"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Omavalitsusjuhid soovivad lasteaiaõpetajatele väärilist töötasu (0)
22. detsember 2022
Foto Rene Suurkaev

Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatus tegi pöördumise haridus- ja teadusministri ning riigihalduse ministrile, milles soovitakse omavalitsustele võimalust tagada paindlikult lasteaiaõpetajatele palgatõus.

Eesti Linnade ja Valdade Liidu (ELVL) juhatuse esimees Mihhail Kõlvart tõdes, et tänases raskes ja kohati määramatus majanduse keskkonnas peavad omavalitsused leidma täiendavaid vahendeid toimetulekuks inflatsioonisurvega, energia kallinemisest tingitud kulude katmise ja tööjõukulude tõusuga.

„Praeguse seisuga ei ole riigi poolt eraldatud piisavalt vahendeid, mis võimaldaks omavalitsustel tõsta lasteaiaõpetajate palga alammäära samale tasemele mis üldhariduskoolide õpetajatel,“ selgitas Kõlvart. „Meie palve keskvõimule on, et erandkorras ei sanktsioneeritaks 2023. aastal toetusest ilmajäämisega neid omavalitsusi, kes ei suuda toetuse saamiseks täita kõiki määruse tingimusi.“  

Kui suurematel omavalitsustel on võimalik sisemistest vahenditest leida katteallikaid lasteaiaõpetajate palga alammäära tõstmiseks, siis paljudel omavalitsustel ei ole see kõrgenenud inflatsiooni tingimustes võimalik. Lisaks lasteaiaõpetajatele ootavad palgatõusu ka teised lasteaia töötajad, huvihariduse töötajad, tugispetsialistid, kultuuritöötajad jne.  

Näiteks Võru linnal on uuel aastal lasteaiaõpetajate palgatõusuks vaja 470 000 eurot. „Praegusel hetkel võimaldavad linna eelarvelised vahendid tõsta lasteaiaõpetajate töötasu alammäära 10% võrra ning suurema tõusu võimaldamiseks vajame lisavahendeid,“ täpsustas Võru linnapea Anti Allas. „Omavalitsuste tulud sõltuvad eeskätt tulumaksust ja kui piirkonna keskmised palgad on madalad, siis laekub ka tulu vähem. Kuna omavalitsuste tasandusfond on juba ligi 10 aastat muutumatuna püsinud, siis jäävad väiksema tulubaasiga omavalitsused aasta-aastalt vaesemaks.“

Liidu juhatuse ettepanek riigile on, et 2023. aastal erakorraliselt ei vähendataks nende omavalitsuste riigipoolset koolieelsete lasteasutuste õpetajate tööjõukulu toetust, kes ei suuda tagada lasteaiaõpetajatele 90% õpetajate alampalgamäärast.

ELVLi asedirektori Jan Trei sõnul tähendaks see nendele omavalitsustele lasteaiaõpetajate palga katteallikate mitte isegi samaks jäämist, vaid langust, sest riigipoolne toetus langeb ära. „Seega peavad omavalitsused leidma oma eelarvest lisaraha toetuse languse katteks, et isegi olemasolevat palgataset hoida. Kui riigipoolne toetus kohalikele omavalitsustele on 15 miljonit eurot, siis liit esitas riigieelarve läbirääkimistel ettepaneku tõsta see summa 16,5 miljoni euroni, mida riik kahjuks ei teinud,“ ütles Trei. 

Eesti Linnade ja Valdade Liit soovib esimesel võimalusel alustada riigiga läbirääkimisi täiendavate vahendite leidmiseks omavalitsustele lasteaiaõpetajate tööjõukulu toetuse tõusuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.