"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
SEB Jõulutulesid pannakse välja sama palju kui möödunud aastal (0)
18. detsember 2022
Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

SEB-i poolt tellitud uuringust selgus, et üle poolte vastajatest, Eestis 55 ja Lätis 54 protsenti, vastasid, et jõulutulesid pannakse välja sama palju kui möödunud aastal.

16 protsenti Eesti ja 17 protsenti Läti vastanutest plaanisid kodu kaunistades kasutada eelmisest aastast vähem jõuluvalgusteid, teatas pank. SEB Balti jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuhi Evelin Allase sõnul on palju räägitud sellest, et LED-valgustus on energiasäästlikum, ent tahaplaanile on jäänud see, et igasugune kunstliku valguse lisamine tavapärasesse looduskeskkonda tekitab valgusreostust. “LED-tuled on igal juhul parem valik kui hõõglampide kasutamine, kuid siiski tasub mõelda, kas tuledega kaunistada terve maja välifassaad või piisab ka mõnest hubasest kaunistusest,” märkis Allas.

Allase sõnul tasuks sellel aastal kaaluda ka seda, kuidas kingitusi teha või neid pakkida nii, et igapäevane elukeskkond selle arvelt ei kannataks. Ta tõi välja, et väikesed ümberkorraldused pühadeks valmistumisel võivad suures pildis kaasa tuua märkimisväärse kasu keskkonnale. “Paljudele võib tulla üllatusena, et kingipaberil võib olla üsna suur süsiniku jalajälg ning võimalusel võiks pakkematerjali hoopiski taaskasutada,” selgitas ta.

Läbiviidud uuringust selgus, et kingipaberite taaskasutamine on Baltimaades üsna levinud. Esile kerkisid Leedu ja Eesti, kus kodus leiduvat paberit kasutab uuesti kingituste pakkimiseks vastavalt 55 ja 44 protsenti vastanutest. Lätis kasutab olemasolevat pakkepaberit aga 39 protsenti vastanutest, samal ajal kui ligi 60 protsenti soetab kingituste pakkimisteks uue paberi või kinkekoti. Kingituse pakkematerjalide taaskasutamine on Eestis populaarsem 30–49-aastaste hulgas.

SEB uuringust ilmnes, et eestimaalaste hulgas on järjest populaarsemaks muutunud kunstkuuse ehtimine. Elus kuuse plaanivad osta 18 protsenti vastanutest ning 25 protsenti vastanutest toovad jõulupuu koju metsast. Lätis on jõulukuuse metsast toomine veelgi populaarsem – selle tõi välja 31 protsenti vastanutest, samal ajal päris jõulupuu plaanis osta 20 protsenti vastanutest. Kunstkuuse kasuks otsustas 25 protsenti lätlastest.

SEB tarbijate ostukäitumise uuring toimus 2022. aasta novembris ja uuringu viis läbi uuringufirma Norstat. Uuringus osales 1001 Eestis, 1005 Lätis ja 1000 Leedus elavat inimest vanuses 18–74 aastat.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.