"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kui elektri hind langeks, kukuks ka inflatsioon (0)
12. detsember 2022
Foto: Pixabay

Postimees avaldas järjekordse näite, kuidas liiga kallis elektri hind meid vaeseks muudab. Kirjutises “Mujal langeb toidu hind kolinal, aga Eestis kerkib mühinal” viidatakse, et maailmaturul on toidutoorme, näiteks nisu või kohvi hind viimasel ajal langenud, kuid kauplustes muutub meil toidukaup pidevalt kallimaks.

Toidutootjad põhjendavad, et toorme hind on kogu tootmisketis liiga väikese tähtsusega. HKScani Baltikumi äridirektori Kristina Mustoneni sõnul kahekordistusid energiakulud hoolimata sellest, et lihatööstus suutis maagaasi peaaegu täielikult asendada soodsamate allikatega. Plussis püsivad praegu vaid piima-, kala- ja joogitootjad.

Kaupmeeste esindaja Nele Peili sõnul aga ei lase kauplustel hindu langetada nende suur energiamahukus, sest toidu müügi juures tuleb kogu aeg jälgida õigeid säilitustemperatuure. Siiski tekib Postimehe kirjutist lugedes küsimus: miks me juba ei näe kulude optimeerimiseks suletavaid supermarketeid? Ilmselgelt saaks poeketis lülide vähendamisega kulusid kokku hoida ja kaubanduspinda ongi Tallinnaski liiga palju.

Tõsi, Swedbanki analüüsi järgi peaks energiahinna tõus pidurduma, ja kui tänavu tuleb inflatsioon suur ja valus, siis järgmisel aastal on see “vaid” 9%. Peasüüdlasteks endiselt toit ja eluase. Majandustegelane Indrek Neivelt aga tõdeb taas kord Facebooki postituses, et selliste maailmakaupade nagu kulla, hõbeda, terase, nafta jne hinnad ei anna nii suureks inflatsiooniks põhjust. Isegi elektritootmises olulise  CO2 kvoodi hind ei ole viimase aasta jooksul oluliselt muutunud. See on endiselt u 85 eurot. Kõrgemat hinda tekitab lihtsalt elektri puudujääk, mida kompenseeritakse gaasijaamadega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.