastis talle osaks saanud läbikukkumist ja Kupjanski raudteesõlme kaotamist rinde kaskaadina kokkuvarisemine kogu liini ulatuses.

Juba on tulnud teateid kaitseliini rajamisest Hersoni oblastisse Lõssõtšanskisse, kaevumisest Musta mere rannikul ja katsest peatada Ukraina relvajõudude edasitungi Svatove-Troitske-Kreminna lõigul.

Samal ajal jätkasid okupandid riigi idaosas rünnakuid enamikus suundades.

10:41

Zelenskõi: ma ei ole ust paugutanud

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ei ole keeldunud läbirääkimistest Venemaa juhi Vladimir Putiniga, kuid Ukraina riigipea ei näe Moskval soovi Kiievi tingimustel rahu sõlmida, vahendab BNS.

Ukraina presidendi CNN-ile antud usutluse kohaselt ei välista tema oktoobris allkirjastatud seadlus Putiniga diplomaatiale üleminekust keeldumise kohta, et Venemaa retoorika võiks muutuda.

“Ma ei ole ust paugutanud. Ütlesin, et oleme valmis rääkima Venemaaga, aga teistsuguse Venemaaga. Sellisega, mis on tõesti valmis rahuks. Sellisega, mis on valmis tunnistama, et nad on okupandid,” ütles Zelenskõi.

“Ja siiani ei ole ma Venemaalt selliseid avaldusi kuulnud – ei Putinilt ega kelleltki teiselt,” võttis Ukraina president olukorra kokku.

Politico hinnangul tuleneb Ukraina presidendi Zelenskõi väidetav uus seisukoht rahuläbirääkimiste kohta Putini Venemaaga USA presidendi Joe Bideni administratsiooni õrnast tõukest.

Ukraina meedia lükkas peagi selle teabe ümber, allikad kinnitasid, et mingit “rahule” kallutamist ei ole.

Samas ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price, et Washington ei näe mingeid märke Moskva valmisolekust Ukrainaga läbi rääkida.

Biden ütles samas, et Venemaaga peetavate läbirääkimiste küsimus sõltub Ukrainast.

05:45

Venelased viisid minema Energodaris asuva kiriku ikoonid

Vene sõjaväelased viisid ajutiselt okupeeritud Energodaris kirikust minema sealsed hinnalised ikoonid, mis kuuluvad usukogukonnale, vahendab BNS.

Ukraina relvajõudude andmetel varastasid venelased muu hulgas 18. sajandi lõpust ja 19. sajandi algusest pärit ikoone.

“Venelased väitsid, et viivad Energodaris asuvast Ukraina õigeusukirikust leitud ja sealsele usukogukonnale kuuluvad kirikuväärtused Melitopoli koduloomuuseumisse,” edastati teadaandes.

Märgitakse, et venelased röövivad samal ajal Ukraina muuseumifonde. Sissetungijad varastavad innuga muu hulgas Krimmi, Donetski, Hersoni, Luhanski ja Melitopoli muuseumide vara.

“Seetõttu tähendab ikoonide viimine muuseumisse tegelikult nende edasist toimetamist Vene Föderatsiooni,” selgitas Ukraina kaitsevägi.

05:28

Ukraina sõjas sai surma venelaste vastu võidelnud jaapanlane

Ukraina sõjas sai surma koos Ukraina sõduritega Venemaa vastu võidelnud jaapanlane, teatasid reedel võimuesindajad Tokyos, vahendab BNS.

Tegemist on ilmselt Jaapani esimese kinnitatud ohvriga kõnealuses sõjas.

“Meie andmetel hukkus 20-ndates eluaastates mees kolmapäeval lahingutegevuses,” sõnas valitsuse pressiesindaja Hirokazu Matsuno.

Jaapani välisministeeriumi ametnik ütles uudisteagentuurile AFP, et mees on arvatavasti esimene Jaapani kodanik, kes suri Ukrainas “peale Venemaa sissetungi algust veebruaris”.

02:48

Hersonis on Dnepri paremkaldal umbes 20 000 sissetungijat

Suurem osa Hersoni oblastis Dnepri paremal kaldal viibinud Vene sõjaväelastest on seal siiamaani ja neid on kokku umbes 20 000, vahendab BNS.

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Vadõm Skibitski ütles väljaandele Guardian, et venelased saatsid Hersoni oblastist esmalt välja tsiviilisikud. Pärast seda hakati välja viima sõjaväelasi, kes aktiivses sõjategevuses ei osalenud ja laskemoona.

Skibitski sõnul taganevad Vene sissetungijad teisest kaitseliinist, kuhu Ukraina kaitsjad nad nad oktoobri alguses surusid. Vaenlane aga ehitas Hersoni ümber kaitseliini.

Ametnik märkis, et “aeg näitab”, kas venelased tahavad linna kaitsta.

02:05

Zelenskõi sõnul on Ukraina lõunaosas vabastatud 41 asulat

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles neljapäevases videopöördumises, et Lõuna-Ukrainas on Vene sissetungijate käest vabastatud juba 41 asulat, vahendab BNS.

President rääkis oma videoläkituses sõjaväe edusammudest lõunasuunal ja ärgitas meenutama, mis hinna ja pingutustega käib Ukraina alade vabastamine okupantidest.

“Täna on lõunast häid uudiseid. Ukraina lippude arv, mis käimasoleva kaitseoperatsiooni raames oma õigele kohale naasevad, on juba kümneid. Vabastatud on 41 asulat. Täname kõiki meie kangelasi, kes selle edu tagavad,” rääkis Zelenskõi.

Presidendi sõnul tuleb samas meeles pidada, et iga edusamm sõjatandril maksab Ukraina sõdurite elu.

“Ukrainlaste vabaduse eest antud elud. Kõik, mis praegu toimub, on saavutatud kuudepikkuse ägeda võitlusega. See on saavutatud julguse, valu ja kaotustega. Mitte vaenlane ei lahku, vaid ukrainlased ajavad okupante kodumaalt välja kalli hinna eest,” lisas Ukraina riigipea.

“Nii oli see Harkivi oblastis, Kiievi oblastis, Sumõ oblastis ja Tšernihivi oblastis,” jätkas Zelenskõi.

“Nüüd on Mõkolajiv ja Hersoni oblast. Ja me peame minema kogu tee lahinguväljal ja diplomaatias, et meie lipud, Ukraina lipud, lehviksid kogu meie maal. Kogu meie rahvusvaheliselt tunnustatud piiril. Ja mitte kunagi enam ei lehviks ühtegi vaenlase trikoloori,” rääkis Zelenskõi.

10. november 2022

15:30

Ukraina teatas 12 küla tagasi võtmisest Hersonis

Ukraina teatas neljapäeval, et selle väed on vabastanud tosin küla Hersoni oblastis pärast Venemaa teadaannet vägede tagasitõmbamise kohta regioonis, vahendab BNS.

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi teatas, et viimase päeva jooksul on Kiiev tagasi võtnud kuus asulat Petropavlivka-Novoraiski suunal.

Veel kuus võeti tagasi Pervomaiske-Hersoni suunal ning selle aja jooksul on sõjavägi võtnud tagasi enam kui 200 ruutkilomeetrit territooriumi.

“Me jätkame oma pealetungi vastavalt oma kavale,” ütles Zalužnõi sõnumirakenduses Telegram.

Alates 1. oktoobrist on Ukraina väed liikunud edasi umbes 36 kilomeetri sügavusele Venemaa kontrolli all olevas Hersoni oblastis, vabastades kokku üle 40 asula, lisas ülemjuhataja.

Ukraina väed on purustanud Vene armee logistika- ja tugisüsteemi oblastis ning pole jätnud okupatsiooniväele muud võimalust peale taandumise, lisas ta.

Kolmapäeval andis Venemaa oma sõduritele korralduse taanduda Hersoni linnast Lõuna-Ukrainas.

14:24

Stoltenberg: Venemaa taandumine Hersonist oleks veel üks võit Kiievile

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles neljapäeval, et ootab kuni Venemaa tagasitõmbumine Hersonist selgemaks muutub, kuid kui see leiab kinnitust, siis tähendaks see veel üht võitu Ukrainale, vahendab BNS.

“Me peame nägema, kuidas olukord kohapeal lähipäevil välja areneb. Selge on see, et Venemaa on suure surve all ning kui nad Hersonist lahkuvad, oleks see veel üks võit Ukrainale,” ütles ta pärast kõnelusi Itaalia peaministri Giorgia Meloniga. 

Ukraina ütles neljapäeval, et tema väed on võtnud Hersoni oblastis tagasi kümmekond küla.

Vene relvajõud on teatanud, et alustasid vägede tagasitõmbamist Hersoni linnast.

“Oleme näinud, kuidas Ukraina relvajõud on suutnud Vene väed tagasi lüüa ja territooriumi vabastada,” ütles Stoltenberg.

“Need on julgete ja vaprate Ukraina sõdurite saavutused.”

“Samas muudab NATO liitlaste, seal hulgas Itaalia enneolematu toetus iga päev olukorda lahinguväljal ja on Ukraina edu jaoks hädavajalik,” lisas ta.

Stoltenbergi kohtus ajakirjanikega pärast esimesi otsekõnelusi oktoobri lõpus ametisse astunud Meloniga.

Tema koalitsioonipartnerite hulgas on Moskva toetajaid, kuid Meloni ise on korduvalt rõhutanud, et jätkab Ukraina ja Venemaale kehtestatud sanktsioonide toetamist.

13:40

Venemaa alustas vägede tagasitõmbamist Hersonist

Vene relvajõud teatasid neljapäeval, et alustasid Ukrainas vägede tagasitõmbamist Hersonist, vahendab BNS.

“Vene üksused liiguvad ettevalmistatud positsioonile Dnepri vasakkaldal ranges kooskõlas varem kinnitatud plaanile,” teatas Vene kaitseministeerium.

13:36

Staap: Ukraina vägi on Luhanski oblastis paiguti kuni kaks km edenenud

Ukraina relvajõudude üksused tungisid möödunud ööpäeva jooksul vaenutegevuse käigus mõnes Luhanski oblasti piirkonnas edasi kuni kaks kilomeetrit, ütles neljapäeval Ukraina relvajõudude peastaabi operatiivpeavalitsuse aseülem brigaadikindral Oleksi Gromov, vahendab BNS.

“Luhanski oblastis liikusid meie väeüksused ainuüksi viimase ööpäeva jooksul lahingute käigus mõnes suunas edasi kuni kaks kilomeetrit,” ütles Gromov sõjaväe meediakeskuses teabetunnis.

Ta lisas, et selle nädala jooksul on sõjaväeoperatsioonide käigus aset leidnud 347 lahingukokkupõrget, vaenlane andis Ukraina alale 32 raketi- ja 134 õhulööki.

11:52

Ukraina vägi teatas Mõkolajivi oblastis Snihurivka vabastamisest

Ukraina relvajõud vabastasid Mõkolajivi oblastis asuva Snihurivka linna, edastasid sotsiaalvõrgustikud neljapäeval ja avaldasid videoid Ukraina sõjaväelastest ja heisatud Ukraina lippudest, vahendab BNS.

“Täna, 10. novembril 2022, vabastasid 131. üksikluurepataljoni väed Snihurivka,” ütles sõdur ühes veebi postitatud videos, milles on ühel linnaväljakul näha Ukraina sõjaväelasi ja kohalikke elanikke.

10:43

Ukraina on Vene vägede Hersonist taganemise osas skeptiline

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis Venemaa kõrgeimate sõjaväelaste telekohtumisel käsu Hersoni paremkaldalt taganeda. See oleks järjekordne lüüasaamine Venemaa vägedele, kirjutab The Guardian.

Mitmed lääne analüütikud usuvad, et Venemaa teade on ehtne, kuna Venemaa soovib ilmselt päästa oma parimaid üksuseid ja varustust ning soovib vältida septembris Harkivi piirkonnas toimunud kaootilise taandumise kordumist.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles aga kolmapäevases kõnes, et „Vaenlane ei too meile kingitusi ja ei lahku lihtsalt.“ Zelenskõi sõnas, et Ukraina võtab Hersoni ja teised okupeeritud alad tagasi, kuid Ukraina sõjaliste jõupingutuste tulemusena. „Me peame selle nimel võitlema,“ lisas ta.

Ukraina presidendi administratsiooni juht Andri Jermak andis kolmapäeva hilisõhtuses säutsus mõista, et Venemaa üritas Ukrainat petta. “Keegi arvab, et ollakse väga kavalad, kuid me oleme sammu võrra ees,” kirjutas ta.

Samamoodi säutsus Zelenski nõunik Mihail Podoljak kolmapäeva hilisõhtul Twitteris, et Ukraina ei näe mingeid tõendeid selle kohta, et Venemaa lahkuks võitluseta ja et Hersoni linnas viibivad endiselt Vene väed. „Ukraina vabastab territooriume luureandmete, mitte lavastatud telesaadete põhjal,“ kinnitas ta.

10:18

Ukraina kindralstaap: okupandid liiguvad edasi Bahmuti ja Avdijivka suunas

Ukraina relvajõudude peastaap teatas, et Ukraina kaitsjad tõrjusid samas vaenlase rünnakuid 12 asunduse piirkonnas, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

“Vaenlane üritab hoida ajutiselt okupeeritud alasid ja koondab oma jõupingutusi kaitseväe tegevuse tõkestamiseks. Okupandid viivad läbi pealetungioperatsioone Bahmuti ja Avdijivka suunal. Möödunud ööpäeva jooksul on kaitseväe üksused tõrjunud sissetungijate rünnakud Luhanski oblasti Novoselovski ja Makijivka ning Donetski oblasti Soledari, Kleštšeevka, Mayorski, Jakovlevka, Andreevka, Belogorivka, Veseloe, Nevelskoje, Pervomayskoje ja Novomihhailovka asulate piirkonnas,” öeldakse aruandes.

Peastaap märgib ka, et vaenlane tulistab kaitseväe üksusi piki kokkupuutejoont, kindlustab teatud suundades piire, teeb õhuluuret ning jätkab rünnakuid kriitilise infrastruktuuri ja tsiviileluruumide pihta, rikkudes sellega rahvusvahelise humanitaarõiguse norme, sõjapidamise seaduseid ja tavasid.

09:46

FOTOD: Vene väed pommitasid Zaporižžja äärealadel angaare

Ööpäeva jooksul tabas piirkonda 71 mürsku, rünnaku alla jäi 35 infrastruktuurirajatist 16 asulas, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Pilt: Kyrylo Tõmošenko Telegrami kanal

„Venelased tulistasid Zaporožje piirkonda ööpäeva jooksul 71 korda, rünnaku all oli 35 taristuobjekti kuueteistkümnes asulas. 11 rajatist hävis. Üks inimene sai vigastada,“ teatas Ukraina presidendi kantselei juhataja asetäitja Kyrylo Tõmošenko.

Pilt: Kyrylo Tõmošenko Telegrami kanal

Tõmošenko sõnul tulistasid sissetungijad hommikul Vilnjanski linna, registreeriti neli tabamust S-300 MLRS-ist. „Eraettevõte hävis, pommitati angaare,“ lisas ta.

Pilt: Kyrylo Tõmošenko Telegrami kanal

9. november 2022

16:18

Hukkus Kremlile lojaalne Hersoni oblasti asekuberner Stremoussov

Hersoni oblasti nukuvalitsuse asejuht Kirill Stremoussov hukkus kolmapäeval liiklusõnnetuses, edastas mittetulundusühingu Dobro Mira – Volontjorõ Krõma juht Valeria Petrusevitš, vahendab BNS.

“Hersoni oblasti asekuberner Kirill Stremoussov hukkus. Teave on täpne, tean isiklikult. Õnnetus. Asjaolud selguvad hiljem,” kirjutas ta Telegramis.

Oblastivalitsus kinnitas ajakirjanikele, et see informatsioon vastab tõele.

Stremoussov sai Hersoni oblasti asekuberneriks pärast piirkonna okupeerimist Vene vägede poolt.

Hersoni oblasti tervishoiuminister Vadim Ilmijev ütles ajakirjanikele, et õnnetus juhtus Hersoni-Armjanski maanteel.

“Tõepoolest võin kinnitada, et Kirill sattus avariisse. Arstidelt pole surma kohta veel infot saanud. Õnnetuskohale sõitis kiirabi,” ütles ta.

Surma kommenteeris ka Sevastopoli kuberner Mihhail Razvožajev.

“Sain just teada Kirill Stremoussovi surmast. Kohtusin temaga hiljuti isiklikult. Ta oli tõeline Venemaa patrioot, vapper ja julge, hoidis igas olukorras sidet ja pidas oma kohuseks teavitada Hersoni oblasti elanikke sellest, mis toimus. Nii oli ka täna hommikul. See on korvamatu kaotus,” kirjutas ta Telegramis.

15:31

Brüssel esitles kava anda Ukrainale 18 miljardit eurot majandusabi

Euroopa Komisjon avaldas kolmapäeval ettepaneku anda Ukrainale tuleval aastal 18 miljardit eurot majandusabi, vahendab BNS.

Plaani kohaselt annab blokk Kiievile 1,5 miljardit eurot kuus 35-aastaste laenude kujul, mille intressimakseid hakkab tasuma Euroopa Liit. Pakett vajab liikmesriikide heakskiitu.

12:11

Ukraina õhujõud hävitasid viis drooni Shahed-136 ja ühe Orlan-10-e

Ukraina õhujõud hävitasid ööl vastu kolmapäeva viis Zaporižžja oblasti Venemaa okupeeritud alalt teele saadetud Iraani päritolu drooni Shahed-136 ja hommikul ühe Orlan-10, vahendab BNS.

“9. novembril pärast südaööd ründas vaenlane Ukrainat ajutiselt okupeeritud Zaporižžja oblasti alalt droonidega Shahed-136. Õhujõudude Ida väejuhatuse õhutõrje hävitas viis kamikaze drooni,” teatasid relvajõud Telegramis.

Lisaks hävitasid relvajõudude õhutõrjesuurtükid hommikul ühe operatiiv-taktikalise drooni Orlan-10.

11:55

Poola ehitab Ukrainasse aasta lõpuks sõjapõgenikele 13 moodullinnakut

Ukrainasse rajatakse Poola toetusel aasta lõpuks 5000 ajutiselt ümberasustatud isikule veel 13 moodullinnakut, ütles kogukondade ja alade arendamise ministeeriumi pressiteenistus vastuseks Interfaxi päringule, vahendab BNS.

Poola strateegiliste reservide valitsusasutus pakub kokkuleppel regionaalarengu ministeeriumiga Ukrainale moodullinnakuid nende inimeste ajutiseks majutamiseks, kelle eluase on sõjategevuse tagajärjel kahjustatud või hävinud.

Rajatud on juba 11 moodullinnakut enam kui 3500 inimesele. Need püstitati Kiievi (Irpin, Butša, Borodjanka, Makarov) ja Tšernihhivi (Novoselivka) oblasti asulatesse, samuti Lvivi. Veel neli linnakut on koostamise lõppjärgus.

08:25

Podoljak: Venemaa suudab pidada vaid genotsiidi tüüpi sõda

Ukraina presidendi kantselei ülema nõunik Mõhhailo Podoljak rääkis teisipäeval, kuidas valmistub riik Venemaa uuteks raketirünnakuteks, millele viitas päev varem president Volodõmõr Zelenskõi, vahendab BNS.

“Elame selle üle! Kas see on meile raske? Kahtlemata! Kas Venemaa üritatab meie energiasektori pihta lööke anda – loomulikult! Lahinguväljal nad kaotavad, muud sõjapidamisviisi neil pole,” tsiteeris uudisteportaal Unian Podoljaki sõnu.

“Neil on vaid üks formaat – genotsiidi tüüpi sõda. Sihilikult, seda varjamata ja sellega isegi uhkeldades annavad nad lööke energeetika pihta, et jätta meid kütteta, energiavarustuseta, veeta jne. See on Venemaa ainus võimalus kasvõi kuidagigi tõestada, et ta on veel midagi selles maailmas väärt,” selgitas ta.

Sellepärast on Ukraina võimud Podoljaki sõnul kiirendanud kõnelusi raketitõrje- ja droonitõrjesüsteemide saamiseks. “On kiirtarne. Loodame, et saame varsti taeva sulgeda,” rääkis ta.

Podoljak märkis samuti, et töö käib energiajaotusseadmete remondi nimel ja koos partneritega otsitakse võimalusi täiendavate transformaatorite soetamiseks.

Veel osutas Podoljak energiataristu füüsilise tugevdamise ja kaitse vajadusele ning elektrienergia impordile.

“Meil on koostööpartneritega lepingud, et saaksime elektripuudust osaliselt kompenseerida, ostes elektrienergiat oma partneritelt. Ja nad tulevad läbirääkimisprotsessis vastu nii palju kui võimalik,” kinnitas Podoljak.

03:24

Zelenskõi: Ukraina lahingute intensiivsus ei ole vähenenud

Ukraina relvajõud jätkavad kaitselahinguid ja positsioonide tugevdamist Hersoni ja Donetski oblastis ning vabastavad järk-järgult Ukraina asulaid Vene sissetungijate käest, vahendab BNS.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tõdes oma teisipäevaõhtuses videopöördumises, et lahingute intensiivsus ei ole praegu väiksem kui sügise alguses.

“Rindelt tulevate uudiste hulk inforuumis on teataval määral vähenenud – sõnumeid on vähem kui näiteks sügise alguses. Aga see ei tähenda, et lahingute intensiivsus oleks jäänud väiksemaks,” lausus ta.

Presidendi sõnul on olukord jätkuvalt keeruline kogu rindejoone ulatuses. Mõnes piirkonnas jätkuvad ägedad positsioonivõitlused. Samal ajal on olukord endiselt eriti raske Donetski oblastis.

Ta lisas, et Vene okupandid kannavad küll suuri kaotusi, kuid üritavad sellest hoolimata endiselt tungida Donetski oblasti halduspiirini. President rõhutas, et Ukraina sõdurid ei anna Donetski oblastis venelastele ainsatki sentimeetrit maad.

Lisaks rääkis Zelenskõi olukorrast Hersoni piirkonnas.

“Hersoni oblast – me mõistame selgelt, mida vaenlane plaanib, seetõttu tegutseme vastavalt. Hoolikalt, läbimõeldult ja kogu oma territooriumi vabastamise huvides: tugevdame oma positsioone, lõhume Venemaa logistikat, hävitame järjekindlalt vaenlase võimet hoida meie territooriumi lõunaosa oma okupatsiooni all,” ütles president.

01:03

Zelenskõi rõhutas rahu tähtsust toimivale kliimapoliitikale

ÜRO rahvusvahelisel kliimakohtumisel videosilla teel kõnelnud Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi sõnul ei saa toimiv kliimapoliitika eksisteerida ilma rahuta, vahendab BNS.

“Venemaa peab oma relvad maha panema, et maailm saaks lõpuks kuulda, kuidas saame end üheskoos kliimakatastroofist päästa,” ütles Zelenskõi.

Zelenskõi sõnul ei võta poliitikas ja majanduses kõik kliimaprobleeme endiselt tõsiselt.

“Nemad takistavad kliimaeesmärkide saavutamist. Just nemad alustavad oma vaenus sõdu, kuid planeet ei saa endale lubada enam ühtegi lasku.

Zelenskõi kutsus otsustajaid üles olema ausad ja võtma poliitilise retoorika asemel reaalseid kliimameetmeid.

8. november 2022

16:05

Minister: Türgi püüab kõrvaldada tõkkeid Vene viljaekspordilt

Türgi jätkab diplomaatilisi jõupingutusi, et kõrvaldada takistused Venemaa väetiste ja teravilja ekspordilt, kirjutab ajaleht Daily Sabah Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğlu avaldusele viidates, vahendab BNS.

“Takistused Venemaa teravilja ja väetiste ekspordilt ei ole veel täielikult kõrvaldatud. Uurime, milliseid samme on vaja astuda, et täita Venemaa ootusi, ja koordineerime tööd,” ütles Çavuşoğlu Ankaras ajakirjanikega kohtumisel pärast valitsuse istungit.

Ta lisas, et nende takistuste kõrvaldamise nimel tegutseb ka ÜRO peasekretär António Guterres.

Küsimusele, kas Venemaa teravilja ekspordiks on vaja veel ühte lepingut, vastas minister, et kui kumbki pool selle vastu ei ole, pikendatakse praegust, mõne päeva pärast lõppevat lepingut. Seega ei ole Çavuşoğlu arvates täiendavat kokkulepet vaja.

“Venemaal on teatud mure, et neid nõudeid (kokkulepitud Venemaa teravilja ekspordi nõudeid) ei täideta. Nüüd tegeleb diplomaatia nende kahtluste hajutamisega,” rõhutas ta.

16:02

Ukrgazodobõtša rajas Harkivi oblastisse gaasipuuraugu

Ukraina riigiettevõte Ukrgasdobõtša puuris Harkivi oblastisse uue gaasipuuraugu, mis annab päevas 140 000 kuupmeetrit maagaasi, vahendab BNS.

“Pool sajandit tegutsenud ja peaaegu ammendunud leiukohas saavutati selline märkimisväärne tulemus. See sai võimalikuks tänu uuendatud geoloogilistele andmetele, aga ka uusimate tehnoloogiate kasutamisele tootmise stimuleerimiseks,” ütles teatas Ukraina Naftogazi pressiteenistus.

Täiendav gaasitootmine aitab läbida käimasoleva kütteperioodi stabiilsemalt, lisas pressiteenistus.

Suve lõpus võeti Lvivi oblastis kasutusele puurkaev, mis tagab päevas 115 000 kuupmeetri gaasi tootmise, mis on küllalt kõrge näitaja läänepiirkonna kohta, kus enamik maardlaid on ammendumas.

Oktoobris teatas Naftogaz, et suurendab uute tehnoloogiate ja seadmete abil gaasitootmist Lääne-Ukrainas.

Ukrgasdobõtša on Ukraina vabastatud alal taastanud taristurajatiste töö, mis võimaldab toota täiendavalt umbes pool miljonit kuupmeetrit maagaasi päevas.

14:15

Zelenskõi kutsus USA-d vankumatule ühtsusele kuni rahu on taastatud

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tegi teisipäeval Ühendriikidele üleskutse jääda ka pärast vahevalimisi ühtseks ja jätkata tema riigi toetamist, vahendab BNS.

“Kutsun teid säilitama vankumatut ühtsust, nagu see on praegu, kuni päevani, mil kuuleme neid olulisi sõnu, millest oleme unistanud… Kuni kuuleme, et rahu on lõpuks taastatud. Demokraatiad ei tohi teel võiduni peatuda,” lausus ta USA vabadusmedali pälvimise puhul tehtud videopöördumises.

Zelenskõi üleskutse taga on kartus, et Ühendriikide toetus Ukrainale sõltub kongressi vahevalimiste tulemusest.

USA president Joe Biden, kes on toetanud Ukrainat Venemaa sissetungi tõrjumiseks nii relvade kui rahaga, ärgitab valijaid kongressi esindajatekojas ja senatis demokraate toetama.

Kui valijad aga eelistavad siiski vabariiklasi, kahaneb Bideni teovõime ja ohtu võib sattuda USA jõuline toetus Ukrainalle.

“Nagu igas demokraatilikus ühiskonnas, on ka ukrainlastel elu ja poliitika küsimustes erinevad vaated. Eelmistel aastatel tundsime end lõhestatuna ja vaidlesime, kas ühtsus on veel kunagi võimalik,” ütles Zelenskõi.

“Kui aga Venemaa otsustas meie vabaduse hävitada ja Ukraina maamunalt minema pühkida, muutusime kohe ühtseks ja me säilitasime selle ühtsuse.”

USA kongress lubas mais Ukrainale 40 miljardit dollarit toetust. Esmaspäeval tänas Ukraina kaitseminister Ühendriike uute õhutõrjesüsteemide eest.

14:02

Kiievisse saabus USA esindaja ÜRO-s

USA alaline esindaja ÜRO-s Linda Thomas-Greenfield saabus teisipäeval visiidile Ukrainasse, ütles USA ÜRO-missiooni kommunikatsioonidirektor ja pressisekretär Nate Evans, vahendab BNS.

“USA suursaadik ÜRO-s veedab ühe päeva kohtumisteks Kiievis, et kinnitada USA vankumatut toetust Ukrainale, mis kaitseb oma vabadust ja iseseisvust Venemaa jõhkra ja provotseerimata sissetungi ees,” säutsus Evans Twitteris.

Kiievis kohtub Thomas-Greenfield Ukraina valitsuse juhtidega, et arutada USA vankumatut pühendumust Ukraina sõltumatusele ja iseseisvusele, teatas Ühendriikide saatkond Ukrainas.

Ta jälgib jõupingutusi Vene väe toime pandud julmuste dokumenteerimiseks ja tõendite säilitamiseks ning kuulab ellujäänute vahetuid tunnistusi.

Thomas-Greenfield räägib ka maailma toiduga kindlustatuse kriisist, mida süvendas Venemaa invasioon, ning rõhutab tungivat vajadust pikendada Musta mere teraviljaalgatust järgmiseks aastaks.

Ta kohtub ka humanitaarorganisatsioonidega, kes töötavad selle nimel, et rahuldada Venemaa hävitatud energia- ja muu tsiviiltaristu tõttu haavatava elanikkonna vajadusi talve üleelamiseks.

13:46

Venemaa ei ole rahul oma viljaleppe osa täitmisega

Viljaleppe pikendamiseks on veel aega, kuid Moskva ei ole veel rahul selle Venemaa toiduainete ekspordiga seotud osa täitmisega, ütles teisipäeval asevälisminister Andrei Rudenko, vahendab BNS.

“Meil on veel aega, me vaatame, kuidas see tehing pärast meie osaluse taastamist ellu viiakse. Vaatame, me oleme väga rahulolematud sellega, kuidas viiakse ellu Vene osa, kus ÜRO on võtnud vastutuse murede lahendamise eest,” ütles Rudenko ajakirjanikele.

Aseministri väitel ei ole Moskva veel märganud edusamme tehingu Venemaa osa elluviimisel.

“Lõpliku otsuse tegemisel võetakse arvesse kõiki tegureid,” ütles Rudenko.

13:07

Moskva: Venemaa ei pea USA-ga Ukraina üle läbirääkimisi

Venemaa ei pea USA-ga Ukraina üle läbirääkimisi, ütles teisipäeval Vene asevälisminister Andrei Rudenko, vahendab BNS.

“Ei, me ei pea nendega läbirääkimisi,” vastas Rudenko ajakirjanikele.

Hiljuti edastas The Wall Street Journal allikatele viidates, et USA presidendi riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan peab konfidentsiaalseid kõnelusi Venemaa presidendi rahvusvaheliste suhete abi Juri Ušakovi ja Venemaa julgeolekunõukogu sekretäri Nikolai Patruševiga, et hoida ära Ukraina sõja ägenemist ja takistada tuumarelvade kasutuselevõttu.

Eelmisel esmaspäeval kommenteeris seda teavet Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

“Meil ei ole selle üllitise kohta midagi öelda,” ütles ta “Siin peate võtma ühendust kas ajalehe või Valge majaga.”

12:59

Kiiev: Zelenskõi osaleb G20-l ilmselt videosilla vahendusel

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi osaleb G20 riigijuhtide tippkohtumisel, tõenäoliselt videosilla vahendusel, ütles teisipäeval presidendi pressisekretär Serhi Nikiforov, vahendab BNS.

“Muidugi osaleb Zelenskõi mingis formaadis G20 tippkohtumisel. Rohkem ma ei oska öelda,” märkis Nikiforov, nentides, et ilmselt kasutatakse videosilda.

G20 tippkohtumine peetakse 15.-16. novembril Indoneesias Bali saarel.

