"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Jõulukuu sündmustesarjad KÄSITÖÖMEISTER: Omatehtud jõulukingile seab piire vaid fantaasia (0)
12. detsember 2022
Erakogu

Omatehtud jõulukingiks sobivad nii lõbusad kõrsikud, luust ehted kui ka pilliroost toakaunistused, mida jõulutöötubades valmistada saab.

Tallinna rahvaülikooli õppeköögis valmistatakse 12. detsembril algusega kl 17.30 Eerika Ossaare juhendamisel gluteenivaba apelsinikeeksi ja apelsinimoosi, soolakaramelli, lõbusaid kõrsikuid, vürtsikaid mandleid ja muud maitsvat. Selliseid toite, mida saab eelnevalt ette valmistades külla minnes mugavasti kaasa võtta. Iga osaleja saab retseptid ka kaasa. Tasulisele koolitusele “Külakost jõulupühadeks” saab registreeruda https://kultuur.ee/kursus/joulu-kulakost/
Käsitöömeister Roland Burki sõnul seab omatehtud jõulukinkide valmistamisel piire vaid fantaasia. Rahvakunsti ja käsitöö liidu Allikamaja koolituskeskuses (Pikk jalg 5) õpetab Burk 14. detsembril kl 17.30 kinke valmistama puidust ja sarvest.
“Kui ma töökotta lähen, selgub tulemus sageli kohapeal katsetades. Jooniseid ma lauale ei pane, usaldan oma kätt,” rääkis Burk. “Õpilastega on samuti – kes soovib midagi oma kätega valmis teha, sellele tuleb vaid suund kätte näidata. Õpikodade eesmärk on arendada loovust! Minu poolt on materjalid ja tööriistad.”

Ehted Lapimaa põhjapõdra sarvest

Meistrile meeldib kasutada loodusmaterjale, näiteks lõigatud seibe või suvalisi murtud oksi. 
“Detsembri töötoas saab valida mitut sorti materjalide vahel – on eri puuliike ja luumaterjali. Põhja-Soomes Lapimaa teises otsas ringi reisides leidsin tundrast ilusa suure põhjapõdrasarve, millest saab kenasti seibe lõigata ja mida on mõnus lihvida. Kaunis luustruktuur sobib eheteks suurepäraselt!” rääkis Burk. “Eri materjale saab kombineerida nii kõrvaeheteks kui ka amuletina kaela riputamiseks. Selliseid komplekte jõuame kümne liikmega töötoas valmistada mitmeid.  Paari-kolme tunniga saab hakkama!”
Tööriistad lõikamiseks, lihvimiseks ja õlitamiseks on kohapeal olemas, nagu ka kõrvarõngaste konksud, nahkpaelad  jm abivahendid. Ehete kirjetega kaunistamiseks on töötoas traditsioonilised eesti põletusrauad, millega kaunistati näiteks veimevakkasid, riidekirste või õllekanne. Töid võib kirjata ja sälgata.
Tasulisele kursusele saab registreeruda aadressil https://folkart.ee/uritused/tee-ise-joulukingid-looduslikest-materjalidest-ehete-valmistamine/
Rookroonide meister Urmas Veersalu soovitab meisterdada unikaalse rookrooni ja kasutada selleks meisterdamiskomplekte ehtsast pilliroost.

