"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video Järgmisel aastal tõuseb Tallinnas õppeaasta alguse toetus ja pensionilisa (0)
19. detsember 2022

Tallinna linnavalitsus kehtestas järgmisest aastast osadele sotsiaaltoetustele uued määrad, mille kohaselt kasvab õppeaasta alguse toetus alates teise klassi minejatele seniselt 50 eurolt 75 eurole ja pensionäridele hinnatõusu kompenseerimiseks tõstetakse pensionilisa toetus 150 eurolt 175 eurole. Ühtlasi kehtestatakse sotsiaalabi saamiseks sissetulekupiiri suurus inimese kohta ning tõstetakse üüritoetust ja eluruumi kohandamise kulu hüvitamise määra.

Täna eakate päevakeskuses jõulupidu tähistanud Väärikate Meeste Klubi seltskonna olulisemaks jututeemaks saigi – raha. “Miks me hakkasime rahast rääkima… inimesed räägivad sellest, mis neile kõige rohkem valu valmistab. Vangid räägivad naistest. Meie räägime rahast, see on kõige aktuaalsem meile,” sõnas Ülo.

“Kui varem läksid poodi ja võtsid seda, mida tahtsid ja väga hindu ei vaadanud, siis nüüd tuleb seda teha ja eelistada kampaaniatooteid ja kollase sildiga kaupu,” lisas Kalju.

Linnaosavalitsused jagavad jätkuvalt kõigile üksi elavatele pensionäridele toiduabipakke ning mitmed argieluteenused on sõltumata hinnatõusust Tallinna pensionäridele püsivalt oma hinnaga.

Kõigis linnaosades paiknevates tegevuskeskustes on eakatele väga soodsate hindadega ilusalong. Näiteks Kristiines saab juuste lõikuse tehtud lausa kuue euroga või maniküüri viie euroga.

Lõppeva aasta viimased külmemad kuud on näidanud, et kuigi pensionärid on seni erakordse hinnatõusuga küll toime tulnud, siis seda ikkagi ülimalt kokkuhoidliku tarbimise tähe all ning aina rohkem on tuginetud ka erinevatele sotsiaaltoetustele.

“Eakaid tuleb päris palju. Peamiselt nad taotlevad toiduabi, aga ka sissetulekust sõltuvaid toetusi, näiteks ravimikulude ja tervisekulude katmiseks,” nentis Mustamäe Linnaosa Valitsuse Sotsiaaltöö talituse juhataja Maria Krastõljova.

Toimetulekutoetust, mida makstakse, kui kõik muud vaesust leevendavad abinõud pole piisanud, vajavad täna Tallinnas vähesed pensionärid. Valdavalt need, kes elavad kas üürikodus või kelle ainus sissetulek on 275 euro suurune rahvapension.

Abilinnapea Betina Beškina nentis, et linn suurendab tuleval aastal mitmete toetuste piirmäärasid, et leevendada seeläbi elanike sotsiaalmajanduslikku ebakindlust. „Oleme kasvava hinnatõusu juures regulaarselt üle vaadanud oma sotsiaaltoetuste piirmäärad, et need arvestaksid olemasolevat majandusolukorda ning toetaks ja tagaks elanikele nende toimetuleku,“ sõnas Beškina. „Hinnatõusud mõjutavad meie kõigi igapäevast toimetulekut, kuid eeskätt vajavad tuge ühiskonna kõige haavatavamad – vähekindlustatud inimesed.“

Linnavalitsuse määruse kohaselt kehtestatakse sissetulekupiiri suuruseks 300 eurot iga pereliikme kohta. Sissetulekupiir on rahasumma, mis peab inimesele või perekonna igale liikmele jääma elamiseks kätte pärast rahvastikuregistrisse kantud eluasemega seotud kulude katmist.

Sissetulekust sõltuvatest toetustest tõstetakse uuest aastast üürimise toetust kuni 900 eurot pere kohta. Toetuse eesmärgiks on nõustamise ja rahalise toetuse abil toetada eluruumi vajavaid inimesi, kes ei ole sotsiaal-majanduslikel põhjustel iseseisvalt võimelised eluaset üürima. Toetusega kaetakse osaliselt või tervikuna üürimisega seotud esmased kulud (nt tagatisraha või ettemaks).

Eluruumi kohandamise kulu hüvitise määr kasvab seniselt 1600 eurolt 3200 euroni. Tegemist on puudega inimese eluruumi kohandamise toetusega, mille eesmärgiks on soodustada puudega inimese iseseisvat toimetulekut, leevendada või kõrvaldada puudest tingitud takistusi eluruumi kasutamisel, toetudes inimese vastutusele enda ja oma pereliikmete toimetuleku eest. 

Piirmäära tõstmine on tingitud ehitustööde hinna kallinemisest viimastel aastatel, mistõttu on raske kuni1600 euro suuruse hüvitisega inimese toimetulekut parandavat kohandust teha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.