12:23

Kiiev: Ukraina sai tagasi veel 38 võitleja surnukehad

Ukraina sai tagasi veel 38 hukkunud võitleja surnukehad, teatati teisipäeval Ukraina ajutiselt okupeeritud alade taaslõimimise ministeeriumi veebilehel, vahendab BNS.

“Anti üle Ukraina eest elu andnud sõjaväelaste surnukehad. Täna õnnestus meil tagasi saada 38 kaitsja põrmud ja anda need üle nende lähedastele,” seisis pressiteenistuse avalduses.

Märgitakse, et surnukehade tagastamise protsess toimub Genfi konventsiooni normide kohaselt.

Teate kohaselt on alates teadmata kadunud isikute voliniku büroo tegevuse algusest õnnestunud saada tagasi kokku 663 hukkunu surnukehad.

11:55

Macron: peame naasma läbirääkimistele Venemaaga… Ukraina tingimustel

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul tuleb mingil hetkel naasta Venemaaga läbirääkimiste laua taha, kuid aja ja tingimused selleks dikteerib Ukraina, vahendab BNS.

“Omalt poolt, nagu varemgi, olen veendunud ja pakun, et isegi nüüd peame mingil hetkel naasma läbirääkimiste laua taha,” ütles Macron Egiptuses COP27 kliimatippkohtumise pressikonverentsil, mis kanti üle TF1 INFO eetris.

Prantsusmaa juht lisas, et läbirääkimisi tuleks jätkata “Ukraina valitud tingimustel ja ajal”. Pidades silmas “kõrget pinget kohapeal” oleks tema hinnangul rutakas esitada läbirääkimisteks mingeid täiesti äärmuslikke tingimusi.

“Praegune kontekst ei võimalda selles küsimuses operatiivseid selgitusi,” lisas Macron.

Macroni on sageli arvustatud selle eest, et ta jätkab telefonikõnesid Venemaa režiimi juhile Vladimir Putinile. Lisaks tegi ta seoses Ukraina sõjaga mitu skandaalset avaldust.

Prantsuse president ütles hiljuti, et kui Venemaa annab Ukrainale taktikalise tuumalöögi, ei vasta Prantsusmaa sellele tuumarelvadega.

“Meie doktriin lähtub riigi fundamentaalsetest huvidest. Need on selgelt määratletud ja neid ei mõjuta otseselt see, kui näiteks Ukrainas, piirkonnas, toimub ballistiline tuumarünnak,” ütles Macron.

Samas märkis Prantsusmaa president, et Ukrainale antava tuumalöögi riskidest ei ole hea liiga palju rääkida, lisades, et “heidutus töötab”.

Prantsusmaa endine president François Hollande arvustas Macroni. Tema sõnul rikkus Macron tuumaheidutuse kindlust.

Prantsusmaa parlamendi alamkoja kaitsekomisjoni aseesimees Jean-Louis Thiériot ütles, et Macroni avaldust kuuldes oleks ta “peaaegu toolilt maha kukkunud”.

11:03

Kiiev: Venemaa kaotas ööpäevaga Ukrainas üle 700 sõjaväelase

Vene väe lahingkaotused olid möödunud ööpäeval umbes 710 inimest ning alates sissetungi algusest Ukrainasse 24. veebruaril küündivad need teisipäeva, 8. novembri hommikuks umbes 77 170 inimeseni, vahendab BNS.

Lisaks on Venemaa viimase ööpäevaga kaotanud Ukrainas 15 tanki ja 24 soomukit (sissetungi algusest vastavalt 2786 ja 5654 ühikut).

Päeva jooksul hävitas Ukraina üheksa vaenlase suurtükisüsteemi, ühe õhutõrjesüsteemi ja 17 sõidukit (sealhulgas kütuse ja määrdeainetega tsisternautot) ja kaks ühikut eritehnikat. Alla tulistati üks lennuk ja neli operatiiv-taktikalist drooni.

Kokku on Venemaa sissetungi algusest kaotanud 1791 suurtükki, 391 raketiheitjat, 203 õhutõrjesüsteemi, 4216 sõidukit ja tsisternautot, 159 eritehnikaühikut ja 16 laeva. Hävitatud on 278 lennukit ja 260 helikopterit, alla tulistatud 1476 drooni ja 399 tiibraketti.

10:27

Valvekaamerate ja telefonikõnede salvestised paljastavad venelaste jõhkruse Butšas

Uudisteagentuur AP uuris sadade tundide pikkuseid valvekaamerate salvestisi ja telefonikõnesid, mis paljastavad, kuidas märtsis Butša väikelinnas Vene sõjaväelaste poolt julmusi toime pandi, vahendab Soome ajaleht Ilta-Sanomat.

Vaata galeriid (6)

Umbes 30 kilomeetrit Kiievist loodes asuv Butša oli idülliline väike linn Ukraina pealinna lähedal, kuni kõik muutus 4. märtsil.

Paar nädalat varem oli Venemaa alustanud oma agressioonisõda Ukraina vastu ja selle eesmärk oli kiiresti Kiievini marssida.

Selle asemel, et Kiiev paari päevaga vallutada, leidsid Vene väed eest tugeva vastupanu. Sõja algusnädalatel peeti pealinna ümber verised lahingud ja sajad tuhanded ukrainlased põgenesid oma kodudest.

Maailma vapustasid muu hulgas pildid, millel tsiviilisikud põgenesid Vene vägede eest Kiievi lääneküljel asuvatest eeslinnadest üle Irpini jõe. Ukraina väed olid Venemaa edasitungi pidurdamiseks õhku lasknud jõe ületava maanteesilla.

Venelased nimetasid sündmusi “puhastuseks”

Aprilli alguses ärkas maailm kohutava uudise peale, kui ilmavalgust nägid esimesed pildid Vene vägede poolt Butšas toime pandud julmustest. Pärast venelaste taandumist avastati linnast ühishauad. Tänavatel lebasid hukatud tsiviilisikud.

Viimastel andmetel on Butšast leitud venelaste järel enam kui 450 inimese surnukeha.

Uudisteagentuur AP selgitab oma värskes artiklis, kuidas venelaste koledused aset leidsid. Reportaaž valmis koostöös Ameerika telesaatega Frontline. Allikatena on kasutatud sadade tundide pikkuseid valvekaamerate salvestisi ja Vene sõdurite telefonikõnesid.

AP ütleb Vene sõdurite telefoniliiklusest saadud info põhjal, et nad nimetasid 4. märtsi sündmusi “puhastuseks”.

Venelased olevat jälitanud linnaelanikke luureteenistustelt saadud nimekirjade põhjal. Nad käisid ukselt uksele “võimalike ohtude tuvastamiseks”.

Neid, kes seda filtreerimist ei läbinud – näiteks vabatahtlikud võitlejad ja tsiviilisikud, keda kahtlustatakse Ukraina vägede abistamises – piinati ja hukati. Lisaks heli- ja videosalvestistele annavad sellest tunnistust intervjuud kohalikega.

Massihukkamised tänavatel

Mais avaldas New York Times valvekaamera salvestise, mis filmiti Butšas 4. märtsil. Videol on näha, et Ukraina mehed olid Vene vägede kätte jäänud. Kaks sõdurit kõnnivad rivis, ähvardades küürus seljaga kõndivat meesterühma.

Mehed surid vaid mõni minut hiljem.

Naised, emad, vennad ja sõbrad alustasid meeletuid otsinguid, kui meestest enam midagi ei kuuldud. Venelased patrullisid linnatänavatel, nii et nad püüdsid meeleheitlikult internetist ja sotsiaalmeediast infokilde püüda.

Videosalvestus lõpeb enne, kui meeste saatus selgub. Pealtnägijad on aga NYT-le kirjeldanud, mis edasi juhtus. Mehed viidi lähedal asuva kontorihoone taha. Neile anti käsk maas lamada ja nad hukati mahalaskmise teel. Laibad jäeti sinnasamasse.

Ukselt uksele käinud Vene sõdurid otsisid läbi ka inimeste telefone. AP ütleb, et venelased võtsid näiteks 20-aastase Dima, kuna tema telefonist leiti pilte linna veerenud Vene tankidest. Vanaema Natalia nuttis ja palvetas, et beebinäolist noort kodust ära ei viidaks. See oli viimane kord, kui ta nägi oma lapselast elusana.

Sõdurid rääkisid, et otsisid Butša kodudesse tungides relvi, kuid võtsid kaasa ka tööriistu, elektroonikat, toitu ja likööri.

Mõned sõdurid jagasid inimestele lihakonserve ja tikke ning ütlesid, et vabastavad nad natside rõhumisest, teised aga viisid läbi avalikke hukkamisi.

05:45

Põhja-Korea tõrjus süüdistusi Venemaa laskemoonaga varustamise osas

Põhja-Korea võimud teatasid teisipäeval, et USA väited, mille kohaselt Pyongyang tarnib Moskvale Ukraina sõja tarbeks suurtükiväe laskemoona, on alusetud, edastas riiklik uudisteagentuur KCNA, vahendab BNS.

“Teeme veel kord selgeks, et meil pole kunagi olnud mingit relvatehingut Venemaaga ja et meil ei ole plaanis seda ka tulevikus teha,” ütles Põhja-Korea kaitseministeeriumi sõjaliste välissuhete asejuht ametlikus avalduses.

“Peame kõnealust kuulujuttu osaks USA vaenulikust katsest rikkuda Põhja-Korea mainet rahvusvahelisel areenil,” lisati teadaandes.

Valge Maja julgeolekunõunik John Kirby väitis möödunud nädalal, et Põhja-Korea saadab “märkimisväärses” koguses suurtükimoona Venemaale Lähis-Ida ja Aafrika kaubalastide kattevarjus.

Kirby sõnul ei ole USA teadlik, kas Venemaa on saadetised kätte saanud, kuid nende liikumist üritatakse jälgida.

05:01

Zelenskõi: Ukraina relvajõudude ees olev maa on täis okupantide laipu

President Volodõmõr Zelenskõi rääkis hetkeolukorrast rindel ja ütles, et Ukraina relvajõudude ees olev maa on täis Vene sissetungijate laipu, vahendab BNS.

“Üldiselt on meie väed rindel aktiivses kaitseseisundis – mõnel pool idas ja lõunas surume vaenlast tasapisi tagasi. Liigume järk-järgult edasi. Donetski oblast on endiselt suurima hullumeelsuse epitsenter. Okupandid – neid sureb seal iga päev sadu. Ukraina positsioonide ees on maapind sõna otseses mõttes okupantide laipu täis,” rääkis riigipea.

04:15

Zelenskõi kommenteeris Primorje kuberneri sõnu venelaste kaotustest

President Volodõmõr Zelenskõi kommenteeris teisipäeval Venemaal asuva Primorje kuberneri Oleg Kožemjako sõnu Vene armee kaotuste kohta Donbasis, vahendab BNS.

President süüdistas muu hulgas kuberneri Moskva käsul valetamises.

“Ja mõned Vene sõjaväelased mõtlesid selle üle, mis toimub ja kaebasid oma piirkonnakubernerile kolossaalsete kaotuste üle. Ja see kuberner, seltsimees Kožemjako, valetas neile vastuseks etteaimatavalt. Kuberneri sõnul pole kaotused kaugeltki nii suured, kui väidetakse,” rääkis riigipea.

“Vladivostokist Donetski oblastis asuvasse Pavlovkasse on üle 9000 kilomeetri, kuid ta on kindel, et kaotused “pole sellised”. Ilmselt näeb kuberner sealt paremini, kuidas ja kui palju tema piirkonnast pärit sõdureid seal tapale saadetakse. Või kästi tal lihtsalt valetada. Telliti Moskvast. Nii ületab käsk Venemaa kaotuste kohta valetada tuhandeid kilomeetreid,” seletas Zelenskõi.

Presidendi sõnul ei viida enamiku tapetute surnukehasid kohe kindlasti Vladivostokki tagasi, kuid ta on kindel, et kuberner Kožemjako tuleb välja ja selgitab rahvale, et millised need kaotused “pole sellised” ja kuhu inimesed kadusid.

Zelenskõi sõnul on venelaste ainus võimalus ennast rindel vangi anda ja sel viisil ellu jääda.

Zelenskõi kireldas hetkeolukorda rindel ja märkis, et Ukraina relvajõudude ees olev maa on sõna otses mõttes täis Vene sissetungijate laipu.

“Üldiselt on meie väed rindel aktiivses kaitseseisundis – mõnel pool idas ja lõunas surume vaenlast tasapisi tagasi. Liigume järk-järgult edasi. Donetski oblast on endiselt suurima hullumeelsuse epitsenter. Okupandid – neid sureb seal iga päev sadu. Ukraina positsioonide ees on maapind sõna otseses mõttes okupantide laipu täis,” rääkis riigipea.

03:15

Zelenskõi tuletas taas meelde tingimusi kõnelusteks Venemaaga

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tuletas esmaspäevases videopöördumises taas meelde tingimusi Venemaaga läbirääkimiste alustamiseks, vahendab BNS.

President rõhutas, et nende hulgas Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamine, kahjude hüvitamine, aga ka kõigi Ukrainas toimepandud sõjakuritegudes osalenute karistamine.

Zelenskõi rääkis rahvale, et esines Egiptuses toimuval kliimatippkohtumisel olulise rahvusvahelise kõnega. Riigipea sõnul peaksid kõik maailma riigid võtma Venemaa agressiooni peatamise vajadust sama tõsiselt kui kliimaprobleeme.

“Väga märgiline sündmus ja väga esinduslik kohtumine. Kümned riigijuhid ja valitsusjuhid. Meie jaoks on peamine teavitada maailma käimasolevast Venemaa agressioonist ja Venemaa destabiliseerivast mõjust kogu maailmale. Kui maailm on keskendunud sõja-, energia- ja toidukriiside vastu võitlemisele, siis kliimaagenda ilmselgelt kannatab. Ja kliima hävitamist ei saa kuidagi ootele panna,” tõdes riigipea.

Zelenskõi märkis, et igaüks, kes tõsiselt kaalub kliimakava, peaks tõsiselt kaaluma ka vajadust peatada koheselt Venemaa agressioon, taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus ja sundida Venemaa tõelistele rahuläbirääkimistele.

“Sellistele läbirääkimistele, mida oleme korduvalt välja pakkunud ja millele oleme alati saanud hullumeelseid Venemaa vastuseid uute terrorirünnakute, mürskude või väljapressimisega. Taaskord meenutan, et tingimusteks on Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamine, ÜRO põhikirja austamine, kõigi terroriaktidega tekitatud kahjude hüvitamine, kõigi sõjakurjategijate karistamine ja garantiid, et see ei korduks. Need on kõigile täiesti arusaadavad tingimused,” rõhutas president.

02:15

Zelenskõi väljendas tänu uute õhutõrjesüsteemide saamise eest

Ukraina sai uued süsteemid, mis tugevdavad oluliselt riigi õhutõrjet, ütles president Volodõmõr Zelenskõi sõja 257. päeva lõpul peetud videopöördumises, vahendab BNS.

“Maailm vastab sellega Venemaa agressioonile,” sõnas president.

“Täna ründasid okupandid enam kui pooltsada meie asulat Donbassis, Zaporižžjas, Hersonis, Mõkolajivis, Harkivis ja Dnipropetrovski oblastis. Käiku lasti raketid, lennukid ja mitmikraketisüsteemid. Aga me reageerime ja vastame kõikjal. Täna saime uued süsteemid, mis tugevdavad oluliselt meie õhutõrjet,” rääkis riigipea.

“Hiljutiste tulemuste hulgas võib mainida, et tulistati alla veel üks Vene ründelennuk,” jätkas Zelenskõi.

“Ukraina taeva kaitstus pole loomulikult sajaportsendiline, kuid me liigume tasapisi oma eesmärgi poole,” lisas president.

“Tänase seisuga võime öelda, et Venemaa raketi- ja drooniterrori hiljutine eskaleerumine on viinud ainult selleni, et maailm reageerib ja vastab uue abiga Ukrainale. Anname endast parima, et võimalikult palju riike ühineks selle abiga,” rääkis Zelenskõi.

Ukraina teatas varem päeval uute lääne õhutõrjesüsteemide saabumisest, mis aitavad kaitsta riiki Venemaa rünnakute eest energiataristule.

“NASAMS ja Asp õhutõrjesüsteemid jõudsid Ukrainasse! Need relvad tugevdavad oluliselt Ukraina armeed ja muudavad meie taeva turvalisemaks,” kirjutas kaitseminister Oleksi Reznikov sotsiaalmeedias.

“Jätkame meid ründavate vaenlase sihtmärkide allatulistamist. Täname oma partnereid Norrat, Hispaaniat ja Ühendriike,” lisas minister.

Venemaa rünnakud on viimase kuu jooksul purustanud umbes kolmandiku Ukraina elektrijaamadest. Valitsus on kutsunud ukrainlasi säästma elektrit nii palju kui võimalik.

Esmaspäeval teatasid pealinna Kiievi võimud, et olukord linna energiavarustusega on endiselt pinev ja kutsusid inimesi tipptundidel elektri kasutamist piirama.

7. november 2022

23:18

Zelenskõi õnnitles Netanyahut valimisvõidu puhul

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi helistas esmaspäeval Iisraeli valitsusjuhile Benjamin Netanyahule, et õnnitleda teda võidu puhul eelmisel nädalal toimunud valimistel, mis tagasid endisele peaministrile võimule naasmise, vahendab BNS.

“Soojas ja isiklikus vestluses tänas Netanyahu Ukraina presidenti ja kordas seda, mida ta ütles valimiskampaania ajal, et pärast peaministri ametikohale asumist kaalub ta tõsiselt Ukraina küsimust,” seisis peaministri ametkonna avalduses.

Zelenskõi teatas, et õnnitles Iisraeli peaministrit ja “soovis talle uue valitsuse edukat moodustamist”.

“Avaldasin lootust, et Ukraina ja Iisraeli suhete tase vastab meie riikide ees seisvatele julgeolekuprobleemidele,” kirjutas Zelenskõi sotsiaalmeedias.

22:19

USA lubas Ukrainale vankumatut toetust ka vabariiklaste võidu puhul

Valge Maja teatas esmaspäeval, et USA toetus Ukrainale sõjas on vankumatu ja seda isegi siis, kui vabariiklased võidavad vahevalimised, vahendab BNS.

“Oleme kindlad, et USA toetus on kõigutamatu ja vankumatu,” ütles pressiesindaja Karine Jean-Pierre ajakirjanikele.

Jean-Pierre lisas, et president Joe Biden on pühendunud kahepoolsele koostööle Ukraina toetamisel, mida on teinud sõja algusest peale.

Vabariiklaste võidu korral ilmselt USA esindajatekoja spiikriks saav Kevin McCarthy on hoiatanud, et nende erakonna juhtimisel Ukrainale ühtegi “tühja tšekki” ei anta.

18:51

Luure: Venemaal on alles vaid 120 Iskanderit

Venemaale on alles vaid 120 Iskanderit, kasutatud on umbes 80 protsenti kaasaegsetest rakettidest, teatas Ukraina kaitseministeeriumi luure peavalitsus, viidates oma esindaja Vadõm Skibitski kommentaarile The Economistis, vahendab BNS.

“Ukraina tsiviiltaristu ründamisel kasutas terroririik ära umbes 80 protsenti oma kaasaegsetest rakettidest,” vahendas portaal Unian.

Vadõm Skibitski sõnul on Ukraina sõjaväeluure teadlik Kremli plaanidest hankida Iraanist ballistilisi rakette Fateh-110 ja Zolfaghar ning saata need õhuteed pidi Krimmi ja meritsi Venemaa sadamatesse Kaspia mere ääres.

“Me teame, et kokkulepped on juba saavutatud,” ütles Ukraina luure esindaja.

17:57

Ukraina suursaadik ilkus paavsti sõnade kallal

Ukraina suursaadik USA-s Oksana Markarova postitas Facebooki kommentaari “Vene humanismist innustunud” paavst Franciscuse avaldusele, vahendab BNS.

Franciscus ütles nädalavahetusel Bahreinist religioonidevahelise dialoogi kohtumiselt naastes, et julmus, millega Vene sõjaväelased Ukrainas tegutsevad, ei ole vene rahvale omane.

Paavsti sõnul teda see julmus üllatab, sest ta tunneb suurt austust vene rahva ja humanismi vastu, kirjutas Vatican News.

Franciscus märkis, et vene kirjanik Fjodor Dostojevski “innustab endiselt kristlasi kristlust mõistma”.

“Vabandust, ma ei suuda vastu panna. Paavst on lugenud Dostojevskit kuidagi hajameelselt. Vastasel korral ei oleks Tema Pühadust üllatanud venelaste julmus (mis on neile loomuomane), kirjutas saadik.

“Ka mitme teise vene kirjaniku ja luuletaja teoste, sealhulgas Puškini, Kuprini, Bulgakovi omade, nagu ka meie piirkonna tõelise ajaloo pealiskaudnegi uurimine näitaks: humanismi järgi ei lõhnanud Moskvas ei Ivan Julma ajal 1547. ega 1708. aastal, kui kõik Baturõni elanikud jõhkralt veristati, ega üheski sündmuses pärast seda…”, lisas diplomaat.

Franciscus ütles suvel, et ei toeta Venemaad, kuid usub, et sõda võidi “kuidagi provotseerida või mitte ära hoida”.

Nagu hiljuti selgus, vahendas paavst ulatuslikku sõjavangide vahetust Ukraina ja Venemaa vahel. Ta kommenteeris ka Putini tuumaväljapressimist. Franciscus ütles, et relvade tarnimine Ukrainale on täiesti sallitav.

Paavst selgitas, miks ta ei saa Volodõmõr Zelenskõi kutsel Ukrainat külastada.

17:02

Kiiev rekvireerib “strateegilised” ettevõtted

Ukraina kaitseministeerium rekvireerib mitu energia- ja tööstusettevõtet, et tagada relvajõudude piisav varustatus sõjaolukorras, vahendab BNS.

“Sõjaväe vajadustega seoses langetati otsus rekvireerida strateegiliselt oluliste ettevõtete varad,” ütles Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksii Danilov pressikonverentsil.

15:49

Venemaa tugevdas oma rühmitust Mustal merel raketikandjaga

Venemaa tugevdas oma Musta mere rühmitust raketikandjaga, millel on kaheksa raketti Kalibr, vahendab BNS.

“Vaenlane tugevdas oma Mustal merel asuvat kolmest laevast koosnevat rühmitust täiendava raketikandjaga, mis oli relvastatud kaheksa raketiga Kalibr. Tormisel merel hoiavad kõik neli alust Krimmi lõunaranniku lähedale: eemale Ukraina relvadest, lähemale oma baasile,” ütles Lõuna operatiivväejuhatuse pressiesindaja Vladislav Nazarov olukorda kommenteerides.

Ta lisas, et miiniohtu suurendab tormine ilm, kuid see puudutab rohkem miinide veepiirile laskmist.

14:47

Ukraina tervitas uute lääne õhutõrjesüsteemide saabumist

Ukraina teatas esmaspäeval uute lääne õhutõrjesüsteemide saabumisest ja ütles, et need aitavad kaitsta riiki Venemaa rünnakute eest energiataristule, vahendab BNS.

“NASAMS-i ja Aspide´i õhutõrjesüsteemid jõudsid Ukrainasse! Need relvad tugevdavad oluliselt Ukraina armeed ja muudavad meie taeva turvalisemaks,” kirjutas kaitseminister Oleksi Reznikov sotsiaalmeedias.

“Jätkame meid ründavate vaenlase sihtmärkide allatulistamist. Täname oma partnereid Norrat, Hispaaniat ja USA-d.”

Venemaa rünnakud on viimase kuu jooksul purustanud umbes kolmandiku Ukraina elektrijaamadest, valitsus on kutsunud ukrainlasi säästma elektrit nii palju kui võimalik.

Esmaspäeval teatasid Kiievi võimud, et olukord linna energiavarustusega on endiselt pinev ning kutsusid inimesi tipptundidel elektri kasutamist piirama.

11:50

Mõttekoda: Venemaa on teadlikult pehmendanud tuumaretoorikat

USA mõttekoja Sõjauuringute Instituut (Institute for the Study of War – ISW) hinnangul on Venemaa juhtkond novembri alguspäevadel kollektiivselt pehmendanud tuumarelvade kasutamist puudutavat retoorikat, vahendab BNS.

Mõttekoda tõlgendab muudatust vihjena, et Venemaa sõjaline juhtkond ja Kreml on ilmselt mingil määral teadlikud, et tuumarelvade kasutamine Ukraina või NATO vastu läheks tohutult kalliks maksma, kuid operatiivkasu jääks väikeseks.

Venemaa on alates kallaletungist Ukrainale veebruaris korduvalt ähvardanud tuumarelva kasutada.

ISW usub, et Kreml on eraviisiliselt selgitanud oma tuumarelvapoliitikat, et leevendada olukorda USA ja tema liitlastega.

Wall Street Journal kirjutas pühapäeval, et ametlike allikate andmeil on Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan suhelnud president Vladimir Putini välispoliitika nõuniku Juri Ušakovi ja julgeolekunõukogu sekretäri Nikolai Patruševiga.

Ajalehe teatel oli eesmärk vältida olukorra edasist eskaleerumist ja vähendada tuumarelva kasutamise ohtu. ISW hinnangul võis ka Hiinal olla mõju tuumaähvarduste vähendamisele.

Mõttekoja hinnangul võib Kreml jätkata oma retoorikas tuumarelvaga ähvardamist, et panna USA ja tema liitlased survestama Ukrainat Venemaaga läbi rääkima.

Läinud nädalal tegi Vene välisministeerium avalduse “tuumasõja ennetamise kohta”, mille kohaselt on Venemaa võtnud kohustuse vähendada ja piirata tuumarelvi. Avalduse kohaselt tuumasõjal “ei saa olla võitjaid ja seda ei tohi kunagi vallandada”.

President Putin ütles oktoobri lõpus, et tuumarelvade kasutamisel Ukrainas pole Venemaa jaoks “poliitiliselt ega sõjaliselt mingit mõtet”.

ISW teatel on ka Vene julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev leevendanud oma varem kasutatud sõjakat tuumaretoorikat.

ISW sõnul hakkasid Putin ja teised Vene liidrid sagedamine tuumarelvadele viitama oktoobris pärast seda, kui Moskva teatas septembri lõpus Ukraina alade annekteerimisest. Mõttekoda nimetas selle eesmärgiks survestada Ukrainat läbi rääkima ja kahandada Lääne toetust Ukrainale.

Moskva tuumaretoorika eskaleerumine oli ISW hinnangul seotud ka oktoobri alguses kogetud sõjaliste lüüasaamistega Ukrainas Harkivis, Lõmanis ja Hersoni põhjaosas.

“Kreml jätkas arvatavasti varjatud tuumaähvardusi, et juhtida tähelepanu kõrvale oma probleemidelt sõjas ja mobilisatsioonis ja hirmutada Ukraina partnereid Läänes,” tõdes mõttekoda.

02:20

Ukraina saab 17 EL-i riigilt 500 elektrigeneraatorit

Ukraina saab 17 Euroopa Liidu liikmesriigilt 500 elektrigeneraatorit, et toetada ligipääsu elektri- ja soojavarustusele, teatas pühapäeval EL-i tsiviilkaitse- ja humanitaarabi agentuur, vahendab BNS.

Generaatorid toimetatakse Ukrainasse EL-i tsiviilkaitse süsteemi kaudu, öeldi teates.

Ukrainat abistavad elektrigeneraatoritega Eesti, Austria, Rootsi, Sloveenia, Slovakkia, Iirimaa, Saksamaa, Hispaania, Itaalia, Taani, Soome, Belgia, Bulgaaria, Luksemburg, Küpros, Poola ja Prantsusmaa.

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal teatas varem, et Ukraina on saanud doonorriikidelt juba 700 elektrigeneraatorit ja lähiajal tarnitakse veel 900.

01:24

Zelenskõi: Venemaa koondab jõude Ukraina taristu ründamiseks

Venemaa koondab oma jõude massiliste taristurünnakute võimalikuks kordamiseks, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pühapäeva õhtul videopöördumises, vahendab BNS.

“Neil päevil kasutasid okupandid taas Iraani ründedroone. On allatulistatuid. Kuid kahjuks on ka (sihtmärke) tabanuid. Me ka mõistame, et riik-terrorist koondab jõude ja vahendeid võimalikuks massiliste löökide kordamiseks meie taristu vastu,” ütles Zelenskõi.

“Selleks oli Venemaal muu hulgas vaja Iraani rakette. Valmistume vastama,” lubas ta.

Zelenskõi sõnul arutas ta pühapäeval Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga Iraani vastutust osalemise eest Kremli sõjalises agressioonis.

“Iraani režiimi tuleb karistada. Selle küsimuse tõstatame mitte ainult meie traditsiooniliste partnerite tasandil. Kogu maailm saab teada, et Iraani režiim aitab Venemaal seda sõda jätkata. Igaüks, kes aitab Venemaal seda sõda jätkata, peab ka koos temaga vastust andma selle sõja tagajärgede eest,” rõhutas Ukraina president.

Diplomaatide teatel on Venemaa palunud Iraanilt rohkem droone ja ballistilisi rakette, seal hulgas Fateh ja Zolfaghar rakette.

Need lühimaa ballistilised raketid võivad tabada sihtmärke vastavalt kuni 300 ja 700 kilomeetri kaugusel.

Uudisteportaali Unian teatel oli Teheran nõus.

6. november 2022

19:13

Ukraina relvajõudude hävitatud Vene baasis võis olla kuni 200 sõdurit

Ukraina relvajõud hävitasid Hersoni oblastis Kahhovkas asunud Vene okupatsiooniväe baasi, milles viibis rünnaku hetkel kuni 200 sissetungijat, vahendas portaal Unian pühapäeval peastaabi teadet.

“Vaenlane varjab hoolikalt rünnaku tagajärgi, linnas rakendatakse karme haldus- ja politseimeetmeid,” märkis relvajõudude peastaap õhtuses kokkuvõttes, milles kinnitatakse vaenlase lüüasaamist.

Staabi kohaselt hävitati lisaks Radenski asula lähedal suur sõjatehnika kolonn. Vaenlase kaotusi täpsustatakse.

16:10

Moskva-meelsed: Hersonis pole Kiievi rünnaku järel elektrit ega vett

Ukraina lõunaosas asuvas Moskva okupeeritud Hersoni linnas on katkenud vee- ja elektrivarustus, kuna Kiievi relvajõudude rünnak purustas lähistel asuvad elektriliinid, väitsid Venemaalt pukki pandud kohalikud võimud pühapäeval.

“Hersonis ja real teistelgi aladel piirkonnas ei ole ajutiselt elektri- ega veevarustust,” ütles linnavõim oma Telegrami-kontol.

Nende sõnul oli tegu Ukraina poole rünnaku tagajärjega Berislav-Kahhovka maantee ääres, kus on kolm tsemendist kõrgpingeliini saanud kahjustada.

13:53

Vene meedia: Kahhovka tamm Ukrainas sai Kiievi rünnakus kahjustada

Ukrainas paiknev olulise tähtsusega Kahhovka tamm Venemaa kontrolli all olevas Hersoni oblastis sai Kiievi korraldatud rünnakus kahjustada, vahendasid Venemaa uudisteagentuurid Moskva okupeeritud aladel paiknevaid venemeelseid päästeteenistusi.

“Täna kell 10 (ka Eesti aja järgi) tulistati välja kuus HIMARS-i raketti. Õhutõrjeüksused tulistasid alla viis raketti, üks tabas Kahhovka tammi lüüsi, mis sai kahjustada,” vahendasid agentuurid kohalikke päästeteenistusi.

Ukraina on viimastel nädalatel hoiatanud, et Moskva okupatsioonivägi võib plaanida strateegiliselt tähtsa rajatise õhkulaskmist, eesmärgiga tekitada ulatuslik üleujutus.

