"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
SAADETIS SÕPRADELE Ukraina saab toidule ja kiirabiautodele lisaks 20 liinibussi (0)
19. detsember 2022

Tallinn oli esimene omavalitsus, kes põgenikekriisi alguspäeval hakkas tegelema Ukrainast saabujate vastuvõtu ja abistamisega. Selleks avati juba 2. märtsil esimene põgenike vastuvõtukeskus, mis uussisserändajate toetamise keskusena töötab praeguseni. Niine 2 asuv keskus pakub abi ja nõustamist nii saabuvatele kui ka juba pikemalt Tallinnas viibinud põgenikele.

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul hakkas linn põgenikele kohe korraldama täiendavat riide-, toidu- ja muud abi. “Suur osa põgenikest on saanud praeguseks ajutise rahvusvahelise kaitse saanute staatuse. Neil on õigus ja nad saavad samadel alustel linna elanikega sotsiaalabi, näiteks sissetulekust sõltuvat toetust, ühekordseid toetusi ja sotsiaalteenuseid,” selgitas ta.
Kuna inimesed saavad toetusi samadel alustel ja ühtsest süsteemist, siis põgenike abi osas eraldi ülevaadet ei peeta. Küll aga saab tuua ülevaate mõningates põgenikega vahetult seotud abirubriikides:
• Riiklik üüritoetus. Piirmääraks on 1200 eurot leibkonna kohta ja seda saab taotleda üks kord üürikorteri sisseseadmiseks (lepingu alusel). Kokku on taotlusi praeguseks rahuldatud 2300 leibkonnal kogusummas 2,3 miljonit eurot. Keskmiselt teeb see 1132 eurot leibkonna kohta.
• Toiduabi. Niine keskuse kaudu on toiduabi määratud 6588 perele, kus on abisaajaid 15 116 (kuid siin pered korduvad).
• Riideabi. Tänu linna koostööle uuskasutuskeskusega jagati põgenikele kuni juuni lõpuni tasuta riideabi kokku 9932 korral ning hinnanguliselt 5411 isikule (22. märtsist 21. juunini). Keskmiselt 80 päevas ning kokku summas 28 125 eurot.

Saadetis Kiivevisse ja Lvivi

Tallinn on kogu sõja vältel saatnud abi ka Ukrainasse kohapeale. Linnavalitsus eraldas sotsiaal- ja tervishoiuametile
25 000 eurot sihtotstarbelise toetuse maksmiseks Eesti Punasele Ristile, kes seeläbi toetas Ukraina Punast Risti humanitaarabi andmisel Ida-Ukraina elanikele.
Novembris otsustas linn annetada Tallinna kiirabi poolt kaks kiirabiautot Kiievile ning kaks kiirabiautot saadeti Lvivi.
Selle aasta viimase annetusena otsustas linnavalitsus annetada Ukraina Žõtomõri oblasti kohalikule omavalitsusele 20 diiselbussi, et toetada sealsete ühistransporditeenuste taastamist. Ukrainasse on saadetud varem ka tonnide kaupa humanitaarabi.
“Tallinn on toetanud Ukraina omavalitsusi sõja algusest saadik ning lisaks varasematele toetustele annetame nüüd 20 heas korras liinibussi Žõtomõri oblasti kohalikule omavalitsusele,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart. “Sõjas on kannatada saanud suur osa Ukraina kohalike omavalitsuste teenuseid, nagu ühistransport, kommunaalteenused ja haridus ning seetõttu püüame saata täiendavat abi just nende valdkondade toetamiseks.”
Linnavalitsus andis AS-le Tallinna Linnatransport (TLT) volituse Eesti Punase Risti vahendusel annetada 20 diiselbussi Ukraina Žõtomõri oblasti kohalikule omavalitsusele ühistranspordi taastamise ja ühistransporditeenuse korraldamise toetamiseks. Annetatavad bussid on heas korras ja sõidavad diislikütusel.

Napib pikaajalisi majutuskohti

Suurim väljakutse on sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul praegu pikaajaliste majutuskohtade nappus. “Iga nädal lisandub 500 põgeniku ringis ning omavalitsustel pole neile lihtsalt piisavalt elukohti pakkuda,” ütles ta.
Detsembris lõpeb senine leping põgenike majutamiseks Tallinki laeval. Riisalo sõnul on plaanis seda lepingut pikendada, sest seni on põgenike laeval majutamine olnud edulugu, mille vastu on huvi tundnud ka näiteks New Yorgi linn.
Üldiselt saavad põgenikud elaada riigi elamispinnal poolteist kuud. 81% Eestisse jõudnud ukrainlastest on öelnud, et nad soovivad minna esimesel võimalusel tagasi Ukrainasse, aga mitte lähema kolme kuu jooksul.
Eestisse jäänud enam kui 50 000 Ukraina sõjapõgenikust on praeguseks enamik leidnud omaette elamispinna ning töökoha, selgub Tartu Ülikooli korraldatud uuringust, milles vaadeldi Eestisse jäänud põgenike olukorda. 70%  sõjapõgenikest elab omaette korteris, 8% hotellis või hostelis.
Uuringust selgub, et 60% põgenikest maksab oma majutuse eest ise ning 40% tööealistest ajutise kaitse saanud inimesest on leidnud töö. 27% on end töötuna arvele võtnud. Samas on ÜRO rahvusvahelise uuringu alusel  Ukraina enam kui 4 miljonist tööealisest põgenikust tööga hõivatud vaid 28%.

Tallinna põgenikekeskus aitab Eestis toime tulla

• Ukraina sõjapõgenike keskus aadressil Niine 2 hindab ja vajadusel hoolitseb põgeniku esmaste vajaduste eest ja annab nõu, kuidas saada sotsiaalabi. Keskuses saab põgenik ka Tallinna ühistranspordi tasuta kaardi ehk nn rohelise kaardi. Esmaspäeviti ja reedeti annab Ukraina vanematele nõu haridusameti nõustaja, et selgitada, kuhu ja kuidas on neil võimalik oma laps lasteaeda või kooli saata.  
• Keskus on avatud E 9-18, T ja N 9-17 R 9-16.
• Eesti inimõiguste keskus pakub abivajajatele tasuta õigusabi, mis puudutab rahvusvahelist kaitset. Nõustamine toimub neljapäeviti. Registreerimine telefonil +372 5385 9033.
• Üürilepingute nõustamispäevad on teisipäev ja neljapäev. Registreerida saab telefonil 5385 0005 esmaspäevast neljapäevani 10-16.
• Põgenikud saavad psühholoogiliist abi telefonil 5444 0784 ja 5420 0016.
• MTÜ Eesti Pagulasabi aitab Eestis kohaneda, korraldades selleks grupinõustamisi. Info anu@pagulasabi.ee või www.pagulasabi.ee
• Majutamisnõu annab sotsiaalkindlustusamet oma 24/7 avatud infopunktis, mis asub Tallinna bussijaamas (Lastekodu 46).
• Infot Eestis viibimise, töötamise ja elamise võimaluste kohta annavad nõustajad aadressil migrationadvice@politsei.ee või tel 612 3500 E-R 9-15.
• Abi annab ka Ukraina Kultuurikeskus www.ukk.ee, tel 5650 2572, labora.tallinn@gmail.com
• Täiendav info Ukrainast Eestisse tulnud sõjapõgenikele asub ka kriis.ee lehel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.