"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
MEREÄÄRE AVAMINE Tallinn ootab arvamusi Vanasadama ala detailplaneeringute kohta, et muuta endine suletud sadama territoorium ja praegune tühermaa inimsõbralikuks linnaruumiks (0)
15. detsember 2022

Kesklinna valitsus ning Linnaplaneerimise amet panid avalikule väljapanekule nelja Vanasadama ala detailplaneeringu lähteseisukohad ning eskiislahendused, mille kohta saavad kõik huvilised arvamust avaldada 12. jaanuarini. Ühtlasi on avatud Admiraliteedi silla kõrval planeeringute olemust ja kavandatavat hoonestust tutvustav avalik välinäitus.

Vaata galeriid (16)

Vanasadama ala arendamise eesmärk on muuta kogu südalinna vahetus läheduses asuv endine suletud sadama territoorium ja praegune tühermaa atraktiivseks ja inimsõbralikuks linnaruumiks, kus avalik ruum on ühendatud sadama funktsioonidega ning kuhu on oodatud aega veetma nii reisijad kui ka kohalikud elanikud.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on linna prioriteediks mereääre avamine, et see moodustaks terviku kesklinnaga. „Soovime, et meri oleks linnas hästi tajutav ja sealne avalik ruum oleks meeldiv koht ajaveetmiseks  nii tallinlastele kui linna külalistele. Tegemist on olulise osaga Tallinna kesklinnast, kus linnaruum peab olema põnev ja silmapaistva arhitektuuriga,“ ütles Lippus. “Praegu on igaühel võimalik kaasa rääkida, milliseks Vanasadama ala edaspidi kujuneb.”

„Sadam on üks pealinna väravatest ning laevaga saabuvad turistid kujundavad seeläbi oma esmamulje. Usun, et kellelgi ei ole selle vastu midagi kui kaovad mereäärsed tühermaad ja linnapilt muutub ilusamaks, kuid hindame kõrgelt ka elanike ning ettevõtete arvamust ja tagasisidet, et siis vajadusel leida juba kõiki osapooli rahuldavad lahendused,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Avalikule väljapanekule on pandud Vanasadama põhjaosa, A-reisiterminali ja kruiisiterminali ala, Admiraliteedi basseini ümbruse ning D-terminali lähiala detailplaneeringute eskiislahendused ja lähteseisukohad. Planeeringud, mida koostab ASi Tallinna Sadam tellimusel K-Projekt AS, lähtuvad 2017. aastal korraldatud Vanasadama ala ideelahenduse arhitektuurikonkursi võidutööst, mille koostas Londoni arhitektuuribüroo Zaha Hadid Architects.

Kavas on luua multifunktsionaalne linnaruum

Vanasadama põhjaosa detailplaneeringu eskiislahendus näeb ette, et ala oleks aktiivses kasutuses ja seal asuksid mitmekesise kasutusotstarbega hooned: nii ärihooned, eluruumidega ärihooned kui ka avalikkusele suunatud funktsiooniga hooned, nagu muuseumid, kunstigaleriid ja kontserdisaalid. Sadam on kavandatud toimima kompaktsel alal, kus juurdepääs sadamaalale ja sealhulgas kruiisiterminalile sobitub hästi ümbritsevasse linnaruumi.

Hubaste hoonetevaheliste väljakute ja vee-elementidega pargialaga tänavaruum on kavandatud turvaliseks ning jalutaja- ja ratturisõbralikuks, kus on mugav liikuda ka ilma autota. Ühissõidukite kasutamise soodustamiseks on muu hulgas kavas parandada juurdepääsu sadamale trammi ja bussiga ning rajada uusi peatusi. Tänavaäärsed lühiajalised peatumiskohad võimaldaksid mugavalt peatuda kulleritel, teenindavatel sõidukitel ja külastajatel.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalmi sõnul on väljapanek tagasihoidlik, võrreldes sellega kui suur lugu selle taga on. „Juba 2017. aastal tegime me suure plaani kogu sadamaalale, mida on 60 hektarit,“ alustas ta. „Me vaatasime koos linnaga sellele alale peale, määratlesime seal mis on meie põhiäriks vajalik ja jäid vabad maatükid, kus me siis tahaks tulevikus teha kinnisvaraäri.“

Plaanid on jõudnud Kalmi kinnitusel nüüdseks sellesse faasi, kus saab linlastele avalikult eskiise tutvustada. „Tänaseks oleme jõudnud nende alade eskiisideni, kus on määratud, mis on linnaruum ja mis on täisehitusala,“ rääkis ta. „Eskiiside avalikustamine tegelikult eile algaski ja seesama väljapanek siin on üks osa sellest avalikustamisest. Meie huvi on, et me saaksime tagasisidet, sest me tahame mitte ainult turiste oma sadamasse, vaid ka linlasi.“

Tuleb ka üks suurem kultuuriasutus

Kalmi hinnangul peaks uus plaanitav linnaruum linlastele igati atraktiivne olema. „Kui me vaatame kas või seda platsi siin D-terminali ees, siis siin on laste mängualad, ilusad istumiskohad vaatega merele – see ongi asja mõte, et linlane leiaks siin vaheldust,“ selgitas ta. „Aga me ootame ka mingisugust kultuuriasutust tulevikus. Siia tekib restorane ja kindlasti ka kohvikuid.“

Plaanitav kultuuriasutus on Lippuse sõnul veel lahtine. „Meil on mitmeid kultuuriasutusi tegelikult, mis oma kohta otsivad,“ märkis ta. „Räägitud on Tallinna Keskraamatukogu uuest hoonest ja tegelikult ka ERSO otsib endale kontserdisaali asupaika. Need kõik ei ole linna objektid, aga nad on linna arengu seisukohast väga olulised. Milline täpselt siia tuleb ei ole arendaja veel otsustanud, aga nende selge huvi on see, et siia midagi sellist tekiks.“

