"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Vali talve rõõmudeks mõnusaim suusa- või seiklusrada! (0)
12. detsember 2022
Albert Truuväärt

Pirita spordikeskuses ootab lapsi vastrajatud kelgunõlv ning peagi valmib ka hokiväljak, uisutama saab aga minna Tondiraba, Pirita Nõmme, Mustamäe ja vanalinna liuväljale.

Pirita spordikeskuse direktor Priit Aunroos avaldas heameelt, et novembris sai külmemate ilmadega lastele teha kelgumäe. “Kunstlumega kaetud laste kelgumägi asub liuvälja kõrval ja kelgutamine seal on tasuta,” märkis ta. “Küll aga peab oma kelk kaasas olema. Praegu näeme vaeva liuvälja kõrvale hokiväljaku rajamisega. Kui mullusel avahooajal koroona suuri kogunemisi ei lubanud, siis nüüd tahame täiemõõdulise hokihooajaga algust teha. Välihokiväljak hakkab pakkuma spordiklubidele soodsat harjutuspaika.”

Kihiline riietus

Spordikeskuse ees on ootel vähemalt neli lumekahurit koos traktori ja muu rajahooldustehnikaga. Kui aga jääd saab teha väikeste plusskraadidega, siis lumetegu nõuab juba külmakraade. “Lumekahurid on hooldatud ja valmis suusaradadele lund tootma. Selleks on vaja aga minimaalselt viie-kuuekraadist külma,” rääkis Aunroos. “Kolme-nelja miinusega kahureid tööle pannes kulub küll palju elektrit, lund aga saab vähem. Pirital mere ääres ilma lumekahurita hakkama ei saa. Ligi neli kilomeetrit kunstlund oleme aastaga ikka rajanud. Temperatuuri erinevused on linna sees suured, näiteks Nõmmega võib meil mõnikord vahet olla kaks kuni neli kraadi. Meie pool on meri lahti ja sealt õhkab sooja.”
Pirita terviseradade suur ring on 7,2 km pikk ja väiksem Kabeliring 450 meetrit. Lumetootmist alustataksegi väiksemast suuremate radade suunas. “Kui lumekuhi on valmis toodetud, hakkame pihta keskuse lähedase Kabeliringiga,” selgitas Aunroos. “See suusaring on meie kõige väiksem, kuhu talve alguses lund toota ka kõige hõlpsam. Nii saavad inimesed juba varakult suusad alla panna. Kui Kabeliring valmis, hakkame järgmisena tegema pooleteistkilomeetrist Kuuseringi.”
Rajale tulijal ei tasu tähelepanuta jätta ka suusaradade alguspunkti rajatud suusatugesid ja venitusseina, mis trennile korralikku punkti panna aitavad. Kuni suusarajad on tõsisemate miinuskraadide ootel, on huvilistel paras aeg ka oma suusavarustus talvehooajaks korda seada. Suusatreener Bert Tippi soovitusel tuleks lastele suuski valida nende pikkuse järgi. “Koolilapse esimesed suusad võiksid olla umbes tema pikkused või kuni 10 cm pikemad, et nendega oleks hea manööverdada,” rääkis Tippi. “Ka lapse kasvades temast lühemaks jäänud suusad on veel täiesti kasutuskõlblikud. Klassikaline suusakepp võiks ulatuda lõuani. Koolilapsele sobib see õlapikkusena.”
Takjaga suusakepi kinnitusel, kuhu käsi sisse käib, on parema ja vasaku käe kepid eraldi. Väiksematele lastele sobib Tippi sõnul ka lihtsam rihmaga variant, kuhu terve käsi alt sisse käib. “Riietus peaks olema kihiline, siis on võimalik vajadusel kihte vähemaks võtta või juurde panna,” soovitas Tippi, kelle sõnul paks sulejope suusataja riietus ei ole. “Sobiv on õhem jakk, mille all sooja pesu pluus ja vajadusel vahekiht vahel. Pükstega on lugu sama.”
Kuidas aga suuski õigesti määrida, nii et lumi nende alla ennast kokku ei pakiks? Kui õiget suusamääret pole, on Tippi sõnul abi ka tavalisest küünlast, millega suuska hõõrudes libisemisele esmaabi anda. Päris hooldusvahendite hulka aga kuuluvad harjad ja kaabitsad. “Kõigepealt tuleb tõmmata suuskade alt harjaga üle, see eemaldab sõidu ajal suusa alla jäänud mustuse,” ütles Tippi ja lisas, et spetsiaalse triikraua abil saab seejärel suusa alla parafiinikihi sulatada. “Kui suusk on jahtunud, puhastame kaabitsaga ära soone. Puhastame kandid ja võtame maha üleliigse parafiini, mis libisemist takistada võib.”
Lõpetuseks tuleks suusapõhi harjaga korralikult üle tõmmata. Muidugi võib poest küsida ka lihtsamaid määrdeid kas siis aerosoolina või švammiga vedela kiirmäärdena.

