"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
püsi kodus Teisipäeva pealelõunast on oodata Tallinnas jäävihma, majaräästastesse on tekkinud esimesed jääpurikad (4)
20. detsember 2022

Ilmaprognoosi kohaselt võib Tallinnas teisipäeval, 20. detsembri pealelõunal, ajavahemikus 15.00-20.00 sadada jäävihma.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg tõdes, et lepingupartneritele on antud korraldus kõrgendatud valmisolekuks jäävihma olukorras libedusele reageerimiseks, seda eriti ohtlikes kohtades nagu tõusudel ja treppidel.

„Linna hooldatavates 286 enamkasutatavas ühistranspordipeatuses on sõelmekonteinerid, kus saavad ka inimesed vajadusel võtta sõelmeid kohapael libeduse tõrjumiseks. Jäävihma korral paigaldavad lepingupartnerid täiendavalt veel ohtlikesse kohtadesse sõelmekotte ja korteriühistutele jagavad linnaosad sõelmekotte,“ rääkis Sulg. „Palume kõigil liiklejatel olla äärmiselt tähelepanelik, sest sõidu- ja kõnniteedel liiklemine on jäävihma oludes raskendatud ja ohtlik. Soovitame homme inimestel oma sõidud ja liikumised hoolikalt läbi mõelda ning võimalusel oma liikumist piirata.“

Seekord peaks jäävihmale järgnema nii öisel kui ka päevasel ajal plusskraadid, mistõttu ei tohiks jäävihma mõju olla pikaajaline.

Ühtlasi tuletab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet meelde, et paljude kõnniteede puhastamise eest vastutab teega külgneva kinnistu omanik, kes peab teostama ka libedusetõrjet. Selleks võib kasutada graniitkillustiku, mille tera läbimõõt on 2-6 mm, ei ole lubatud kasutada tuhka, liiva või kloriide. Linn omalt poolt jagab korteriühistutele ja eramajade omanikele tasuta graniitkillustikku, selle kohta saab infot linnaosavalitsustest.

Majaräästastesse on tekkinud esimesed jääpurikad

Tänavapuhastusalaste küsimustega ja puudulikust teehooldusest saavad linlased teada anda Tallinna abitelefonil 14410.

Külmade ilmade ja paksu lumega on Tallinnas majaräästastesse tekkinud esimesed jääpurikad, mis võivad olla ohtlikud nii jalakäijatele kui autodele.

“Kui siin nädalavahetusel oli üle 500 kõne meie korrapidajale, siis nendest ainult 24 olid sellised, mis andsid teada jääpurikatest, mis olid ohtlikud või võisid ohtlikuks muutuda,” rääkis Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere.

Ohtlikuks võib kujuneda ka paks lumekiht maja katustel. Samas, eile õhtul sadas vihma ja vahepeal olid ka plusskraadid, suurem lumi katustel on juba alla tulnud.
“Tänaseks puudub meil info, et keegi oleks kannatada saanud, keegi inimene või mõni sõiduk, seda ei ole,” nentis Toompere.

Jääpurikad on tavaliselt olnud probleemiks vanade puitmajade piirkonnas, üldjuhul tekivad nad seal, kus on majades soojaleke.
“Kui on purikad tekkinud, siis tuleb need juba esimesel võimalusel alla lüüa ja katustelt kindlasti ka lund regulaarselt alla ajada, mitte nii, et tekib varinguoht ja siis alles kutsuda. Tavaliselt lumevaring tekib siis, kui hakkab sulaks minema ja siis on kõik need firmad väga hõivatud ja järjekorrad on nädalate pikkused,”
lisas Aivar Toompere.

Jääpurikate kõrvaldamine on majaomaniku või – valdaja kohustus. Sama kehtib ka kõnniteede korrashoiu kohta – teega külgneva kinnistu omaniku kohustus on teha ka libedusetõrjet.

Transpordiamet hoiatab

Transpordiameti teatel liiklusolusid väga keeruliseks muutva jäävihma oht suur ennelõunal Lääne-Eestis, pärastlõunal Kesk- ning õhtul Ida-Eestis.

Keskkonnaagentuuri prognoosi kohaselt levib soojem õhumass päeva jooksul üle Eesti ning see toob kaasa õhutemperatuuri tõusu ja kõrge jäävihma võimaluse.

Õhutemperatuuri tõusuga läheb sadu üle vihmaks ning jäiteoht teedel laieneb alates läänest itta. Tekib udu ja teedele kiilasjää.

“Liiklusolud võivad muutuda sellistes ilmastikutingimustes väga keeruliseks. Riigiteede hooldajad on täies koosseisus väljas, et teha libedusetõrjet kõikidel teedel. Kuid siiski tuleb arvestada, et libedusetõrje tegemine võtab aega,“ ütles transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu osakonna juhataja Andres Piibeleht. “Liiklejatel palume olla äärmiselt ettevaatlikud ja valida sõidukiirus vastavalt teeoludele.“

Sõidutingimused on kogu Eestis jätkuvalt talvised ning sihtkohta jõudmiseks tasub varuda tavapärasest rohkem aega, valida turvaline sõidukiirus, hoiduda ohtlikest manöövritest ning arvestada kaasliiklejatega.

Transpordiamet ootab liiklejatelt teavet teeolude kohta telefonil 1247. Lisateavet teeolude ja liikluspiirangute kohta tasub enne teele asumist vaadata portaalist http://tarktee.ee .

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
20. dets. 2022 14:04
Libedus on saabunud sulailmadega võtnud ikka uskumatud mõõtmed! Kui ise liigun veel tänu kahele headele Saksamaalt tellitud naelotsikuga küünarkargule suhteliselt kindlalt nagu koer neljal jalal, milline see ilm siis ka parasjagu ei oleks, siis erilist lõbu ei paku selline eluohtlik alpinismitreening meie teedel- tänavatel isegi mulle teps mitte, sest topelt valvas tuleb sellegi poolest olla, et kogemata mitte mõnd kaelamurdvat liigutust teha. Ja see graniitkillustik võrreldes omaegse liivatamisega on küll pigem õnnetute liiklejate kulul nalja tegemine, sest neist mõnest siia-sinna poetatud kivikesest nüüd üldjuhul küll suurt abi pole. Kui siis ehk üksnes lastele kes sedasi kivikeselt kivikesele hüpseldes keksu saavad mängida ja kelle alles pehmete kontidega ka ebaõnnestunud hüppe ajal kukkudes eriti midagi ei juhtu!
vot tak
19. dets. 2022 20:17
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehitamist-taluda?id=67657469
parandus
19. dets. 2022 20:18
Läks vale artikli juurde.
variant
19. dets. 2022 20:13
https://www.err.ee/1608824599/svet-lumekoristusega-voiks-teha-sama-susteemi-mis-prugiveoga