"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
nädalavahetusel Vabaõhumuuseum kutsub imesid täis jõulukülla: kahe päeva jooksul saab osa koorikontsertidest, laadast ning jõulukaunistuste meisterdamisest (0)
17. detsember 2022
Foto Albert Truuväärt

17. ja 18. detsember toimub Eesti Vabaõhumuuseumis jõuluküla pealkirjaga “Sündigu imed ja täitugu soovid!”, kus külastaja kogeb rännakul läbi erinevate ajastute jõulude olemuse ja traditsioonide muutust – mis kunagi oli enneolematu ja uudne muutub hilisemal ajal tavapäraseks.

“Ajaloos on nii keerulisemaid kui kaunemaid aegu. Mulle tundub, et praegusel ajal on inimestel vaja midagi ilusat, helget ja head. Seetõttu keskendume tänavuses jõulukülas just jõuluimedele ja soovide täitumisele, olgu need siis tehnoloogilised uuendused, nagu raadio, fotoaparaat või videomakk, oma kodu või kosjad, esimene jõulupuu või toiduabipakk,” sõnas Eesti Vabaõhumuuseumi ürituste projektijuht Merike Puura.    

Eesti Vabaõhumuuseumi jõuluküla ootab väikseid ja suuri külastajaid 17. ja 18. detsembril kell 11–16. Ajarännak algab Köstriaseme talust, kus peremees on talu päriseks ostnud ja perega peetakse tuleviku plaane. Pulga talus on käsil ettevalmistused jõuludeks, kui lesknaise ukse taha saabub ootamatult kosilane. Kas kihlad võetakse vastu või lükatakse tagasi, saab teada eeloleval nädalavahetusel. Härjapea talu on elevust täis, sest peremees on pühade puhul toonud koju küla esimese raadio. Kuie koolimajas peetakse esimest jõulupuud, sel puhul on oodata ka mõisaproua külaskäiku, klassitoast kuuleb harmooniumimängu ja rõõmsaid lauluhääli. Kolhoosi korterelamu 1993. aasta korteris saab osa töötuks jäänud Raimo pere jõuludest. Kas jõulurõõm jõuab ka nende koju? 
 
Lisaks jõulustseenidele erinevatest ajastutest, toimub jõulukülas veel palju muud huvitavat. Kolu kõrts pakub traditsioonilist ja maitsvat pühadetoitu ning kõrtsi ümber on koondunud jõululaadake, kust saab osta kauneid kingitusi või head-paremat talvisesse varasalve.  Kolu kõrtsi sakstekambris õpetavad Floristikakooli juhendajad, kuidas meisterdada endale looduslikest materjalidest pühadekaunistus. Pühapäeval kell 13.00 toimub kõrtsis rahvakunstiseltsi Leigarite laulutuba, kus on võimalik õppida nii regilaule, kui ka mängida ringmänge. 

 Pulga talu hoovis mängitakse hoogsaid traditsioonilisi vanaaja jõulumänge. Kuie kooli elutoas saab panna selga kostüümi ja astuda tsaariaega, et lasta endast teha üks kena pilt. Klassiruumis lauldakse jõululaule ja valmistatakse “liikuvaid pilte”. Sepa talu kambris on end sisse seadnud jõulumees – tule jaga temaga oma jõulusoove. 
 
Sutlepa kabelis kõlavad kahe päeva jooksul erinevad koorikontserdid ja pühapäeval kell 15.00 toimub jõulupalvus, mida teenib õpetaja Toomas Paul.      

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.