"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Ühistuvaidlusi hakkab lahendama nn erikohus (1)
12. detsember 2022
Foto: Pixabay

Riigikogu võttis vastu seaduse, mis muudab elu kergemaks paljudel ühistujuhtidel, aga muidugi ka ühistuliikmetel. Kui praegu jõuab suurem osa ühistutes tekkivatest vaidlustest kohtusse, siis nüüd luuakse omavalitsusele võimalus asutada kohtuvälise lepituse organ, kus kinnitatud kokkulepe on osapooltele täitmiseks kohustuslik.

Tallinnas juba tegutseb pikemat aega ühistuvaidlusi lahendav lepituskomisjon, kuid selle otsused on vaid soovituslikud. Samas on huvi selle komisjoni vastu suur, sest avaldusi muudkui lisandub ja tööd jagub mitmeteks kuudeks. Kui nn ühistukohtud tegutsema hakkaksid, vähendaks see kohtute töökoormust, sest praegu jõuavad kohtute ette ka rahalises mõttes üsna vähetähtsad vaidlused stiilis, kui palju on keegi kasutanud trepikojas elektrivalgust ja kas üldruumide koristamise eest on ikka õiges ulatuses tasu nõutud.

Märkimisväärne on veel, et edaspidi saab omavalitsus kohustada osalema korteriühistut lepitusmenetluses. See tähendab, et lahkarvamusi või tülisid ei saa lükata n-ö vaiba alla. Olulise muudatusena võib veel nimetada, et kui majja luuakse näiteks juurdeehituse kaudu korteriomandeid juurde või jagatakse korteriomandeid osadeks, on selleks vajalik kõigi teiste majas asuvate korterite omanike nõusolek. Enne piisas vaid otseselt puudutatud või seotud isikutest. Selle viimase muudatuse on ajendanud ilmselt juhtum ühe endise spordikaupade poega, mille pind jagati väikesteks omanditeks ehk boksideks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

selgitage siis
23. dets. 2022 23:33
kus see Erikohus on? milleks see jutt - et Tallinnas on juba kõik korras. See pole ju loo motiiv. Pealkiri on - seadus ühistuvaidluste erikohtust. Tähtis on selgitada seadusest lühidalt , misajaks peab see kohus olema loodud KOV juurde ja kuidas seda valitakse- kas mingid aferistid poliitilised broilerid või võetakse erapooletud ja pidevalt vahetuvad - et ei saaks omaks! Nii nagu toimib see meditsiiniline ekspertiis - avaldused võetakse vastu aga otsus tuleb mujalt ja sul on võimalus ühenduse võtmisel lisada dokumente; samuti toimib pensionite määramine - mõnikord määrab Pärnu ja mõnikord Jõhvi ....:) Seega, sisu olgu ikka pealkirjale kohane ja viidetega. See mis toimus kunagi Dünamo kpl. majaga, pole enam oluline ka näitena. See peab olema absoluutselt allumatu KOV , olgugi et sinna juurde kleebitakse - ruumid küll aga eraldi sissekäiguga EV suureneb muidu veelgi see kiusamine ja seda juba esineb paljudes kohtades - KOV vägivald- kius(sellest PPA dir. Vaher ei ole meedias esitlenud, küll on seda aga muudes TV saadetes tulnud välja ja selle vastu ikka kohtuta ei saa - praegune seadus peaks aga just selle lahendama , et täitmiseks on KOV ja KÜ ning lahend on õiguslik kasutada kohtus kuid mitte vaidlustamiseks(st.et kogu tulemus tuleb kohtus võtta siis uuesti arutelule), vastasel juhul hakatakse lõpmatult vaidlustama nagu EV ...kraedel on kombeks ja me ei jõua jällegi kuskile). Pange tähele, see seadus toob kaasa ka hulga KÜ juhatuse liikmete lahkumise, sest teoreetikute lahendused- kes ei tunne kommunaalmajanduse sisu ja tavaline jurist ei tea sellest tuhkagi - isegi Mardi ei tea alati , millest räägib!:), ei saa olla lahendajaiks. Sellega loodi kohtule hingamine, sest kommunaalprobleemid on KOV lodevuse tõttu ülepeakasvanud. See seadus loob aga vaikselt pretsedendi - saab uuesti erastatud elamud natsionaliseerida, sest praegu on erastatud elamud pinnuks arendajatel ja kinnisvara haidel- need hoiavad kinnisvara hinda turul - kas madalal või keskmisel ning see häirib neid. Haldusfirmad ei saa omale käibesse hooldustööde ja renov.rahade pealt ning sokutatult pankadelt - vaheraha , mustalt - 3...10% tehingust! EV muutub nüüd veel vale kinnitajaks , mis muutub kokkuleppel (ka käegalöömisel) sõbralikuks leppeks:). KOV pesevad käed puhtaks aga kaudselt tüürib vajaliku suuna.