"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tuleviku pension: igaüks päästku ennast ise (2)
19. detsember 2022
Foto: Scanpix

Õhtuleht kommenteeris värsket pensionianalüüsi, millest selgub, et iga järgneva kümnendiga muutuvad pensionid Eestis aina ebavõrdsemaks. Põhjus on selles, et pension sõltub aina enam palga suurusest, kuid inimesed harrastavad aina rohkem osaajaga töötamist ning enamik ei saa kätte keskmist palka.

Kui 80-90-aastaste pensionid on veel sarnased, sest sõltuvad töötamise pikkusest, siis nooremate pensionides on juba käärid. Mida aeg edasi, seda üldiselt suuremaks hargneb vahe pensioni ja keskmise palga suuruse vahel – pensioni kahjuks muidugi.

Ei analüüsist ega Õhtulehe kommentaaridest ei selgu aga, milline oleks praeguse pensionisüsteemi taustal väljapääs. Ja õigupoolest seda ei olegi – ehk siis igaüks peab võitlema enda eest ise ja püüdma vanaduspõlveks investeerida varadesse, mida inflatsioon ei söö.

Ränk raha odavnemine, nagu meil praegu, röövib teatavasti kõiki kogujaid ja siin ei aita ükski sammas. Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmisega meil väga vedas, et see jõuti ära teha enne energiakriisi. Eriti vedas neil, kes taipasid raha millessegi mõistlikusse paigutada. Kujutage ette: nüüdseks oleks keskmiselt välja võetud 8500 eurost umbes 25% omakorda veel inflatsioon ära hävitanud.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

variant
9. jaan. 2023 20:24
https://www.err.ee/1608844456/haridusgerontoloog-soovitab-moiste-pensionar-umber-motestada
ahnepäits
28. dets. 2022 17:27
Pensionit makstakse ka sellistele isikutele, kellel on piisavalt vara ja sääste, et saaksid täiesti vabalt elada ilma pensionita. Tegelikult ei tohiks üldse maksta pensionit inimestele, kes penisoniealisena tööl käivad ja raha teenivad. Selliseid riigi rahakoti peal liugu laskvaid ahneid vanainimesi on meie ühiskonnas kahjuks ilmselt tuhandeid. Milleks küll ometi raisata nende peale riigi raha? Kus on siin vajaduspõhine lähenemine? https://epl.delfi.ee/artikkel/120097316/tonis-palts-las-rikkad-maksavad-endale-pensioni-ise