Uudisteagentuur RIA Novosti vahendas kohalike okupatsioonivõimude ametniku sõnu, et tammi purustused ei ole “olulised”.

“Kõik on kontrolli all. Üks rakett tabas (tammi), aga ei tekitanud olulisi purustusi,” ütles tammi lähedal asuva Novaja Kahhovka linna venemeelsete võimude esindaja Ruslan Agajev.

Vene väed hõivasid Ukraina lõunaosas Dnepri jõel paikneva Kahhovka hüdroelektrijaama tammi sõja alguses. Kahhovka veehoidla mahutab 18 kuupkilomeetrit vett ning varustab Venemaa annekteeritud Krimmi poolsaart.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on süüdistanud Vene vägesid kavatsuses tamm õhku lasta, et päästa valla laastavad üleujutused.

Ukraina võimude sõnul põhjustaks tammi purunemine ulatusliku katastroofi, mistõttu soovitakse rahvusvahelist missiooni seda valvama.

5. november 2022

19:59

Vene väed ennistasid Melitopolis Lenini kuju

Moskva okupatsioonivõimud Ukraina Melitopoli linnas teatasid laupäeval, et on toonud tagasi seitse aastat tagasi Euroopa-meelse revolutsiooni käigus maha võetud Lenini kuju.

Zaporižžja oblasti Moskva määratud juht Vladimir Rogov postitas sotsiaalmeediasse pildi töölistest, kes ennistasid linnas bolševike liidri kuju.

“Vladimir Lenini skulptuur on üle seitsme aasta tagasi oma kohal Melitopolis,” ütles ta ja märkis, et linnavõimud likvideerisid selle 2015. aastal.

Ukraina hakkas Lenini kujusid kõrvaldama pärast 2014. aasta revolutsiooni, millega kukutati senine Moskva-meelne režiim.

Kujude kõrvaldamist nähti viisina murda lahti Venemaa mõjust ja nõukogude pärandist, kuid Moskva mõistis selle hukka.

Venemaal on Nõukogude Liidu asutaja kuju endiselt püsti pea igas linnas.

Vene väed vallutasid Melitopoli Ukraina sõja alguses.

15:54

Ukraina kehtestas elektritarbimisele täiendavad piirangud

Ukraina riiklik energiafirma teatas laupäeval täiendavatest elektritarbimise piirangutest Kiievis ja mitmes teises oblastis.

“Ukrenerho juhtimiskeskus oli sunnitud täna kehtestama kõigi tarbijate jaoks täiendavad piirangud erakorraliste katkestuste kujul,” teatas ettevõte.

Ukraina piiras elektritarbimist juba oktoobris, pärast Venemaa rünnakuid riigi energiataristu vastu.

02:38

Zelenskõi: Venemaa kaotuste tegelik ulatus on ühiskonna eest varjatud

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi sõnul ei saadaks Moskva sadu tuhandeid inimesi “hakklihamasinasse”, kui Venemaa oleks valmis läbirääkimisi pidama, vahendas portaal Unian reedel.

“Selle nädala kõige jõhkraim vaenutegevus on koondunud Donbassi – need on Bahmut ja Soledar. Me hoiame oma positsioone. Nii nendes kui mõnes muuski Donbassi piirkonnas on Vene armee juba kaotanud sama palju oma inimesi ja nii palju laskemoona, kui see ilmselt kahes Tšetšeenia sõjas kokku ka ei kaotanud,” ütles Zelenskõi oma igaõhtuses pöördumises ukrainlastele.

Zelenskõi sõnul on Venemaa kaotuste tegelik tase oma ühiskonna eest kiivalt varjatud.

“Nad varjasid praegu isegi oma mobilisatsiooni ja lihtsalt valetavad inimestele, et väidetav mobilisatsiooniülesanne on täidetud. Aga tegelikult jätkavad nad Venemaa piirkondades ja meie okupeeritud territooriumil inimeste kokkuajamist hukatuse jaoks,” ütles riigipea.

“Ja see tänase Venemaa peremeeste täiesti meeletu kangekaelsus on parim tõestus, et see on samasugune vale nagu kõik, mis nad räägivad mõnele välisriigi liidrile oma väidetavast läbirääkimisvalmidusest. Kui keegi mõtleb läbirääkimistele, siis ta ei püüa leida viise, kuidas petta kõiki enda ümber, et saata hakklihamasinasse veel kümneid või sadu tuhandeid inimesi – kas mobiliseerituna või mingite palgasõdurite näol,” sõnas Zelenskõi.

“Ja on väga hea, et maailm tajub Vene retoorikat nii, nagu see väärib – nimelt valena, ja pöörab tähelepanu ainult sellele, mida terroririik tegelikult teeb. Ta teeb, mitte ei ütle,” ütles ta.

Presidendi sõnul on ukrainlased “valmis rahuks, ausaks ja õiglaseks maailmaks, mille valemit oleme korduvalt välja öelnud”.

“Maailm teab meie seisukohta. See on ÜRO põhikirja austamine, oma territoriaalse terviklikkuse austamine, oma rahva austamine ja õiglane vastutus terrori eest – see on karistus kõigile, kes on süüdi, ja Venemaa täielik kompensatsioon meile tekitatud kahju eest,” ütles Zelenskõi.

4. november 2022

12:28

FOTOD: Venemaa tulistas Zaporižžja suunas rakette S-300

Inimohvritest esialgu teateid ei ole, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

Pilt: t.me/starukhofficial

Ööl vastu 4. novembrit korraldasid Vene sissetungijad Zaporižžja oblastile raketirünnaku, teatas Zaporižžja oblasti sõjaväeadministratsiooni juhi Aleksandr Staruhh.

Pilt: t.me/starukhofficial

“Ühe raketitabamuse tagajärjel sai vigastada lahtisel alal asuv gaasitoru. Puhkes tulekahju, mille meie päästjad likvideerisid,” seisis teates.

09:51

Briti luure: Venemaa on moodustanud blokeerimisüksused, kel on luba desertöörid maha lasta

Vene sõjaväelased ei taha oma juhtkonna korraldusi täita. Okupantidel ei ole lubatud taganeda, rindel kontrollivad neid “kaitsesalgad” ja desertööre võib maha lasta, vahendab Briti luure raportit Ukraina meediakanal UNIAN.

Briti kaitseministeeriumi luure uue raporti kohaselt võib desertööride tulistamise taktika viidata sõjaväe madalale väljaõppetasemele, madalale moraalile ja Vene vägede distsiplineerimatusele.

“Madala moraali ja soovimatuse tõttu võidelda on Vene väed tõenäoliselt asunud paigutama paisuvägesid või blokeerimisüksusi. Need üksused ähvardavad maha lasta oma sõdureid, kes taganevad,” seisab raportis. Lisaks teatab luure, et hiljuti soovisid Vene kindralid, et nende komandörid kasutaksid relvi nende vastu, kes sõdida ei taha. Pealegi lubati desertööre tappa pärast seda, kui neid hoiatati mitte taganema. Vene Föderatsiooni kindralid tahavad, et sõdurid hoiaksid oma positsioone elu hinnaga.

09:36

Vene väed jätkavad Luhanski ja Hersoni oblasti elanike küüditamist

Peski külas rööviti ja viidi teadmata suunas minema umbes 30 kodanikku, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

“Ajutiselt okupeeritud aladel jätkavad okupandid rahvusvahelise humanitaarõiguse normide, sõjapidamise seaduste ja tavade rikkumist. Luhanski oblastis, Starobilski rajooni Peski külas viisid nn sõjaväekomandatuuri esindajad läbi „filtreerimismeetmed“ kohalike elanike vastu. Umbes 30 kodanikku rööviti ja viidi teadmata suunas minema,” teatas Ukraina relvajõudude peastaap oma Facebooki lehel.

Peastaap märkis ka, et sarnaseid koletusi korraldatakse ka Hersoni oblastis, Oleshki-Novaja Kahhovka maantee äärsetes asulates.


3. november 2022

10:20

Venelased jätkavad kiirabiautode ja varustuse väljaviimist Hersoni oblasti haiglatest

Samuti jätkavad venelased elanikkonna sunniviisilist “evakueerimist” ajutiselt okupeeritud Zaporižžja ja Hersoni oblasti aladelt, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN.

“Küüditatakse Dnepri jõe vasakkalda äärsete asulate elanikke Zaporižžja oblastis Velyka Znamenka asulast kuni Hersoni oblasti Nova Kahhovkani,” öeldakse Ukraina relvajõudude peastaabi aruandes.

„Vene vallutajad varastavad okupeeritud aladel meditsiiniseadmeid, kiirabiautosid ja sulgevad haiglaid. Eelkõige puudutab see Hersoni piirkonda, mida venelased üritavad muuta keelutsooniks,“ ütles president Volodõmõr Zelenski.

Teadaolevalt valmistub Vene armee Hersonis tänavalahinguteks ja on mineerinud kriitilise infrastruktuuri rajatisi.

09:49

FOTOD: Venelased hävitasid teel Svjatogorskist Slovjanski terve küla

Bogoroditšnoje külas käisid ägedad lahingud, kuna see oli okupantidele oluline tee Slovjanski suunal, vahendab Ukraina meediakanal UNIAN. Vene sissetungijad tegid selle praktiliselt maatasa – kõik majad on hävitatud.

Vaata galeriid (9)

Fotodel on näha, et külas on kannatada saanud kõik hooned, sild katki, kõikjal on põlenud vene tehnikat. Inimesi pole peaaegu enam alles, tänavatel on näha vaid kodutuid loomi. Vene Föderatsiooni sõjaväelaste ajutise viibimise kohta Bogoroditšnojes annavad märku veel püsti seisvatele seintele maalitud Putini kiitused ja röövellik sümboolika.

Slovjanski ei õnnestunud Vene vägedel pääseda.

2. november 2022

21:43

USA tervitas Musta mere viljaleppe taastamist

USA tervitas kolmapäeval Musta mere viljaleppe taastamist ning kutsus Venemaad seda kuu lõpul ka uuendama, vahendab BNS.

Välisministeeriumi kõneisik Ned Price avaldas tunnustust ÜRO ja Türgi vahendajate tegevusele, kuid rõhutas, et tähtis on ka see, et taas toimima hakanud lepet hiljem sel kuul uuendatakse.

“Lõppkokkuvõttes lisab see veelgi rohkem ennustatavust ja stabiilsust sellel turul ja, mis kõige tähtsam, avaldab langetavat survet (toidu) hindadele” maailmas, ütles ta ajakirjanikele.

21:16

Zelenskõi tänas Erdoğani rolli eest viljaleppe päästmisel

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tänas kolmapäeval oma Türgi ametivenda Recep Tayyip Erdoğani tema rolli eest Musta mere viljaekspordileppe päästmisel pärast seda, kui Venemaa peatas nädalavahetusel oma osalemise, vahendab BNS.

Zelenskõi kirjutas Twitteris, et telefonivestluses Erdoğaniga tänas ta teda aktiivse osalemise eest viljaleppe säilitamisel.

18:57

USA: Venemaa jutt tuumarelvadest on aina murettekitavam

Valge Maja teatas kolmapäeval, et Venemaa jutt tuumarelva kasutamisest Ukrainas on muutumas üha murettekitavamaks, vahendab BNS.

“Oleme selle võimaluse pärast neil kuudel aina enam mures,” ütles Valge Maja julgeolekunõunik John Kirby.

Ajaleht The New York Times vahendas hiljuti, et Venemaa kõrged sõjaväeametnikud on arutanud, kuidas ja millal taktikalist tuumarelva kasutada.

Leht viitas anonüümsetele USA ametnikele, kelle sõnul Vene president Vladimir Putin sellest arutelust osa ei võtnud. Märke, et tuumarelva kasutamise kohta oleks otsust tehtud ametnike sõnul ei ole.

Kirby keeldus ajalehe kajastust kinnitamast, kuid ütles, et Venemaa kommentaarid tuumarelvade kohta on sügavalt murettekitavad ja neid võetakse tõsiselt.

Ta tõi välja Putini hiljutised sõnavõtud, kus osutas tuumarelvadest rääkides Hiroshima ja Nagasaki pommitamisele USA vägede poolt Teise maailmasõja lõpus.

“Me paneme seda tähele,” ütles Kirby. “See teeb aina enam rahutuks arvestades, mis määrani ta tunneb, et peab end selle sõja lõpuni viimiseks venitama.”

Kirby rõhutas, et Washingtonile teadaolevalt Venemaa hetkel tuumarelva kasutamiseks ei valmistu. Samas lisas ta, et USA luure ei näe ega tea kõike.

Vene ametnikud on öelnud, et tuumarelva võidakse kasutada, kui satub ohtu Venemaa territoriaalne terviklikkus. Kõige viimati tegi taolise sõnavõtu endine president ja julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev.

Medvedev ütles teisipäeval, et Ukraina eesmärk võtta tagasi kogu Venemaa poolt okupeeritud territoorium Donbassis ja Krimmis oleks “oht meie riigi eksistentsile” ja “otsene põhjus” tuumaheidutust kasutada.

Putini pressisekretär Dmitri Peskov väitis seevastu, et tuumarelvade teemat hoiab sihilikult õhus Lääne meedia ja Moskva sellega tegemist teha ei taha.

The New York Timesi artiklit nimetas Peskov “väga vastutustundetuks”.

16:32

Moskva: “kõrgeim prioriteet” on vältida tuumariikide kokkupõrget

Moskva teatas kolmapäeval, et maailma “kõrgeim prioriteet” peaks olema tuumariikide vahelise katastroofiliste tagajärgedega kokkupõrke vältimine, vahendab BNS.

“Oleme kindlalt seda meelt, et praeguses keerulises ja tormilises olukorras – mis on meie riikliku julgeoleku õõnestamisele suunatud vastutustundetu ja häbitu tegevuse tagajärg – peaks kõrgeim prioriteet olema mis tahes sõjalise kokkupõrke vältimine tuumajõudude vahel,” teatas riigi välisministeerium.

Samuti kutsuti teisi tuumajõude “loobuma ohtlikest katsetest rikkuda üksteise elulisi huvisid”.

Välisministeeriumi avaldus tuleb ajal, mil kardetakse tuumarelva kasutamist sõjas Ukrainas, mis kestab üheksandat kuud. 

“Venemaa on rangelt ja järjepidevalt juhitud põhimõttest, et tuumasõda ei saa võita ning seda ei tohi kunagi pidada,” seisis avalduses. 

Moskva tuumadoktriin on “üheselt kaitsva olemusega”, mis lubab Kremlil tuumarelvi kasutada vaid tuumaagressiooni puhul või siis, kui “ohus on meie riigi eksistents”, lisati. 

Venemaa on korduvalt viidanud, et Ukraina territooriumid, mida see on annekteerinud, käivad selle tuumadoktriini alla. 

Avalduses kutsuti teisi tuumajõude USA-d, Suurbritanniat, Prantsusmaad ja Hiinat “koostööd tegema, et see prioriteetne ülesanne lahendada”. 

15:51

Moskva esitab Briti saadikule “tõendeid” ÜK rolli kohta rünnakutes

Moskva kutsub lähiajal välja Briti suursaadiku, et anda üle “tõestusmaterjal” oma väidetele, mille kohaselt aitas Ühendkuningriik korraldada rünnaku Venemaa Musta mere laevastiku vastu Krimmis, teatas kolmapäeval Venemaa välisministeerium, vahendab BNS.

Venemaa väitel aitasid Briti “spetsialistid” korraldada nädalavahetusel Kiievil droonirünnaku annekteeritud Krimmis paiknevate Vene laevade vastu.

Samuti väidab Moskva, et London oli Nord Streami torujuhtmete plahvatuste taga.

Seni pole tõendeid nende väidete kinnituseks esitatud.

“ÜK suursaadik kutsutakse välja ja talle antakse asjaomased materjalid,” ütles välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova, lisades, et kohtumine leiab aset “lähitulevikus”.

“Põhilised materjalid antakse Briti poolele tõenditena üle ja samuti näidatakse neid avalikkusele,” lausus ta.

Briti suursaadik Venemaal on Deborah Bronnert.

Vene armee teatas laupäeval, Ukraina ründas selle laevastikku “Otšakivi linnas baseeruvate Briti spetsialistide juhatusel”. Samad spetsialistid olevat võtnud ka osa Nord Streami plahvatuste korraldamisest.

ÜK nimetas Moskva avaldusi “eepilise mõõtmega valeväideteks”.

12:58

Venemaa lubab jätkata Ukraina viljaleppes osalemist

Venemaa kinnitas kolmapäeval, et jätkab osalemist Ukraina viljleppes, sest sai Kiievilt piisava tagatise merekoridori demilitariseerimise kohta, vahendab BNS.

“Venemaa peab saadud tagatisi hetkel piisavaks ja jätkab kokkuleppe täitmist,” ütles kaitseministeerium.

Moskva peatas leppes osalemise pühapäeval tema Krimmi mereväebaasi tabanud rünnaku tõttu.

12:44

Erdoğan: Ukraina viljavedu jätkub

Laevad Ukraina viljaga väljusid ka kolmapäeval sadamatest, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan pärast Türgi ja Vene kaitseministri telefonivestlust, vahendab BNS.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu helistas Türgi ametivennale Hulusi Akarile, et informeerida teda viljaveo jätkumisest alates kella 12.00-st, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan. 

Türgi presidendi sõnul on prioriteet teraviljaveol Aafrika riikidesse, seal hulgas Somaaliasse, Djiboutisse ja Sudaani.

Venemaa kinnitas kolmapäeval, et jätkab osalemist Ukraina viljaleppes, sest sai Kiievilt piisava tagatise, et merekoridori ei kasutata sõjategevuseks Venemaa vastu.

“Venemaa peab saadud tagatisi hetkel piisavaks ja jätkab kokkuleppe täitmist,” ütles kaitseministeerium.

Moskva peatas leppes osalemise pühapäeval tema Krimmi mereväebaasi tabanud rünnaku tõttu.

Mõned Ukraina viljalaevad väljusid Musta mere sadamatest siiski ka pärast seda, kuid teisipäeval ütles ÜRO, et kolmapäeval viljavedu ei toimu.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus teisipäeval üles merekoridori usaldusväärsele ja pikaajalisele kaitsele, Vene president Vladimir Putini nõudis aga “tegelikke garantiisid”.

Leppe alusel, mille täitmist kontrollib ühine koordinatsioonikeskus Istanbulis, on Ukraina sadamatest välja veetud 9,7 miljonit tonni vilja ja muid toiduaineid.

12:27

Kreml: osalemine Ukraina teraviljaekspordi leppes on endiselt peatatud

Venemaa osalemine Ukraina teraviljaekspordi leppes on endiselt peatatud, kuid Moskva hoiab sel teemal kontakte Türgiga, ütles kolmapäeval Kremli kõneisik Dmitri Peskov, vahendab BNS.

Tema sõnul on Venemaa osalus peatatud, kuna ei ole võimalik tagada teraviljalaevade turvalist liikumist.

Vene president Vladimir Putin ja tema Türgi kolleeg Recep Tayyip Erdoğan arutasid teisipäevases telefonivestluses ka selle leppega seotud küsimusi.

11:43

Šoigu väitel püüab Lääs Venemaa sõjalist potentsiaali hävitada

Vene kaitseminister Sergei Šoigu kurtis kolmapäeval Venemaa ja Valgevene kaitseministeeriumi ühisel kohtumisel, et Lääs püüab hävitada Venemaa majandust ja sõjalist potentsiaali, vahendab BNS.

“Pole mingit kahtlust, et kollektiivse Lääne hävitavate jõupingutuste peamine sihtmärk on Venemaa, selle majanduse ja sõjalise potentsiaali hävitamine ning ilmajätmine võimalusest ajada sõltumatut välispoliitikat,” ütles Šoigu.

Vene kaitseminister kurtis samuti, et NATO on otsustanud luua Venemaa piiride lähedal täiemahulise kollektiivkaitse süsteemi.

11:22

Šoigu: Venemaa ja Valgevene loovad ühise kaitseruumi

Venemaa ja Valgevene loovad ühise kaitseruumi, see on põhjustatud strateegilise stabiilsuse aluste purunemisest maailmas, ütles kolmapäeval Vene kaitseminister Sergei Šoigu, vahendab BNS.

“Jätkame ühise kaitseruumi loomist. Vastu on võetud ühine sõjaline doktriin, toimub ühine sõjaline planeerimine, toimivad piirkondlikud väegrupeeringud, samuti ühine õhutõrjesüsteem,” loetles Šoigu kahe riigi kaitseministeeriumide ühiskolleegiumil.

Šoigu väitel on kõik see eriti tähtis, kuna väheneb rahvusvaheliste institutsioonide roll ning suureneb vastasseis Lääne ja Venemaa vahel.

05:04

Podoljak: Ukraina energiataristu hävitamine on kogu Vene eliidi idee

Ukraina energiataristu hävitamine on kogu Venemaa poliitilise eliidi idee, vahendab BNS kraina presidendikantselei ülema nõuniku Mõhhailo Podoljaki sõnu.

“Ukraina energiataristu hävitamise idee ei ole mitte ainult härra Sergei Kirijenko (Vene presidendiadministratsiooni asejuht – BNS), vaid kogu Vene Föderatsiooni poliitilise eliidi, sealhulgas Putini idee,” lausus Podoljak.

“See tähendab, et nad kõik on täna ühte meelt, et Ukrainat ei saa sõjaliselt lüüa, seetõttu hävitame genotsiidi tähenduses, hävitame energiataristu, et tekitada Ukraina elanikele maksimaalset kahju, tohutut kahju,” rõhutas nõunik.

Ta märkis, et rahvusvahelised partnerid on juba valmis abi andma riigi energiasüsteemi taastamiseks. Tema sõnul on ka selle abiga kiire ja stabiilset tulemust on väga raske saavutada, sest vaenlane jätkab raketirünnakuid energiataristu vastu ning remont jätkub kogu aeg.

“Meie partnerid ütlevad, et nad on valmis meile täiendavalt materjale, seadmeid, trafosid varustama, mille tootmine võtab päris kaua aega… Aga remont, see on praegu pidev protsess. Parandame pidevalt seda, mida Venemaa meil täna hävitab.”

Ta märkis, et vaatamata agressorriigi kõigile püüdlustele suudab Ukraina tänu rahvusvaheliste partnerite abile hoida kontrolli all energiataristu võimekust kogu riigis.

“Remondilogistika on selge, koostööpartnerid annavad meile lisavõimalusi remondivõimekuse tõstmiseks, teatud seisakud tippkkoormuse vältimiseks muidugi jätkuvad. Samas tegeleme nüüd nende objektide täiendava füüsilise kaitsega ja kiirendasime kõnelusi partneritega droonitõrjesüsteemide, õhutõrjesüsteemide ja mis kõige tähtsam – raketitõrjesüsteemide vallas,” ütles Podoljak.

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov on öelnud, et Venemaad tuleks maailmas tunnistada terroristlikuks riigiks, sest ta jätkab raketi- ja droonirünnakuid tsiviiltaristu vastu.

Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson ütles teisipäeval usutluses portaalile Unian, et Euroopa Komisjoni hämmastab Ukraina energiasüsteemi stabiilsus sõjast ja Venemaa raketirünnakutest hoolimata.

04:30

USA-l pole andmeid hüperhelikiirusega rakettide viimisest Valgevenesse

Ühendriikidel puuduvad tõendid selle kohta, et Venemaa toimetaks Valgevene territooriumile hüperhelikiirusega relvi, ütles teisipäeval riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby, vahendab BNS.

“Ma ei saa kinnitada teateid, nagu oleks Valgevenesse on paigutatud hüperhelikiirusega rakette,” ütles Kirby.

Pressiesindaja sõnul ei ole Washington näinud ka märke Valgevene sõjaväelaste huvist osaleda Ukraina-vastases sõjas.

Ukraina portaal Unian kirjutas varem, et Briti kaitseministeeriumi avaldatud satelliidifotodelt Valgevene lennuväljast on näha kaht Vene hävitajat, mis on võimelised kandma hüperhelikiirusega rakette Kinžall.

Briti luure avaldas 17. oktoobril tehtud pildi, millel on märgata kahe lennuki kõrval ka suurt muldvalliga tugevdatud konteinerit. Luure andmetel on tõenäoline, et seal hoitakse rakette.

Briti luure andmeil on Venemaa kasutanud Kinžalle ka Ukraina vastu, kuid tõenäoliselt on nende rakettide varud äärmiselt piiratud.

Luureametnike sõnul ei anna kuni 2000-kilomeetrise lennukaugusega rakettide paigutamine Valgevenesse Venemaale erilisi eeliseid.

04:10

Ukraina esileedi ärgitas IT-töötajaid Ukrainat abistama

Ukraina esileedi kutsus teisipäeval IT-spetsialiste tema riiki aitama, luues tehnoloogiat, mis päästab elusid, mitte ei lõpeta neid, vahendab BNS.

Olena Zelenska ütles tuhandetele investoritele, ettevõtjatele ja tehnoloogiavaldkonna töötajaile, kes olid kogunenud Portugali pealinna iga-aastasele tehnoloogiakonverentsile Web Summit, et Venemaa “rakendab tehnoloogia terrori teenistusse”.

Ta näitas slaide Ukraina pealinnale Kiievile korraldatud droonirünnakute tagajärgedest ja kutsus delegaate üles kasutama oma oskusi positiivsete muudatuste tegemiseks.

Tema abikaasa, Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi esines aasta algul hologrammina mitmel tehnoloogiaüritusel, pöördudes otse ettevõtete poole, et need aitaksid tema riiki arenenud tehnoloogiataristu abil üles ehitada.

Hiljuti mitmel üritusel ja juulis ka USA kongressis esinenud Zelenska ütles, et ei esita üksikasjalikku üleskutset.

Selle asemel rõhutas 44-aastane kutseline stsenarist, võtmerolli, mida tehnoloogia mängis Venemaa sissetungis tema riiki.

Ta viitas Bellingcati raportile, mille kohaselt osalesid väidetavalt Venemaa IT-töötajad sõjategevuses aktiivselt.

“Mõned Venemaa IT-spetsialistid on langetanud valiku olla agressorid ja mõrvarid,” ütles ta, ärgitades publikut vastupidisele valikule.

“Usun, et tehnoloogiat tuleks kasutada loomiseks, inimeste päästmiseks ja abistamiseks, mitte hävitamiseks.”

Tema 15-minutine kõne pälvis publiku marulise aplausi.

Korraldajad olid varem tekitanud segaduse seoses kutsetega, mille nad olid esitanud inimestele Grayzone’ist, ajakirjandussaidilt, mis kajastab regulaarselt venemeelseid vandenõuteooriaid konflikti kohta.

Konverents tühistas kutsed, tekitades sotsiaalmeedias tohutu tüli otsuse toetajate ja nende vahel, kes pidasid seda sõnavabaduse rikkumiseks.

Järgmise kolme päeva jooksul oodatakse Lissaboni konverentsile umbes 70 000 inimest.

03:28

Energiavolinik Kadri Simson kohtus Kiievis Zelenskõiga

Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson kohtus teisipäeval Kiievis president Volodõmõr Zelenskõiga, kelle sõnul on Vene väed Ukrainas “tõsiselt kahjustanud” 40 protsenti energiataristust, eelkõige soojus- ja hüdroelektrijaamu, kirjutas The Guardian.

Jätkuvate rünnakute tõttu on Ukraina sunnitud peatama elektriekspordi Euroopasse. “Ma olen kindel, et me taastame kõik ja rahulikumal ajal, kui olukord meie energiasüsteemis stabiliseerub, jätkame elektri eksportimist Euroopasse,” lubas Zelenskõi.

“Oma sõjas Ukraina vastu on Venemaa muutnud energia lahinguväljaks. Ja sellel lahinguväljal võitleb EL Ukraina kõrval,” vahendas Postimees Simsoni sõnu.

“Venemaa on teadlikult võtnud sihikule Ukraina energiataristu, et talve lähenedes inimkannatusi suurendada. Meie peamine prioriteet on kaitsta miljoneid Ukraina peresid külma ja pimeduse eest. Vajame EL-i ning valitsuste ja eraettevõtete ühiseid jõupingutusi, et suurendada Ukrainale juba pakutavat toetust,” sõnas volinik.

Venemaa on viimastel nädalatel asunud koordineeritult ründama Ukraina energiataristut, kirjutas Postimees. Ukraina vajab nüüd lisaks rahalisele toetusele varasemast enam spetsiifilist energiavarustust, tööriistu, kaableid ja muud, et energiataristut kiirkorras parandada.

Simson sai president Zelenskõilt kohtumise raames kätte ka juba varem pälvitud vürst Jaroslav Targa kolmanda klassi teenetemärgi.

00:51

Zelenskõi: Ukraina viljakoridor vajab pikaajalist kaitset

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles teisipäeval, et koridor teravilja väljavedamiseks tema riigist, mis loodi osana leppest, millest Venemaa lahkus, vajab usaldusväärset ja pikaajalist kaitset, vahendab BNS.

“Viljakoridor vajab usaldusväärset ja pikaajalist kaitset,” lausus Zelenskõi enne kolmapäeva, mil humanitaarkoridoris kauba liikumist oodata ei ole.

“Venemaa peab selgelt mõistma, et saab karmi ülemaailmse vastuse kõigile meetmetele, mis häirivad meie toidueksporti,” ütles ta oma igaõhtuses videopöördumises.

1. november 2022

19:40

USA-le valmistab muret Iraani võimalik raketitarne Venemaale

Valge Maja teatas teisipäeval, et Iraan võtab tahtlikult osa ukrainlaste tapmisest, kuna varustab Venemaad droonidega; samuti avaldati muret, et Teheran võib müüa Moskvale rakette, vahendab BNS.

Venemaa relvadega varustamise kaudu on Iraani režiim “seotud süütute ukrainlaste tapmisega”, ütles Valge Maja julgeolekunõunik John Kirby.

“Põhimõtteliselt on Teheranis režiim, mis teeb end avalikult ja tahtlikult kaasaosaliseks süütute ukrainlaste tapmises Ukraina pinnal.”

Kirby tõi välja kahju, mida on viimastel nädalatel Ukraina taristule tekitanud Iraani sõjadroonid.

Samas ei kinnitanud ta kuuldusi, et Teheran võib müüa Venemaale ka lühimaa ballistilisi rakette.

“Oleme mures võimaluse pärast, et Iraan võib varustada Venemaad pind-pind tüüpi rakettidega,” ütles Kirby ajakirjanikele. “Me ei ole seda veel seni näinud, kuid see valmistab meile muret.”

18:20

Kreml: Putin tahab Kiievilt “tõelisi tagatisi” teraviljaleppe suhtes

Vene president Vladimir Putin ütles teisipäeval oma Türgi ametivennale, et tahab Kiievilt “tõelisi tagatisi” enne võimalikku naasmist Musta mere teraviljaleppesse, vahendab BNS.

Putin ütles telefonivestluses Recep Tayyip Erdoğaniga, et Venemaa tahab Kiievilt “tõelisi tagatisi Istanbuli kokkuleppe täitmise, eriti selle kohta, et humanitaarkoridori ei kasutata sõjalistel eesmärkidel”, edastas Kremli pressiteenistus.

16:25

Ukraina luure: Iraan plaanib saata sel kuul Venemaale üle 200 drooni

Iraan plaanib saata selle kuu alguses Venemaale üle 200 lahingdrooni Shahed-136, Mohajer-6 ja Arash-2, teatas teisipäeval Ukraina kaitseministeeriumi luurepeavalitsus, vahendab BNS.

Teates märgiti, et tarne korraldatakse Astrahani sadama kaudu. Droonid on osadeks lahti võetud. Need pannakse Venemaal kokku ja saavad Vene markeeringu.

