"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lukas kinnitas tegevuskava eestikeelsele õppele üleminekuks (0)
17. detsember 2022
Albert Truuväärt

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas kinnitas eestikeelsele õppele ülemineku tegevuskava, mis sisaldab nii tähtaegu kui ka vajalikku eelarvet kuni 2030. aastani.

Valitsus tutvus tegevuskava projektiga oktoobris ning andis siis rohelise tule sellega edasi liikumiseks. Lukas märkis, et tegevuskava kinnitamine on loomulik jätk seadusemuudatusele, mille riigikogu esmaspäeval vastu võttis. Lukase sõnul on ühiskond saanud lõpuks üle rahvuslikust alaväärsustundest ja jõudnud ühisele arusaamisele, et üleminek eestikeelsele õppele on Eestis mitte ainult vältimatu, vaid tuleb ka võimalikult kiiresti teoks teha.

“Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muutmisega lõime õigusliku raamistiku eestikeelsele õppele üleminekuks,” ütles Lukas. “Paralleelselt seaduseelnõu menetlusega on valminud tegevuskava, mille koostamisel oleme arvestanud ka riigikogu kultuurikomisjoni, Eesti keelenõukogu, valitsuse ja paljude koostööpartnerite tagasisidega seaduseelnõule, selle rakendamisele ja allkirjastatud tegevuskavale. Tegevuskava pakub riigikogu heakskiidu saanud seaduse elluviimiseks mitmekülgset tuge, et üleminek saaks kooli, lasteaia, kodu, omavalitsuse ja riigi koostöös toimuda.”

Lukas lisas, et tegevuskava kõige mahukam punkt käsitleb asjatundlike ja vajaliku kvalifikatsiooniga õpetajate ja koolijuhtide olemasolu ja motiveerimist. Ülikoolides suurendatakse õpetajakoolituse õppekohtade arvu, luuakse juurde paindlikke õppevorme, pakutakse haridustöötajatele keelekoolitust ning motiveeritakse õpetajaid tööle asuma ja jääma.

Alates järgmise aasta septembrist kehtib kõigile Ida-Virumaa eesti keeles õpetavatele õpetajatele alampalga koefitsient 1,5 ja alushariduses 1,3. Väljatöötamisel on motivatsioonipaketid Ida-Virumaale õpetajaametisse siirdujatele. Paketid sisaldavad üliõpilaste sihtstipendiume, lähtetoetust koefitsiendiga 1,3 ning lähtetoetuse laiendamist alushariduse tugispetsialistidele ja soodustingimustel eluaseme pakkumist. Kõigile haridustöötajatele pakutakse keeleõpet ning aine- ja keeleõppe ja keeleõppemetoodika täienduskoolitusi. Samuti saavad haridustöötajad koolitusi mitmekultuurilise õppe alase teadlikkuse suurendamiseks. Koolijuhtidele on suunatud mitmesugused professionaalse arengu projektid. Õpetajate järelkasvu tagamisse panustab oluliselt ka üldhariduskoolide õpetajate palga alamäära tõstmine 1749 eurole järgmise aasta jaanuarist. See moodustab siis 111 protsenti Eesti keskmisest palgast, seejuures on eesmärk jõuda vähemalt 125 protsendini.
 
Koolidele ja lasteaedadele on kättesaadavad erinevad toetused nii eesti keele kui eestikeelse õppe läbiviimiseks, lisandumas on toetus väljaspool Ida-Virumaad eestikeelsele õppele üleminevatele klassidele. Riik toetab lasteaedu ja koole ka õppematerjalide soetamisel eesti keelest erineva emakeelega õpilastele. Väljatöötamisel on uued keeleoskustasemete testid ja vajalik õppevara, alushariduses on loomisel uus õppematerjalide e-platvorm. Olemasolevad metoodilised ja õppematerjalid kaardistatakse ja süstematiseeritakse. Lisandumas on uued keeletehnoloogilised vahendid eesti keele kui ka teise keele õpetamise ja õppimise hõlbustamiseks.
 
Üleminek eesti õppekeelele toimub lasteaedades ning algab 1. ja 4. klassis 2024. aastal ning viiakse põhikoolides lõpule 2029/2030 õppeaasta alguseks. Gümnaasiumis ja kutsekeskhariduse õppekavade alusel läbiviidavas õppes võib kuni 2029/2030. õppeaastani muu keele osakaal olla kuni 40 protsenti õppemahust. Kool on kohustatud tagama ülemineku eestikeelsele õppele 10. klassis hiljemalt 2030/2031., 11. klassis 2031/2032. ja 12. klassis 2032/2033. õppeaastaks. Kutseõppeasutustes puudutab muudatus kutsekeskhariduse õppekava järgi õppivaid õpilasi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.