"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kas kehvemas reitingus oleme ise süüdi? (0)
12. detsember 2022
Foto: Scanpix

Reitinguagentuur Standard and Poor’s (S&P) andis Eesti riigireitingule senisest mõnevõrra kehvema tulemuse. Reiting kinnitati endiselt kõrgel AA tasemel, kuid väljavaade muudeti stabiilsest negatiivseks. S&P reitingud on olulised, sest need on nagu Eesti majanduse rahvusvaheline visiitkaart.

Võrdluseks, et aprillis, mõni kuu pärast sõja algust Ukrainas ei nähtud negatiivse väljavaate kinnitamiseks ehk sisuliselt reitingu alandamiseks põhjust. Nüüd andis aga põhjuse üldine majanduslangus: ekspordi, aga ka siseriikliku tarbimise vähenemine ja üleüldine ebakindlus tuleviku suhtes.

Viidatakse ka, et sõjalise konfliktiga kaasnevad laiemad majanduslikud mõjud võivad suureneda. Siiski ei saa siin ilmselt ainult sõda süüdistada, sest majanduskliima on muutnud kehvemaks hilinemine elektritoetustega. Kui eraisikutest tarbijatele sotsiaalelektri kehtestamisega jõuti veel napilt n-ö ree peale, siis paljude ettevõtete jaoks on olukord kõrgete energiahindade tõttu muutunud väga keeruliseks. 

Kuna teised riigid oma tööstusi toetavad, on neil tekkinud konkurentsieelis. Paratamatult tekib küsimus: kui palju ikkagi on süüdi sõda ja kui suures osas on reitingu muutumise taga negatiivseks valitsuse valed majandusotsused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.