"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Toomapäeval algab jõuluaeg. Tänapäeva lapsed ei tea, kes on Tahma-Toomas (0)
21. detsember 2022

Eesti rahvakalendri järgi tähistatakse täna jõuluaja algust märkivat Toomapäeva. Muistse kombe kohaselt pidavat olema Toomapäeval liikvel ka surnute hinged, kuid kes järgib täna vanarahva tavasid, sel õnnestub kurjad jõud järgnevaks aastaks siiski eemale peletada. 

“Toomapäeval on teatud tööd keelatud, näiteks ei tohi puid raiuda või teha villatöid, kuid kuna pühad on ukse ees, siis tuleb Toomapäeval teha ära kõik ettevalmistused pühadeks. Tuleb vara ärgata, hakata kohe suurpuhastust tegema hakata ja isegi kerise kivid puhtaks küürida,” rääkis Eesti Vabaõhumuuseumi lõimumis- ja sotsiaalsete programmide juht Einike Sooväli.

Kui Toomapäeva jooksul on kõigi majapidamistöödega korrektselt ühele poole jõutud, siis kombe kohaselt tuleb üle jäänud kaltsudest, pesemislappidest ja õlgedest meisterdada kokku üks tontlik Tahma-Toomase kuju. 

“Kui Tahma-Toomast tehti, siis mõeldi sinna kõik halvad asjad, mis elus on – laiskus, lollus, lohakus, kurjus, haigused jne. Et neist vabaneda viidi Tahma-Toomas naabri ukse taha. Usuti, et nii läheb see halb kõik talle ja peremees ise saab halvast lahti,” rääkis Sooväli.

Eestlaslikke kombeid Toomapäevaks on meie vanarahva mälus teisigi, kuid tänaseks on kõik neist meie kaasaegsest jõulukultuurist välja jäänud. 

“Väga veider on see, et Toomapäevaga seonduvad kombed on tõesti täiesti välja surnud. Kui koolilapsed käivad ja küsime neilt, mida tähistatakse 21. detsembril, siis heal juhul nimetatakse pööripäeva, kuid Tahma-Toomast ei meisterda keegi,” nentis Sooväli.

Meie esivanematele kommetega saab tutvuda Eesti Vabaõhumuuseumis vahvate hobusõitude käigus, mis toimuvad ka talvisel hooajal T-P kell 11.00 – 15.45.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.