Võimsad kroonid sukanõela ja niidi abil

“Alustasin käsitöö ettevõtlust ideega panna pilliroog väikestesse pakenditesse ja lisada juhendid, et huvilised saaksid ise rookrooni valmis meisterdada. Nagu jõulutervituse postkaart,” rääkis Veersalu. “Pilliroost rookroonide meisterdamise komplekte saab soetada meie internetipoe himmeli.net või rookroon.ee kaudu. Himmeli on soomlastelt pärit sõna, mida inglise keeleski nende dekoratsioonide kohta kasutatakse. Nüüd on tooted arenenud suuremaks, nii et võiksid edukalt asendada jõulukuuski nii avalikes ruumides kui ka kodudes. Mõni kuusk jääb selle võrra rohkem kasvama!”
Nimi himmeli tuleb rootsikeelsest sõnast taevas ja sellega tähistatakse põhjamaades populaarset pilliroost tehtud jõulukaunistust. Rookroonide meisterdamine õpetab Veersalu sõnul tundma nii geomeetriat kui kogema ühistegemise väärtust.
“Puitunud pilliroo töötlemine ning kolmemõõtmeliste kujundite kokku sidumine oli arendav väljakutse, sest lisaks käelisele osavusele said selgeks geomeetria põhimõtted,” sõnas Veersalu. “Kolmnurkadest koosnevaid tetraeedreid, oktaeedreid ja ikosaeedreid on väga lihtne lülidest kokku siduda, sest kokkuseotud kolmnurgad jäävad oma kuju hoidma. Niidiga kokku seotud nelinurk ja viisnurk oma kuju ei hoia, kui me neid kolmnurkade abil ei toesta.”
Töövahendid on lihtsad – niit ja sukanõel või koolutatud traadijupp. Nüüd on poodides müügil ka õhutaimed, mis hästi pilliroost kroonide sisse sobivad ja mida aasta ringi toas dekoratsioonina kasutatakse. Vanasti usuti, et mida suurem kroon, seda suurem on järgmisel aasta viljasaak.

Jõulukuu sündmustesarjad
• Jõuluprogramm etendusega “Jõulumõõk” Kiek in de Kökis 12. ja 14. dets kl 11, 15.12 kl 9 ning 17. dets kl 11, 13 ja 15. Broneerimine nuutrum@nuutrum.ee, tel 507 9528.
• Vanalinna jõulutunnet otsima ja sajandistevanuseid jõulutraditsioone tutvustama viib tellimusel tuur, mille alguspunkt Viru väravate juures ja lõpetamine Raekoja platsi jõululaadal. Ekskursiooni tellimine aadressil age@happydaystravel.ee.
• Tellimisel Kalamaja jõulune laternatuur, broneerimine kalamaja@linnamuuseum.ee ja tel 5309 9772.
• Programmi “Jõulud keskaegses kaupmehemajas” saavad koolid ja lasteaiad broneerida linnaelu@linnamuuseum.ee ja tel 5196 1041.
• Haridusprogrammi “Jõuluootus Kalamaja moodi” saab broneerida kalamaja@linnamuuseum.ee ja tel 5309 9772.
• Laste jõulupidu Miiamilla lastemuuseumis on broneerimisega mm@linnamuuseum.ee ja tel 601 7057.
• Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17) jõuluehete näitus “Habras ilu”. Hoone väikeses saalis on eksponeeritud ligi 300 ajaloolist jõuluehet.
• Piparkoogimaania näitus “Arhitektuur” avatud disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6).
• Hopneri maja suures saalis tekstiilikunstnik Kaire Tali seinatekstiilide näitus “Lumetaju”, millega saab tutvuda kontserdisaalis toimuvate avalike ürituste ajal.
• 16., 23. ja 30. dets kell 18 algab Raekoja platsilt jõulukuuse alt jalutuskäik tutvumaks jõulutraditsioonidega linnas. Retk viib Balti Jaama turule ja Telliskivi loomelinnakusse.
• Piip ja Tuut Teater “Piip Ja Tuut Piparköögis” kuni 18. dets kl 12-13  (Toom-Kooli 13).
• Jõulumaa Iglupargis (Lennusadama 7) jagub tegevusi kogu perele.
• 15.-18. dets Pirita kloostri varemetes Pirita jõulumaa, mis on avatud 15.-16. dets kl 15-20 ning 17.-18. dets kl 12-20.
• Valgusfestival “Imedemaa” viib lauluväljakul värvide, muusikat ja maagia maailma. Festival on avatud reedel, laupäeval ja pühapäeval kl 17.30-22.
• Jõulu- ja aastavahetuse sündmustest annab ülevaate https://www.visittallinn.ee/est/k%C3%BClastaja/mida-teha/s%C3%BCndmused/s%C3%BCndmused?object_category_id=53

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.