"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Intrumi uuring: iga kümnes eestlane on mures, et tänavuste jõulude järel on tal võlgu rohkem kui kunagi varem (0)
20. detsember 2022
Foto Pixabay

Jõulude lähenedes tunnevad paljud Eesti inimesed muret oma rahaasjade pärast. Soov osta kingitusi sõpradele, perele ja töökaaslastele seab inimeste eelarve pinge alla. Mõned neist võtavad jõulusoovide täitmiseks ka rohkem võlgu.

Intrumi 2022. aasta Euroopa tarbijamaksete aruande kohaselt ei usu 36% Eesti inimestest, et jõulud muutuvad kunagi taas selliseks, nagu nad olid enne pandeemiat. Seda muret suurendab ka inflatsioon – 10% kardab olla 2022. aasta lõpuks rohkem võlgades kui kunagi varem.

Lisaks murele võlgade pärast tunneb 33% eestlastest ka ebamugavust tarbetu raiskamise tõttu, mida tekitavad hooajalised müügikampaaniad nagu must reede ja küberesmaspäev. Seda suhtumist jagavad eurooplased üldiselt – 40% usub, et jõulud ei saa kunagi olema endised, 39% tunneb end ebamugavalt hooajaliste allahindluste tõttu tekkivate jäätmete pärast ja 21% kardab, et 2022. aasta jõulude lõpuks on neil võlgu rohkem kui kunagi varem.

“Pühade hooaeg võib paljudele inimestele just rahaliselt olla raske,” ütles Intrum Balticsi tegevdirektor Ilva Valeika. “Oluline on meeles pidada, et jõulude tõeline tähendus ei seisne selles, kui palju me kingitustele kulutame, vaid selles, et veedame aega lähedastega ja näitame teineteise suhtes üles hoolivust.”

Intrum on Euroopa tarbijamaksete aruannet avaldanud iga-aastaselt alates aastast 2013. Euroopa tarbijamaksete aruanne annab ülevaate Euroopa tarbijate igapäevaelust, kulutamisharjumustest ja majapidamiste rahaasjade igakuisest haldamisest.

Aruanne põhineb küsitlusel, mis viiakse üheaegselt läbi 24 Euroopa riigis. Käesoleva aasta uuringus osales kokku 24 011 tarbijat.

Aruande metoodika ja sisu on välja töötanud Intrum koostöös Longitude’iga, mis on rahvusvahelisele korporatiivsele ja institutsionaalsele kliendibaasile mõeldud juhtimis- ja uurimisteenuste spetsialist peakontoriga Inglismaal Londonis. Aruanne avaldatakse 2022. aasta novembris.

Rohkem infot hilinenud maksete trendidest ja arengutest leiade veebilehelt https://www.intrum.ee/ecpr2022

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.