"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Ecobio Gaasitehase töö lihtsustamiseks tuleb biojäätmed koguda kileta (2)
25. detsember 2022
Erakogu

2023. aastast on Eestis kohustuslik koguda biojäätmeid liigiti ning hiljuti valmis EKT Ecobio gaasitehas, mis suudab kodustest biojäätmetest toota gaasi, ent inimeste harjumus koguda biojäätmeid kilekotidesse teeb tehase töö raskemaks.  

“Eestis on omajagu biogaasitehaseid, kuid EKT Ecobio tehas on hetkel esimene ja ainus, mis suudab vastu võtta ning töödelda kodumajapidamistest kogutud biojäätmeid. Just sel eesmärgil ongi tehas disainitud ja ehitatud ning seetõttu suudetakse tootmisprotsessis eemaldada ka võõrised, millest gaasi teha ei saa,” kinnitas tehase arendusjuht Kalle Grents pressiteates. 

Grents rõhutas, et uues tehases on spetsiaalsed seadmed, et eemaldada biojäätmete hulgast kõik kilekotid või muud pakendid juba enne kääritusprotsessi: seadmed avavad kotid, eraldavad need jäätmetest, pigistavad tühjaks ja kuivaks. Ühtlasi eemaldatakse ka võimalikud muud võõrised, näiteks plastkarbid, oksad, klaasikillud, kivid, kondid ja munakoored. 

Arendusjuhi sõnul muudavad õigesti kogutud biojäätmed aga tehase töö kiiremaks ning efektiivsemaks. “Ideaalne variant on see kui inimene kogub kodused biojäätmed lihtsalt anumasse või ämbrisse ja valab need maja juures asuvasse biojäätmete konteinerisse – nii on keskkonnale kindlasti kõige väiksem koormus juba seetõttu, et kilekotid jäävad tootmata,” selgitas ta.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole komposteeruvate või biolagunevate kilekottide kasutamine biojäätmete puhul mõistlik. “Biolagunevad ja komposteeruvad vooderduskotid ei ole kuidagi “rohelisemad” – tihti hakkavad need väikesteks tükkideks lagunema juba konteineris seistes ning neid on seetõttu masinatel isegi keerulisem biojäätmetest eemaldada, sest püüda tuleb tükke, mitte üht suurt kotti,” kirjeldas Grents. 

Teine äärmus on tema selgitusel aga kilekotid, mis on mõeldud raskeid esemeid kandma, näiteks toidupoodide kilekotid või läbipaistmatud prügikotid – need on liiga tugevad ning masinatel on ka neid keerulisem avada ja eemaldada. “Samuti on läbipaistmatud kotid ohu märk jäätmevedajale ükskõik millises liigiti kogutud jäätmete konteineris, sest kottide sisu pole võimalik tuvastada ning nii võib jääda ka konteiner tühjendamata,” lisas ta. 

“Kui üldse biojäätmete puhul kotte kasutada, siis paberist või võimalikult läbipaistvaid ja õhukesi kilekotte, sest need saavad masinad kõige paremini lahti ja eemaldatud,” soovitas tehase arendusjuht.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ROHELISED ja keskkonnaametnikud toodavad kommunismi
27. dets. 2022 01:06
alles saime majapidamistes lahti tarakanidest, lutikatest, kirpudest, haisvatest krt-elamute ümbrusest, kajakate sittumisest ja tuvidest, kes rõdule pressisid.... Ja nüüd uuesti kordumas .... Praeguste erinevate infektsioonide levikul, korraldada sellist jama - need igasugused prügimajad peaksid olema krt-elamute juurest kadunud (kärbsepesad, herilased ...). Metsloomad pressivad linna, alevikesse. ***hakake selle vastu panema rotimürki - saab nalja , vaadake kui loomaarmastajad hakkavad Päästeametist tellima loomakliinikusse abi ja siis saabub tulemus - seljatatakse idiootsused ja see roheliste jama lõpeb Lisaks - mõniaeg tagasi tõsteti prügihinda , et nüüd saab iga firma tohutu maailma parimad sorteerimiskeskused ja kus fraktsioneeritakse ning vajalik suunatakse siis ümbertöötlemisele vastavalt. Nüüd aina peedistatakse - hinda tõstetakse pidevalt , põletamiseks ei jätku prügi ja tuuakse mujalt , rumalad inimesed käivad lisaks õndsa näoga teiste sõnnikut koristamas - rannas, metsas , jäätmaadel ... Kui te olete tähelepannud - rendikonteinerite kasutamisel , on vedaja kohustatud tegema pesu konteineritele - võetakse ainult renti ja neid isegi ei korrastata ega uuendata ... See ärikate punt on lausmölakad ja see on selline äri nagu kaubandus - tohutu musta raha pesemine. Riik soodustab sellist jama- prügivedu peaks toimuma tasuta kodanikule . Toidujäätmed - siin tuleks kokkuleppida , et võib panna jäätmed laguneva prügikotiga. Taara - siiani ei suudeta EUROOPA liidus kogu taarat pandiga ja tagastusega korrastada. Saksamaal ostes nt. kasti õlut , saad viia sellesama kasti koos taaraga, lükata vastuvõtjasse ja tagastab sulle taara pandi ning kasti tasu. Meil ei saa - ainult jämedakssöönud pläägutavad : meil on tohutu it riik , maailmanabad oleme.... - ei ole , punnsilmad olete!
Minu Arvamus
25. dets. 2022 21:34
Gaasitehase töö lihtsustamiseks tuleb biojäätmed koguda kileta . . ., et prügikastide ümbrus korralikult haiseks, sinna koguneksid kodutud loomad, lendaksid kajakad ja varesed, kes roojavad ümberkaudsed autod täis ja suvel oleks palju kärbseid. Peaasi, et gaasitehas saaks oma toorme sorteerimise pealt rohkem kokku hoida ja gaasi hinnale juurde panna. Mina küll ei hakka oma korteris ämbrisse solki koguma.