Uisuparke mitmes linnajaos

Suuskade transportimiseks on Tippi sõnul kaks ohutut varianti. “Üks on suusad ühes, kepid teises käes,” ütles ta. “Väiksemad lapsed, kel käed väiksed ja mõlemat suuska hoidma ei mahu, võivad võtta kätte suusa ja suusakepi. Kindlasti tuleb jälgida, et suusad oleksid transportimisel püstiasendis, mitte ei tassitaks neid nagu puid teiste vahel. Niimoodi võib suuskadega millelegi otsa põrgata või kellelegi viga teha. Suusavarustus tuleb alati hoida püsti ja enda lähedal!”
Nõmme spordikeskuse juures saab suusatamist ka juba praegu harjutada, sest Nõmme-Harku terviseraja valgustatud viiekilomeetrisel ringil võimaldab paarisentimeetrine lumekiht juba vabatehnikas sõitu harrastada.
Pirita spordikeskuse kahe tenniseväljaku kohale rajatud suur valgustatud muusikaga uisuplats (Velodroomi, Rummu tee 3) on avatud kella 10-22, uiske saab laenutada kella 20.45. Liuvälja kassa ja uisulaenutus asuvad Pirita tervisespordimajas. Mustamäel avati uus liuväli renoveeritud Männi pargis ning Nõmmel juba varasemast tuttavas Nõmme gümnaasiumi pargis. “Uue hooaja eel saab välja tuua veel ühe hea uudise. Nimelt pakub Nõmme uisupark sel hooajal nädala sees tasuta jääaega lisaks Tallinna koolidele ka eakatele inimestele,” ütles Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri.

Valgustatud seiklusrajad

Lasnamäe uisusõbrad on oodatud eelmisel sügisel rajatud Tondiraba pargi liuväljale (Varraku 18). “Eelmisel aastal esimest korda Lasnamäel uksed avanud uisuparki külastas pea 20 000 inimest,”  kutsus linnaosavanem Julianna Jurtšenko linlasi talverõõme nautima. “Lasnamäe uisupark on suurepärane võimalus saada kokku pere ja sõpradega ning veeta aktiivselt aega värskes õhus. Innustan kõiki olema aktiivsed algaval talvisel hooajal!”
Linlaste ja külaliste seas ülipopulaarne Harju uisupark (Harju 32) avas tänavu oma 17. hooaja.
Linna uisuväljakutel saavad koolid korraldada tasuta liikumistunde, samuti on ette nähtud tasuta külastus seenioridele. “Liikumine ja sportimine aitab tugevdada tervist ja toob hea tuju. Kutsun kõiki linlasi kasutama võimalust aktiivseks ajaveetmiseks vabas õhus. Oluline on rõhutada, et jätkame samade hindadega mis mullu,” ütles abilinnapea Vladimir Svet.
Novembri lõpus uue valgustuse saanud Löwenruh’ pargi madalseiklusrada lubab värskes õhus aega veeta ka talvepimeduses. “Valgustid annavad võimaluse inimestele veeta aega madalseiklusrajal ka hämaramatel aegadel. Lisaks sellele, et valgustatud alal aja veetmine on turvaline, muudavad valgustid ala dünaamilisemaks, atraktiivsemaks ning lisavad meeleolu,” ütles Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. “Seiklusrada valgustavad säästlikud leedvalgustid.”
Madalseiklusraja valgustus lülitatakse sisse koos tänavavalgustusega ja see kustub igal õhtul kell 23.
Lauluväljaku paneb aga 9. detsembril särama inglise kirjaniku Lewis Carrolli maailmakuulsa teose “Alice imedemaal” teemaline valgusskulptuuride park müstiliste üleelusuuruste taimede, lindude ja loomadega.
Kuni kaheksa meetri kõrgused käsitööna valminud ainulaadsed valgusskulptuurid on loodud teraskarkassidele, mille peale on tõmmatud siid ning sisse pandud erivalgustus. Skulptuuridele kulub 70 000 elektripirni ja 18 000 meetrit siidi. Meelelahutusprogrammile lisaks luuakse ka jõuluturg, tänavatoidu ala ja jõuluvana kohtumispaik. Imedemaa jääb avatuks reedel, laupäeval ja pühapäeval kella 17.30-22.

Õpilastele ja seenioridele tasuta
• Tund uisutamist pealinna uisu-platsidel maksab 6-9 eurot, lastele ja seenioridele kehtib 4-7-eurone sooduspilet. Müügil ka soodsamad perepiletid. Hooajapass, mis kehtib piiramatult kõikides uisuparkides, maksab 99 eurot. Tavapäraselt saab ka kohapeal uiske laenutada, aga võib tulla ka oma uiskudega.
• Pirita spordikeskuse (Rummu tee 3) liuväli ja uisulaenutus on avatud iga päev kl 10-22. Kassa ja uisulaenutus asuvad Pirita tervisespordimajas, kassa suletakse kl 20.45.
• Tunnine üksikpilet maksab Pirital 4 eurot, tunnipilet kahele täiskasvanule ja pere kuni 19-aastastele lastele 10 eurot. Uisulaenutus maksab 5 eurot (soodushind 3 eurot). Laenutuses on iluuisud suuruses nr 24,5-42 ja hokiuisud nr 33-48. Tasuda saab ettemaksuna sularahas või maksekaardiga. Spordikeskuse riietusruumi ja dušši saab kasutada 2,5 euro eest.
• Detsembri alguses valminud Jeti uisupargis on 4-15-aastastele ja seenioridele sooduspilet 7 eurot. Kuni kolmesed saavad uisutada tasuta. Linna uisuparkide teenust osutab riigihankega leitud lepingupartner HK Hall OÜ.
• Tallinna uisuparkides on koolidele eraldatud tasuta jää kasutamise aeg esmaspäevast reedeni kella 8-17. Pirital saab klassi ette registreerida aadressil velodroom@piritaspordikeskus.ee. Õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja puudega inimestele sooduspilet.
• Tallinna seeniorid (alates 65. eluaastast) saavad Mustamäe, vanalinna, Nõmme ja Lasnamäe uisuparkides tasuta uisutada esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti kella 10-17.
• Nõmme spordikeskus asub Külmallika 15a. Kassa on avatud iga päev 8-20.45, kogu maja avatud 22ni.
• Vanalinna uisuplats asub Harju 32 ja see on avatud iga päev 10-22.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.