"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Keskerakond Keskklass võidaks astmelise tulumaksuga 1740 eurot aastas (0)
10. detsember 2022
Erakogu

Keskerakond leiab, et Eestil on aeg liikuda sellise maksusüsteemi juurde, kus maksukoormus sõltub inimese sissetulekust – nii suurendaks Keskerakonna pakutav astmeline tulumaks keskklassi sissetulekut kuni 1740 euro võrra aastas.

“Keskerakonna astmelise tulumaksu pakett koos tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega alampalgani tagab solidaarsema ühiskonna ning suurendab keskklassi sissetulekut kuni 1740 euro võrra aastas,” ütles Keskerakonna aseesimees Tanel Kiik. “Arvestades, et Eesti on Euroopa üks kiireima hinnakasvuga riike, on iga lisaeuro inimestele abiks. Ühiskondliku jõukuse õiglasemaks ringi jaotamiseks maksustame kahekordset Eesti keskmist palka ületava sissetuleku kõrgema maksumääraga.” 

Keskerakonna astmeline tulumaks on Kiige sõnul lihtne ja õiglane ning koosneb kolmest sammust. Esiteks tuleks tõsta maksuvaba tulu kõigil alampalgani, mis on järgmisel aastal 725 eurot. Kuni kahekordse keskmise palgani ehk circa 3400 euroni kehtib 20-protsendine tulumaks ja kahekordset keskmist palka ületavalt summalt tuleb maksta 30 protsenti tulumaksu.

“Keskerakonna pakutava muudatuse korral võidavad näiteks alampalka teenivad inimesed võrreldes praegusega 540 eurot aastas,” märkis Kiik. “Eestis oli käesoleva aasta teises kvartalis alampalka või sellest vähem teenivaid töötajaid üle 52 000, kelle igapäevane toimetulek on rekordilise hinnatõusu tõttu kõige enam löögi all. Ühte kuni kahte keskmist palka teenivate inimeste võit tuleb kuni 1740 eurot aastas. Maksukoormus tõuseb ainult kõige jõukamal 10 protsendil ühiskonnast, kelle sissetulek võimaldab senisest enam Eestimaa arengusse panustada.”

 Keskerakonna volikogu esimees Tõnis Mölder tõi välja, et Keskerakonna maksupakett on õiglasem ja loogilisem kui Reformierakonna ühetaoline lähenemine.

“Reformierakonna pakutud maksumuudatustest saavad madalapalgalised vähem kasu ning kõige suurem võit ootab hoopis kõrgepalgalisi. Samal ajal võtaks see jõukaid soosiv lahendus riigieelarvest ligi 100 miljonit eurot rohkem kui Keskerakonna astmeline tulumaks. Seda raha on õigem kasutada pensionite tõstmiseks, ravijärjekordade lühendamiseks ja meie laste haridusse investeerimiseks,” võrdles Mölder.

Keskerakonna juhitud valitsus tõstis 2018. aastal enamike inimeste tulumaksuvaba miinimumi varasemalt 180 eurolt 500 euro tasemele, mis on Mölderi hinnangul viimaste kümnendite kõige olulisem maksumuudatus, andes sadadele tuhandetele inimestele igal aastal 768 lisaeurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.