Ukraina õhutõrje on alates 13. septembrist alla tulistanud üle 300 Iraani päritolu drooni, millega Vene väed on Ukrainat rünnanud.

14:15

Türgi: Erdoğan arutab Putini ja Zelenskõiga viljaekspordi lepingut

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan arutab lähipäevil oma Vene ja Ukraina ametivendadega viljaekspordi leppe taastamist, teatas teisipäeval Türgi välisministeerium, vahendab BNS.

“Meie president vestleb lähipäevil (Vene presidendi Vladimir) Putini ja (Ukraina presidendi Volodõmõr) Zelenskõiga,” ütles välisminister Mevlüt Çavuşoğlu.

“Me saame sellest üle… (viljalepe) on kasulik kõigile.”

13:30

Kiiev kutsub maailma tühistama Putini kutset G20 tippkohtumisele Balil

Kiievi nägemuse kohaselt võiks rahvusvaheline kogukond karistada Venemaa autoritaarset presidenti Vladimir Putinit Ukraina vastu suunatud rünnakute eest sellega, et tühistab tema kutse sõita tööstusriikide ühenduse G20 tippkohtumisele Balil, vahendab BNS.

Vene presidendil on käed küünarnukkideni veres ja ta ei tohiks istuda maailmaliidritega ühe laua taha, märkis Ukraina välisministeerium.

“Ukraina välisministeerium kutsub maailma üldsust tagasi võtma president Vladimir Putinile antud kutse osaleda G20 tippkohtumisel, mis leiab aset 15.-16. novembrini Balil (Indoneesia),” säutsus ministeeriumi pressiesindaja Oleh Nikolenko Twitteris.

“Putin on avalikult tunnistanud korralduse andmist raketirünnakuteks Ukraina tsiviilelanike ja energiataristu vastu,” sõnas Nikolenko. “Verega kätel, ei tohiks ta maailmaliidritega ühe laua taha istuda. Putini kutse Bali tippkohtumisele tuleks tagasi võtta ja Venemaa tuleks “kahekümnesest grupist” välja arvata.”

13:28

Briti luure: Valgevenes on Kinžalli võimekusega Vene hävitajad

Briti kaitseministeeriumi avaldatud satelliitfotodelt Valgevene lennuväljast on näha kaht Vene hävitajat, mis on võimelised kandma rakette Kinžall, vahendab BNS.

Valgevene pealinna Minski lähedal Macšulitši lennuväljal märgati kaht Venemaa hävituslennukit MiG-31K ja konteinerit, mida tõenäoliselt kasutatakse hüperhelikiirusega tiibraketi Kinžall hoidmiseks, märkis Briti luureraport.

Briti luure avaldas 17. oktoobril tehtud pildi, millel on märgata kahe lennuki kõrval ka suurt muldvalliga tugevdatud konteinerit. Luure andmetel on tõenäoline, et seal hoitakse rakette

Venemaa on Kinžalle kasutanud alates 2018. aastast, kuid ei ole neid varem Valgevenesse paigutanud.

Briti luure andmetel on Venemaa kasutanud Kinžalle ka Ukraina vastu, kuid tõenäoliselt on nende rakettide varud äärmiselt piiratud.

Luureametnike sõnul ei anna kuni 2000-kilomeetrise lennukaugusega rakettide paigutamine Valgevenesse Venemaale erilisi eeliseid. Tõenäoliselt paigutas Moskva raketid märguandmiseks Läänele ja selleks, et näidata Valgevenet kui sõja kaasosalist.

12:26

Võimud: Hersoni oblastist viiakse ära veel kümneid tuhandeid inimesi

Venemaa okupatsioonivõimud Lõuna-Ukrainas teatasid teisipäeval, et Hersoni oblastist evakueeritakse veel kümneid tuhandeid inimesi seoses Kiievi vastupealetungiga, vahendab BNS.

Moskvast võimule pandud Hersoni oblasti liider Vladimir Saldo ütles, et umbes 70 000 inimest piki 15-kilomeetrist riba Dnipro jõe vasakkaldal võidakse liigutada sügavamale oblastisse või koguni Venemaale.

“Me oleme juba selle tööga alustanud,” ütles ta usutluses YouTube’i kanalile Solovjov Live.

Tema sõnul viiakse ümberasustamist läbi seetõttu, et eksisteerib suur oht Ukraina relvajõudude “massiivseks raketirünnakuks” kohalikule tammile.

Venemaa okupatsioonivõimud teatasid eelmisel nädalal, et 70 000 tsiviilelanikku lahkus oma kodust Dnipro jõe paremkaldalt.

Saldo ütles esmaspäeval, et viimaste evakuatsioonide järel on Venemaa armeel võimalik üles seada kaitsepositsioonid ning lüüa tagasi võimalik Ukraina väe rünnak.

Kiievi vägi valmistub ägedateks lahinguteks, millega võtta tagasi oma kontrolli alla oblasti samanimeline pealinn Herson ja ümberkaudsed alad Dnipro jõe paremkaldal. Kiiev on saavutanud viimastel nädalatel suurt edu riigi ida- ja lõunaosas.

Linn, kus autoritaarse presidendi Vladimir Putini 24. veebruaril algatatud täiemahulise sõja eel elas umbes 288 000 inimest, oli esimene, mis langes Moskva okupatsiooniväe kontrolli alla.

Hersoni tagasivallutamine oleks Kiievile märgiline verstapost sõjas Venemaa anastajate vastu.

10:12

Portaal: USA erukindral ennustab sõja lõppu Ukrainas hiljemalt suveks

USA erus olev kindralleitnant Ben Hodges on kindel, et Ukraina saab tagasi kõik oma alad, seal hulgas Krimmi poolsaare, vahendab BNS.

“Ukraina taastab suveräänsuse kogu oma territooriumi üle, muidugi ka Krimmi üle. Eeldan, et see juhtub järgmise aasta suveks. Kuid juba enne seda, enne selle aasta lõppu, suruvad Ukraina relvajõud Vene armeed tagasi sellele joonele, kus nad olid veebruaris. Ja siis hakkavad nad kaaluma vajalikke samme Krimmi vabastamise ettevalmistamiseks,” ütles Hodges raadiojaamale Ameerika Hääl antud usutluses.

Vaatamata Ukraina relvajõudude vastupealetungi aeglustumisele rinde erinevates sektorites, vabastavad Ukraina kaitsjad järk-järgult Venemaa sissetungijate okupeeritud alasid, ütles Hodges.

Kindral usub, et talvel on Ukraina relvajõud Venemaa vägedest soodsamates tingimustes, kuna lahingud jätkuvad nende kodumaal tagalas toimetava ukraina elanikkonna toel. Lisaks mängib ukrainlastele oluliselt kaasa Lääne partnerite kõrge motivatsioon ja abi.

“Ukraina armee tegutseb oma riigis ja neil on sõbralik territoorium tagalas. Lisaks teeb 50 riiki üheskoos tööd, et pakkuda Ukrainale vajalikku lahinguvõimet. Sealhulgas talvevormid ja -varustus. Samal ajal kui Venemaa varustussüsteem on ammendunud. Nüüd saadavad nad vägedesse inimesi, kes pole selleks valmis, pole välja õpetatud ja on distsiplineerimata. See ainult suurendab nende suuri raskusi,” sõnas Hodges.

Erukindral lisas, et oma territooriumide kiiremaks vabastamiseks vajab Ukraina liitlastelt tanke. Tema hinnangul on nende kohaletoimetamisega seotud riskid liialdatud ja peaksid jääma tagaplaanile.

09:45

Meer: Kiievis on rünnakute järel taastatud vee- ja elektrivarustus

Ukraina pealinnas Kiievis on päev pärast Venemaa raketirünnakuid taastatud vee- ja elektrivarustus, ütles linnapea Vitali Klõtško teisipäeval.

“Veevarustus Kiievi elanike kodudes on täielikult taastatud,” ütles Klõtško sotsiaalmeedias. “Elektriga varustatus Kiievis on samuti taastatud.”

Ent Klõtško sõnul jätkatakse plaaniliste elektrikatkestustega linnas, kuna elektrisüsteemis tervikuna on “agressori barbaarsete rünnakute järel” endiselt “märkimisväärne puudujääk”.

Ukraina relvajõudude teatel tulistas Venemaa okupatsioonivägi esmaspäeval välja 55 tiibraketti ja kümneid muid lendkehi kõikjal riigis.

Ukraina presidendi administratsiooni nõunik Oleksi Arestovõtš nimetas teisipäeval Vene armee rünnakuid “meie territooriumi üheks kõige massiivsemaks pommitamiseks”.

Samas märkis ta, et tänu tõhustatud õhutõrjesüsteemidele, millest suur osa on saadud Lääne abiga, “ei olnud hävitustöö sedavõrd kriitiline nagu see võinuks olla”.

Ukraina teatel on Venemaa rünnakud viimasel kuul hävitanud umbes kolmandiku riigi elektrijaamadest. Võimud on kutsunud ukrainlasi üles säästma elektrit nii palju kui võimalik.

05:01

Scholz tõrjus Venemaa väited Kiievi “räpasest pommist”

Saksa kantsler Olaf Scholz lükkas esmaspäeval tagasi Venemaa väited, nagu valmistuks Kiiev kasutama räpast pommi samal ajal, kui ÜRO tuumajärelevalveamet alustas Ukrainas Moskva väidete kontrollimist, vahendab BNS.

Scholz jagab Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi hinnangut, et Kiievi algatatud Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) kontrollid kõrvaldavad selles kõik kahtlused, teatas Saksamaa kantselei pärast kahe liidri telefonivestlust tehtud avalduses.

04:07

Zelenskõi: kunagine maailma teine armee pole enam isegi kahekümne teine

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi rääkis esmaspäevaõhtuses videopöördumises Vene sõjaväe madalast efektiivsusest, öeldes, et kui enne sõda nimetati seda teiseks armeeks maailmas, “siis nüüd pole see isegi kahekümne teine”, vahendab BNS.

“Juba praegu peavad terroristid iga kümne tabamuse kohta kulutama vähemalt neli korda rohkem rakette. Venemaa tulemused on veelgi kehvemad droonide osas, muu hulgas nende puhul, mis on talle tarninud kaasosalised Iraanist. Ja maailm näeb seda. Näeb, et endine maailma teine armee ei ole oma efektiivsuselt enam isegi kahekümne teine. Ja meie teeme kõik selleks, et see langeks üldse teise saja hulka,” vahendas Zelenskõi sõnu portaal Unian.

President märkis, et Venemaa tuleb kindlasti vastust anda 31. oktoobri raketirünnaku eest tsiviiltaristule.

“Iga uus Venemaa rünnak meie tsiviilsihtmärkide pihta üksnes soodustab ja lähendab rahvusvahelist konsensust Venemaa vastutuse osas. Ja Moldova territooriumile langenud Vene raketi killud tuletavad vaid meelde, kui oluline on kaitsta end ühiselt selle kurjuse – rašismi eest, mis ei tunnista mingeid riigipiire ega inimlikke väärtusi,” ütles ta.

03:55

Reznikov arutas Tšehhi kaitseministriga Ukraina sõjaväe tugevdamist

Ukraina ja Tšehhi kaitseministrid arutasid esmaspäeval Ukraina relvajõudude tugevdamist ning võimalusi laiendada koostööd õhutõrje valdkonnas, vahendab BNS.

Tšehhi osalusel viiakse ellu üle 50 projekti Ukraina relvajõudude tugevdamiseks, kirjutas Telegramis Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov.

Reznikov märkis, et tal oli “imeline kohtumine” oma Tšehhi kolleegi Jana Černochovága, kellega ta arutas projekte Ukraina relvajõudude võimekuse tugevdamiseks.

“Päevakorras: 50+ projekti Ukraina relvajõudude tugevdamiseks Tšehhi osalusel,” märkis Reznikov.

Tema sõnul arutasid nad Tšehhi ministriga olukorda rindel, relvade ja varustuse tarnimist ning õhutõrjeprojektide laiendamise võimalust.

Nagu Unian varem teatas, on Tšehhi riigi tasandil välja töötanud abikava Ukrainale aastateks 2023-2025, mis näeb ette rohkem kui 20 miljoni euro eraldamise aastas.

02:43

Putini sõnul 260 000 mobiliseeritut lahingutegevuses ei osale

Ligi 260 000 mobilisatsiooni korras teenistusse värvatud Vene sõjaväelast lahingutegevuses ei osale, vaid läbivad väljaõpet, väitis esmaspäeval Vene president Vladimir Putin, vahendab BNS.

“Juhin teie tähelepanu kaitseministri öeldule: relvajõudude lahingkoosseisus on 41 000 sõjaväelast. See tähendab, et 260 000, õigemini 259 000 neist on küll väekoondise koosseisus, kuid lahingutegevusest osa ei võta – osa neist koordineerib tegutsemist ning ülejäänud on polügoonidel. Seega 260 000 inimest ei osale üldse sõjategevuses, vaid läbib väljaõpet,” ütles Putin briifingul pärast Venemaa, Aserbaidžaani ja Armeenia juhtide kolmepoolseid kõnelusi Sotšis.

“Noh, see (mobilisatsioon – IF) on lõpule viidud. Punkt on pandud,” lisas riigipea.

Putin märkis, et “tegelikult nimetas kaitseministeerium algul palju väiksemaid numbreid, kuid siis lõpuks jõudis järeldusele, et vaja on mobiliseerida 300 000 venemaalast”.

Ukraina presidendi kantselei nõuniku Oleksi Arestovõtš hinnangul püüab Vene diktaator mobilisatsiooni lõpetamisest teatades sotsiaalseid pingeid maandada.

“Ilmselt näitavad küsitlused ja reitingud massilist rahulolematust …. Ja kui mobilisatsioon jätkub, siis kasvab pinge nende seas, keda pole veel jõutud kutsuda,” ütles Arestovõtš YouTube’is vesteldes Vene inimõigusaktivisti Mark Feiginiga.

Ukraina luure andmeil ei ole mobiliseerituil piisavalt sõjaväevorme, magamiskohti ja tualettruume. Venelased kaebasid sotsiaalvõrgustikes ka vanade relvade ja ebakvaliteetsete vormirõivaste üle.

Pärast mobilisatsiooni väljakuulutamist 21. septembril tekkisid Venemaa piiridel ummikud, kuna inimesed kiirustasid riigist lahkuma.

Sestsaati on Venemaalt Gruusiasse, Kasahstani ja Euroopa Liitu saabunud erinevatel andmetel üle 200 000 inimese.

02:22

Putin: Venemaa ei lahkunud viljatehingust, vaid peatas oma osaluse

Vene autoritaarne president Vladimir Putin ütles esmaspäeval, et Moskva ei ole lahkunud “viljatehingust”, vaid peatanud oma osaluse selles, ning kutsus ÜRO-d üles mõjutama Kiievit toiduainete väljaveo ohutust tagama, vahendab BNS.

“Me ei ütle, et me lõpetame selles operatsioonis osalemise. Ei, me ütleme, et peatame (osaluse “viljatehingus”),” ütles Putin ajakirjanikele.

Tema sõnul oli üks selle töö korraldajaid ÜRO peasekretär. “ÜRO töötajad osalevad selles töös aktiivselt, mille eest oleme neile tänulikud. Aga las nad siis teevad tööd Ukrainaga ja Ukraina peab tagama, et ei ähvardaraks Vene tsiviillaevu ja toetuslaevu,” lausus Putin.

“Ma ei tea, kas kaitseministeerium rääkis sellest või mitte – see pole nali: need (Musta mere laevastikku rünnanud) allveesõidukid on kuus meetrit pikad ja minu teada sisaldavad 500 tonni lõhkeainet. Kui pihta läheb, siis ei jää viljast ega laevast midagi järele. Ja meie jääme süüdi,” kurtis Vene president.

“Seetõttu tõstatab kaitseministeerium selle teema õigesti, et teha täiendavat tööd ÜRO-ga ja nemad omakorda Ukrainaga, et Ukraina tagaks selle koridori ohutuse, ma ei näe siin midagi nii ebatavalist. See on seisukohtade kooskõlastamise küsimus, Ukraina partnerite kohustus,” ütles Putin.

00:49

Putin: Venemaa raketilöögid on osalt vastus Sevastopoli eest

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul on esmaspäeval Ukraina territooriumi pihta antud löögid osaliselt vastus rünnakule Musta mere laevastiku vastu, vahendab BNS.

“Osalt on,” ütles Putin vastuseks küsimusele, kas tänaseid ulatuslikke rünnakuid Ukraina territooriumi pihta saab pidada vastuseks hiljutistele sündmustele Sevastopolis.

“Kuid see pole veel kõik, mida me teha saame,” väitis Putin.

Laupäeval, 29. oktoobril teatas Vene kaitseministeerium väidetavast Ukraina droonirünnakust Sevastopolis Musta mere laevastiku laevadele.

“Rünnakus osales üheksa mehitamata õhusõidukit ja seitse autonoomset mehitamata meresõidukit,” teatas Venemaa kaitseministeerium.

“Terrorirünnaku ohvriks langenud Musta mere laevastiku laevad olid kaasatud “viljakoridori” ohutuse tagamisse osana rahvusvahelisest algatusest eksportida Ukraina sadamatest põllumajandussaadusi,” väitis Vene kaitseministeerium.

Venemaa rünnakud tiibrakettide ja droonidega tabasid esmaspäeva hommikul olulisi taristurajatisi Kiievis, Harkivis ja teistes Ukraina linnades, lüües rivist välja veevärgi ja põhjustades elektrikatkestusi.

31. oktoober 2022

23:05

ÜRO agentuur alustas Ukrainas Moskva räpase pommi väidete uurimist

ÜRO tuumajärelevalveamet teatas esmaspäeval sõltumatu kontrolli alustamisest Venemaa väidete osas, nagu valmistuks Kiiev tootma niinimetatud räpaseid pomme, vahendab BNS.

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) inspektorid on “alustanud – ja viib peagi lõpule – kontrolli kahel objektil Ukrainas”, öeldakse agentuuri avalduses.

23:01

USA süüdistab Venemaad seoses teraviljaalgatusega väljapressimises

USA sõnul tegeleb Venemaa väljapressimisega arengumaade arvelt, kui nõuab Ukrainalt turvakoridori säilitamise eest viljaekspordi tarvis oma Musta mere laevastikule julgeolekutagatisi, vahendab BNS.

“See, mida te kirjeldate, näib olevat kas kollektiivne karistus või kollektiivne väljapressimine,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price esmaspäeval ajakirjanikele.

“Tegemist ei ole probleemiga kahe maailmas eksisteeriva riigi vahel. Tegemist on pakilise hädavajadusega arengumaade jaoks,” ütles ta.

“Moskva osaluse peatamine algatuses võrdub ülejäänud maailma, aga eriti seda teravilja hädasti vajavate madalama ja keskmise sissetulekuga riikide kollektiivse karistamisega.”

Price väljendas muret, et üleilmsed toiduainete hinnad on juba kerkinud seoses ebakindlusega ÜRO ja Türgi vahendatud teraviljaalgatuse suhtes.

22:42

Zelenskõi: Ukraina jääb üleilmse toidujulgeoleku garandiks

Ukraina kavatseb jätkuvalt täita oma kohustusi teraviljaekspordileppes, teatas president Volodõmõr Zelenskõi esmaspäeval pärast Venemaa otsust lahkuda üleilmse toidukriisi leevendamiseks mõeldud lepingust, vahendab BNS.

“Kinnitasin (Ukraina) pühendumust teraviljalepingule. Oleme valmis jääma (üleilmse) toidujulgeoleku garandiks,” kirjutas Zelenskõi Twitteris pärast kõnelusi ÜRO peasekretäri António Guterresega.

22:33

Putin kutsus Ukrainat üles tagama mereliikluse ohutust

Vene president Vladimir Putin kutsus esmaspäeval Kiievit üles tagama mereliikluse ohutust pärast seda, kui Moskva lahkus teraviljaleppest, väites, et Ukraina väärkasutas turvalist teraviljaveo koridori, vahendab BNS.

“Ukraina peab tagama, et tsiviillaevade julgeolekut ei ohustata,” ütles Putin pressikonverentsil, süüdistades Kiievit teraviljakoridori kasutamises rünnakuks Venemaa Musta mere laevastiku vastu Krimmis,.

22:27

Vene miljardär loobus Ukraina sõja tõttu kodakondsusest

Miljardärist pankur ja ettevõtja Oleg Tinkov teatas esmaspäeval, et loobus Ukraina sõja tõttu Venemaa kodakondsusest, vahendab BNS.

“Olen võtnud vastu otsuse Venemaa kodakondsusest loobuda. Ma ei taha ega kavatse olla seostatud fašistliku riigiga, kes alustas sõda oma rahumeelse naabriga ja tapab iga päev süütuid inimesi,” ütles Tinkov.

“Ma loodan, et minu eeskuju järgib rohkem prominentseid Vene ärimehi, et see nõrgestaks (president Vladimir) Putini režiimi ja tema majandust ning ta lõpuks lüüa saaks,” kirjutas ta Instagramis.

Ta jagas pilti tõendist, mis kinnitab tema Venemaa kodakondsusest “loobumist”.

“Ma vihkan Putini Venemaad, aga armastan kõiki venemaalasi, kes on selgelt selle hullumeelse sõja vastu!” ütles Tinkov.

Värvikas miljardär on üks Vene tuntumaid suurärimehi ning veebipõhise Tinkoff Banki asutaja.

Pank on riiklike Sberbanki ja VTB järel üks Venemaa suurimaid laenuandjaid. Tinkoffil on praegu umbes 20 miljonit klienti.

Tinkov on teravalt kritiseerinud Venemaa agressiooni Ukrainas, kirjeldades seda kui “hullumeelset sõda” ning kutsudes läänt üles “veresauna” lõpetama.

Teda on tabanud ka Suurbritannia sanktsioonid, mis kehtestati varsti pärast konflikti algust veebruari lõpus.

2020. aastal peeti ta kinni Londonis, süüdistatuna USA-s maksudest kõrvalehoidmises. Hiljem vabastati ta kautsjoni vastu ja tal raviti Londonis leukeemiat.

Ta lahkus Tinkoffi tegevjuhi kohalt 2020. aastal ja pank on tema Venemaa sissetungi vastastest kommentaaridest distantseerunud.

Tinkov müüs pärast Ukraina sõja algust osaluse Tinkoff Bankis tuntud ärimehele Vladimir Potaninile. Ta ise ütleb, et sai selle eest “kopikaid”, kuigi asjatundjate sõnul võib summa ulatuda kuni poole miljardi dollarini.

21:54

Armee: Venemaa tahab Ukrainalt lubadusi viljaekspordi koridori kohta

Vene sõjavägi teatas esmaspäeval, et tahab Ukrainalt lubadusi selle kohta, et nad ei kasutaks Musta mere viljaekspordi koridori sõjalistel eesmärkidel, vahendab BNS.

“Siin piirkonnas ei saa ühegi objekti julgeoleku tagamisest juttugi olla, kuni Ukraina ei anna täiendavaid lubadusi selle kohta, et nad ei kasuta antud koridori sõjalistel eesmärkidel,” teatas Vene kaitseministeerium suhtlusplatvormil Telegram.

Samuti kutsuti ÜRO-d üles “võtma Ukrainalt tagatisi, et see ei kasutaks humanitaarkoridori ja Ukraina põllumajandussaaduste ekspordiks määratud sadamaid vaenutegevuseks Venemaa vastu”.

Venemaa taandus laupäeval Türgi ja ÜRO vahendusel juulis sõlmitud olulisest kokkuleppest Kiieviga seoses pärast Moskva sõnul Mustal merel toimunud massilist rünnakut Vene sõjalaevadele.

Ukraina on nimetanud seda väljamõeldud “ettekäändeks”.

Moskva väitel olevat Briti “spetsialistid” aidanud Kiievil laupäevast lööki ette valmistada. London on need süüdistused väited tagasi lükanud.

Venemaa lahkumine leppest on tekitanud kartusi üleilmse toidupuuduse ees.

Mitmed Ukraina vilja vedanud laevad jätkasid esmaspäeval merekoridori kasutamist.

Kreml ütles, et ilma tema osaluseta lepingu jõustamine oleks “ohtlik”.

19:52

Vene rünnakutes said kahjustada Ukraina elektrirajatised, veevärk

Venemaa rünnakud tiibrakettide ja droonidega tabasid esmaspäeva hommikul olulisi taristurajatisi Kiievis, Harkivis ja teistes Ukraina linnades, lüües rivist välja veevärgi ja põhjustades elektrikatkestusi, vahendab BNS.

Venemaa on suurendanud oma rünnakuid Ukraina elektrijaamade ja teiste oluliste taristurajatiste vastu sõja üheksandal kuul.

“Kreml maksab sõjaliste läbikukkumiste eest kätte rahumeelsele rahvale, kes jäävad enne talve ilma elektri ja soojata,” ütles Kiievi oblasti kuberner Oleksi Kuleba

Venemaa kaitseministeeriumi teatel viidi läbi rünnakud pikamaa täppisrelvadega Ukraina sõjaväe staabirajatiste ja energiasüsteemide vastu.

“Löökide eesmärgid täideti. Kõik määratud sihtmärgid said tabamuse,” teatas ministeerium avalduses.

Ukraina õhuvägi teatas 44 Vene tiibraketi alla tulistamisest enam kui 50-st.

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal teatas, et Vene raketid ja droonid tabasid kümmet Ukraina oblastit ning põhjustasid kahju 18 objektile, peamiselt energiarajatisele. Sajad asustatud punktid on ilma elektrita, ütles ta Facebookis. Olukord oleks võinud olla veel hullem, kui Ukraina väed poleks suutnud enamiku Vene rakettidest alla tulistada, lisas ta.

Politseiülema Ihor Klõmenko sõnul sai hommikuste rünnakute tagajärjel viga 13 inimest.

Ukraina sadamatest lahkus esmaspäeval ka 12 laeva viljalaadungiga, hoolimata Venemaa ähvardusest taaskehtestada blokaad, teatas Ukraina taristuministeerium.

17:49

Venemaal asendub mobilisatsioon korralise väeteenistusse kutsumisega

Venemaa kaitseministeerium teatas esmaspäeval, et osalise mobilisatsiooni raames reservist kutsumine on lõppenud ja kohtukutsete kohaletoimetamine peatatakse, vahendab BNS.

“Vene Föderatsiooni Relvajõudude Peastaap saatis Vene Föderatsiooni kaitseministri armeekindral Sergei Šoigu nimel sõjaväeringkondade ülematele ja Põhjalaevastiku ülemale juhised anda aru osaliste mobilisatsioonimeetmete lõpetamisest 1. novembriks,” seisis ministeeriumi avalduses.

Selle kohaselt on peatatud kõik sõjaväekomissariaatide ja Venemaa täitevvõimuorganite tegevused seoses reservis olevate kodanike ajateenistusse kutsumisega.

“Kohtukutse ettevalmistamine ja kättetoimetamine peatatakse,” rõhutatakse teates.

Kõik osalise mobilisatsiooniga seotud sõjaväekomissariaatide töötajad saavad alates esmaspäevast naasta tavarežiimile.

“Sõjaväekomissariaatide töö Vene Föderatsiooni relvajõudude värbamisel korraldatakse tulevikus ainult vabatahtlike ja kandidaatide vastuvõtmisega lepingu alusel ajateenistusse,” teatas ministeerium.

Teatavasti on Venemaal osalist mobilisatsiooni läbi viidud alates 21. septembrist.

Šoigu sõnul on Ukrainasse rindele saadetud umbes 82 000 mobiliseeritud reservväelast ning veel umbes 218 000 viibib väljaõppekeskustes või polügoonidel.

Venemaal algab 1. novembrist sügisene vastuvõtt armeesse.

Kiirväeteenistusse (üks aasta) suunatakse sügisese valikuga 120 000 värvatut.

Venemaa kindralstaabi teatel sügisel vastu võetavaid ajateenijaid Donetski ja Luhanski isehakanud rahvavabariikide, Zaporižžja ja Hersoni oblasti territooriumile ei saadeta ning Ukraina sõtta ei kaasata.

14:06

Kremli väitel oleks viljaleppega jätkamine ilma Venemaata ohtlik

Moskva, kes lahkus nädalavahetusel Ukraina teraviljaeksporti võimaldavast kokkuleppest, väitis esmaspäeval, et lepingu jätkamine ilma Venemaata “oleks ohtlik”, vahendab BNS.

“Olukorras, kus Venemaa räägib, et turvalist navigatsiooni neist piirkondades on võimatu tagada, on säärane kokkulepe vaevalt teostatav. Ning see saaks teistsuguse laadi, palju ohtlikuma ja riskantsema,” ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele.

13:32

Moskva väitel said kõik plaanitud objektid Ukrainas tabamuse

Vene armee teatas esmaspäeval Ukraina sõjaliste ja energiataristu sihtmärkide ründamisest, väites, et kõik plaanitud objektid said tabamuse, vahendab BNS.

Kiiev teatas varem tiibraketirünnakute lainest üle riigi.

“Vene relvajõud jätkasid kaugmaarelvadega täppislööke Ukraina sõjalise väejuhatuse ja energiasüsteemide vastu,” teatas kaitseministeerium. “Rünnakute eesmärgid saavutati. Kõik plaanitud objektid said tabamuse.”

12:44

Šmõhal: elektrita on sajad asustatud punktid seitsmes Ukraina oblastis

Venemaa esmaspäevased raketi- ja droonirünnakud põhjustasid elektrikatkestusi “sadades asustatud punktides” seitsmes Ukraina oblastis, ütles peaminister Denõss Šmõhal, vahendab BNS.

“Raketid ja droonid tabasid kümmet piirkonda, kus purustusi tekitati 18 peamiselt energiaga seotud objektil,” kirjutas peaminister Telegramis. “Ukraina seitsmes oblastis on elektrita sajad asustatud punktid.”

12:23

Alla tulistatud Vene rakett kukkus Ukraina piiri lähedal Moldova külla

Ukraina õhutõrje poolt alla tulistatud Vene rakett kukkus esmaspäeval Moldova põhjaosa külla, teatas Moldova siseministeerium. Inimesed vahejuhtumis kannatada ei saanud, vahendab BNS.

Vene rakett kukkus Ukraina piiri lähedal asuvasse Naslavcea külla, kus mitmel majal purunesid aknad, kuid keegi kannatada ei saanud, teatas ministeerium.

12:20

Meer: Venemaa rünnakud jätsid 80 protsenti Kiievi tarbijatest veeta

Venemaa esmaspäevased rünnakud jätsid 80 protsenti Kiievi tarbijatest ilma veeta, elektrita on 350 000 kodu, ütles pealinna meer Vitali Klõtško, vahendab BNS.

“Preagu on eriolukorra tõttu Kiievis 80 protsenti tarbijatest ilma veevarustuseta,” ütles ta.

“Tehakse ka tööd elektrivarustuse taastamiseks 350 000 kodule Kiievis, mis jäid elektrita,” lisas Klõtško.

10:49

Ukraina: Venemaa ründas enam kui 50 tiibraketiga

Venemaa ründas esmaspäeva hommikul Ukrainat enam kui 50 tiibraketiga, mis põhjustasid mitmes piirkonnas elektrikatkeskusi, vahendab BNS.

“Vene okupandid korraldasid 31. oktoobril alates kella seitsmest hommikul Ukraina elutähtsa taristu vastu mitu raketirünnakute lainet. Venemaa tulistas välja üle 50 tiibraketi X-101/X-555,” teatasid relvajõud Telegramis.

09:43

Kiiev süüdistab Moskvat “ulatuslikus rünnakus” energiataristu vastu

Ukraina süüdistas esmaspäeval Venemaad järjekordses “ulatuslikus rünnakus” energiataristu vastu, võimud on teatanud vee- ja elektrikatkeskustest pealinnas Kiievis, vahendab BNS.

