"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
fotod Kultuuritehas Polymeri hoone põlengu käigus hukkus noor kunstnik: uuritakse võimalikku ebaseaduslikku elutegevust ateljees (0)
16. detsember 2022
Põleng Tallinnas Kristiine linnaosas Madara tänaval (16.12.2022) Foto Albert Truuväärt

„Kell 7.50 saime väljakutse Madara tänaval asuvasse tööstushoonesse,“ rääkis päästekeskuse kommunikatsioonijuht Annely Oone. „Kolmandalt korruselt paistis suitsu. Meile teatanud isiku sõnul võis seal olla ka inimesi. Seepärast toimus peale päästjate saabumist koheselt ka suitsu sukeldumine. Tööde käigus leiti hukkunud inimene.“

Vaata galeriid (19)

Tallinnas hukkus Kultuuritehas Polymeri hoone põlengu käigus inimene. Põleng toimus Madara tänav 22 asuva endise tehasehoone renditaval pinnal, mida üürnik kasutas ateljeena. Politse- ja piirivalveamet on hukkunu lähedastega juba ühendust võtnud.

Hukkunuks noor kunstiinimene

Päästetöötajad reageerisid kiirelt ning kella poole üheksaks oli põleng juba lokaliseeritud. Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul oli hukkunuks 30ndates eluaastates noormees. „Põlengu kustutamise käigus selgus, et kahjuks oli siin ka üks hukkunu. Ta kas ööbis või elas siin. Selles suhtes on juhtunu veel eriti kurb, et hukkunu oli sedavõrd noor inimene,“ nentis Riibe. Linnaosa vanema sõnul pole põlema läinud hoone näol tegemist elamiseks ette nähtud ruumidega.

„Siin asuvad loomepinnad ja galeriid, mille omanik on andnud rendilepinguga erinevatele kunstnikele ateljeede ja stuudiotena kasutada,“ rääkis Riibe. „Need ruumid ei ole ette nähtud elamispinnaks. Et ehitada välja üks korterelamu või elamispinnad, selleks tuleb teha vastav projekt, võtta ehitusload ja menetleda pärast nende lõpetamist ka kasutusluba. Aga need siin ei olnud elamispinnad, seetõttu polnud ka siin elamine lubatud.“

Põlenud hoone kõrval asub riigiarhiiv

Linnaosa vanem tunnustas päästetöötajaid kiire tegutsemise eest, kes suutsid põlengu juba vähem kui nelikümmend minutit pärast sellest teatamist lokaliseerida. Sellele järgnes järelkontroll.

„Piirkonnas asub mitmeid klubisid. Siin on ka tööstusettevõtteid ja pakutakse erinevaid teenuseid,“ rääkis Riibe tuleohu potentsiaalselt suurest mõjust kultuuritehas Polymeri ümbruses. „Kohe siin kõrval Madara 24 asub ka rahvusarhiiv. Täname õnne, et tulekahju kusagile edasi ei levinud ja lokaliseeriti kiiresti.“

Linnaosa vanema sõnul on kahjuks paratamatu, et igal aastal sellised traagilised tulekahjud külmade saabudes ka aset leiavad. „Soovitan kõigil üle kontrollida oma kütteseadmed, suitsuandurid ja erinevad tuleohutuse nõuded,“ pani linnaosa vanem kõigile südamele. „Peame olema tähelepanelikud, sest selge on ju see, et külmal ajal toimub kütmine pidevalt.“

Riibe sõnul peaks uurimine välja selgitama, miks õnnetult hukkunud inimene põlengupaigas ööbis. „Selle käigus peaksime ka välja selgitama, kust põleng täpselt alguse sai,“ kinnitas ta. Samas juhtis Riibe tähelepanu põlenud hoone seintelt paistvatele korstnatele „Need viitavad sellele, et kasutatavaid ruume pidi sooja saamiseks öisel ajal kütma,“ nentis ta.

Linnaosa vanema sõnul selgitatakse välja seegi, kas majas elab veel omavoliliselt inimesi, kes võivad ebaseadusliku elutegevusega ennast ja teisi ohustada.

Jäi ööbima pärast performance´it

Hoones ruume rentiva ringkonnaga suhtleva filmikunstniku sõnul oli hukkunud artist tegev nii kunstniku kui muusikuna. Eile viinud noor kunstnik läbi performance´it, mille tõttu ta olevat õhtul koos kasutatud tehnikaga ka renditavasse ateljeesse ööbima jäänud.

„Ega see ei tähenda veel, et ta oleks seal ka elanud,“ ütles Pealinna allikas. „Eks ateljeedega ongi nii, et mõnikord jäädakse ka ööseks või ollakse kohal  pikemalt. Neis ruumides luuakse ju kunsti!“

Tulekahju tekkimise põhjustest ja õnnetuse järeldustest saab päästeameti sõnul rääkida pärast seda, kui kõik tööd on lõppenud ja alustatakse menetlust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.