"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eesti Energial on aasta lõpuks ligikaudu 150 000 universaalteenuse klienti Trahve universaalteenusele üleminekul veel tehtud ei ole (1)
23. detsember 2022
Eesti Energia

„Eesti Energia ei ole ühelegi kodukliendile universaalteenusele liikumise puhul lepingu lõpetamise tasu rakendanud. Üksikud kliendid on juba universaalteenusest loobunud ning tulnud tagasi paketi- või börsikliendiks,“ ütles Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv.

Samas on universaalteenuse klientide hulk järjest suurenenud. Oktoobris, kui uus seadus elektri universaalteenusest kehtima hakkas, oli kliente 128 270, novembris oli universaalteenuse kliente 144 060 ning detsembriks prognoositakse universaalteenuse klientide arvuks 149 145.

Alates 1. oktoobrist 2022 osutab Eesti Energia elektri universaalteenust hinnaga 19,24 s/kWh, millele lisandub kuutasu 1,99 eurot. Hind võib muutuda igal ajal, sõltudes tootmiskulude tõusust või langusest.

„Enefit Power on öelnud, et ajutiselt kehtestatud tootjahind ei kata täna nende elektri tootmiskulusid. Enefit Power on esitanud konkurentsiametile oma seisukohad ning vajaliku lisainformatsiooni ja materjalid ning hinna kooskõlastamise protsess jätkub,“ rääkis Kaiv hinna muutumise võimalustest.

Kui ta ei pea ka õigeks hakata praegu hinnaindikatsioone andma. Universaalteenuse hind sisaldab ka muutuvaid komponente ja võib seetõttu ajas muutuda. „Kui oleme universaalteenuse tootjahinnale konkurentsiametilt kooskõlastuse saanud, siis teavitame sellest avalikkust ja kliente esimesel võimalusel,“ lisas ta.

Alexelas 80% universaalteenusel

Alexela energiakaubanduse portfellijuht Kalvi Nõu ütles, et nende elektriklientidest on valdav enamus teinud valiku universaalteenuse kasuks.

Suurem klientide liikumine universaalteenusele toimuski oktoobris, sellele järgnevatel kuudel on peamised liikujad olnud kliendid, kellel lõppevad soodsad fikseeritud hinnaga paketid ning on eelistanud jätkata universaalteenusega. Nendest klientidest, kes jäid oktoobris börsihinna paketile, on vähesed liikunud universaalteenusele. „Aga need, kes olid börsipaketil enne universaalteenuse turule tulekut, neist otsustas rohkem kui 80% vahetada oma börsipakett universaalteenuse vastu,“ märkis ta.

Nõu kinnitas, et börsihinna paketil ei ole lõpetamise trahvi ning klient saab igal hetkel liikuda universaalteenusele. „Hetkel kehtivad fikseeritud hinnaga pakettide hinnad on soodsamad kui universaalteenuse hind ning kliendid on eelistanud oma olemasolevat paketti. Kliendid, kellel oli kõrgema hinnaga pakett tegid vahetuse universaalteenuse tulekuga, mil riik pani müüjatele kohustuse kliendid viia üle universaalteenusele.“

Alexela esindaja ennustas siiski ka universaalteenuse hinna tõusu. „Võttes arvesse, et CO2 hind on alates selle aasta septembrist tõusuteel olnud ning ka fakti, et Eesti Energia on üritanud kooskõlastada kõrgemat hinda läbi konkurentsiameti, siis on ilmselt aja küsimus kui universaalteenuse baashinda tõstetakse,“ nentis ta.

Universaalteenuse hinnaga elektrit saavad kodutarbijad kasutada 1. oktoobrist. Kodutarbija võib universaalteenuse hinnaga elektrit osta otse elektrimüüjalt, kes seda teenust osutab. Alexela pakutava universaalteenuse hind on 19,19 s/kWh + kuutasu 1,99 eurot (sisaldab käibemaksu ja elektrimüüja marginaali).

Valikus ka börsipakett

Alexela eesmärgiks on sel kiirel muutuste perioodil toetada oma kliente ja teha nende jaoks soodsaid valikuid. Need kliendid, kelle praegune hind on kõrgem kui universaalteenuse hind, viiakse üle automaatselt universaalteenusele.