“Vene terroristid korraldasid taas reas Ukraina piirkondades ulatusliku rünnaku elektritaristu vastu,” ütles Ukraina presidendikantselei juht Kõrõlo Tõmošenko.

09:06

Osa Kiievist on Venemaa rünnaku järel vee ja elektrita

Venemaa esmaspäevaste rünnakute järel katkes mitmes Kiievi piirkonnas veevarustus, üks linnaosa on elektrita, ütles Kiievi linnapea Vitali Klõtško, vahendab BNS.

“Üks piirkond Kiievis on elektrita ja mitu piirkonda veevarustuseta,” kirjutas Klõtško Telekramis.

Kiievis viibivate AFP ajakirjanike teatel kostis esmaspäeva hommikul kell 8.00-8.20 linnas vähemalt viis plahvatust.

04:30

Zelenskõi rääkis Ukraina energiasüsteemi olukorrast

President Volodõmõr Zelenski sõnas pühapäevases videopöördumises rahva poole, et kokkuhoidlik elektritarbimine ja stabiliseerimispiirangud Ukrainas peavad jätkuma, vahendab BNS.

“Vene terroristid jätkasid energiavõrgu tulistamist eri suundades: Tšernigovi oblastis, Harkivi oblastis, Donbassis, Dnipropetrovski oblastis, Zaporižžja oblastis ja Mõkolajivis,” ütles president.

Üldiselt ei toimunud Zelenskõi sõnul viimase päeva jooksul kogu riigis hädaseiskamisi.

“Pärast nädala jooksul toimunud Venemaa lööke oli võimalik taastada tehniline energiavarustuse võimalus,” sõnas president.

Ukraina välisministeerium vastas pühapäeval Vene välisministri Sergei Lavrovi avaldusele president Vladimir Putini väidetavast valmisolekust arutada Läänega Ukraina-teemalisi “realistlikke ettepanekuid”, et ainus realistlik ettepanek peaks olema sõjategevuse lõpetamine ja okupatsiooniväe väljaviimine Ukraina territooriumilt väljapoole 1991. aasta piire.

“Ainus realistlik ettepanek peaks olema Venemaa viivitamatu Ukraina-vastase sõja lõpetamine ja Vene vägede väljaviimine Ukraina territooriumilt 1991. aasta piiride taha,” vahendas portaal Unian Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja Oleh Nikolenko Facebookis kirjutatud sõnu.

“See, kes tõesti tahab läbirääkimisi pidada, ei hävita riigi energiasüsteemi nii, et selle elanikkond talvel külmuks, ei tegele tsiviilisikute massilise hukkamisega, ei tulista elamupiirkondi, ei teata täiendava 300 000 sõjaväelase mobiliseerimisest, ei tõkesta teravilja tarnimist, ei esita ultimaatumeid,” ütles Nikolenko.

02:37

Zelenskõi sõnul on Venemaa juhtkonnas haiged inimesed

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles pühapäevases pöördumises rahva poole, et Venemaa juhtkonnas on haiged inimesed, kui kommenteeris Venemaa otsust peatada Ukraina teravilja vedavate kaubalaevade kontrollimine, vahendab BNS.

“Venemaa seab maailma taas toiduaineteriisi äärele. Mida maailm siis seekord kuulis? Et väidetavalt laseb keegi viljalaevadelt droone. Algul räägiti võitluslindudest, siis võitlusest putukatega ja nüüd on meil võitlusvili ja tapjanisu, millest Vene admiralide laevad põhja lähevad,” rääkis Zelenskõi.

“Mis ma oskan öelda? Tõesti haiged inimesed. Aga need haiged inimesed seavad maailma taas tõsise toidukriisi äärele,” rõhutas Zelenskõi.

Presidendi sõnul on Aafrikast Aasiani tõusvate toiduainete hindades ainuke süüdlane Venemaa.

Zelenskõi märkis, et Venemaa vastutab selle eest, et Etioopias, Jeemenis või Somaalias on inimestel katastroofiline toidupuudus.

“Loomulikult püüavad partnerid veenda terroririiki väljapressimises tempot pisut maha võtma. Aga kas see on realistlik? Seni näitavad faktid, et Venemaa juhtkond on rohkem huvitatud toidukriisi süvendamisest, kui allkirjastatud dokumentide elluviimisest. See, muide, on vastus kõigile neile, kes räägivad läbirääkimistest Venemaaga. Teraviljakoridor on väga konkreetne näide,” lõpetas president.

00:15

Venemaa peatas Ukraina teravilja vedavate kaubalaevade kontrollimise

Venemaa peatas Ukraina teravilja vedavate kaubalaevade kontrollimise, teatas pühapäeva hilisõhtul Ühiskoordinatsioonikeskus (JCC), vahendab BNS.

Teade tuli päev pärast seda, kui Venemaa peatas osalemise olulises lepingus, mis võimaldas elutähtsa teravilja ekspordi taasalustamist.

Juulis sõlmitud lepe Venemaa ja Ukraina vahel, mida vahendasid Türgi ja ÜRO, on ülimalt olulise tähtsusega konflikti tõttu tekkinud üleilmse toidukriisi leevendamisel.

ÜRO peasekretär António Guterres väljendas pühapäeval sügavat muret Ukraina viljaekspordi peatumise üle seoses Venemaa teatega peatada oma osalus leppes, mis võimaldas elutähtsate laadungite väljaveo.

“Peasekretär on sügavalt mures jätkuva olukorra üle, mis puudutab Musta mere viljaalgatust,” ütles pressiesindaja. “Ta otsustas lükata edasi oma väljasõitu Araabia Liiga tippkohtumisele Alžiiris päeva võrra, et keskenduda teemale.”

30. oktoober 2022

16:05

Ukraina: Venemaa blokaad muudab viljaekspordi võimatuks

Kiievi taristuminister Oleksandr Kubrakov ütles pühapäeval, et Venemaa lahkumine leppest, mis võimaldas Ukrainast vilja välja vedada, on muutnud võimatuks täislastis kaubalaevade lahkumise sadamaist.

“Puistlastilaev 40 000 tonni viljaga pidi lahkuma täna Ukraina sadamast. Need toiduained olid mõeldud etioopialastele, kes elavad näljahäda veerel. Ent Venemaa kehtestatud blokaadi tõttu “viljakoridorile” on eksport võimatu,” kirjutas ta Twitteris.

Euroopa Liit kutsus pühapäeval Venemaad tühistama oma otsus peatada osalus Ukraina teraviljaekspordi leppes. 

“Venemaa otsus peatada osalemine Musta mere kokkuleppes paneb ohtu eluliselt tähtsa teravilja ja väetiste eksporditee. Sellega leevendati üleilmset toidukriisi, mille põhjustas Venemaa sõda Ukraina vastu,” kirjutas EL-i välispoliitika juht Josep Borrell. “EL kutsub Venemaad oma otsust tühistama.”

12:49

Lavrov kinnitas valmisolekut Ukraina üle läbi rääkida

Venemaa on endiselt valmis läbirääkimisteks Ukraina olukorra lahendamise üle, ütles välisminister Sergei Lavrov pühapäeval. 

“Venemaa ja Vene presidendi Vladimir Putini valmisolek läbirääkimisteks ei ole muutunud,” ütles Lavrov usutluses telekanalile Kanal 1. “Viimastel kuudel on olnud ameeriklastelt ja mõnelt lääne kolleegilt algatusi, milles palutakse telefonivestlusi Vene presidendiga. Mitu välisministrit on soovinud minult sedasama. Oleme sellega alati nõustunud, oleme alati valmis kuulama ära oma lääne kolleegide võimalikke ettepanekuid pingete vähendamiseks.”

02:22

Zelenskõi: Ukrainas on vaja juba vähem elektrit välja lülitada

Ukrainas oli laupäeval vaja oluliselt vähem elektrit välja lülitada, ütles president Volodõmõr Zelenskõi õhtuses videopöördumises.

“Täna oli juba oluliselt vähem stabiliseerivaid ja avariiväljalülitamisi – suurusjärgu võrra vähem. Selline vajadus on siiski olemas, ja üksikutes linnades ja piirkondades on piirangud veel võimalikud,” lausus ta.

“Teeme kõik selleks, et elektri väljalülitamised oleksid maksimaalselt ettearvatavad ja et inimesed saaksid oma päeva planeerida,” lisas Zelenskõi.

President märkis samas, et Venemaa terror jätkub ning vahel korraldatakse korduvad rünnakud just siis, kui on alustatud kahjustada saanud elektrivõrkude remonti, kui käib taastamine.

“Seetõttu, palun, see puudutab kõiki ukrainlasi, on väga tähtis teadlikult suhtuda elektri kasutamisse. See vajadus püsib. Praegu on meil kõigil vaja anda oma panus kogu energiasüsteemi stabiilsuse hoidmisse,” rõhutas Zelenskõi.

29. oktoober 2022

19:19

ÜRO ärgitas osapooli Ukraina teraviljalepet säilitama

ÜRO tegi laupäeval üleskutse kaitsta Ukraina teraviljaekspordi lepet, millest Moskva lubas väidetava droonirünnaku järel välja astuda.

“On elutähtis, et kõik pooled hoiduksid tegevusest, mis võiks seada ohtu Musta mere teravilja algatuse, mis on kriitiliselt oluline humanitaarabiprojekt,” ütles ÜRO peasekretäri kõneisik Stéphane Dujarric, rõhutades, et algatusel on olnud positiivne mõju miljonite inimeste ligipääsule toidule.

Ta lisas, et ÜRO juhi büroo suhtleb antud küsimuses Vene võimudega.

16:28

Venemaa väitel on Nord Streami plahvatustega seotud Briti sõjavägi

Vene kaitseministeerium väitis laupäeval, et Nord Streami torujuhtmete plahvatustega on seotud Briti sõjaväe spetsialistid, kes väidetavalt aitasid Ukrainal korraldada laupäeval ka droonirünnaku Moskva Musta mere laevastiku vastu.

“Selle Briti mereväe üksuse liikmed aitasid ette valmistada, varustada ja ellu viia 26. septembril Läänemerel aset leidnud terrorirünnakut, milles plahvatasid Nord Stream 1 ja 2 gaasitorud,” väitis ministeerium avalduses.

Mingeid tõendeid nende väidete kinnituseks ei esitatatud. Lääneriigid peavad plahvatusi Kremli korraldatud sabotaažiks.

Varem on Venemaa väitnud, et lääneriigid ei ole lubanud sel osaleda plahvatuste rahvusvahelises uurimises.

Briti kaitseministeerium lükkas Venemaa laupäevased väited tagasi.

“Juhtimaks tähelepanu kõrvale oma ebaseaduslikust ja katastroofilisest Ukraina invasioonist, on Vene kaitseministeerium hakanud levitama täiesti uskumatuid valeväiteid,” säutsus ministeerium Twitteris.

“Need väljamõeldised ütlevad rohkem Venemaa valitsuses toimuva kui lääneriikide kohta,” lisas ministeerium.

Venemaa peab Ühendkuningriiki üheks kõige ebasõbralikumaks lääneriigiks ning kahe maa suhted on Ukraina invasiooni järel sisuliselt katkenud.

10:06

Sevastopoli kuberner: merevägi tõrjub droonirünnakut lahel

Vene merevägi “lööb tagasi” droonirünnakut Sevastopoli lahel, teatas Sevastopoli Moskva poolt ametisse pandud kuberner Mihhail Razvožajev laupäeva hommikul.

“Musta mere laevastiku alused löövad Sevastopoli lahel tagasi droonirünnakut,” kirjutas Razvožajev Telegramis. “Ükski rajatis linnas ei ole pihta saanud. Säilitage rahu. Olukord on kontrolli all.”

Sevastopolis on Venemaa Musta mere laevastiku põhibaas. 

Reedel pikendas Sevastopoli kuberner kõrgendatud terroriohu taset linnas vähemalt 12. novembrini. Terroriohu tase tõsteti kõrgeks (kollane) juuli lõpus. 

28. oktoober 2022

12:16

Ukrenerho tühistas erakorralised elektrikatkestused

Ukrenerho tühistas Kiievi piirkonnas erakorralised elektrikatkestused, mida alustati 27. oktoobril Venemaa rünnakute tõttu energiataristule tekitatud tõsiste kahjustuste tõttu, vahendab BNS.

“Alates 28. oktoobril kella 00.45-st on kõik Kiievi piirkonna elanike majad valgustatud,” öeldakse reedel ettevõtte veebilehel.

Samal ajal teatas Kiievi elektrivõrk, et Kiievis jätkuvad 28. oktoobri hommikul Ukrenerho korraldusel hädaolukorras elektrikatkestused.

“Oluliste kahjustuste ja elektrisüsteemi tasakaalustamatuse tõttu on võimalikud pikemad elektrikatkestused. Varem koostatud stabiliseerimiskatkestuste graafikud ei ole veel aktuaalsed,” teatas ettevõte Facebookis.

Energeetikainsenerid rõhutavad, et olukord energiasüsteemis on pingeline, ning soovitavad kasutada elektrit mõõdukalt – energiamahukad seadmeid tuleb sisse lülitada ükshaaval, vähendada hommikuti kella 06.00-11.00 ja õhtul 17:00-23:00 energiatarbimist maksimaalselt.

“Äriklientidel palutakse piirata kontorite, restoranide, kaubanduskeskuste fassaadide välisvalgustust,” kutsus Kiievi elektrivõrk tungivalt üles.

Energiatarnija YASNO tegevjuhi Serhi Kovalenko sõnul jäeti 27. oktoobril Kiievis elektrita 320 000 maja ehk tema hinnangul umbes miljon elanikku, oblastis jäeti ööpäeva jooksul elektrita üle poole miljoni maja.

“Energeetikud teevad ülimaid pingutusi, et saada rünnaku tagajärgedest üle. Kahjuks pole normaalse elektrivarustuse taastamiseks aega,” kirjutas ta 27. oktoobri õhtul oma Facebookis.

11:08

Kiiev: Venemaa kaotas ööpäevaga Ukrainas umbes 480 sõdurit

Vene väe lahingkaotused olid möödunud ööpäeval umbes 480 inimest ning alates sissetungi algusest Ukrainasse 24. veebruaril küündivad need reede, 28. oktoobri hommikuks umbes 69 700 inimeseni, vahendab BNS.

Lisaks on Venemaa viimase ööpäevaga kaotanud Ukrainas üheksa tanki ja 14 soomukit (sissetungi algusest vastavalt 2640 ja 5378 ühikut).

Päeva jooksul hävitas Ukraina kaheksa vaenlase suurtükisüsteemi, kümme sõidukit (sealhulgas kütuse ja määrdeainetega tsisternautot) ning ühe eritehnikaühiku. Alla tulistati üks lennuk ja kolm operatiiv-taktikalist drooni.

Kokku on Venemaa sissetungi algusest kaotanud 1698 suurtükki, 379 raketiheitjat,192 õhutõrjesüsteemi, 4088 sõidukit ja tsiternautot, 151 eritehnikaühikut ja 16 laeva. Hävitatud on 272 lennukit ja 251 helikopterit, alla tulistatud 1401 drooni ja 351 tiibraketti.

10:38

Annekteeritud Krimmi juht teatas Hersoni evakuatsiooni lõppemisest

Elanike evakueerimine okupeeritud Hersonist, mille Vene väed korraldasid Ukraina vastupealetungi tõttu, on lõpule jõudnud, ütles annekteeritud Krimmi juht neljapäeval Telegramis, vahendab BNS.

“Elanike Dnepri vasakkaldalt Venemaa ohututesse piirkondadesse mineku organiseerimise töö on lõppenud,” ütles Sergei Aksjonov neljapäeva õhtul, kui oli koos president Vladimir Putini administratsiooni juhi esimese asetäitja Sergei Kirijenkoga piirkonda külastanud.

Venemaa poolt ametisse määratud Hersoni võimud on kutsunud elanikke üles lahkuma oblasti paremkalda aladelt, seal hulgas pealinnast Hersonist, sest sellest suunast tungivad peale Ukraina väed. 

Kiiev on nimetanud Vene võimude tegevust küüditamiseks.

“Dnepri ületuskoht on tühi,” ütles Aksjonov reedel ning postitas fotod endast, Kirijenkost ja teistest ametnikest jõe kaldal.

Hersoni oblasti Moskva määratud juht Vladimir Saldo ütles kolmapäeval, et nädalaga on piirkonnast lahkunud 70 000 inimest.

Ukraina sõjavägi ütles aga reedel, et Moskva nn evakuatsioon jätkub.

Kiiev teatas ka, et Vene väejuhatus Hersonis püüab paanika vältimiseks oma tegelikke kaotusi varjata.

Vene vägede raskeid kaotusi kinnitab ka Tšetšeeni liidri Ramzan Kadõrovi neljapäevaõhtune teade, et sel nädalal on Hersoni ümbruse lahingutes surma saanud 23 tema võitlejat ja haavatuid on 58.

08:57

Ukraina: Vene väed on toonud Hersoni kuni 1000 mobiliseeritut

Vene okupatsiooniväed on Dnepri paremkaldal suurendanud oma koosseisu kuni 1000 mobiliseerituga, teatas Ukraina relvajõudude peastaap reede hommikul, vahendab BNS.

Agentuuri Unian vahendatud teadaande järgi paigutatakse mobiliseeritud sõdureid Hersoni oblasti territooriumil nende kohalike elanike kodudesse, kes on sealt varem lahkunud.

05:26

ÜRO ei ole teadlik ühestki bioloogilisest relvaprogrammist Ukrainas

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon teatas neljapäeval, et “ei ole teadlik” ühestki bioloogilisest relvaprogrammist Ukrainas, vahendab BNS.

ÜRO kõrge desarmeerimisametnik Adedeji Ebo tegi vastavasisulise avalduse pärast seda, kui Venemaa süüdistas Ühendriike “sõjalis-bioloogilises tegevuses” Ukrainas ja nõudis sellega seoses ÜRO uurimist.

“Oleme teadlikud, et Venemaa on esitanud ametliku kaebuse seoses väidetega bioloogiliste relvade programmide kohta Ukrainas,” ütles Ebo ÜRO Julgeolekunõukogule.

Ühendriikide suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield lükkas samal ajal tagasi Venemaa väited USA sõjalis-bioloogilisest tegevusest Ukrainas ja nimetas süüdistusi täielikuks väljamõeldiseks.

“See kõik on puhas väljamõeldis. Siiski kasutan siinkohal võimalust selgelt toonitada, et Ukrainal ei ole bioloogiliste relvade programmi ja Ühendriikidel ei ole bioloogiliste relvade programmi,” ütles USA suursaadik Julgeolekunõukogu ees.

Venemaa esitas ÜRO Julgeolekunõukogule kaebuse, milles nõudis rahvusvahelist uurimist USA “sõjalis-bioloogilise tegevuse” kohta Ukrainas, teatas neljapäeval Venemaa välisministeerium.

“Venemaal ei jäänud muud üle, kui esitada kaebus ÜRO Julgeolekunõukogu esimehele, et algatada rahvusvaheline uurimine USA sõjalis-bioloogilise tegevuse kohta Ukrainas,” seisis ministeeriumi avalduses.

04:39

USA saadab Ukrainale täiendavalt 275 miljonit dollarit sõjalist abi

Pentagon saadab Ukrainale täiendava 275 miljoni USA dollari suuruse abipaketi, et tõhustada jõupingutusi Venemaa vägede väljatõrjumiseks lõunapoolsetest piirkondadest, kuna talv on saabumas, teatasid neljapäeval USA võimuesindajad uudisteagentuurile AP, vahendab BNS.

Võimude informatsiooni kohaselt pole seekordses paketis uusi suuri relvi. Selle asemel on abi suures osas suunatud laskemoona tagamiseks juba kohapeal olemasolevate relvasüsteemide jaoks, mille seas raketisüsteemide HIMARS jaoks, mida Ukraina on edukalt Venemaa vastu kasutanud.

Abipakett peaks ametlikult avalikustatama reedel.

03:40

IAEA viib läbi “räpase pommi” väidete sõltumatu kontrolli

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) teatas neljapäeval, et viib veel sel nädalal läbi sõltumatu kontrolli Venemaa väidete osas niininimetatud räpase pommi kohta Ukrainas, vahendab BNS.

“IAEA inspektorid viivad läbi sõltumatu kontrolli, et tuvastada tuumamaterjali mis tahes ümbersuunamine kaitsemeetmete raames või deklareerimata tuumamaterjali tootmise või töötlemise. Kontrolliga tagatakse, et deklareerimata tuumamaterjaliga seotud tegevusi ei ole,” ütles agentuuri Rafael Grossi.

Agentuur teatas ühtlasi, et kontrollis kuu aega tagasi ühte kahest kõnealusest kohast ja seal ei leitud märke deklareerimata tuumategevusest ega mingisuguseid materjale.

Vene president Vladimir Putin ütles varem päeval, et IAEA missioon peaks kontrollima Ukraina tuumarajatisi võimalikult kiiresti, kui kordas väiteid, et Kiiev valmistub “räpase pommi” kasutamiseks.

“Nad ütlevad, et IAEA saab tulla ja kontrollida Ukraina tuumarajatisi. Me oleme selle poolt. Seda tuleks teha nii kiiresti kui võimalik,” ütles Putin Valdai klubis.

Räpane pomm on tavalõhkekeha, millele on lisatud radioaktiivset või muud ohtlikku materjali, mis plahvatuse korral laiali paiskuks. Moskva on süüdistanud Ukrainat sellise “räpase pommi” ettevalmistamises Vene vägede vastu.

“Andsin (kaitseminister Sergei) Šoigule korralduse helistada kõigile oma kolleegidele ja teavitada neid plaanist,” ütles Putin.

Viimase nädala jooksul kordas Šoigu neid väiteid, vesteldes paljudest riikidest, teiste seas Prantsusmaalt, USA-st, Ühendkuningriigist, Hiinast ja Indiast.

Prantsusmaa, USA ja ÜK lükkasid väite tagasi ning NATO juht Jens Stoltenberg hoiatas, et Venemaa võib püüda kasutada seda läbinähtavalt vale väidet eskalatsiooni ettekäändena.

Kiiev kahtlustab, et Ida- ja Lõuna-Ukrainas kaitsesse sunnitud Venemaa võib ise kasutada räpast pommi ja süüdistada selles Ukrainat, et õigustada taktikalise tuumarelva kasutamist.

02:15

Zelenskõi sõnul on peamine hoida valgust oma südames

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi otsustas neljapäeval lühikeses videos toetada ukrainlasi, kes kogevad vaenlase rünnakute arvukaid tagajärgi muu hulgas elektrikatkestuste näol, vahendab BNS.

“Me ületame selle pimeduse väärikalt. Peamine on hoida valgust oma südames,” sõnas Zelenskõi.

President märkis, et traditsiooniline igaõhtune pöördumine Venemaa sissetungi olukorrast jääb veidi hilisemaks, sest tööpäev pole veel lõppenud.

“Ma tahtsin teid lihtsalt mõneks sekundiks raskel päeval toetada,” ütles Zelenskõi.

“Barbarid ründavad meie energiasüsteemi. Aga ma olen kindel, et saame sellest pimedusest üle julgelt ja väärikalt. Peaasi on hoida valgust oma südames. Ja igaühel on oma valgus. Mõne jaoks on see isa, mõnele on see seltsimees või vend, kellegi jaoks on see armastus ja kallis lähedal või kellegi jaoks tema esimene kohtamine. Aga ma olen kindel, et Ukraina on meie kõigi peamine valgus. Tema nimel me võitleme ja võidame. Olen kindel! Au Ukrainale!” rääkis riigipea.

27. oktoober 2022

23:52

USA lükkas tagasi Venemaa väited sõjalis-bioloogilisest tegevusest

Ühendriikide suursaadik ÜRO juures Linda Thomas-Greenfield lükkas neljapäeval tagasi Venemaa väited USA sõjalis-bioloogilisest tegevusest Ukrainas ja nimetas süüdistusi täielikuks väljamõeldiseks, vahendab BNS.

“See  kõik on puhas väljamõeldis. Siiski kasutan siinkohal võimalust selgelt toonitada, et Ukrainal ei ole bioloogiliste relvade programmi ja Ühendriikidel ei ole bioloogiliste relvade programmi,”ütles USA suursaadik Julgeolekunõukogu ees.

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon teatas enne seda, et “ei ole teadlik” ühestki bioloogilisest relvaprogrammist Ukrainas.

ÜRO kõrge desarmeerimisametnik Adedeji Ebo tegi vastavasisulise avalduse pärast seda, kui Venemaa süüdistas Ühendriike “sõjalis-bioloogilises tegevuses” Ukrainas ja nõudis sellega seoses ÜRO uurimist.

“Oleme teadlikud, et Venemaa on esitanud ametliku kaebuse seoses väidetega bioloogiliste relvade programmide kohta Ukrainas,” ütles Ebo ÜRO Julgeolekunõukogule.

22:46

Blinken nimetas Iraani droonide kasutamist Ukrainas õõvastavaks

Iraani droonide kasutamine Venemaa poolt Ukrainas on õõvastav, ütles neljapäeval USA välisminister Antony Blinken, vahendab BNS.

Blinkeni kinnitusel püüavad USA ja liitlased droonisaadetisi tõkestada.

“Venemaa on kasutanud droone Ukraina tsiviilelanike tapmiseks ja infrastruktuuri hävitamiseks, millest nad sõltuvad elektri, vee ja soojuse saamiseks. See on kohutav ja õõvastav,” ütles Blinken Ottawas visiidil viibides.

“Kanada ja USA jätkavad koostööd meie liitlaste ja partneritega, et paljastada, heidutada ja takistada Iraanil nende relvade tarnimist Venemaale,” lubas minister.

20:24

Putin ärgitas IAEA-d Ukraina tuumarajatisi kontrollima

Vene president Vladimir Putin ütles neljapäeval, et Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) missioon peaks kontrollima Ukraina tuumarajatisi “nii kiirelt kui võimalik”, korrates väiteid, et Kiiev valmistub “räpase pommi” kasutamiseks, vahendab BNS.

“Nad ütlevad, et Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) tahab tulla ja kontrollida Ukraina tuumarajatisi. Me oleme selle poolt. Seda tuleks teha nii kiiresti kui võimalik,” ütles Putin Valdai klubis.

Kiiev teeb “kõik, mis suudab, et varjata jälgi oma ettevalmistusest”, väitis Putin.

Räpane pomm on tavalõhkekeha, millele on lisatud radioaktiivset või muud ohtlikku materjali, mis plahvatuse korral laiali paiskuks.

Moskva on süüdistanud Ukrainat sellise “räpase pommi” ettevalmistamises Vene vägede vastu.

“Andsin (kaitseminister Sergei) Šoigule korralduse helistada kõigile oma kolleegidele ja teavitada neid plaanist,” ütles Putin.

Viimase nädala jooksul kordas Šoigu neid väiteid, vesteldes paljudest riikidest, teiste seas Prantsusmaalt, USA-st, Ühendkuningriigist, Hiinast ja Indiast.

Prantsusmaa, USA ja ÜK lükkasid väite tagasi ning NATO juht Jens Stoltenberg hoiatas, et Venemaa võib püüda kasutada seda läbinähtavalt vale väidet eskalatsiooni “ettekäändena”.

Kiiev kahtlustab, et Ida- ja Lõuna-Ukrainas kaitsesse sunnitud Venemaa võib ise kasutada räpast pommi ja süüdistada selles Ukrainat, et õigustada taktikalise tuumarelva kasutamist.

Putin ütles neljapäeval, et tuumarelva kasutamisel Ukrainas “ei oleks meie jaoks üldse mõtet – ei poliitilises ega sõjalises plaanis”.

Ta ütles, et Ukraina ja lääs süüdistavad Venemaad sõjalises eskalatsioonis, et “mõjutada neutraalseid riike ja öelda neile: vaadake Venemaad! Ärge tehke koostööd!”

20:04

Valge Maja: satelliitide ründamise korral pannakse Venemaa vastutama

USA reageerib “kohasel” viisil, kui Venemaa peaks ründama Ühendriikide kommertssatelliite, ütles Valge Maja neljapäeval pärast seda, kui Vene ametnik hoiatas, et neist võivad saada kosmoses legitiimsed sihtmärgid, vahendab BNS.

“Igale rünnakule USA taristu vastu reageeritakse kohasel viisil,” ütles riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby ajakirjanikele. Ühendriigid “panevad Venemaa vastutama iga taolise rünnaku eest, kui see peaks aset leidma”.

Kirby vastas nii Vene välisministeeriumi ametniku Konstantin Vorontsovi kolmapäevastele sõnadele ÜRO-s, et kommertssatelliitide kasutamine sõjalistel eesmärkidel on “äärmiselt ohtlik suundumus”.

“Need riigid ei mõista, et selline tegevus kujutab endast kaudset osalemist sõjalistes konfliktides,” ütles Vorontsov. “Kvaasitsiviiltaristu võib saada kättemaksu legitiimseks sihtmärgiks.”

Vene ametnik ei täpsustanud, milliseid kommertssatelliite ta silmas pidas, kuid Elon Muski ettevõtte SpaceX Starlinki satelliidid mängivad olulist rolli Venemaa sissetungi vastu võitleva Ukraina sõjaväe sidepidamises.

Kirby ütles, et “ainuke provokatiivne ja ohtlik asi on praegu Venemaa sõda Ukrainas ja viis, kuidas nad seda sõda peavad”.

19:55

Ukraina vähendab uute Vene rünnakute järel veelgi energiatarbimist

Ukraina keskosas piiratakse energia tarbimist veel, sest Venemaa rünnakud on purustanud osa energiataristust, teatas neljapäeval presidendikantselei, vahendab BNS.

Vene väed on pommitanud juba kaks nädalat Ukraina energiataristut ning purustanud enne talve tulekut vähemalt kolmandiku riigi energiarajatistest.

“Selleks, et keskregioonis täielik voolukatkestus ära hoida, on energiafirmad sunnitud kehtestama rangemad piirangud,” ütles kantseleiülema asetäitja Kõrõlo Tõmošenko sotsiaalmeedias.

Piirangud hakkavad kehtima Tšernihivi, Tšerkassõ ja Žõtomõri oblastis ning pealinnas Kiievis ja selle ümbruses.

“Sellised meetmed võimaldavad energiafirmadel purustatud rajatised kiiresti ära parandada ja süsteemi tasakaalus hoida,” ütles Ukraina energiaoperaator Ukrenerho.

Kiievi oblasti kuberner Oleksi Kuleba soovitas elanikel olla valmis erakorralisteks voolukatkestusteks, mille pikkust ei ole teada, ja kasutada energiat säästlikult.

“See on sundkäik olukorra stabiliseerimiseks,” lisas ta.

Pealinnas on ülepäeviti tehtud eri piirkondades vaheldumisi voolukatkestusi, mis on kestnud neli tundi ja kauemgi.

19:04

Leedulased: Ukraina sõda annab rohelise tõuke

Kaks kolmandikku – 65 protsenti küsitletud leedulastest usub, et sõda Ukrainas ja sellest tulenev energiahindade tõus peaks kiirendama üleminekut roheenergiale, selgus Euroopa Investeerimispanga (EIB) uuringust. Sellega seoses väidab pank, et on valmis aitama nii nõustamise kui ka rahalise toetusega Leedul sellist üleminekut läbi viia, vahendab BNS.

„Leedulased usuvad, et ülemaailmse energia- ja kliimakriisiga võitlemisel tuleb pidada esmatähtsaks taastuvate energiaallikate edasiarendamist,“ ütles EIB asepresident Thomas Östros.

