"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Suursaadik Nurlan Seitimov: Kasahstan soovib tihendada koostööd Eestiga (0)
20. detsember 2022

Maailm on sel aastal elanud läbi rea katsumusi. Ukraina konflikt on mõjutanud majandussurutise ja murettekitavate geopoliitiliste pingete kaudu kõiki. Sõja tagajärjed puudutavad ka Kasahstani majandust. Majanduslangus ja inflatsioon õõnestab ettevõtlust terves Kesk-Aasia regioonis.

Keerulises olukorras otsib Kasahstan lahendusi poliitiliste ja sotsiaalmajanduslike algatuste toel. Üleriigiline referendum käivitas põhiseadusreformid, mis on andnud võimaluse uute demokraatlike väärtuste ellu kutsumiseks, nagu piiratud presidendivolitused, tugevam parlament, sõltumatu põhiseaduskohus, uute erakondade loomise hõlbustamine ja otsevalimised. Novembris toimusid presidendivalimised uue põhiseaduse alusel, mis sätestab, et president valitakse seitsmeaastaseks ametiajaks ilma teistkordse tagasivalimise õiguseta.

Väärtuslikke õppetunde sai Kasahstan ka jaanuaris toimunud rahutustega käigus. Paljud neis osalenud amnesteeriti. Viimaste kuude jõupingutused on aidanud kaasa dünaamilisema ja konkurentsivõimelisema poliitilise süsteemi järkjärgulisele käivitumisele.

2023. aasta alguses toimuvad riigis parlamendi valimised. Valimiste eel on tekkimas uusi poliitilisi erakondi, kasvatades seeläbi poliitilist konkurentsi. Esimest korda 18 aasta jooksul saavad üksikmandaadiga ringkondades kandideerida ka üksikkandidaadid.

Oma sisepoliitilist süsteemi muutes ei unusta me rahvusvahelisi kohustusi. Oktoobris toimus Kasahstanis Aasia riikide koostöö ja vastastikkuse usalduse meetmete konverentsi 6. tippkohtumine. See Kasahstani initsiatiivil 30 aastat tagasi asutatud institutsioon on mõeldud tugevdama regioonaalset koostööd rahu, julgeoleku ja stabiilsuse nimel. Samal kuul toimus Astanas Kesk-Aasia riigipeade kohtumine Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga. On sümboolne, et see leidis aset Kesk-Aasia riikide ja Euroopa Liidu diplomaatiliste suhete sõlmimise 30. aastapäeva eel.

Kasahstani eesmärgiks on koostöö laiendamine Eestiga. Sel aastal tähistasime diplomaatiliste sidemete sõlmimise 30. aastapäeva. Meie riigid suhtlevad aktiivselt kõrgel tasemel. Kahepoolne kaubandus näitab stabiilset kasvu ja on jõudnud enam kui 84 ​​miljoni USA dollarini. Ühisettevõtete arv Kasahstanis on kasvanud 74-ni.

Ajal, mil maailm võitleb geopoliitiliste ja majanduslike väljakutsetega, on Kasahstani ja Eesti tihedam koostöö hädavajalik. Samal ajal on Kasahstan jätkuvalt pühendunud suhete arendamisele kõigi riikidega. President Tokajev kinnitas peale ametisse asumist: „Kasahstan jätkab tasakaalustatud ja konstruktiivse välispoliitika elluviimist, mille eesmärk on kaitsta rahvuslikke huve. Tähelepanu keskmes on vastastikku kasulik koostöö kõigi sellest huvitatud riikidega.“

Oleme veendunud, et meie avatud suhtlus teiste riikidega aitab lahendada paljusid globaalseid kriise ja laiendada rahvusvahelist koostööd.

Järgmisel aastal soovime tihendada suhteid Eestiga. Oleme loonud tugeva aluse koostöö edasiseks arendamiseks. Arvestades meie vastastikust soovi koostöö jätkamiseks, on mul põhjust uskuda, et ühiselt saavutame seatud eesmärgid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.