Lippus rõhutas, et tegu on Kesklinna osaga, mis seni on olnud täiesti kasutuseta. „Kui me räägime Tallinna avamisest perele ja sellest, et kesklinn peaks olema kesklinlastele, siis sellega edasi liikumine on väga oluline,“ lausus ta. „Väga oluline on siin ka kogu see jalakäijatele avalikuks kasutuseks mõeldud ruum ja just sellises funktsioonis, et ta oleks roheline, et siin oleks piisavalt istumise ja olemise kohti ning väljakuid. Lisaks erinevaid funktsioone nii avaliku ruum mõttes kui ka tegevuste mõttes.“

Linlased saavad Lippuse kinnitusel kogu arengu juures aktiivselt kaasa rääkida. „Avalik väljapanek kestab 12. jaanuarini ja oodatud on kõik linlaste ettepanekud ja kommentaarid,“ ütles ta. „Nad saavad neid esitada meili teel Kesklinna linnaosaosa valitsusele ja nad saavad minna sinna koha peale, seal on ka planeeringu joonis väljas. Kõigepealt tasub aga tullagi just siia nende eskiisidega tutvuma.“

Linna uus traditsioon

Selline eskiiside väljapanek on Lippuse sõnul linna jaoks uus traditsioon. „Olen loonud uue traditsiooni, et olulisemate planeeringute puhul teha ka väliruumis, kohas kus see planeering tuleb, ka lihtne selgitav näitus,“ rääkis ta. „Alustasime tegelikult juba ERR-i uue hoone avaliku väljapanekuga, mille käigus samuti toimus näitus ERR-i maja juures ja see nüüd on siis teine selline. Plaan ongi edaspidi olulisemate planeeringute puhul selliseid näitusi korraldada.“

Lippus lisas, et eelmine väljapanek täitis igati oma eesmärki. „Hästi oluline on selle paiknemine, et ta asuks inimeste käiguteede juures,“ selgitas ta. „Siin me oleme ka vaadanud, et ta jääks pigem lihtsalt ligipääsetavasse kohta. Loomulikult on talv ja võib-olla see jalutamise ind on väiksem, aga ma väga kutsun kõiki tulema siia jalutama, sest siin saab praeguse ruumitunnetuse kätte ja saab kohe kõrvale vaadata, et aga mida siia siis kavandatakse.“

Plaanidest lähemalt

A-reisiterminali ning kruiisiterminali ala detailplaneeringu eskiislahendusega on kavas rajada uus kruiisikai, uus A-terminali hoonekompleks ja selle esine väljak. Eri liikumisviiside toetamiseks planeeritakse uusi trammi- ja bussipeatusi ning ja jalgrattaparklat. Taksode ja teiste autode parkimine on kavandatud valdavalt maa-alusele korrusele või parkimismajja. Linnaruumi merele avamiseks on kavandatud promenaad jalakäijatele ja kergliiklejatele, mis ühendaks Reidi teed kruiisiterminali katusepromenaadi ja Loodemuuliga.

Admiraliteedi basseini ümbruse detailplaneeringu eskiislahendus näeb ette jahisadamat koos Vanasadama ala keskse linnaväljakuga, mida raamiksid jahtklubi ja ärihooned. Ärihoonete alumistele korrustele oleks võimalik rajada meelelahutusasutusi, galeriisid, kohvikuid, välikohvikuid ja väikekauplusi ning ülemistele korrustele büroosid. Kõigile ajaveetmiseks avatud ning jalutaja- ja ratturisõbralik tänavaruum koos aasta ringi avatud välibasseiniga on kavandatud nii, et seal toimiksid samal ajal ka vajalikud sadama funktsioonid.

D-terminali ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse järgi on planeeritud ääristada sadamaala läbiv jalakäijate promenaad uute elu- ja ärihoonetega ning rajada põhikool Reidi tee 12 kinnistule (detailplaneering DP038310). Rohke haljastusega promenaad jalakäijatele ja kergliiklejatele ühendaks Pirita Kalamajaga. Kavas on luua jalutajasõbralik rikkaliku haljastusega linnaväljak, uusi ühissõidukipeatusi ja jalgrattaparkla. Kujunevas ajaloohõngulises uues linnaruumis on kavas eksponeerida ja integreerida sadama ajalooga seotud hooneid ja detaile ning neid esile tõsta.

Detailplaneeringutega seotud ja nende menetlemist puudutavad dokumendid on avalikud. Materjalidega saab tutvuda tööpäeviti Kesklinna valitsuses (Nunne tn 18), Tallinna Linnavalitsuse infosaalis (Vabaduse väljak 7) ja veebis Tallinna planeeringute registri kaudu. Avaliku väljapaneku ajal saab arvamust avaldada detailplaneeringute lähteseisukohtade ja eskiislahenduste kohta Kesklinna valitsuse aadressil kesklinn@tallinnlv.ee või posti teel (Nunne 18, 15058 Tallinn). Arvamuste esitamise tähtaeg on 12. jaanuar 2023. 

Avaliku väljapaneku tulemusi tutvustav avalik arutelu toimub 31. jaanuaril 2023 kell 14.00 Kesklinna valitsuse saalis (Nunne tn 18). Arutelul osalemiseks veebiplatvormi vahendusel tuleb registreeruda aadressil riina.parm@tallinnlv.ee.

Vaata ka illustreeritud ülevaadet planeeringutest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.