Seitsekümmend üks protsenti küsitletud Leedu elanikest usub, et kui energia ja kaupade tarbimist lähiaastatel drastiliselt ei vähendata, ootab ees üleilmne katastroof. Lisaks usub 76 protsenti vastanutest, et valitsus tegutseb liiga aeglaselt ja 54 protsenti, et Leedu ei suuda 2030. aastaks süsinikdioksiidi heitkoguseid oluliselt vähendada.

18:20

Venemaa muutis Ukrainas võitleva väe tugevdamiseks seadust

Vene riigiduuma võttis neljapäeval vastu seaduse, mis lubab endiseid süüdimõistetuid sõjaväkke mobiliseerida ja võimaldab muid meetmeid Ukrainas võitlevate vägede tugevdamiseks, vahendab BNS.

President Vladimir Putin kuulutas septembris välja sadu tuhandeid reservväelasi hõlmanud mobilisatsiooni.

Seni ei lubanud seadused varasema karistusega isikuid relvajõududesse mobiliseerida, kuid nüüdsest on vanglast vabanenud kriminaalkurjategija sõjaväkke võtmine lubatud.

Seadusmuudatus ei kehti alaealise vastu suunatud seksuaalkuritegudes, terroriaktides, radioaktiivse aine transportimises ega valitsusvastastes kuritegudes nagu riigireetmine ja spionaaž süüdi mõistetutele.

Duuma võttis ka vastu seadusse, mis tõstab mobilisatsiooni, sõja, terroritõrjeoperatsioonide ajal või välismaal Vene relvajõude vabatahtlikult toetavate inimeste staatust.

“Staatuse mõttes on vabatahtlikud võrdsed lepinguga sõjaväelastega,” ütles duumaspiiker Vjatšeslav Volodin.

“See on õiglane: nad kaitsevad meie riiki.”

Seaduseelnõud peab heaks kiitma ka föderatsiooninõukogu ja allkirjastama Putin.

Mobilisatsiooni tulemusena liitus relvajõududega üle 200 000 inimese, teatas kaitseministeerium oktoobri algul.

15:34

Metsola: Sanktsioone Venemaale ja Valgevenele tuleb karmistada

Euroopa Parlament nõuab Venemaa ja Valgevene-vastaste sanktsioonide tugevdamist, ütles Euroopa Parlamendi esinaine Roberta Metsola ühises teabetunnis Läti seimi esinaise Ināra Mūrniecega, vahendab BNS.

EL nõuab ka Ukraina sõjalist toetamist, eelkõige õhutõrjesüsteemide ja raskerelvade tarnetega, ütles Metsola. “Kui me tõesti tahame, et Ukraina selle sõja võidaks, on see vajalik,” ütles poliitik.

Metsola rõhutas, et Euroopa Parlament nõuab Ukrainas julmusi ja sõjakuritegusid toime pannud Venemaa kodanike vastutusele võtmist.

Nii Läti seimi kui ka Euroopa Parlamendi peavad Ukraina toetamist esmatähtsaks. Mõlemad parlamendid toetavad ka Ukraina lõimumist Euroopa Liiduga, märkisid Metsola ja Mūrniece.

Seimi esinaine rõhutas, et Euroopasse suudavad püsiva rahu tuua ainult Venemaa lõplik lüüasaamine ja Ukraina täielik võit. See on saavutatav eesmärk ja Läti pingutab selle nimel, ütles Mūrniece.

Riigid peaksid mõtlema ka sellele, kuidas Ukrainat veelgi toetada, panustades selle ülesehitamisse ja karistades Venemaad sõjakuritegude eest, ütles seimi esinaine.

Mūrniece ja Metsola arutasid kohtumisel ka Balti riikide julgeolekuolukorda ning meetmeid riikide välis- ja sisejulgeoleku tugevdamiseks, sealhulgas võitlust libauudistega.

Samuti arutati energiateemasid ja Rail Baltica raudteeprojekti, mis, nagu rõhutas Mūrniece, on oluline nii elanikkonnale kui ka sõjaliste veoste transpordile.

14:39

Zaporižžja okupatsioonivõimud hakkavad elanike telefone kontrollima

Ukraina Zaporižžja oblasti Venemaa poolt ametisse määratud võimud andsid käsu kohalike elanike telefone kontrollida, millega täidetakse president Vladimir Putini sõjaseisukorra seadusega ette nähtud sõjaväetsensuuri nõudeid, vahendab BNS.

“Tänasest alustasid Zaporižžja õiguskaitseametnikud kodanike mobiiltelefonide valikulist ennetavat kontrolli,” ütles oblastiametnik Vladimir Rogov.

Inimesed, kes on liitunud “Kiievi terroristliku režiimi propagandaressurssidega” saavad esmalt hoiatuse ja seejärel rahatrahvi.

Ta hoiatas ka, et välisagendi tegevuse seaduse pahatahtliku rikkumise eest võetakse kriminaalvastutusele.

Putin kuulutas eelmisel nädalal neljas annekteeritud Ukraina oblastis – Hersonis, Zaporižžjas, Donetskis ja Luhanskis – välja sõjaseisukorra.

Kreml annekteeris oblastid septembri lõpus, ehkki kõik need ei ole täielikult Vene vägede kontrolli all.

Zaporižžja oblasti samanimeline keskus ja on Kiievi kontrolli all, nagu ka suur osa oblasti põhjaosas.

14:00

Saksamaa andis Ukrainale üle veel viis mitmikraketiheitjat MARS II

Saksamaa tarninis Ukrainale viis mitmikraketiheitjat MARS II koos laskemoonaga, vahendab BNS.

Varem on Kiiev saanud juba kolm sellist süsteemi.

Ukraina sai lisaks kümnele juba saadud liikursuurtükile Panzerhaubitze 2000 veel 14 koos 6100 mürsu ja 186 000 miinipildujamiiniga.

Oktoobri alguses tarnis Saksamaa Ukrainale õhutõrjesüsteemi Iris-T SLM. Plaanis on saata veel kolm sellist süsteemi.

Möödunud nädalal sai Ukraina ka 16 liikursuurtükki Zuzanna. 155-mm kaliibriga suurtükid lasevad 41 km kauguseni.

Septembris andis Saksamaa Ukrainale üle kuus iseliikuvat õhutõrjekahurit Gepard, millega nende koguarv jõudis 30 ühikuni.

Ukraina relvajõud said Gepardi tarvis 59 000 mürsku, viis 227-mm raketisüsteemi M270 MARS. Lisaks anti Kiievile suvel üle tosin liikurhaubitsat PzH 2000 ja 10 500 neile mõeldud mürsku.

Ukraina relvajõud on saanud samuti 3000 tankitõrjeraketisüsteemi Panzerfaust 3, umbes 15 000 tankitõrjemiini, 54 jalaväe lahingumasinat M113 ja 3200 kaasaskantavat õhutõrjeraketisüsteemi.

Saksamaa senist sõjalist abi Ukrainale hinnatakse rohkem kui 1,5 miljardi dollarile.

13:55

Kremli väitel lahkus Ukraina rahukõnelustelt Washingtoni korraldusel

Vene presidendi Vladimir Putini hinnangul lahkus Ukraina märtsis rahukõnelustelt USA korraldusel, teatas neljapäeval Kreml, vahendab BNS.

“Tekst oli valmis. Ja ootamatult kadus Ukraina pool radarilt, Ukraina pool kuulutas soovimatust läbirääkimis jätkata,” seletas Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele, lisades, et Putin pidas ilmseks, et otsus kõnelused lõpetada tuli Washingtoni korraldusel.

13:06

Kiiev: sõja algusest alates on vabastatud tuhatkond vangi

Alates Venemaa sissetungi algusest Ukrainasse on toimunud 28 vangide vahetust ja Vene sõjavangist on vabastatud 978 inimest, nende seas 99 tsiviilisikut, teatas neljapäeval Ukraina kaitseministeerium Telegramis viitega aseminister Hanna Maljarile, vahendab BNS.

“Viimased nädalad on sõjavangide vahetamise küsimuses saanud verstapostiks. Meie riik hoolitseb kõigi eest, “mitte valjuhäälselt”, sest nii on vaja,” ütles Maljar.

“See teema on äärmiselt tundlik, me ei levita teavet päästeprotsessi üksikasjade kohta, et mitte kahjustada seda edaspidiseks. Teeme kõik endast oleneva, et kaitsjad koju tagasi pöörduksid! Läbirääkimised meie sõjavangide vabastamise ja vahetamise üle käivad pidevalt,” rõhutas ta.

Maljar kutsus sõjavangide ja teadmata kadunute lähedasi andma teavet oma lähedaste kohta ainult riigi volitatud asutustele, nimelt sõjavangide kohtlemise koordineerivale staabile, mis ühendab enam kui 10 riigiasutust ja organisatsiooni.

“Sõjavangide ja teadmata kadunute isikuandmete avaldamine sotsiaalvõrgustikes võib kahjustada nende julgeolekut ja raskendada vahetusläbirääkimisi,” rõhutas aseminister.

Tema sõnul hoolitseb ametkond vabanenute füüsilise ja vaimse seisundi, taastumise ja edasise ühiskonda lõimumise eest.

“Vangist vabanenud Ukraina kaitseväelased saavad riiklikes raviasutustes kõrgetasemeliste asjatundjate juhendamisel ravi ja taastusravi ning kõiki vajalikke meditsiiniteenuseid tasuta. Riik rahastab kõikide nende vajaduste rahuldamise,” lisas Maljar.

12:21

Zalužnõi: pea kõik ööpäevaga teele saadetud Vene droonid hävitati

Ukraina õhutõrje hävitas möödunud ööpäeva jooksul Venemaa välja saadetud 20 kamikaze-droonist 18, ütles nlejapäeval Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi.

“Viimase 24 tunni jooksul hävitasid Ukraina õhutõrjejõud ja -vahendid 20-st Ukraina kriitilise taristu vastu kasutatud Shaheed-136 droonist 18,” säutsus Zalužnõi Twitteris.

09:53

Vene-meelsed võimud: Krimmi elektrijaamale tehti droonirünnak

Annekteeritud Krimmi Moskva määratud võimud teatasid neljapäeval, et öises droonirünnakus sai kannatada poolsaare soojuselektrijaam, kuid väidetavalt on purustused minimaalsed, vahendab BNS.

“Täna öösel leidis aset mehitamata õhusõiduki rünnak Balaklava soojuselektrijaama vastu,” ütles Sevastopoli kuberner Mihhail Razvožajev suhtlusvõrgustikus Telegram. “Transformaator sai minimaalselt kannatada. Ohvreid ei olnud.”

05:25

Zelenskõi kutsus ukrainlasi üles teadlikult elektritarbimist piirama

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus oma kolmapäevases pöördumises taas ukrainlasi üles teadlikult elektritarbimist piirama, vahendab BNS.

Zelenskõi sõnul pidas ta taas suure koosoleku energiasektori olukorra teemal. Osalesid riigiametnikud, presidendikantselei töötajad, energiaettevõtete esindajad ja hädaabiteenistus.

“Teemad on siin mitmekesised. Need on kahjustatud rajatiste taastamine, tootmise kaitsmine ja inimeste juurdepääsu tagamine energiale. Eraldi analüüsisime tuuma- ja hüdroenergia tootmise seisu. Sellest lähtuvalt oli jutuks Zaporižžja tuumajaama ja Kahhovka hüdroelektrijaama olukord,” rääkis Zelenskõi.

“Paljudes Ukraina linnades ja piirkondades on elektrikatkestused. Vaja on energiatarbimist piirata. Peame kõik meeles pidama, et ka energiasektoris on vaja võitu Venemaa üle,” sõnas riigipea.

05:01

Zelenskõi loodab suurema hulga Vene sõdurite vangistamise peale

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi sõnul loodab ta, et Ukraina sõjavägi võtab rohkem Vene sõdureid vangi, vahendab BNS.

“Teeme jätkuvalt kõik endast oleneva, et vabastada oma inimesed Venemaa vangistusest. Täna saime teatada veel kümne ukrainlase vabastamisest. Meie meeskond, kes tegeleb vahetustega, töötab lakkamatult,” ütles president.

“Ja ma tahan veel kord toonitada, et iga meie üksus rindel võib seda vahetust kiirendada võttes sissetungijad vangi. Me toome seda kiiremini ukrainlased Venemaalt koju, mida rohkem on meie käes vangistatud Vene sõjaväelasi.”

Kiiev teatas kolmapäeval, et Venemaa on tagastanud osana vangidevahetusest Ukrainas hukkunud USA vabatahtliku säilmed.

“Üle anti ka Ukraina nimel võidelnud ja lahingus okupantide vastu surma saanud Ameerika vabatahtliku, USA armee veterani Joshua Alan Jonesi surnukeha,” ütles Ukraina presidendi kantseleiülem Andri Jermak.

Lisaks vabastati kümme Ukraina sõdurit.

04:34

Venemaa kasutas “räpasest pommist” rääkides vana fotot Sloveeniast

Venemaa kasutas oma valeväidetes Ukraina “räpase pommi” kohta vana fotot Sloveeniast, ütles kolmapäeval Sloveenia peaministri Robert Golobi nõunik Dragan Barbutovski, vahendab BNS.

“Venemaa välisministeeriumi Twitteri postituses kasutatud pilt on Sloveenia tuumajäätmete käitlemise agentuuri Arao foto aastast 2010,” kinnitas Sloveenia valitsuse esindaja.

Peaministri nõuniku sõnul on fotot kuritarvitatud ja seda Arao teadmata.

Arao juhataja Sandi Virsek teatas eraldi avalduses, et pildil olevad objektid on üldiseks kasutamiseks mõeldud tulekahjusignalisatsioonid.

03:51

Zelenskõi kutsus kõiki maailma riike liigitama Venemaa terroririigiks

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus kõiki maailma riike üles tunnistama Venemaa riigiks, mis toetab riiklikul tasemel terrorismi, vahendab BNS.

“Venemaa on terroristliku riigina terrorist kõiges ja väärib igati talle igapäevaselt suurenevat rahvusvahelist survet,” rõhutas Zelenskõi.

“Olen tänulik neile riigijuhtidele ja poliitikutele, kes seda mõistavad ja juba teevad. Olen tänulik eelkõige Poola senatile, kes otsustas tunnistada ametlikult Venemaa terrorismi riiklikuks sponsoriks. Selliseid otsuseid peaks langetama kõik maailma riigid – Venemaa ise ei jäta oma tegevusega seal mingeid alternatiive,” seletas president.

Uniani andmetel võttis Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee 13. oktoobril vastu resolutsiooni “Vene Föderatsiooni Ukraina-vastase agressiooni edasine eskalatsioon”, milles tunnistab esmakordselt Venemaa režiimi terroristlikuks.

03:32

ÜRO satelliidianalüüs hindab Ukraina kultuurikahjusid

ÜRO haridus-, teadus- ja kultuuriorganisatsioon UNESCO teatas kolmapäeval, et kasutab enne ja pärast satelliidipilte, et jälgida Venemaa sõja Ukrainas tekitatud kultuurilist hävingut, vahendab BNS.

UNESCO käivitab mõne päeva jooksul avalikult oma jälgimisplatvormi.

Organisatsioon teatas ühtlasi, et on pärast Venemaa sissetungi 24. veebruaril tuvastanud kahjustusi 207 kultuuriobjektile Ukrainas.

Nende hulgas on 88 religiooniga seotud paika, 15 kultuurihoonet, 76 muuseumi või ajaloolist-kunstilist huvi pakkuvat hoonet, 18 monumenti ja 10 raamatukogu.

“Meie järeldus on, et asi on halb ja võib veelgi hullemaks minna,” ütles UNESCO kultuurijuht Krista Pikkat Genfis toimunud pressikonverentsil ajakirjanikele.

02:41

Zelenskõi sõnul käivad kõige ägedamad lahingud Bahmuti lähedal

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles kolmapäeval, et kõige ägedamad lahingud käivad praegu Bahmuti lähedal, vahendab BNS.

“Olukord rindel ei ole oluliselt muutunud. Kõige ägedamad lahingud käivad Donetski oblastis Bahmuti ja Avdijivka suunal,” ütles Zelenskõi oma igapäevases pöördumises rahva poole.

“Seal on praegu kõige paremini näha Vene väejuhatuse hullust. Päevast päeva ja kuude kaupa ajavad nad sinna inimesi surma. Nad on koondanud sinna ka suurtükiväe suurima löögijõu,” seletas Zelenskõi.

“Kõik meie sõdurid, kes on positsioonidel Donetski oblasti nendel aladel, on lihtsalt kangelased,” lisas president.

Riigipea märkis, et samal ajal jätkub aktiivne tegutsemine ka teistes rindelõikudes.

“Täna soovin tunnustada 25. õhudessantbrigaadi võitlejaid nende vapruse eest Luhanski oblasti okupeeritud alade vabastamisel,” rääkis Zelenskõi.

“Üldiselt tugevdame rindel oma positsioone igal pool. Me vähendame pidevalt sissetungijate võimekust. Hävitame nende logistikat ja valmistame Ukrainale ette häid uudiseid,” toonitas president.

01:27

Borne: Venemaa peab vastutama sõjaseaduste rikkumiste eest Ukrainas

Venemaa peab vastutama oma “sõjaseaduste barbaarsete rikkumiste” eest Ukrainas, ütles kolmapäeval Prantsusmaa peaminister Elisabeth Borne, vahendab BNS.

“Iga kord, kui Ukraina väed võtavad sissetungivatelt Vene vägedelt territooriumi tagasi, siis avastavad nad massimõrvad või massihauad. Nagu kevadel Butšas ja hiljuti Izjumis,” rääkis Borne senati ülemkojas peetud konflikti arutelul.

“Need on šokeerivad ja koletud teod. Need on sõjaseaduste barbaarsed rikkumised ja Venemaa peab nende eest vastutama,” sõnas peaminister.

Borne võttis sõna ka seoses Venemaa kaitseministri ebausutavate avaldustega “räpase pommi” kohta.

“See pole midagi muud kui järjekordne Moskva vale eskaleerumise õigustamiseks,” ütles Borne.

26. oktoober 2022

21:26

Zelenskõi näeb suhetes Iisraeliga positiivseid arenguid

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles kolmapäeval, et näeb suhetes Iisraeliga positiivset suundumust pärast seda, kui kaks riiki jagasid luureandmeid sadade Iraani droonide kasutamise kohta Venemaa sõjas Ukraina vastu, vahendab BNS.

“Seega oleme koostöö alguses ja see on positiivne areng suhetes Iisraeliga,” ütles Zelenskõi Kiievis ajakirjanikele.

“Pärast pikka pausi näen, et me liigume edasi,” lisas president.

“Kõnealused luureandmed kinnitavad taas seda, millest meie luure juba varem teadis, et Ukraina tsiviilelanikkonna vastu on juba kasutatud umbes 400 Iraani drooni. Neist 60-70 protsenti on alla tulistatud,” jätkas Zelenskõi.

President kutsus Venemaad ühtlasi üles laskma läbi umbes 170 kaubalaeva, mis on mõeldud Ukraina teravilja eksportimiseks Aafrika ja Aafrika riikidesse. Kiiev süüdistab Moskvat laevade tahtlikus kinnipidamises Türgis tarbetute ülevaatustega.

16:38

Leedu kaitseväe ülem ei taha Ukrainale haubitsaid anda

Leedu relvajõudude ülem Valdemaras Rupšys teatas kolmapäeval, et teeb ettepaneku mitte anda Ukrainale Leedu relvastuses olevaid haubitsaid ja õhutõrjesüsteeme, vahendab BNS.

See puudutab haubitsaid PzH 2000 ja õhutõrjesüsteeme NASAMS.

“Mul peavad olema instrumendid. Me ei saa oma ülesannet ilma relvadeta täita, kuid meie käsutuses olevate relvade hulk on jõudnud piirini, kus me ei saa neid enam laiali jagada,” ütles ta enne riigikaitsenõukogu istungit.

“Te peate mõistma, et meil on kohustusi ka NATO ees,” lisas ta.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis ütles kolmapäeval Vilniuses ajakirjanikele, et Ukraina toetamist, sealhulgas sõjaliselt, tuleks jätkata.

Ta avaldas üllatust, et haubitsateemat avalikult arutatakse.

“Olen seisukohal, et riigikaitsenõukogus käsitletavat arutatakse kinniste uste taga, sest need otsused on seotud meie riikliku julgeoleku, meie toetusega partneritele ning julgustan ka teisi juhte seda põhimõtet järgima. Ma olen veidi üllatunud, et see arutelu on jõudnud avalikkuse ette,” ütles Landsbergis.

Ka seimi riikliku julgeoleku- ja kaitsekomisjoni esimees Laurynas Kasčiūnas kutsub üles leidma keskteed toetuse andmise ja riigi riigi julgeoleku tagamise vahel. Poliitik märgib, et Ukrainale saab abi anda ka teisiti.

“Selge on see, et praegu tuleb otsida kuldset keskteed Ukraina toetamise ning riigi võime hoidmise ja tugevdamise vahel. Loomulikult on selle punkti leidmine väga oluline. Võib-olla saab seda toetust Ukrainale pakkuda kuidagi teisiti,” ütles Kasčiūnas.

Poliitik tõi välja, et kaitseeelarves on ukrainlaste toetuseks kavas eraldada umbes 50 miljonit eurot. See summa kätkeb Ukraina sõdurite väljaõppe kulusid.

“Leedu saab välja õpetada umbes tuhat sõdurit, saab otsida eri vorme ja viise, kuidas ukrainlastele abi osutada ja toetust kindlustada,” räägib ta.

Tema sõnul otsustab selle, kuidas see väga “kuldne kesktee” leida, riigikaitsenõukogu.

Leedu kaalub pärast Ukrainalt taotluse saamist haubitsate ja õhutõrjesüsteemide üleandmist Kiievile. Kriitikud aga ütlevad, et eelnimetatud relvade üleandmine õõnestab Leedu enda äsja omandatud võimeid.

Küsitluse andmetel on ukrainlaste hinnangul Ukrainale kõige sõbralikumad riigid Leedu koos Poola, Suurbritannia, USA ja Kanada.

15:10

Kreml: Putin jälgib tuumaheidutusvägede õppusi

Vene president Vladimir Putin käis Kremli teatel kolmapäeval vaatamas strateegiliste tuumaheidutusvägede õppusi, vahendab BNS.

“Relvajõudude ülemjuhataja Vladimir Putini juhtimisel peeti strateegiliste maa-, mere- ja õhuheidutusvägede õppus, mille ajal leidis aset ballistiliste ja tiibrakettide praktiline tulistamine,” ütles Kreml avalduses.

Riigitelevisioon näitas ka videolõiku sellest, kuidas Putin kontrollruumis harjutusi jälgib.

Õppuste käigus tulistati katserakette Kamtšatka poolsaarelt ja Barentsi merelt. Osa võtsid ka lennukid Tu-95.

“Strateegiliste heidutusvägede õppusteks ette nähtud ülesanded täideti, kõik raketid jõudsid sihtmärkideni,” ütles Kreml.

Venemaa strateegilised väed on mõeldud vastama tuumaähvardusele. Nad on varustatud mandritevaheliste ballistiliste rakettide ja kaugmaapommitajate, allvee- ja pealveelaevade ning sõjalaevastiku lennumasinatega.

Venemaa on korduvalt ähvardanud kasutada Ukraina sõjas tuumarelvi.

14:05

Šoigu: Venemaa rääkis Hiinale Ukraina väidetavast räpase pommi kavast

Vene kaitseminister Sergei Šoigu kordas kolmapäeval videokõnes Hiina kolleegile Wei Fenghele süüdistust, et Ukraina valmistub provokatsiooniks räpase pommiga, vahendab BNS.

“Arutati olukorda Ukrainas. Armeekindral Sergei Šoigu edastas Hiina kolleegile mure Ukraina võimaliku provokatsiooni pärast räpast pommi kasutades,” ütles ministeerium avalduses.

Teises avalduses öeldi, et Šoigu väljendas sama muret ka kolmapäeva hommikul telefonikõnes India kaitseministrile Rajnath Singhile.

Räpane pomm on lõhkekeha, mis paiskab plahvatades laiali radioaktiivset, bioloogilist või keemilist ainet.

Pühapäeval helistas Šoigu mitme NATO riigi ametivendadele ja süüdistas Ukrainat kavatsuses kasutada räpast pommi.

Kiievi sõnul on see ohtlik vale.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles kolmapäeval ajakirjanikele, et Venemaal on informatsiooni, mis näitab Ukraina räpase pommi ohtu ja et Ukraina valmistub “selliseks terroristlikuks sabotaažiaktiks”.

“Me jätkame jõuliselt oma seisukoha maailma üldsuseni viimist, et julgustada neid astuma aktiivseid samme niisuguse vastutustundetu käitumise ärahoidmiseks,” lisas ta.

08:55

Volodin: Ukrainal pole enam võimalik riigina eksisteerida

Venemaa riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin avaldas kolmapäeval seisukoha, et Ukraina on kaotanud iseseisvuse, vahendab BNS.

“Ukraina on kaotanud võime eksisteerida riigina,” kirjutas Volodin oma Telegrami-kanalis.

Riigiduuma esimehe sõnul on see seotud riigi finantssüsteemi kokkukukkumisega, kuna “Kiievi režiim ei suuda iseseisvalt täita sotsiaalseid kohustusi oma kodanike ees, maksta palka ja pensione”.

Lisaks sellele on vaja maksata 100 miljardi dollari eest võlgasid.

Samuti märkis ta, et Kiiev saab korraldusi Washingtonilt.

01:44

Stoltenberg: väited Ukraina “räpase pommi” kohta on absurdsed ja valed

Venemaa väited ja hoiatused, et Ukraina valmistub kasutama “räpast pommi” on absurdsed ja valed ning sobivad kokku Moskva enda tegevusega süüdistada teisi selles, mida ta ise kavatseb korraldada, ütles teisipäeval NATO peasekretär Jens Stoltenberg, vahendab BNS.

“Venemaa jätab Ukraina valelikku süüdistamist räpase pommi kavandamises ja valmistamises – see on absurd, kuna miks peaks Ukraina kasutama räpast pommi territooriumidel, mida ta tahab vabastada?” ütles Stoltenberg, külastades Vahemerel viibivat USA lennukikandjat USS George H.W. Bush.

Lääneriigid on mures, et Ukrainas suuri tagasilööke saanud Venemaa kavandab ise “vale lipu” all operatsiooni, milles korraldatakse selline rünnak ja siis süüdistatakse selles Ukrainat.

“Me oleme näinud seda varem, me nägime seda ka sõja alguses,” ütles Stoltenberg videointervjuus AFPTV-le. “Palju valesüüdistusi kasutati Ukraina vastu, et “õigustada” sissetungi, mis juhtus hiljem. Me oleme näinud, mis on juhtunud varem ja seetõttu on vajalik jälgida tähelepanelikult seda, mida Venemaa praegu teeb.”

Stoltenbergi sõnul peavad venelased mõistma, et “me ei aktsepteeri valeettekäänet, et Venemaa saaks veelgi eskaleerida sõda Ukrainas”.

NATO peasekretär ütles lennukikandja meeskonnale, et alus ja seda saatev lahingugrupp saadavad jõulise sõnumi, et liitlased on kõrgendatud valvelolekus Läänemerest Vahemereni ning ka Mustal merel.

01:29

Meedia: Ukraina kutsuti NATO välisministrite kohtumisele Bukaresti

Ukraina kutsuti koos Moldova, Gruusia, Soome, Rootsi ning Bosnia ja Hertsegoviinaga NATO välisministrite kohtumisele, mis korraldatakse 29.-30. oktoobrini Bukarestis, teatas teisipäeval Rumeenia uudisteagentuur Agerpres, vahendab BNS.

Kohtumisel käsitletakse otsuseid, mis võeti vastu NATO Madridi tippkohtumisel, samuti arutatakse sõda Ukrainas, energiajulgeolekut ja koostööd partneritega.

01:25

Ukraina õhutõrje tulistas alla veel kolm Iraani drooni Shahed-136

Ukraina õhutõrje tulistas teisipäeval alla veel kolm Iraani drooni Shahed-136, mida kasutasid Vene väed, teatasid Ukraina õhujõud, vahendab BNS.

Kaks drooni tulistati alla Hersoni oblastis ja veel üks Dnipropetrovski oblastis.

25. oktoober 2022

23:49

Zelenskõi rääkis Sunakiga, loodab sidemete tugevnemist Londoniga

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas teisipäeval, et rääkis Briti uue peaministri Rishi Sunakiga ning loodab, et sidemed kahe riigi vahel tugevnevad veelgi, vahendab BNS.

“Ma usun, et partnerlus meie riikide vahel, samuti Suurbritannia juhtroll demokraatia ja vabaduse kaitmisel, jätkab veelgi tugevnemist,” ütles Zelenskõi oma igaõhtuses videopöördumises.

Briti peaministri kantselei tegi hiljem avalduse, milles öeldi, et Sunak kinnitas Zelenskõile Ühendkuningriigi kindlat toetust.

“Peaminister ütles, et Ühendkuningriigi toetus Ukrainale saab olema tema peaministriameti ajal sama tugev kui varem ning president Zelenskõi võib arvestada, et tema valitsus seisab jätkuvas solidaarsuses,” ütles Sunaki kõneisik.

23:17

USA: Venemaa teavitas oma tuumaõppustest

USA teatas teisipäeval, et Venemaa teavitas oma tuumaõppustest, pidades kinni varasematest kokkulepetest informeerida Washingtoni mandritevaheliste ballistiliste rakettide ja allveelaevadelt tulistatavate ballistiliste rakettide katsetamisest, vahendab BNS.

“Need on Venemaa rutiinsed iga-aastased õppused,” ütles USA välisministeeriumi kõneisik Ned Price ajakirjanikele.

“Nii et kuigi Venemaa kasutab provotseerimata agressiooni ja hoolimatut tuumaretoorikat, tagavad need teavitusmeetmed, et meid ei üllatata, ja vähendavad valesti aru saamise ohte,” ütles Price.

USA ja Vene kaitseminister rääkisid eelmisel nädalal kaks korda telefoni teel, mis on harukordne kontakt üha suurenevate pingete ajal, mis on seotud 24. veebruaril alanud Venemaa sõjaga Ukrainas.

22:49

ÜRO JN arutas Venemaa väiteid Ukraina “räpase pommi” plaanide kohta

Venemaa väitis teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogus, et Ukraina plaanib õhkida sõjatsoonis nõndanimetatud räpase pommi, kuid lääne diplomaatide sõnul ei esitanud Moskva mingeid tõendeid väite toetuseks, vahendab BNS.

Julgeolekunõukogu kohtus kinniste uste taga, et arutada väidet, mille Moskva esitas esmakordselt pühapäeval.

“Me arvame, et see on väga tõsine oht,” väitis Venemaa ÜRO suursaadiku asetäitja Dmitri Poljanski pärast kohtumist.

“Ukrainal on kõik põhjused seda teha, kuna me teame, et Zelenskõi režiim tahab esiteks vältida kaotust, teiseks tahab kaasata NATO otsekokkupõrkesse Venemaaga,” väitis Poljanski, viidates Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile.

Selline skeem on “väga ohtlik, kuid kasulik Zelenskõi režiimile jäämaks võimule”, lisas Vene diplomaat.

Briti suursaadik ÜRO-s James Kariuki tõrjus Venemaa väidet.

“Me ei ole näinud ega kuulnud uut tõendusmaterjali selle privaatse kohtumise ajal,” ütles ta, nimetades Venemaa väidet “läbipaistvalt valeks”.

“Ukraina on olnud läbipaistev, tal pole midagi varjata,” lisas ta.

Kariuki lisas, et Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) inspektorid on teel Ukrainasse, kuhu neid Kiiev kutsus inspekteerima tuumaobjekte.