Kui tarbija ei soovi universaalteenusega liituda, teavitab tarbija oma otsusest vähemalt kaks päeva enne universaalteenuse hinna kehtima hakkamist Alexelat. Kliendid, kelle elektrihind on soodsam kui universaalteenuse hind, jätkavad olemasoleva lepinguga. Küll aga saavad need kliendid universaalteenuse ise valida.

Kliendid, kellel on sõlmitud leppetrahviga tähtajaline leping enne 23. septembrit 2022 saavad liituda universaalteenusega trahvivabalt kuni 30. septembrini 2023. Kui leping on sõlmitud pärast seaduse jõustumist, siis rakendub ennetähtaegsel lõpetamisel leppetrahv, selgitab Alexela.

Kui pakettidest kõneleda, siis Alexela klientidel on valikus neli põhilist paketti: sõlmida pika perioodiga fikseeritud hinnaga leping – 5 või 7 aastat; jätkata 12 kuuks fikseeritud hinnaga; valida börsihinna pakett või siis universaalteenuse pakett.

Trahvid tulevad järgmisel aastal

Eesti Energia lubab praegu veel tasuta ka universaalteenuse paketist väljuda. Soovi korral on võimalik igal kuul universaalteenuse paketist tasuta väljuda.

Kui aga tekib soov naasta oma vana paketi juurde, siis seda teha enam ei saa. „Kui oled elektrilepingu korra juba lõpetanud, ei ole samadel tingimustel hiljem jätkamine enam võimalik. Võimalik on sõlmida uus elektrileping uute tingimustega,“ selgitas Eesti Energia.

Samas jääb võimalus universaalteenuse pakkujat ka vahetada. Kui praegune elektrimüüja ei osuta universaalteenust või kui soovid universaalteenuse pakkujat vahetada, võid sõlmida uue müüjaga uue lepingu. Kuid tarnijat vahetades ei saa tagasiulatuvalt osta elektrit universaalteenuse hinnaga.

Eesti Energia aga toob esile, et ennetähtaegse lepingu lõpetamise tasu ei rakendu kliendil, kes on sõlminud oma elektrilepingu enne universaalteenuse seaduse jõustumist selle aasta 23. septembril. Ilma ennetähtaegse lepingu lõpetamise tasuta ehk ilma trahvita on võimalik universaalteenusele üle minna kuni 30. septembrini 2023.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Alates 1. oktoobrist 2022 osutab Eesti Energia elektri universaalteenust hinnaga 19,24 s/kWh, millele lisandub kuutasu 1,99 eurot. Hind võib muutuda igal ajal, sõltudes tootmiskulude tõusust või langusest.
27. dets. 2022 01:45
See on vale jutt , lisandub hoopiski nö. krt. tasu , mis oli kevadel 3.00 ringis ja mis hakkas vaikselt muutuma, nüüdseks 5.54 . Ministeerium, EE ja Helme(võitleja) pole vastanud päringule- et kuidas siis nii, riigi soodustust saad nt.16.00 ja sellest on krt. tasu tekkinud , mis liigub ülesmäge. Seega on ju riigilagi valetatud! Teise komponente tõstetakse. Ja lugege edasi - igakuiselt tõuseb tasu teisel skaalal : Võrgutasu muutused Võrgutasu muutub alates 1. jaanuarist 2023 keskmiselt 13 protsenti ja seda tulenevalt elektrienergia hinna märkimisväärsest tõusust tingituna. Elektrilevi on üks suuremaid elektri kasutajaid Eestis ja vajab elektrienergiat võrgus ülekandmisel tekkiva füüsikalise kao katteks ning elektrivõrgu toimimise tagamiseks. Võrgutasu muutub alates 1. detsembrist 2022 keskmiselt 2 protsenti ja seda tulenevalt elektrienergia hinna ligi 14%-lisest tõusust tingituna. Võrgutasu muutub alates 1. oktoobrist 2022 keskmiselt 3%. Muudatus on kõikidele klientidele ühetaoline. Hinnatõusu põhjuseks on elektri hinna kallinemine 27 protsenti.