"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Küsimustik tõi välja korteriühistute kriisideks valmisoleku kitsaskohad, kavas on hakata korraldama elanikele mõeldud infopäevi ja teavitusüritusi teadlikkuse tõstmiseks (0)
14. detsember 2022
Korteriühistute tunnustamine Foto Albert Truuväärt

Sel sügisel pealinna korteriühistute juhtide seas läbi viidud küsitlus tõi välja, et elutähtsate teenuste katkemise tõenäosust peetakse väga kõrgeks, kuid erinevatele alternatiivsetele võimalustele pole siiani mõeldud. Tallinn soovib abiks olla ühistujuhtide teadlikkuse suurendamisel ning kriisiplaanide väljatöötamisel.

Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on küsimustik nii selle täitnud ühistutele kui ka linnale heaks sisendiks edasiste tegevuste planeerimisel, kuidas võimalikeks kriisideks paremini valmis olla. „Korteriühistute juhid peavad kõige suuremaks tõenäosust, et katkeda võib elektrivarustus või rivist välja minna vee- ja kanalisatsioonisüsteem. Samas puuduvad suuremal osal ühistutest tegevuskavad ja valmisolekut tagavad ennetustegevused, kuidas pikaajalise katkestuse korral käituda. Vastustest tuli välja ka ühistute vajadus näidisplaanide järele, mille alusel saaks välja töötada oma kriisikavad. Esmajärjekorras tulebki nii ühistujuhtide kui elanike teadlikkust tõsta, et sellisteks olukordadeks valmis olla,“ lausus Svet.

Munitsipaalpolitsei Ameti koostatud küsimustikule reageeris 694 vastajat. Tulemuste hindamisel arvestati 423 vastusega, mis olid lõpuni täidetud. Kõige aktiivsem osalus oli Põhja-Tallinna linnaosast (119 vastust – 28,1 protsenti), järgnesid Lasnamäe (94 vastust – 22,2 protsenti) ja Nõmme (56 – 13,2 protsenti).

Küsimustiku tulemused näitasid linnaosade kaupa, millised on korteriühistute juhtide teadmised elutähtsate teenuste katkestustest ja nende mõjudest ühistule. Linna poolt antav tagasiside aitab läbi mõelda ja planeerida tegevusi, et elanikud kriisi korral paremini toime tuleksid.

Kõige paremini on küsitluse tulemustel tagatud kortermajades juurdepääs tehnilistele ruumidele (90,5 protsenti). Viimastel aastatel on 90 protsenti ühistutest on palju tegelenud parkimiskorralduse ja -tingimuste parandamisega, et operatiivtehnika pääseks vajadusel probleemideta maja juurde. Peaaegu 80 protsendil vastanutest on olemas elanike kontaktandmed kiireks info edastamiseks. Ligi 67 protsendil korteriühistu juhtidest on ülevaade majas elavatest inimestest, kes vajavad näiteks pikaajalise elektri- või veekatkestuse korral kõrvalist abi.

Samas 44 protsendil küsimustiku täitnud ühistutest puuduvad selged teadmised, kuidas saada infot elutähtsa teenuse katkestuse kohta (kestvus, toimepidevus jne). 80 protsenti vastanud ühistutest pole seni kaardistanud, milliste alternatiivsete lahendustega saab elektrikatkestust leevendada ning millised seadmed peavad hoones olema varutoitega varustatud. 65 protsendil korteriühistute juhtidest puudub ülevaade, kui kaua ja kas kaugküte kriisiolukorras toimib, pisut üle 90 protsendi vastajatest pole mõelnud ühistule alternatiivse küttesüsteemi soetamise peale. Samuti pole 76 protsenti korteriühistute juhtidest seni mõelnud, kuidas vee puudumisel ja kanalisatsiooni mitte töötamisel hakkama saada. Kuigi 76,5 protsendil vastanud ühistutest on olemas kelder, pole varjumiskohti sinna loodud, 86 protsenti ühistu juhtidest pole evakuatsiooni korraldamist elanikega arutatud.

Küsimustikust saadud vastused on linna jaoks abivahendiks planeerimisel, et saaks paremini aidata elanikke, töötada välja tegevusplaane ja paremaid lahendusi korteriühistute aitamiseks. Koostöös Põhja Päästekeskusega on ühistutel võimalik kutsuda kohale kriisispetsialist, et üheskoos vaadata üle kitsaskohad ja suurendada ühistu ning selle elanike valmisolekut kriisiolukordadeks. Samuti on kavas korraldama hakata elanikele mõeldud infopäevi ja teavitusüritusi teadlikkuse tõstmiseks.

Igast linnaosast sai üks loosi teel valitud küsimustikule vastanud ühistu auhinnaks kriisiennetuskomplekti, peaauhinnaks oli aga generaator. Peaauhinna võitis KÜ Räägu 9 Kristiine linnaosast. Kriisiennetuskomplektid said järgmised korteriühistud: Õismäe tee 97 (Haabersti), Planeedi 8 (Kesklinn), Marja 4a (Kristiine), Majaka 21 (Lasnamäe), E. Vilde tee 136 (Mustamäe), Saarvahtra pst 4 (Nõmme), Kõlviku tee 11 (Pirita) ja Nabra 6 (Põhja-Tallinn).

Tallinna kriisihalduse ja elanikkonnakaitsealane info on leitav Tallinna veebilehel www.tallinn.ee/kriisiennetus, kust leiab ülevaate ja üksikasjaliku info linna tegevustest kriiside reguleerimisel, erinevad kontaktid abi saamiseks ning valdkonda puudutavaid suuniseid ja uudiseid. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.