Briti diplomaadi sõnul on Venemaa väide puhas desinformatsioon.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu esitas “räpase pommi” väite pühapäeval peetud telefonivestlustes oma Prantsuse, Türgi ja Briti kolleegiga.

21:46

Biden Moskvale: igasugune tuumarünnak Ukraina sõjas oleks tohutu viga

USA president Joe Biden hoiatas teisipäeval Venemaad, et see ei kasutaks Ukraina sõjas tuumarelva, öeldes, et selline eskalatsioon oleks tõsine viga, vahendab BNS.

Vastates ajakirjaniku küsimusele, kas ta arvab, et Venemaa valmistab ette nõndanimetatud räpase pommi rünnakut, milles seejärel süüdistada Ukrainat, ütles Biden: “Venemaa teeb uskumatult tõsise vea, kui ta peaks kasutama taktikalist tuumarelva.”

18:46

Venemaa sõnul sai Melitopolis kuus inimest plahvatuses viga

Vene vägede kätte langenud Lõuna-Ukraina Melitopoli linnas sai teisipäeval kuus inimest plahvatuses vigastada, ütlesid Moskva-meelsed linnavõimud, vahendab BNS.

Kohaliku meediafirma ees plahvatas lõhkeainelastis auto, kannatanute hulgas on 12-aastane laps, ütles politseiülem Andrei Židkov, süüdistades Kiievi võime.

“Kiievi režiimi teod olid taas suunatud tsiviilelanikkonna vastu,” ütles politseiülem Telegramis.

Kohalikud ametnikud ütlesid varem, et viiel inimesel on kergemad vigastused, kuid üks viidi haiglasse.

Fotodel on näha halli hoonekompleksi, aknad purunenud ja kõikjal ümberringi rusud.

Vene väed vallutasid Melitopoli Ukraina sõja alguses, kuid plahvatusi on seal praegusel ajal harva kuulda. Linn, kus enne sõda elas üle 150 000 inimese, asub Moskva annekteeritud Zaporižžja oblastis.

18:30

Ukraina süüdistab Venemaad tuumajaamas räpase pommi valmistamises

Ukraina tuumaenergiaettevõte ütles teisipäeval, et Vene väed teevad Euroopa suurimas tuumaelektrijaamas Zaporižžjas salajast tööd, mis võib heita valgust Moskva väidetele, et Kiiev valmistub provokatsiooniks räpase pommiga, vahendab BNS.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu tuli nädalavahetusel telefonivestluses Briti, Prantsuse, Türgi ja USA kolleegiga välja alusetu süüdistusega, et Ukraina valmistub kasutama räpast pommi, vahendas Associated Press.

Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA lükkasid väite tagasi kui “läbinähtava vale”.

Ukraina sõnul püüab Moskva sellega juhtida tähelepanu kõrvale Kremli enda plaanist õhkida räpane pomm – lõhkekeha, mis paiskab laiali radioaktiivseid jäätmeid, külvates hirmu.

Ukraina riiklik tuumaenergiaettevõte Enerhoatom, mis käitab nelja riigi tuumajaama, ütles, et Vene väed tegid eelmisel nädalal okupeeritud Zaporižžja elektrijaamas salaja ehitustöid.

Tuumajaam on Vene vägede käes ja sinna ei lasta Ukraina personali ega Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) vaatlejaid, kes võiksid näha, mida venelased seal teevad, ütles Enerhoatom teisipäeval.

“Me oletame, et (venelased) valmistuvad terroriaktiks (elektrijaamas) hoitavaid tuumaaineid ja radioaktiivseid jäätmeid kasutades.”

Zaporižžja kasutatud kütuse hoidlas on 174 konteinerit, igas 24 komplekti kasutatud tuumakütust, ütles Enerhoatom.

“Nende konteinerite purunemine plahvatuse tulemusena toob kaasa radiatsiooniõnnetuse ja radioaktiivne saaste levib mitmesaja ruutkilomeetrile,” ütles firma.

Enerhoatom soovib, et IAEA tuleks Zaporižžjas toimuvat uurima.

Kreml nõuab, et tema hoiatust Ukraina kavatsusest räpast pommi kasutada võetaks tõsiselt ja on kritiseerinud lääneriike selle eiramise eest.

Moskva hoiatuse tagasilükkamine on ohu tõsidust arvestades vastuvõetamatu, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teisipäeval.

Valge Maja rõhutas esmaspäeval taas, et Venemaa süüdistused on valed.

“See lihtsalt ei ole tõsi. Me teame, et see ei ole tõsi,” ütles riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby. “Venelased on minevikus puhuti süüdistanud teisi asjades, mida nad ise kavatsevad teha.”

Räpasel pommil ei ole tuumaplahvatusega võrreldavat hävitusjõudu, kuid selle radioaktiivne saaste võib levida väga laiale alale.

15:59

Cassis: Ukraina Marshalli plaan vajab pakiliselt vastuseid

Selleks, et käivitada uus “Ukraina Marshalli plaan” tuleb võimalikult kiiresti vastata küsimustele koordineerimise formaadi, juhtimisstruktuuride ja rahastamisallikate kohta, ütles Šveitsi president Ignazio Cassis, vahendab BNS.

“Kui me tahame viia ellu Marshalli plaani, vajame selgeid ja arusaadavaid vastuseid,” ütles ta teisipäeval Berliinis Ukraina ülesehitamist käsitleval konverentsil.

Cassis rõhutas, et tingimustes, mil sõja lõputärmin ei ole teada, vajavad ukrainlased lootust ning keskpikka ja pikka perspektiivi, mistõttu on selline toetus ja taastamisplaan Ukrainale oluline.

Samas märkis Šveitsi president usalduse tähtsust nii Ukraina ja tema partnerite vahel kui ka Ukraina võimude ja kodanike vahel.

Sellega seoses tuletas ta meelde juuli alguses Luganos Ukraina ülesehitamise konverentsil vastu võetud seitset põhimõtet, nende hulgas kaasatust, partnerlust, keskendumist reformidele ja avatust.

Reformide jätkamise ja korruptsioonivastase võitluse vajadust Ukraina taastamise protsessis märkis ka Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) peasekretär Mathias Cormann.

Ta ütles, et organisatsioon on loonud eraldi kontori, et toetada Ukraina lähendamist OECD standarditele, ning loodab selle peagi Kiievis avada.

Cormanni sõnul valmistab OECD ette ka ettekannet Ukraina ettevõtluse arendamise esmatähtsate valdkondade kohta.

14:35

Analüütikud peavad Moskva väiteid räpase pommi kohta tühjaks jutuks

Venemaa hiljutised väited, et Ukraina võib kasutada oma territooriumil “räpast pommi”, on analüütikute hinnangul katse tekitada Kiievi toetajates hirmu tuumaeskalatsiooni ees või lihtsalt katse tähelepanu hajutada, vahendab BNS.

Räpane pomm koosneb tavalisest lõhkekehast, millele on lisatud radioaktiivset või muud ohtlikku ainet, mis plahvatuse korral laiali leviks.

Ühendkuningriik, USA ja Prantsusmaa tegid pühapäeval ühisavalduse, milles ütlesid, et Venemaa väited on “läbinähtavalt valed”.

Lääneriikide ja Kiievi kahtluste kohaselt võib räpast pommi kasutada hoopis Venemaa ise, mis võib tahta süüdistada selles Ukrainat ja luua seeläbi ettekäänet tuumarelva kasutamiseks, et tulla välja raskest olukorrast rindel.

Venemaa väited on viinud harukordselt tiheda suhtluseni Lääne ja Moskva vahel. Vene kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov vestles esmaspäeval esimest korda alates maist oma USA ametivenna Mark Milleyga.

Varem teisipäeval ütles Ukraina relvajõudude ülem Valeri Zalužnõi, et ka tema on Milleyga rääkinud.

“Kinnitasin, et Venemaa väited Ukraina plaani kohta kasutada räpast pommi on desinformatsioon,” kirjutas ta Facebookis.

“Ukraina relvajõududel ei ole massihävitusrelvadega mingit tegemist.”

“Räpane pomm ei ole massihävitusrelv, vaid massihäirimisrelv, mille suurim eesmärk on saaste ja ärevuse tekitamine,” märgib USA tuumaenergia järelevalvekomisjon.

“Venelased pöörduvad eskalatsiooniloogika poole, sest neil on rindel äärmiselt raske,” ütles üks Lanonüümsust palunud ääne sõjaväeallikas AFP-le ning tõi välja Ukraina eduka vastupealetungi.

Kiiev võitis septembris Vene okupatsioonivägedelt Ukraina kirdeosas tagasi tuhandeid ruutkilomeetreid maad. Nüüd on Vene väed taganemas ka lõunapool Hersonis.

Venelaste jaoks “on tava- ja tuumarelvad teineteist toestavad”, ütles allikas.

“Kui need on tasakaalust väljas, tuleb olukorda eskaleerida, et vältida lahingutandril saadud taktikalise kaotuse muutumist strateegiliseks kaotuseks,” lisas ta.

Osa vaatlejaid on osutanud, et sarnase retoorikaga esines Kreml märtsis, kui katse Kiiev kiirelt vallutada oli läbi kukkunud ja väideti, et Ukraina arendab keemia- ja biorelvi.

Siiski ei usu enamik analüütikuid, et Venemaa võiks kasutada petterünnakut räpase pommiga tuumarünnaku õigustamiseks.

Lääne luureametid ei ole täheldanud ka muutust Vene tuumajõudude hoiakus.

Veel enam, “kui petterünnak aset leiaks, saaksime sellest kohe teada, keegi ei süüdistaks Ukrainat”, ütles relvastuskontrolli ekspert William Alberque Rahvusvaheliste Strateegiliste Uuringute Instituudist.

“Radioloogilised relvad on nii äratuntavad, nii uuritavad. Keemiarelva võib nullist ehitada, aga tuumamaterjalil on (selle tootnud rajatise) sõrmejälg,” lisas ta.

Venemaa hoiatused räpase pommi kohta on hetkel vaid “müra”, ütles Alberque.

“Kuid tulevikus võivad nad öelda, et Ukrainat heidutati seda kasutamast ja siis see enda arvele kirjutada,” pakkus ta.

14:07

Patriarh Kirill: Venemaa aitab maailmalõppu edasi lükata

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill ütles, et üleilmastumise ning hea ja kurja piiride hägustumise ajastul on Venemaal eriline missioon – aidata inimkonnal apokalüpsist edasi lükata, vahendab BNS.

“Kirik on oma olemuselt takistus üleilmastumisprotsessidele. Kirik tunnistab vertikaalset väärtusskaalat, hea ja kurja eristamist. Sellega seoses ei rauge katsed ristiusu õpetust moonutada ja hägustada, jätta kirik jõu ja hääleta,” ütles patriarh teisipäeval Moskvas XXIV üleilmse vene rahva kogu avamisel.

Vene kiriku pea sõnul on kõlbelise valiku küsimused omandanud tänapäeval maailmas erilise tähenduse.

“Need määravad nii üksikinimese liikumissuuna kui ka tervete riikide ja rahvaste saatuse,” rääkis Kirill.

“Ja sellest, kui kindlalt me ​​tõe juures püsime, kui ustavad oleme isade ettekirjutustele, pühendunud neile vaimsetele ja kõlbelistele püsiväärtustele, mille oleme saanud, sealhulgas kiriku tavade kaudu, vaat see määrab kahtlemata suurel määral meie riigi, rahva ja üleilmses mõttes, ma arvan, inimtsivilisatsiooni tuleviku. Sest isegi võidul üleilmastumise üle ühes eraldivõetud riigis ei ole suurt tähtsust kogu maailma jaoks, kuigi seegi on oluline.”

Ta lisas, et aja väljakutsetele vastu seismiseks tuleb kasvada usus, olla truu tavadele ja armastada isamaad, hoolitseda selle vaimse ja ainelise heaolu eest.

“Ja seni, kuni meie isamaa on vabaduse saar, on ka muul maailmal teatud lootus võimalusele muuta ajaloo kulgu ja hoida ära apokalüpsis, vähemalt nihutada see vaatesse, millega keegi meist ei enda ega meie lähimate järeletulijate elu ei seo,” ütles patriarh.

12:02

Zelenskõi kutsus liitlasi katma 38 miljardi eurost eelarveauku

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus teisipäeval rahvusvahelist kogukonda katma tema sõjast räsitud riigi tuleva aasta 38 miljardi eurost eelarveauku, vahendab BNS.

“Peame siinsel konverentsil tegema otsuse abi kohta, millega katta Ukraina tuleva aasta eelarvedefitsiit,” lausus ta videopöördumises Ukraina rekonstruktsioonikonverentsile Berliinis. “Ukraina jaoks on see väga märkimisväärne rahasumma.”

12:00

Scholz: Ukraina taastamine on põlvkondadeülene ülesanne

Saksa kantsler Olaf Scholz ütles teisipäeval, et Ukraina taasülesehitamine on põlvkondadeülene ülesanne, mida tuleb alustada kohe, ehkki Vene invasioon veel kestab, vahendab BNS.

“Kaalul ei ole midagi vähemat kui uue Marshalli plaani loomine 21. sajandi jaoks: see on põlvkondadeülene ülesanne, mis peab algama kohe,” ütles Scholz rahvusvahelise Ukraina rekonstruktsiooni konverentsi algul Berliinis.

Ta märkis, et samuti annab see võimaluse riigi taristu kaasajastamiseks.

“Selle ülesande täitmine nõuab kogu rahvusvahelise kogukonna ühist jõudu, kuid kui seda õigesti teeme, on see ka võimalus tulevastele põlvedele,” lausus ta.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles samal üritusel, et sõjast tingitud häving on meeletu; Maailmapanga hinnangul ulatub kahju 350 miljardi euroni.

“See on kindlasti rohkem, kui üks riik või liit üksi pakkuda suudab,” ütles ta. “Peame jõud koondama.”

Videosilla kaudu tegi konverentsile pöördumise ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

Ta kutsus rahvusvahelist kogukonda katma tema riigi tuleva aasta 38 miljardi eurost eelarveauku.

“Peame siinsel konverentsil tegema otsuse abi kohta, millega katta Ukraina tuleva aasta eelarvedefitsiit,” lausus ta. “Ukraina jaoks on see väga märkimisväärne rahasumma.”

10:08

Kuberner: Ukraina Bahmuti linnas hukkus seitse tsiviilelanikku

Ukraina idaosas Donetski oblastis asuvas Bahmuti linnas sai esmaspäeval surma seitse ja haavata kolm tsiviilelanikku, vahendab BNS.

Samuti leiti kahest teisest asupaigast kolme varem hukkunud tsivilisti surnukeha, kirjutas kuberner Pavlo Kõrõlenko sotsiaalmeediaplatvormil Telegram.

Ukraina armee teatel on Vene väed alustanud Donetski oblastis pealetungi Bahmuti ja Avdijivka suunal.

Esmaspäeval löödi tagasi Vene rünnakud kuuele asulale Donetski ja Luhanski oblastis, sealhulgas Bahmuti lähedal.

Ukraina armee võitis septembris riigi kirde- ja lõunaosas vastupealetungiga tagasi tuhandeid ruutkilomeetreid maad.

Donetsk on üks neljast Ukraina oblastist, mida Vene president Vladimir Putin väidab olevat annekteerinud ja kus on kehtestatud sõjaseisukord.

05:45

Venemaa on oktoobris rünnanud Ukraina elektrirajatisi 51 korral

Venemaa on oktoobrikuu jooksul rünnanud Ukraina elektrirajatisi 51 korral, edastas teisipäeval peaprokuratuuri informatsiooni ukrainlaste uudistekanal Unian, vahendab BNS.

Alates täiemahulise invasiooni algusest on Venemaa Ukraina elektriobjektidele korraldanud 85 rünnakut.

Kaheksa rünnakut kriitilise infrastruktuuri objektidele korraldati Dnipropetrovski oblastis. Lvivi oblastis oli selliseid rünnakuid kuus, Vinnitsas viis, Sumõs neli, Harkivis neli ja Kiievi oblastis samuti neli.

“See on ukrainlaste hävitamise poliitika luues eluks ebasobivad tingimused. Talve lähenedes jätab Venemaa juhtkond inimesed teadlikult ilma elementaarsetest asjadest ehk veest, elektrist ja soojusest. Nii nagu nad saatsid teadlikult inimestele kaela näljahäda holodomori ajal. Need on sõjakuriteod,” ütles peaprokurör Andrei Kostin. Kostin kutsus maailmaorganisatsiooni selles osas ühtlasi üles toetama rahvusvahelise tribunali loomist.

05:05

IAEA saadab vaatlejad kahte Ukraina tuumarajatisse

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) teatas esmaspäeval, et saadab lähipäevil vaatlejad kahte Ukraina tuumarajatisse, vahendab BNS.

IAEA kinnitas oma pressiteates, et organisatsiooni inspektorid on kõnealuseid objekte regulaarselt varemgi külastanud.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kutsus varem päeval vestluses IAEA peadirektori Rafael Grossiga saatma viivitamatult eksperdid uurima Ukraina objekte, mida Venemaa mainib nõndanimetatud räpase pommi väidetava väljatöötamiskohana.

“Vestluses peadirektor Rafael Grossiga kutsusin ma organisatsiooni üles saatma viivitamatult ametlikud eksperdid Ukraina rahumeelsetele objektidele, mida Venemaa kirjeldab valelikult räpase pommi väljatöötamiskohana. Ta nõustus,” sõnas Ukraina välisminister suhtlusvõrgustikus Twitter.

“Erinevalt Venemaast on Ukraina on olnud ja jääb läbipaistvaks. Meil ei ole midagi varjata,” lisas välisminister.

NATO peasekretär oli enne seda hoiatanud, et Venemaa ei tohi eskaleerida Ukraina konflikti valeväidetega, et Kiiev kavatseb kasutada nõndanimetatud räpast pommi.

Jens Stoltenberg tegi avalduse seoses Moskva korduvate väidetega, et Ukraina võib sellise relva kasutusele võtta. Läänes on see tekitanud kartust, et Venemaa võib Kiievit süüdistades ise selle vallandada.

Alliansi peasekretäri sõnul rääkis Pentagoni juhi Lloyd Austini ja Briti kaitseministri Ben Wallace’iga Venemaa valeväidetest, et Ukraina valmistub omaenda territooriumil “räpast pommi” kasutama.

“NATO liitlased lükkavad selle väite tagasi. Venemaa ei tohi kasutada seda eskalatsiooni ettekäändena. Jääme vankumatuks oma toetuses Ukrainale,” kirjutas Stoltenberg suhtlusvõrgustikus Twitter.

04:10

Venemaa taotles ÜRO Julgeolekunõukogu arutelu “räpase pommi” teemal

Venemaa taotles ÜRO Julgeolekunõukogu arutelu “räpase pommi” teemal, teatas venelaste uudisteagentuur Interfax, vahendab BNS.

Arutelu peaks aset leidma teisipäeval.

Venemaa peab niinimetatud räpase pommi võimalikku kasutamist Kiievi poolt tuumaterrorismiaktiks, selgus esmaspäeval Venemaa alalise esindaja ÜRO juures Vassili Nebenzia kirjast ÜRO peasekretärile António Guterresele.

“Me käsitleme “räpase pommi” kasutamist Kiievi režiimi poolt tuumaterrorismiaktina,” seisis kirjas.

“Sellega seoses kutsub Venemaa lääneriike üles mõjutama Kiievit, et see loobuks oma ohtlikest plaanidest, mis ohustavad rahvusvahelist rahu ja julgeolekut,” lisati kirjas.

NATO peasekretär oli enne seda hoiatanud, et Venemaa ei tohi eskaleerida Ukraina konflikti valeväidetega, et Kiiev kavatseb kasutada nõndanimetatud räpast pommi.

Jens Stoltenberg tegi avalduse seoses Moskva korduvate väidetega, et Ukraina võib sellise relva kasutusele võtta. Läänes on see tekitanud kartust, et Venemaa võib Kiievit süüdistades ise selle vallandada.

Alliansi peasekretäri sõnul rääkis Pentagoni juhi Lloyd Austini ja Briti kaitseministri Ben Wallace’iga Venemaa valeväidetest, et Ukraina valmistub omaenda territooriumil “räpast pommi” kasutama.

“NATO liitlased lükkavad selle väite tagasi. Venemaa ei tohi kasutada seda eskalatsiooni ettekäändena. Jääme vankumatuks oma toetuses Ukrainale,” kirjutas Stoltenberg suhtlusvõrgustikus Twitter.

02:48

Zelenskõi: Venemaa ei saa enam kunagi kellelegi midagi dikteerida

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles esmaspäevases videosõnumis, et Venemaa ei saa enam kunagi olema subjekt, kes võib kellelegi midagi ette dikteerida, vahendab BNS.

“Täna on olnud täpselt kaheksa kuud täismahus sõda. Mis on selle ajaga saavutatud? Oleme kaitsnud oma riigi iseseisvust ja Venemaa ei saa seda muuta. Samm-sammult vabastame kõik Ukraina maad, mille seas Krimmi,” sõnas Zelenskõi.

Presidendi kinnitusel tuleb aeg, mil kogu Ukraina saab vabaks.

“Ukraina murrab nõndanimetatud maailma teist armeed ja edaspidi on Venemaa vaid kerjus. Venemaa kerjab Iraanis midagi, üritab lääneriikidest midagi välja pigistada ja mõtleb Ukraina kohta välja erinevaid lollusi. Hirmutamine ja petmine on Venemaa ainsad relvad. Mitte kunagi ei saa Venemaa enam subjektiks, kes võib kellelegi midagi dikteerida. Venemaal pole enam potentsiaali dikteerida. Maailm näeb seda,” rääkis president.

Zelenskõi märkis, et Venemaa kogu potentsiaali raisatakse praegu täielikule hullusele – “sõjale meie riigi ja kogu vaba maailma vastu”.

“Venemaa igasugune mõjuvõim, ambitsioonid ja poliitiline kaal aurustub ning alles on vaid üha kasvav isolatsioon ja vastikus,” lisas president.

“Mida rohkem Venemaa oma potentsiaalist kaotab, siis seda rohkem saavad reaalset vabadust kõik rahvad nii Venemaa kõrval ja ka selle piirides. Kremlis nad ei osanud 24. veebruaril sellele isegi mõelda, kuigi oleks pidanud,” jätkas riigipea.

“Aga praegu ehk 24. oktoobril pole enam Venemaa ametnikku ja propagandisti, kes ei saaks aru, kuhu see kõik välja viib. Neile on juba ammu meenunud 1917. aasta. Läbikukkumise tunne Venemaal tugevneb,” lisas Zelenskõi.

01:46

Zelenskõi sõnul saab talv olema Ukraina ajaloo raskeim

President Volodõmõr Zelenskõi hoiatas esmaspäevases videosõnumis rahvast, et käesolev talv saab olema Ukraina ajaloo raskeim, vahendab BNS.

Presidendi sõnul pole ukrainlastel õigust ennast lõdvaks lasta, sest Ukraina võiduni on vaja käia raske tee.

“Vaja on läbida see talv, mis saab olema meie ajaloo raskeim,” kordas Zelenskõi, kes toonitas ühtlasi vajadust hoida koostööpartnereid ja liitlasi ühtsena ning mitte lubada ühisel vaenlasel lõhestada ülemaailmset demokraatiat toetavat koalitsiooni.

“Seda me teemegi. Meie kõik ukrainlased, eurooplased ja kõik maailma inimesed, kes väärtustavad vabadust,” lisas president.

Kiiev süüdistas esmaspäeval Venemaad ühtlasi selles, et see viivitab sihilikult enam kui 165 kaubalaeva liikumist Türgist Ukraina sadamatesse teravilja järele.

“Vene inspektorid on oluliselt pikendanud laevade kontrollimise aega, mis on tekitanud järjekorra enam kui 165 laevast ning see arv kasvab iga päev,” teatas Ukraina välisministeerium.

“Meil on põhjust arvata, et Venemaa viivitused teraviljaalgatuse laevade kontrollimisel on poliitiliselt motiveeritud,” lisati teadaandes.

24. oktoober 2022

23:15

Ukraina õhujõud lasid alla kolm Vene helikopterit Ka-52

Ukraina õhujõud teatasid esmaspäeval suhtlusvõrgustikus Telegram, et lasid alla kolm Vene helikopterit Ka-52, vahendab BNS.

Raportis täpsustati, et kolmas helikopter Ka-52 lasti alla esmaspäeva õhtul kella 21.30 paiku Hersoni oblastis asuvas Berõslavi rajoonis.

Varem päeval kella ühe ajal lasi Ukraina õhutõrje Hersoni oblastis poole tunni jooksul alla kaks vaenlase rünnakukopterit Ka-52.

21:15

NATO hoiatas Venemaad “räpase pommi” väiteid ettekäändena kasutamast

Venemaa ei tohi eskaleerida Ukraina konflikti valeväidetega, et Kiiev kavatseb kasutada nõndanimetatud räpast pommi, hoiatas NATO peasekretär, vahendab BNS.

Jens Stoltenberg tegi avalduse seoses Moskva korduvate väidetega, et Ukraina võib sellise relva kasutusele võtta. Läänes on see tekitanud kartust, et Venemaa võib Kiievit süüdistades ise selle vallandada.

Alliansi peasekretäri sõnul rääkis Pentagoni juhi Lloyd Austini ja Briti kaitseministri Ben Wallace’iga “Venemaa valeväidetest, et Ukraina valmistub omaenda territooriumil “räpast pommi” kasutama.

“NATO liitlased lükkavad selle väite tagasi. Venemaa ei tohi kasutada seda eskalatsiooni ettekäändena. Jääme vankumatuks oma toetuses Ukrainale,” kirjutas ta Twitteris.

Kreml väidab, et Ukraina on räpase pommi väljatöötamise “lõppfaasis”.

Kõrge sõjaväeametniku sõnul pole USA täheldanud mingeid märke, et Venemaa oleks otsustanud Ukrainas tuuma-, keemia- või bioloogilisi relvi kasutada.

“Ukrainlased ei ehita räpast pommi ega ole ka viiteid selle kohta, et venelased oleksid teinud otsuse tuuma-, keemia- ja biorelva kasutada,” ütles anonüümsust palunud USA ametnik ajakirjanikele.

Vene relvajõudude kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov kordas esmaspäeval Moskva väiteid telefonivestluses oma USA kolleegiga.

Vene kaitseametnikud on pidanud viimastel päevadel maha terve rea jutuajamisi oma NATO riikide kolleegidega, süüdistades mingeid tõendeid esitamata Kiievit.

Kindralleitnant Igor Kirillov märkis: “Meile teadaoleva informatsiooni kohaselt on kahel Ukraina organisatsioonil konkreetsed juhised niinimetatud “räpase pommi” loomiseks. Töö on lõppjärgus,” väitis ta.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba sõnul võttis ÜRO tuumajärelevalveameti (IAEA) juht Rafael Grossi vastu tema palve “saata kiiresti eksperdid rahuotstarbelistesse Ukraina rajatistesse, kus Venemaa väidab arendatavat räpast pommi”.

Ühendkuningriik, USA ja Prantsusmaa tegid varem esmaspäeval ühisavalduse, milles Venemaa väited tagasi lükkasid.

“Meie riigid kinnitavad selgesõnaliselt, et lükkame tagasi Venemaa läbinähtavalt valed väited, mille kohaselt Ukraina valmistub kasutama oma territooriumil räpast pommi,” märgiti ühisavalduses.

20:08

Ukraina süüdistab Venemaad teraviljalaevade takistamises

Kiiev süüdistas esmaspäeval Venemaad, et see viivitab sihilikult enam kui 165 kaubalaeva liikumist Türgist Ukraina sadamatesse teravilja järele, vahendab BNS.

Vene inspektorid “on oluliselt pikendanud laevade kontrollimise aega, mis on tekitanud järjekorra enam kui 165 laevast ning see arv kasvab iga päev”, teatas Ukraina välisministeerium.

“Meil on põhjust arvata, et Venemaa viivitused teraviljaalgatuse laevade kontrollimisel on poliitiliselt motiveeritud,” lisati.

Laevad peavad ootama, et läbida põhjalik kontrolliprotsess, mis on ette nähtud Türgi ja ÜRO toetatud kokkuleppega, mille eesmärk on toimetada Ukraina teravilja välisturgudele ja leevendada hirmu ülemaailmse toidukriisi ees.

Pärast Venemaa ja Ukraina vahelise tehingu jõustumist 1. augustil on Euroopasse, Lähis-Itta ja vähesel määral ka Aafrikasse lahkunud üle 6,9 ​​miljoni tonni teravilja, selgub lepingut jälgiva ühise koordinatsioonikeskuse hiljutistest andmetest.

Kui Venemaa tungis veebruaris suurele teraviljaeksportijale Ukrainale kallale tungis ja selle meresadamad blokeeris, kardeti ülemaailmset toidukriisi. Ukraina teravilja eksporti lubav leping on toonud hädavajalikku leevendust.

Kuid Ukraina sõnul pidurdab Venemaa peatab saadetisi sihilikult.

“Venemaa tegevus õõnestab üleilmset toidujulgeolekut, eriti lõunas,” lisati Ukraina välisministeeriumi avalduses.

Selles märgiti, et kontrollide venitamine on juba takistanud Kiievil täiendavalt kolme miljoni tonni teravilja eksportimist, mis ohustab ligikaudu kümne miljoni inimese toiduga kindlustatust.

19:07

USA pole näinud märke Venemaa otsusest Ukrainas tuumarelva kasutada

USA ei ole näinud mingeid märke selle kohta, et Venemaa oleks otsustanud kasutada Ukrainas tuuma-, keemia- või bioloogilisi relvi, ütles esmaspäeval kõrge sõjaväeametnik, vahendab BNS.

“Me pole ikka veel näinud midagi, mis viitaks sellele, et venelased on teinud otsuse tuumarelva kasutusele võtta,” ütles ametnik ajakirjanikele, lisades hiljem, et sama kehtib ka keemia- ja bioloogiliste relvade kohta.

Need märkused tulid pärast Venemaa korduvaid hoiatusi, et Ukraina võib kasutada niinimetatud räpast pommi, mis on tekitanud hirmu, et Moskva võib Kiievit süüdistades sõda eskaleerida.

Ametnik kinnitas, et Ukraina “räpast pommi” ei ehita. 

Vene kaitseminister Sergei Šoigu pidas hiljuti mitmeid telefonivestlusi kolleegidega NATO riikidest, väites, et Kiiev kavatseb kasutada räpast pommi.

USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa lükkasid pühapäeval ühiselt Venemaa väited tagasi ning ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tõrjus süüdistusi kategooriliselt ja kutsus läänt jõuliselt reageerima. 

“Kui Venemaa helistab ja ütleb, et Ukraina valmistub väidetavalt millekski, siis tähendab see vaid üht: Venemaa on selle kõik juba ette valmistanud,” ütles Zelenskõi videopöördumises. 

Venemaad on tabanud Lõuna- ja Ida-Ukrainas rida sõjalisi lüüasaamisi ja vaatlejate sõnul on Kreml muutumas üha meeleheitlikumaks.

18:00

Zelenskõi: Venemaa tellis Iraanilt umbes 2000 drooni

Venemaa on tellinud Iraanilt umbes 2000 drooni, ütles esmaspäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, vahendab BNS.

“Iraani droonide jälki heli on kuulda meie taevas igal ööl. Meie luure andmetel tellis Venemaa Iraanilt umbes 2000 Shaheedi,” ütles Zelenskõi, esinedes Iisraeli ajalehe Haaretz korraldatud konverentsil.

Pole teada, kas Zelenskõi viitas Venemaa kunagistele või uutele ostudele.

Venemaa on viimastel nädalatel kasutanud rünnakutes Ukraina vastu Iraani mehitamata lennumasinaid.

