"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Vabastatud Hersonis leiti Venemaa julgeolekuteenistuse poolt sisse seatud laste piinakamber (3)
15. detsember 2022
Foto: Scanpix

Ukraina võimud avastasid ruumi, mida venelased kasutasid Hersoni okupatsiooni ajal laste kinnipidamiseks ja piinamiseks,“ ütles Ukraina ülemraada inimõiguste volinik Dmõtro Lubinets 14. detsembril, vahendab The Kyiv Independent.

Kohalike elanike ütluste kohaselt teadsid teised rajatises viibinud piinamise ohvrid, et Venemaa julgeolekuteenistused olid seal hoidnud ka lapsi. Venelased nimetasid ruumi “lastekambriks”.

„Lastele anti vähe vett ja peaaegu mitte üldse süüa,“ ütles Lubinets. Kohalike tunnistuste kohaselt kannatasid lapsed psühholoogilise väärkohtlemise all. Vene vangistajad ütlesid neile, et nende vanemad on nad hüljanud ja et nad ei naase enam kunagi koju.

Lubinets ütles, et üks 14-aastane poiss arreteeriti ainuüksi katkise Vene varustuse pildistamise eest. „Hiljem teda piinati,“ lisas ta.

Enam madalamale langeda ei saa

„Laste piinamist näeme esimest korda,“ nentis Lubinets. „Arvasin, et pärast Butšat ja Irpinit ei saa vaenlane enam madalamale laskuda, aga Hersonis jõudsime tõesti põhja välja.“

Hersoni, Harkivi ja Donetski oblasti vabastatud aladelt on avastatud kümneid piinakambreid. Kohalikud prokurörid väidavad, et nad on Hersonist seni leidnud neli kohta, kus ukrainlasi piinati.

Kuigi hinnanguliselt kolmandik Ukraina lastest on Venemaa sõja tõttu oma kodudest põgenenud, on endiselt palju jäänud Venemaa okupeeritud aladele või piirkondadesse, kus jätkuvad rasked lahingud. Neid röövitakse, sunniviisiliselt deporteeritakse, haavatakse ja tapetakse.

Üks 16-aastane ukrainlane, keda Kyiv Independent augustis intervjueeris ja kes sattus okupeeritud Melitopolis Venelaste kätte vangi, ütles, et ta oli sunnitud täitma käske, näiteks koristama ohvrite verest läbi ligunenud “piinamisruumi”.

Venemaa igapäevased mürsud ja raketilöögid on tapnud valimatult igas vanuses tsiviilisikuid, sealhulgas imikuid.

Venelased on küüditanud kümneid tuhandeid lapsi

Prokuröride sõnul on alates 24. veebruarist hukkunud vähemalt 443 last ja haavata on saanud üle 855. Kuid tegelikud arvud on eeldatavasti suuremad, kuna need ei sisalda ohvrite arvu piiramise all olnud Mariupolis ja Volnovahhas, mida pommitati tugevalt ja mis on nüüd Venemaa okupatsiooni all.

Moskva okupeeritud aladelt on Ukraina lapsi ebaseaduslikult Venemaale küüditanud. Ukraina presidendi laste õiguste ja rehabilitatsiooni nõunik Daria Herasõmtšuk teatas 9. detsembril, et Venemaa on juba ebaseaduslikult välja saatnud üle 13 000 Ukraina lapse, kuid rõhutas, et see pole kahjuks lõplik arv. “Me saame veel kuulda vähemalt kümnete tuhandete Ukraina laste kohta, kelle Venemaa võimud on röövinud,” ütles ta.

Inimõiguste järelevalveorganisatsioon Amnesty International ütles 11. novembril, et Venemaa poolne laste sunniviisiline ümberasustamine ja väljasaatmine on taunitav ja sõjakuritegu.

Venemaa ametnikud on Ukraina laste röövimist otsesõnu tunnistanud, kirjeldades seda Moskva “helde” sammuna nende abistamiseks sõjas.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vant Aleksandrile
16. dets. 2022 12:44
sa ei tea mida tehti Eestis 1940 ja II MS ajal vene vägede poolt kui nad olid kanna kinnitanud ja see jätkus täiega kuni 1955 aastani , siis pisut leevenes. Lisaks väljasaadetud tuhanded eestlased Venesse , koonduslaagritesse. Velikije Lukis aeti lisaks Punaarmeesse püütud eestlased 10000 ringis , lihamassina tule alla. See mis praegu Ukrainas toimub nagu Putin on öelnud otse - kättemaks , põletab maa puhtaks , elamiskõlbmatuks.
Aleksandr Vant
16. dets. 2022 18:53
Miks sa arvad ett ma pole teadlik 1940 - 1955 aastani Eestis? Koputamine, küditamine, kättemaksud, repressioonid... Olen teadlik isegi Eestis enne 1940 toimunu kohta. Kujuta ette! Kuidas see puutub käes oleva artikli propa valetamise kohta? Vastan sinu eest: Vene on paha! :)))) Ja millal Hr Putin öelnud need sõnad? Tahan kuulda kah! Või lugesid sellest delfist?
Aleksandr
15. dets. 2022 17:06
Tavaline propa sõda. Tõestamata ütlused mõlema poolt. Vene poolt vähemalt asjad alustatud ja dokid koguvad. Muinasjuttud levitakse samuti. Ukraina teeb rohke ja "lusam" piltte. Kuid tihti astub ämbrisse. Nende muunasjuttud aga liiga haiged. VC pottid, vägistatud vanurid ja imikud, viagra jne. Usud? Tubli!