"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
videolugu Jäävihm ja libedad teed murravad linlaste luid, kiirabi on kahe viimase ööpäeva jooksul abi osutanud rohkem kui 20-le raske kukkumistraumaga inimesele (0)
22. detsember 2022

Jäävihm ja libedad teed tõid Tallinna erakorralistesse meditsiinikeskutesse taas tavapärasest pikemad ooteajad. Kuigi suurem libedus peaks tänaseks juba möödanik olema, on jätkuvalt ootesaalides valdavalt patsiendid, kes kas lonkavad jalga või hoiavad kätt sidemega kaelas.

ITK Erakorralise Meditsiinikeskuse arsti Raivo Rohtla sõnul on tavapärasemad vigastused libedusega seotud traumade puhul noortel inimestel hüppeliigese vigastused ning keskealistel ja vanematel inimestel randmevigastused. „Mida vanemaks me saame, murduvad ka suuremad luud – õlavarreluud ja reieluukaelad,“ lisas ta.

Rohtla nentis, et jää on igatalvine teema. „Kui kukute, võib turvaliselt võtta käsimüügi valuvaigisteid, kindlasti panna peale külma, vähendada koormust jalale või käele, mis kannatada on saanud,“ õpetas ta. „Kui on väga suur valusündroom, mis ei allu valuvaigistitele, võib pöörduda EMOsse, aga enamasti ei ole need traumad sellised, mis vajaksid väga kiiret EMOsse tulekut.“

Kui jalg ikka ei kanna, siis tuleb EMOsse pöörduda

Rohtla rõhutas, et EMOsse tuleks kindlasti pöörduda juhul, kui on tegemist juba funktsioonihäirega. „Ei saa kõndida, on näha suurt deformatsiooni suurtel luudel või randmel, siis tuleb kindlasti tulla,“ ütles ta. „Muudel juhtudel, kus väliselt vigastusi näha ei ole, kuid valutab, võib EMOsse saabumist natukene ajastada, väga kiire sellega ei ole. Kui arsti nõuandeid ja läbivaatust olukord ikkagi vajab, tuleb tulla.“

“Mu sõber käis õues ja kukkus. Väga libe on õues, igal pool linnas on libe. Enne käisin ise ka õues ja ei ole tore liikuda nii,” kurtis sõbrale EMO järjekorras toeks olnud Olga.  

Tallinna Kiirabi on kahe viimase ööpäeva jooksul abi osutanud rohkem kui 20-le raske kukkumistraumaga inimesele. Suurem osa jääl libisenutest on pöördunud ise haiglasse. Põhja-Eesti Regionaalhaigla EMO patsientidest on sel nädalal iga kolmas pöördunud asutusse kukkumistraumaga.

Kõige ohtlikumad on peatraumad

“Nende seas on pooled luumurruga ja vajavad pikemat viibimist haiguslehel. Seda juhtub nii eakatel kui ka noortel. Keegi pole sellise ilmaga kaitstud,” sõnas PERHi Erakorralise meditsiinikeskuse arst-resident Leo Tulus.

“Kõige ohtlikumad on ikka peatraumad, kui inimene kukub selili vastu kõva pinda ja tal ei ole pehmet mütsi peas. Selline trauma vajab kõige rohkem tähelepanu arstide poolt, aga õnneks neid on vähe võrreldes randmepiirkonna, käeluumurdude ja jalamurdudega,” nentis Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas. 

Ilmateade lubab jõulujärgsetel päevadel taas temperatuurilangust, mis võib siis suurema libeduse tänavatele tagasi tuua. Oluline on väljas liikudes varuda endale tavapärasest rohkem aega ning võimalusel eelistada kummist tallaga libisemiskindlad jalanõud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.