"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Mis tuleb sinu linnaosasse? Tuleva aasta kaasav eelarve toob kogukonnasauna, taimekatustega bussipaviljonid, uued avalikud tualetid, taskupargid ja palju muud (1)
14. detsember 2022
Foto Ilja Matusihis

2023. aasta Tallinna kaasava eelarve hääletusel osutusid edukaks projektid, mis soodustavad tervislikke ja liikuvaid eluviise looduslähedases linnaruumis ning toovad täiendavaid mugavusi puhkealadele.

Linnapea Mihhail Kõlvart tänas ja tunnustas kõiki kaaslinlasi, kes kaasava eelarve protsessis osalesid – nii ideede esitajaid kui ka hääletajaid. „Kaasava eelarvega saame üheskoos muuta meie kodulinna veelgi paremaks elukeskkonnaks ning senist pärandit hoides kujundada ka kogukonna tulevikku,“ sõnas Kõlvart. „Tänavuse hääletuse tulemustes peegeldub meie linlaste tugev side loodusega, kus linnaruumi arenguks välja pakutud ideedes on leitud tasakaal inimese ja looduse vahel. Tallinn kannab järgmisel aastal Euroopa Rohelise pealinna tiitlit, kuid ma soovin, et looduslähedane mõtteviis jääb meid saatma ja linna kujundama igal järgneval aastal.“

Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Igal vähemalt 14-aastasel Tallinna elanikul oli hääletusel kaks häält, mille sai anda enda linnaosas esitatud ideedele. Igaüks sai osaleda hääletusel selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Hääletusel osales kokku 9433 Tallinna elanikku. Neist valdav osa ehk 8873 linlast andis oma hääle elektroonselt ning 560 paberil. Ühtekokku anti 114-le ideele 15 693 häält.

Kõigis linnaosades ületas hääletanute arv miinimumkvoodi, mis oli seatud kaasava eelarve legitiimsuse tagamiseks: Nõmmel, Pirital ja Kristiines 500, Haaberstis, Mustamäel, Kesklinnas ja Põhja – Tallinnas 1000 ning Lasnamäel 1500 hääletajat.

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2023. aastal on üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna Linnavolikogu Tallinna linna 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel.

2023. aasta kaasava eelarve hääletuse võitjad linnaosade kaupa:

Haaberstis võitis algatus ehitada Harku järve randa kogukonnasaun ja rajada taliujumiseks mõeldud koht (autorid Rain Arras,  Kaie Arras, Liisa Reitel)

Kesklinnas võitis idee rajada putukapeatused ehk taimekatustega bussipaviljonid (autor Kaire Sõmer)

Kristiines tuli esimeseks sai enim hääli saanud idee, millega täiendatakse tänavaruumi hubaste taskuparkidega (autor Martin)

Lasnamäel sai enim hääli idee grillimisplatsi uuendamine Pirita jõe ääres (autor Kristina)

Mustamäel tuli esimeseks idee rajada linnaossa joogiveekraanid (autorid Dmitri Denissov ja Egle Olesk)

Nõmmel pälvis kõige enam hääli idee rajada avalikud tualetid Nõmme suurematele haljasaladele, sh Nõmme turu juurde (autorid Tiit Kruusalu ja Kristi Uudeväli)

Pirital pälvis elanike poolehoiu idee rajada Meriväljale laste mänguväljak (autor Julija Akilova)

Põhja-Tallinnas võitis idee rajada Gustav Adolfi Gümnaasiumi Vana-Kalamaja 9 õppehoone õuealale madalseiklusrada, mis pakuks tegutsemislusti ka kogukonna lastele (autor Arvo Anton)

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei saa päris aru , mis lapsikused need on
15. dets. 2022 01:41
KESKLINNAS - võitis kihulased püksi ja seenele, katusele (eriti tore võib seal peatuses olla kõva vihmaga ja kui tuvid või kajakad hakkavad sealt pähe sittuma Kesklinnas võitis idee rajada putukapeatused ehk taimekatustega bussipaviljonid (autor Kaire Sõmer) -------------------------------------- KRISTIINES - hea leiutis, tead - saad samuti CO2 sissehingata, parmud saavad öösel tina panna ja magada, tohutu raha läheb pesemiseks pinkidele(või pandi see asumi elanike õlule?!, õigem oleks). Huvitav, kas paigaldatakse ka CO2 mõõturid, et näed lugeda - on mõtet puhata? Vanasti oli üks mustema õhuga piirkond - tähendab nüüd on puhas õhk:) Kristiines tuli esimeseks sai enim hääli saanud idee, millega täiendatakse tänavaruumi hubaste taskuparkidega (autor Martin) --------------------------------------------- LASNAMÄE - see mõte pole paha aga miks Iru Hooldekodu juurest ei tehta vana kitsarööpalise raudtee sammastele ülejõe Kergteed, silda - et saaks otse Maardu suunale või Saha-Loole ilma suuri magistraalteid ja sõlmedes kaarutamiseta? Grillimise koht mõnus igal aastaajal. Lasnamäel sai enim hääli idee grillimisplatsi uuendamine Pirita jõe ääres (autor Kristina) ----------kõik ülejäänud ettepanekud ja lahendused on igati konstruktiivsed ja asjalikud Edu.