"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna tasuta muuseumipühapäevi külastas aasta jooksul ligi 60 000 inimest (1)
12. detsember 2022

Tallinn alustas tänavu märtsis tasuta muuseumipühapäevadega, et pöörata enam tähelepanu muuseumide tegevusele ja parandada kultuuri kättesaadavust. Aastaga pälvis algatus rohkelt külastushuvi ning tänaseks osaleb muuseumipühapäevade võrgustikus 14 muuseumit ja näitusemaja.

Tallinna muuseumipühapäevad, kus iga kuu esimesel pühapäeval on sissepääs muuseumitesse tasuta, algasid käesoleva aasta 6. märtsil ning toimusid 2022. aastal kokku kümme korda. Nende peale kokku kogunenud 59 796 külastajat annab aimu algatuse menukusest ning linlaste kultuurilembusest.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja avaldas heameelt, et muuseumipühapäevade programm Tallinnas nii menukalt vastu on võetud. „Kõiki ootusi ületavad külastusnumbrid teevad muidugi head meelt, kuid juhivad samal ajal tähelepanu sellele, kuidas ka üsna väike piletihind on tegelikult paljudele suur takistus muuseumite külastamisel. Oleme aasta jooksul muusuemipühapäevadest palju õppinud ning omakorda suurt rõõmu on teinud see, kuidas osalevate muuseumite ring on tasapisi aina laienenud. Võtame õppetunnid kaasa ning jätkame muusuemipühapäevadega igatahes ka järgmisel aastal,“ rääkis Oja.

2022. aasta rekorditerohkeim kuu oli august, kui seitsmes avatud muuseumis olid muuseumipühapäeva suurimad külastajanumbrid. Publikurekordeid jagus ka aprilli-, mai- ning novembrikuusse.

Kiek in de Kök Kindlustustemuuseumi menukaim muuseumipühapäev oli augustis, kui maja külastas 4174 külastajat. Augustisse jäid ka Vilde muuseumi külastajaterohke muuseumipühapäev (158 muuseumihuvilist) ning Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi rekord (232 külastajat). Lauluväljaku Külastuskeskuse suurim külastajate arv oli aprillis, kui maja külastas 300 huvilist. Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljoni külastajate arv oli detsembrikuu muuseumipühapäeval 238.

Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger ütles, et tasuta muuseumipühapäevad on olnud positiivne kogemus. „Tasuta muuseumipühapäevad on toonud muuseumidesse täiesti uut publikut. Muidugi peab muuseum arvestama ka vajadusega uue grupi muuseumikogemusi kujundada, pakkuma neile võimalust kasvada teadlikuks muuseumikülastajaks,” sõnas Nurger. “Muuseumipühapäevade käivitamine on võimaldanud ka muuseumil plaanitust kiiremini välja arendada vabatahtlikke võrgustikku.“

Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino sõnas, et aastaga leidsid tee nende muuseumidesse inimesed, kes varem kirjanike muuseumidest ei teadnud või ei olnud kaalunud nende külastamist. “Meie jaoks oli see võimalus saada tuttavaks uue sihtrühmaga ning oleme rõõmsad, et tagasiside külastustele ja muuseumidele on olnud väga positiivne. Seda kinnitab ka asjaolu, et peaaegu kõik külastajad käisid läbi kolm kirjaniku muuseumi – üks muuseum innustas minema ka järgmisse. Ning ka korduvkülastusi ühte muuseumisse oli omajagu,” lausus Vaino.

Esimesel tasuta muuseumipühapäeval osalesid Tallinna Linnamuuseumi kõik filiaalid: Vene tänaval kunagises kaupmehemajas tegutsev Tallinna Linnaelumuuseum, Fotomuuseum endises Raevanglas, Tallinna esimene kogukonnamuuseum Kalamajas, Miiamilla lastemuuseum Kadriorus, Peeter I majamuuseum, Kiek in de Kök kindlustustemuuseum ühes bastionikäikudega, Tallinna vene muuseum ning kolm Tallinna Kirjandusmuuseumi Kadriorus: Vilde, Tammsaare ja Mati Undi muuseum.

Käesoleva aasta jooksul liitusid muuseumipühapäeva programmiga mitmed teised muuseumid. Aprilli alguses liitus Tallinna Lauluväljaku külastuskeskus, maikuus liitusid Eesti Kaasaegne Kunsti Muuseum ja Kultuurikeskuse Kaja galerii ning novembrikuus liitus programmiga ka Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon.

Muuseumipühapäevade algatus jätkub igakuise sündmusena ka 2023. aastal.

2023. aasta tasuta muuseumipühapäevad toimuvad 8. jaanuaril, 5. veebruaril, 5. märtsil, 2. aprillil, 7. mail, 4. juunil, 2. juulil, 6. augustil, 3. septembril, 1. oktoobril, 5. novembril ja 3. detsembril.

Tasuta muuseumipühapäev on Tallinna linna algatus, et pöörata enam tähelepanu muuseumide igapäevasele tegevusele ja linna rikkalikule kultuurielule ning parandada selle kättesaadavust nii tallinlastele kui ka Tallinna külalistele.

Lisainfo Tallinna veebilehel www.tallinn.ee/et/muuseumipuhapaev.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mi
6. veebr. 2023 09:55
Muuseumipühapäev on väga tore algatus. Põhjust perega pühapäeva hommikul veidi kultuurselt harituks saada :). Jaksu tegutsemisel!