18:00

Zelenskõi kritiseeris Iisraeli neutraalsust Vene-Iraani liidu suhtes

President Volodõmõr Zelenski kritiseeris esmaspäeval Iisraeli neutraalsust Ukraina sõjas, öeldes, et juudiriigi juhtide otsus mitte toetada Kiievit on julgustanud Venemaa sõjalist partnerlust Iraaniga, vahendab BNS.

“Seda nende liitu poleks lihtsalt juhtunud, kui teie poliitikud oleksid omal ajal teinud ühe otsuse … tundub, et see võeti vastu juba ammu – 2014. aastal, kui Venemaa alustas agressiooni Ukraina vastu. Otsus mitte ärritada Kremlit, mitte aidata Ukrainat päriselt,” ütles Zelenskõi Iisraeli ajalehe Haaretz korraldatud konverentsil.

Ukraina riigipea on korduvalt kritiseerinud Iisraeli, et see pole astunud kindlalt vastu Venemaa agressioonile.

Iisraeli positsioon on aga viimastel kuudel muutunud pea neutraalsest jõulisemate hukkamõistvate avaldustani Venemaa suunal.

Sellest hoolimata ütles Iisraeli kaitseminister Benny Gantz esmaspäeval oma Ukraina ametivennale Oleksi Reznikovile, et “Iisrael ei anna Ukrainale relvasüsteeme”.

Zelenskõi ütles Haaretzi konverentsil esinedes, et Venemaa on tellinud Iraanilt umbes 2000 drooni. Kiievi sõnul on Venemaa kasutanud Iraani mehitamata lennumasinaid viimastes rünnakutes Ukraina vastu.

Ukraina presidendi sõnul on “iraani instruktorid tulnud ka õpetama venelastele, kuidas droone kasutada”.

Zelenskõi esines kõnega vaid loetud päevad enne Iisraeli üldvalimisi, mis on kavandatud 1. novembrile.

17:51

Medvedev: tanke, droone ja rakette hakatakse tootma mitu korda rohkem

Venemaa suurendab tankide, suurtükkide, täppisrakettide ja droonide tootmist, ütles esmaspäeval julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev, vahendab BNS.

“Relvade ja eritehnika tootmine mitmekordistub igas suunas: tankidest ja suurtükkidest ülitäpsete rakettide ja droonideni,” kirjutas Medvedev esmaspäeval Telegramis.

“Vaenlase analüüse lugedes olen korduvalt kohanud väiteid, et Venemaal saab vajalik sõjatehnika ja relvad peagi otsa. Nagu kõik oleks ära kulutatud. Ärge lootkegi!” kirjutas Medvedev.

Tema sõnul kontrollis ta kõrgeima ülemjuhataja korraldusel esmaspäeval Nižni Tagilis kontserni Uralvagonzavod tankitootmist.

“Arutati sõjalise erioperatsiooni käigus kasutatavate üksuste varustuse kiirendamise ja olemasolevate murede kõrvaldamise küsimusi,” kirjutas Medvedev.

“Ülesandeks seati riigi relvatellimuse range täitmine kõigis selle põhiparameetrites, vältides häireid toodetud seadmete tarnimisel. Kõgi riigi relvatellimuse täitjate tähelepanu pöörati nende vastutusele kuni kriminaalvastutuseni välja. Tellimuse täitmise eest vastutavatele ministeeriumidele ja ametkondadele anti juhised. Kontroll täitmise üle jätkub,” lisas ta.

16:18

Alla kukkunud Vene hävitaja piloodid võisid kaotada teadvuse

Eelmisel nädalal Irkutskis elumajja kukkunud Vene hävitajal võis tekkida rike hapnikuvarustuses, mille tõttu mõlemad piloodid kaotasid lennu ajal teadvuse, kirjutas Vene ajakirjandus esmaspäeval, vahendab BNS.

Su-30 kukkus pühapäeval Irkutskis kahekorruselisse puumajja. Mõlemad piloodid hukkusid, maa peal ohvreid ei olnud, sest mõlemad majas elavad pered viibisid õnnetuse hetkel mujal.

Venemaa riikliku juurdluskomitee teatel uuritakse õnnetuse võimaliku põhjusena nii piloodi viga kui ka tehnilist riket.

Vene riiklik uudisteagentuur RIA-Novosti kirjutas viitega kohaliku päästeametil allikale, et piloodid võisid hävitaja hapnikuvarustussüsteemi rikke tõttu kaotada lennu ajal teadvuse. Teistes ajakirjandusväljaannetes kirjutati, et alla kukkunud hävitaja lähedal lennanud teise Su-30 meeskonna sõnul tundusid mõlemad piloodid teadvusetud.

Venemaal kukkus vähem kui nädala jooksul juba teine sõjalennuk elumajja. 17. oktoobril kukkus pommitaja Su-34 Aasovi mere sadamalinnas Jeiskis kortermaja lähedale ja plahvatas. Surma sai 15 ja vigastada 19 inimest. Uurijate sõnul võis õnnetuse põhjustada kajaka sattumine lennuki mootorisse.

15:21

Vene saatejuht vabandas üleskutse eest põletada Ukraina lapsi

Vene riiklikult rahastatava telekanali RT saatejuht Anton Krassovski, kes kõrvaldati ametist üleskutse eest põletada Ukraina lapsi, vabandas esmaspäeval, vahendab BNS.

“Vabandan kõigi ees, keda see jahmatas. Vabandan Margarita ja kõigi ees, kes pidasid neid kommentaare pöörasteks ja mõeldamatuteks,” kirjutas 47-aastane Krassovski, kelle suhtes lääs on kehtestanud sanktsioonid.

RT (varem Russia Today) peatoimetaja Margarita Simonjan teatas ööl vastu esmaspäeva, et kanal peatab Krassovski “pöörase ja jälgi avalduse” tõttu temaga töösuhte.

Krassovski eelmise nädala kommentaar oli vastus saatekülalisele, kes rääkis kohtumisest 1980. aastatel Ukraina lastega, kes ütlesid, et peavad Venemaad okupandiks.

“Need lapsed tuleb uputada… nad tuleb oma osmikutesse kinni panna ja maha põletada,” ütles Krassovski, kelle sõnavõtt vallandas sotsiaalmeedias tormi.

Simonjan, kes on olnud Venemaa sõja tuline toetaja, ütles esmaspäeval, et tahab “hoiatada neid, kes kutsuvad hirmutegudele. Ärge tehte seda.”

Vene juurdluskomitee teatas, et andis pärast televaataja kaebust korralduse vahejuhtumit uurida.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba süüdistas pühapäeval RT-d “aktiivses genotsiidiõhutamises” ja kutsus kanalit üleilmselt keelustama.

Varem on Krassovski eetris öelnud, et Ukraina “ei tohiks eksisteerida ning me teeme kõik tagamaks, et see ei eksisteeriks”.

15:04

Moskva: Ukraina on “räpase pommi” loomisel lõppjärgus

Moskva väitis esmaspäeval, et Ukrainal on “räpane pomm peaaegu valmis”, eelmisel nädalal rääkis Vene kaitseminister Sergei Šoigu telefonivestlustes NATO kolleegidega, et Kiiev kavatseb relva kasutada, vahendab BNS.

“Meile teadaoleva info kohaselt on kahel Ukraina organisatsioonil konkreetsed juhised niinimetatud “räpase pommi” loomiseks. Töö on lõppjärgus,” ütles kindralleitnant Igor Kirillov esmaspäeval.

Kirillovi sõnul kavatseb Kiiev süüdistada Venemaad “massihävitusrelvade kasutamises Ukrainas ning käivitada maailmas võimas Venemaa-vastane kampaania”. 

Relv koosneb Kirillovi sõnul radioaktiivsetest elementidest, mis “tekitaksid radioaktiivse saaste suurtel aladel ning võiksid viia kiiritushaigusteni”. 

Suurbritannia, USA ja Prantsusmaa lükkasid väite esmaspäeval ühisavalduses ümber. 

“Meie riigid kinnitavad selgesõnaliselt, et lükkame tagasi Venemaa läbinähtavalt valed väited, mille kohaselt Ukraina valmistub kasutama oma territooriumil räpast pommi,” märgiti ühisavalduses. 

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et lääne reaktsioon on “vastavuses nende hoolimatu toetusega oma protežeele Zelenskõile, nende salliva suhtumisega tema russofoobsesse tegevusse ja tsiviilelanikkonna hävitamisse”. 

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi lükkas pühapäeval süüdistuse ümber ja kutsus läänt jõuliselt reageerima. 

“Kui Venemaa helistab ja ütleb, et Ukraina valmistub väidetavalt millekski, siis tähendab see vaid üht: Venemaa on selle kõik juba ette valmistanud,” ütles Zelenskõi videopöördumises. 

13:47

Kuleba: IAEA lubas saata eksperdid “räpase pommi” väiteid kontrollima

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kutsus esmaspäeval vestluses Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peadirektori Rafael Grossiga saatma viivitamatult eksperdid uurima Ukraina objekte, mida Venemaa mainib nn räpase pommi väidetava väljatöötamiskohana, vahendab BNS.

Kuleba teatel nõustus Grossi sellega.

“Vestluses peadirektor Rafael Grossiga kutsusin ma IAEA-d saatma viivitamatult ametlikud eksperdid Ukraina rahumeelsetele objektidele, mida Venemaa kirjeldab valelikult räpase pommi väljatöötamiskohana. Ta nõustus,” ütles Ukraina välisminister Twitteris.

“Erinevalt Venemaast on Ukraina on olnud ja jääb läbipaistvaks. Meil ​​ei ole midagi varjata,” lisas ta.

13:37

Kreml: Pariis ja Berliin “ei ilmuta soovi” Ukraina kõnelusi vahendada

Prantsusmaa ja Saksamaa “ei ilmuta soovi” osaleda Ukraina konflikti vahendamises, väitis Kreml esmaspäeval, tunnustades samas Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani pakkumist korraldada kõnelused, vahendab BNS.

“Ankara on võtnud Pariisi ja Berliiniga võrreldes teistsuguse hoiaku ning on teatanud valmisolekust jätkata vahenduspüüdlusi,” ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele.

“Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Olaf Scholz ei ole ilmutanud soovi Venemaa seisukohta ära kuulata või vahenduspüüdlustes osaleda.”

13:29

Vene võimud viisid Hersonist ära Suvorovi ja Ušakovi mälestussambad

Vene väejuhi Aleksandr Suvorovi ja admiral Fjodor Ušakovi mälestusmärgid võeti Ukrainas Hersonis maha ja viidi ära, ütles esmaspäeval Zaporižžja okupatsioonivalitsuse peanõukogu liige, liikumise Oleme Venemaaga esimees Vladimir Rogov, vahendab BNS.

Tema väitel ei “päästeta” mitte ainult inimesi, vaid ka mälestusmärke.

“Hersoni elanikud ütlesid mulle, et täna viidi sõna otseses mõttes ära Ušakovi ja Suvorovi mälestussambad,” seletas Rogov Solovjovi otse-eetris.

Tema sõnul otsustati “suurte Vene väejuhtide monumendid pideva pommitamise ja sabotaaži tõttu eemaldada”.

Pealtnägijad postitasid esmaspäeval sotsiaalmeediasse fotod tühjadest pjedestaalidest. Ametlikku teavet monumentide eemaldamise kohta Hersoni okupatsioonivalitsus ei ole edastanud.

Okupatsioonivõimud teatasid eelmisel nädalal mitme omavalitsuse, sealhulgas Hersoni elanike evakueerimisest Dnepri vasakkaldale.

Hersoni oblasti okupatsioonikuberner Vladimir Saldo selgitas seda otsust Ukraina rünnakute sagenemisega ja ala üleujutuse alla jäämise ohuga Kahhovka hüdroelektrijaama tammi võimaliku hävimise tõttu. Ka kõik võimud liiguvad jõe vasakule kaldale.

13:01

Budanov: Kahhovka tammi õhkimine aeglustaks Ukraina väge kaks nädalat

Kui Vene vägi peaks Kahhovka tammi õhkima, aeglustub Ukraina väe vastupealetung vaid lühikeseks ajaks, kuid Põhja-Krimmi kanal ja Zaporižžja tuumajaam jäävad veeta, ütles esmaspäeval Ukraina kaitseministeeriumi luure peavalitsuse juht Kõrõlo Budanov, vahendab BNS.

“Hersoni vasakkallas ujutatakse alaliselt üle. Nad kaotavad isegi teoreetilise võimaluse varustada Põhja-Krimmi kanalit, Krimmi veega, kuni me tammi uuesti üles ehitame, ja see võtab aega väga kaua. Ja mis kõige huvitavam: need hävitavad võimaluse Zaporižžja tuumaelektrijaama tööks, sest see objekt on sellega lahutamatult seotud,” ütles Budanov usutluses Ukrainska Pravdale.

‘Muidugi raskendavad nad teatud aja jooksul meie edenemist. Ja see, muide, ei ole väga pikk aeg, see on kuskil kaks nädalat,” selgitas ta.

“Aga nad on sunnitud taganema otse Krimmi. Teisisõnu, kui toimub täielik häving, siis on stsenaarium selline. Kas nad on selleks valmis? Ma arvan, et mitte,” lisas Budanov.

Ta täpsustas, et tamm on tõepoolest osaliselt mineeritud, kuid sel ei ole mingit mõju.

“See (tamm) on osaliselt mineeritud, tõsi. Noh, venelaste rumalust on väga raske mingi loogika järgi hinnata. Ütlen nii: selle tammi õhkimine toob kindlasti kaasa keskkonnakatastroofi, see on tõsiasi,” lausus Budanov.

“On lihtsalt teisi aspekte. Esiteks: milleks seda teha – mida nad kaotavad ja mida võidavad? Ja teine ​​asi: tammi võib õhku lasta osaliselt või täielikult. Et lasta see täielikult õhku, selliseid töid ei ole tehtud. See on mineeritud osaliseks hävitamiseks, kui vaja. Selle ehitustaseme hävitamiseks on vaja kümneid tonne õigesti paigutatud lõhkeainet. Sinna lähedale ei saa kuskile Kamazi parkida, see ei lähe läbi,” ütles ta.

11:55

Sõjauuringute Instituut: Šoigu püüab pärssida lääne abi Ukrainale

Sõjauuringute Instituudi (ISW) analüütikute ettekande kohaselt püüab Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu pärssida või peatada lääne sõjalist abi Ukrainale, samuti nõrgestada NATO-t, õhutades mõne alliansi liikmesriigi kaitseministri kartusi nn. räpase pommi ees, vahendab BNS.

Šoigu helistas pühapäeval oma Prantsuse, Türgi, Briti ja USA ametivennale, väites, et Ukraina valmistab ette petterünnakut, kasutades nõndanimetatud räpast pommi (radioaktiivse ainega segatud tavaline lõhkeaine), et süüdistada Venemaad massihävitusrelva kasutamises.

“Venemaa riigimeedia võimendab seda naeruväärset valeväidet,” märgitakse raportis.

Ettekandes märgitakse, et Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia ja Ukraina esindajad lükkasid Šoigu valeväited kategooriliselt tagasi ja mõistsid need hukka ning USA kaitseminister Lloyd Austin helistas pärast Šoiguga vestlemist oma Briti ametivennale Ben Wallace’ile.

Samas on instituut veendunud, et tõenäoliselt ei valmista Kreml valelipu all räpase pommi rünnakut ning Šoigu avaldused jätkavad Venemaa pikaaegset teabekampaaniat.

Kreml on alates veebruaris Ukrainasse tungimisest korduvalt rääkinud, et lääneriigid aitavad Ukrainal läbi viia massihävitusrelvadega petterünnaku.

Analüütikud täpsustasid, et tõenäoliselt ei osuta Šoigu avaldused ka Venemaa ettevalmistustele mittestrateegiliste tuumarelvade kasutamiseks Ukrainas.

“Šoigu üleskutsete ja räpase pommiga ähvardamise eskaleerimine Venemaa riigimeedias on suure tõenäosusega suunatud lääneriikide hirmutamisele, et nad vähendaksid või piiraksid toetust Ukrainale, sest Venemaa sõjalised tagasilöögid jätkuvad ja paremkalda Hersoni oblast aasta lõpuks tõenäoliselt kaotatakse,” märkis ISW.

11:42

Rinkēvičs: lääne abi Ukrainale ei tohi aeglustuda

Venemaal on piisavalt ressursse jätkamaks Ukrainas pikka sõda ning seetõttu on oluline, et lääne abi Ukrainale ei aeglustuks, ütles Läti välisminister Edgars Rinkēvičs esmaspäeval usutluses Läti riigitelevisioonile, vahendab BNS.

Välisminister rõhutas, et lisaks sõjalisele abile tuleb Ukrainale talve üleelamiseks ning Venemaa poolt hävitatud tsiviiltaristu taastamiseks anda ka finantsabi. Venemaa loodab, et lääs väsib, ning üritab mõjutada avalikku arvamust, lisas Rinkēvičs.

Lääne abi Ukrainale on üsna tugev, kuid selle tempo, näiteks relvatarned, on aeglasem kui muutused sõjas, ütles välisminister.

10:58

Irkutski lennuõnnetuse põhjustas tehnikatõrge või piloodi eksimus

Hävituslennuki Su-30 Irkutskis allakukkumise põhjuse peaversioonideks on tehniline rike või lenduri eksimus, teatas Venemaa juurdluskomitee Telegramis esmaspäeval, vahendab BNS.

“Uurimine menetleb juhtunu kaht peaversiooni: lennuki seadmete rike ja piloodi eksimus,” öeldakse teates.

“Lennundusettevõtte juhtkond ja töötajad kuulati üle, hävinud eramu omanikke küsitleti ja nad tunnistati kannatanuteks,” seisis avalduses.

Lennundusettevõttele kuuluv lennuk Su-30 kukkus pühapäeval alla Irkutski eramupiirkonda, mõlemad piloodid hukkusid. Õnnetuspaigas puhkes tulekahju. Ohvreid elanike hulgas ei ole.

10:32

Kiiev: Vene vägi andis Ukrainale ööpäevaga kaks raketi- ja 28 õhulööki

Vene vägi andis ööpäevaga Ukrainas kaks raketi- ja 28 õhulööki, ründas 65 korda mitmikraketiheitjatest, kahjustada said idaoblastite taristuobjektid, edastas esmaspäeval Ukraina kindralstaap, vahendab BNS.

“Vaenlane pommitab meie väe positsioone vastasseisu joonel ja teeb õhuluuret. Möödunud ööpäeva jooksul andis Vene vägi raketi- ja õhulööke taristule ja tsiviilelamutele, rikkudes rahvusvahelise humanitaarõiguse norme, seadusi ja sõjapidamise kombeid,” öeldakse aruandes.

Rõhutatakse, et Zaporižžja oblastis said vaenlase löögi Bahmuti, Zaporižžja, Mõkolaivi ja Novotavrõtšeske tsiviilitaristu.

06:05

Vene okupandid viisid Hersonist Krimmi 12 puudega last

Vene okupandid viisid Hersoni oblastis asuvast Oleskovski lastekodust 12 puudega last endaga kaasa Krimmi, vahendab BNS.

Sellest teatas oma kontol suhtlusvõrgustikus Telegram Ukraina presidendi kantseleiülem Andri Jermak.

“Venelased jätkavad ajutiselt okupeeritud aladel Ukraina laste küünilist röövimist. Seekord viisid nad Hersoni oblastis asuvast Oleskovski lastekodust sunniviisiliselt kaasa seal elavaid puuetega lapsi. 22. oktoobri seisuga viidi Krimmi 12 kommunaalasutuse õpilast,” rääkis Jermak.

Jermaki sõnul on selle teabe juba saanud ka Ukraina parlamendi inimõiguste voliniku büroo.

Kantseleiülema andmetel määrasid okupandid ühtlasi lastekodule uue direktori.

“Me teame, et asutuses oli 82 last, kellest 40 on puudega. Nendest 12 last viidi Simferopoli rajoonis asuvasse psühhiaatriahaiglasse Krimmis,” täpsustas Jermak.

Ametnik rõhutas, et pole veel teada, mis nende lastega edasi saab.

“Selliste tegude puhul peab olema karm juriidiline vastus – see on ukrainlaste genotsiid. Teeme kõik, et venelased selle eest vastutaksid. Ja nad vastutavad lahinguväljal ja rahvusvahelise tribunali ees, mis kindlasti toimub,”

Vene okupandid viisid Hersoni oblastis asuvast Oleskovski lastekodust 12 puudega last endaga kaasa Krimmi, vahendas esmaspäeval ukrainlaste meediakanal Unian.

Sellest teatas oma kontol suhtlusvõrgustikus Telegram Ukraina presidendi kantseleiülem Andri Jermak.

“Venelased jätkavad ajutiselt okupeeritud aladel Ukraina laste küünilist röövimist. Seekord viisid nad Hersoni oblastis asuvast Oleskovski lastekodust sunniviisiliselt kaasa seal elavaid puuetega lapsi. 22. oktoobri seisuga viidi Krimmi 12 kommunaalasutuse õpilast,” rääkis Jermak.

Jermaki sõnul on selle teabe juba saanud ka Ukraina parlamendi inimõiguste voliniku büroo.

Kantseleiülema andmetel määrasid okupandid ühtlasi lastekodule uue direktori.

“Me teame, et asutuses oli 82 last, kellest 40 on puudega. Nendest 12 last viidi Simferopoli rajoonis asuvasse psühhiaatriahaiglasse Krimmis,” täpsustas Jermak.

Ametnik rõhutas, et pole veel teada, mis nende lastega edasi saab.

“Selliste tegude puhul peab olema karm juriidiline vastus – see on ukrainlaste genotsiid. Teeme kõik, et venelased selle eest vastutaksid. Ja nad vastutavad lahinguväljal ja rahvusvahelise tribunali ees, mis kindlasti toimub,” toonitas Jermak.

05:10

Venemaa on Kiievi oblastist röövinud 147 ukrainlast

Ametlikel andmetel viisid sissetungijad Kiievi oblasti okupeerimise ajal Valgevene ja Venemaa territooriumile ebaseaduslikult vähemalt 147 rahumeelset ukrainlast, vahendab BNS.

Sellest teatas Kiievi piirkonna sõjaväeadministratsiooni juht Oleksi Kuleba suhtlusvõrgustikus Telegram.

Kuleba informatsiooni kohaselt on 43 oblasti tsiviilelanikku okupantide vangistuses ja ülejäänute saatus on teadmata.

“Inimeste küüditamine ja röövimine on järjekordne okupantide poolt rahumeelsete ukrainlaste vastu toime pandud kuritegu, millest peaks teadma kogu maailm,” ütles Kuleba.

Kuleba tõi välja, et on teinud koostööd telekanali 1+1 projekti vedajatega, kes üritavad aidata leida okupantide poolt sunniviisiliselt kodumaalt ära viidud inimesi. Kuleba sõnul on ta kindel, et nende lugude jäädvustamine ja avalikustamine aitab ukrainlasi koju tuua ning ühtlasi rääkida maailmale terroririigi barbaarsusest ja ebainimlikust näost.

03:32

USA: Venemaa väide Ukraina “räpase pommi” kohta on ilmselge vale

USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja Adrienne Watson lükkas pühapäeval tagasi Venemaa väited, et Ukraina valmistub kasutama niinimetatud räpast pommi ja nimetas seda ilmselgeks valeks, vahendab BNS.

“Me lükkame tagasi minister Šoigu läbipaistvad valeväited, et Ukraina valmistub oma territooriumil kasutama “räpast pommi”,” ütles Watson.

“Maailm näeb läbi kõik katsed kasutada seda väidet eskalatsiooni ettekäändena,” lisas ametnik.

Kiiev tõrjus juba varem päeval Moskva väiteid, et Ukraina üksused kavatsevad kasutada Vene vägede vastu nõndanimetatud räpast pommi.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu väitis seda telefonikõnedes oma Prantsuse, Türgi ja Briti kolleegiga.

Šoigu rääkis teist korda kolme päeva jooksul ka USA kaitseministri Lloyd Austiniga, millest teatati Pentagoni internetiküljel. Teadaandes märgiti, et kõnet taotles Šoigu.

“Austin lükkas tagasi igasugused ettekäänded Venemaa eskalatsiooniks, kuid kinnitas jätkuva suhtluse väärtust Venemaa ebaseadusliku ja põhjendamatu sõja taustal Ukraina vastu,” seisis avalduses.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi lükkas pühapäeva õhtul sotsiaalmeedias tagasi Moskva väited, et Kiiev valmistab ette provokatsioone nõndanimetatud räpase pommi kasutamisega.

“Kui Venemaa helistab ja ütleb, et Ukraina valmistab väidetavalt midagi ette, siis tähendab see seda, et hoopis Venemaa on selle kõik juba ette valmistanud. Usun, et nüüd peaks maailm reageerima võimalikult karmilt,” ütles Zelenskõi.

“Venemaa on see, kes šantažeeris maailma Zaporižžja tuumajaama võimaliku kiirguskatastroofiga. See on Vene rakettide trajektoor, mis jookseb eelkõige üle Ukraina tuumarajatiste. Vene sõjaväelased mineerisid Kahhovskaja hüdroelektrijaama tammi ja üksused ning šantažeerivad nende õhkulaskmisega. Just Venemaa kasutab tsiviiltaristu vastu fosforlahingumoona, keelatud jalaväemiine ja kogu ülejäänud spektrit relvi,” tõi Ukraina president näiteks.

“Venemaa valed Ukraina kohta väidetavast kavatsusest kasutada “räpast pommi” on sama absurdsed kui ohtlikud,” märkis ka välisminister Dmõtro Kuleba.

“Venelased süüdistavad sageli teisi selles, mida nad ise kavandavad,” lisas Kuleba.

03:15

Zelenskõi taunis Venemaa järjekordseid valesid

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi lükkas pühapäeva õhtul sotsiaalmeedias tagasi Moskva väited, et Kiiev valmistab ette provokatsioone nõndanimetatud räpase pommi kasutamisega, vahendab BNS.

“Kui Venemaa helistab ja ütleb, et Ukraina valmistab väidetavalt midagi ette, siis tähendab see seda, et hoopis Venemaa on selle kõik juba ette valmistanud. Usun, et nüüd peaks maailm reageerima võimalikult karmilt,” ütles Zelenskõi.

“Venemaa on see, kes šantažeeris maailma Zaporižžja tuumajaama võimaliku kiirguskatastroofiga. See on Vene rakettide trajektoor, mis jookseb eelkõige üle Ukraina tuumarajatiste. Vene sõjaväelased mineerisid Kahhovskaja hüdroelektrijaama tammi ja üksused ning šantažeerivad nende õhkulaskmisega. Just Venemaa kasutab tsiviiltaristu vastu fosforlahingumoona, keelatud jalaväemiine ja kogu ülejäänud spektrit relvi,” tõi Ukraina president näiteks.

Kiiev tõrjus juba varem päeval Moskva väiteid, et Ukraina üksused kavatsevad kasutada Vene vägede vastu nõndanimetatud räpast pommi.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu väitis seda telefonikõnedes oma Prantsuse, Türgi ja Briti kolleegiga.

Šoigu rääkis teist korda kolme päeva jooksul ka USA kaitseministri Lloyd Austiniga, millest teatati Pentagoni internetiküljel. Teadaandes märgiti, et kõnet taotles Šoigu.

“Austin lükkas tagasi igasugused ettekäänded Venemaa eskalatsiooniks ja kinnitas jätkuva suhtluse väärtust Venemaa ebaseadusliku ja põhjendamatu sõja taustal Ukraina vastu,” seisis avalduses.

“Venemaa valed Ukraina kohta väidetavast kavatsusest kasutada “räpast pommi” on sama absurdsed kui ohtlikud,” ütles välisminister Dmõtro Kuleba sotsiaalmeedias.

“Venelased süüdistavad sageli teisi selles, mida nad ise kavandavad,” lisas Kuleba.

NB! Vaata sõjablogi varasemaid postitusi SIIT!

Kommentaarid (16)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei keegi
5. dets. 2022 23:34
https://objektiiv.ee/leyen-vois-kogemata-lobiseda-valja-ukraina-tegelikud-sojakaotused/
ei keegi
5. dets. 2022 16:11
https://www.err.ee/1608810304/oliuhingu-juht-vene-nafta-hinnalae-moju-on-piiratud-voi-olematu
ei keegi
5. dets. 2022 15:09
https://eestinen.fi/2022/12/usa-endine-vaejuht-ukraina-linnast-on-saamas-hakklihamasin/
abikäsi
30. nov. 2022 18:58
https://eestinen.fi/2022/11/saksamaa-tunnistab-et-vene-saksa-gaasijuhe-aitas-kaasa-ukraina-soja-puhkemisele/
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
28. nov. 2022 12:10
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR Tere kõigile Suur tänu Jumalale CHARLY KERKIR minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste jaoks või kui teil on rahalisi raskusi, võtke lihtsalt ühendust selle imelise CHARLY KERKIR ga ja olete täiesti rahul. See suurepärane mees on mind just aidanud väikese summaga 55 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega mees, tänu sellele imelisele mehele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: charlykerkir@gmail.com Aitäh Märkus Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale
teistele ei pakuta
30. nov. 2022 18:59
Nii head tööotsad jäetakse siiski enda teada!
ajaloost
28. nov. 2022 06:25
Andrei Aleksandrovitš Ždanov (Андрей Александрович Жданов; 14. (vkj) / 26. veebruar 1896 Mariupol, Venemaa Keisririik
ei keegi
27. nov. 2022 17:35
https://eestinen.fi/2022/11/analuus-ukraina-raketi-plahvatus-poolas-polnud-onnetus/
ei keegi
27. nov. 2022 01:57
Kui Ukraina poolt tulistati päevas välja 6-7 tuhat mürsku (suvel Donbassis), vastasid venelased 40-50 tuhandega. USA toodang kuus on seejuures vaid 150 000 tükki. Pöörduti isegi Lõuna-Korea poole, et 100 000 155 millimeetrist juurde osta. Niipalju siis Ukraina „eelistest“.
fopaa
22. nov. 2022 21:35
Vene koomikud petsid Poola presidenti Andrzej Dudat, kes arvas, et rääkis Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, mille käigus avaldas Duda möödunud nädalal toimunud raketiplahvatuse kohta tundlikku teavet. Komöödiaduo Vladimir Kuznetsov ja Aleksei Stoljarov, keda tuntakse Vovani ja Lexuse nime all, panid Poola liidri arvama, et tal on pärast eelmisel nädalal Poolas toimunud raketiplahvatust Prantsusmaa presidendiga turvaline telefonikõne. https://eestinen.fi/2022/11/poola-president-tunnistas-et-ei-soovi-soda-venemaaga/
valloon
14. nov. 2022 22:03
https://eestinen.fi/2022/11/prantsuse-raport-venemaa-on-laanega-soja-kursil-ohus-on-laanemere-riigid/
rannarootslane
13. nov. 2022 13:28
https://maailm.postimees.ee/7646662/video-okupantidest-vabastatud-hiiurootslaste-kulas-heisati-taas-ukraina-lipp
lugeja
12. nov. 2022 16:57
https://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/kas-vene-terror-lopetab-ka-putini-ajastu/
meelehea
9. nov. 2022 21:35
https://www.delfi.ee/artikkel/120096288/video-lavly-perling-meeldib-meile-voi-mitte-aga-korruptsioon-ukrainas-on-tagasi-ja-peame-sellest-raakima
juubel
5. nov. 2022 19:01
Tuntud Ukraina jalgpallur Oleg Blohin - 70 https://www.youtube.com/watch?v=_8j3sq8ub0I
lisaks
26. okt. 2022 19:56
Tegemist on ka ususõjaga. https://www.delfi.ee/artikkel/120088828/venemaa-julgeolekunoukogus-leiti-et-ukraina-tuleb-ka-desataniseerida