"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Politseile möödusid pühad töiselt: keskmisest tunduvalt enam oli lähisuhtevägivalda ja joobes autojuhtimist. Üks mees tegi „nalja“ püstoli mulaažiga inimesi ähvardades (0)
27. detsember 2022
Foto Ilja Matusihis

„Pühadeaja üks ärevamaid sündmusi toimus 25. detsembril. Kell 14 sai politsei äreva teate Kakumäelt,“ rääkis põhja prefektuuri operatiivjuht Taavi Kirss. „Seal nähti meest, kes sõiduteed ületades võttis taskust välja relva meenutava eseme ja tegi selle vinnastamise liigutusi. Mees suundus seejärel otsejoones kaubanduskeskusesse. Politsei jaoks on sellised väljakutsed alati kõrgeima prioriteediga. Reageerime neile nii kiiresti kui võimalik ja suurte jõududega.“

Põhja prefektuuri operatiivjuhi Taavi Kirssi sõnul möödusid pühad politsei jaoks töiselt.

„Kahjuks näeme jätkuvalt, et jõulude ajal sageneb koduseinte vahel vägivald. Sageli saavad tülid alguse just liigsest alkoholitarvitamisest,“ nentis Kirss.

23.-26. detsembrini sai politsei Tallinnas 81 teadet lähisuhtevägivalla kohta, mida on operatiivjuhi sõnul keskmisest tunduvalt rohkem. „Vägivald ei ole kunagi pere siseasi ning on väga hea, et inimesed sellesse sekkuvad ja politsei kutsuvad,“ rääkis Kirss. „Paraku ei ole ohver tihti ise vaimselt või füüsiliselt võimeline abi kutsuma. Samuti ei saa end kuidagi koduse vägivalla eest kaitsta lapsed, kelle jaoks on traumeeriv nii nende füüsiline väärkohtlemine kui see, kui nad peavad kodus vägivalda pealt nägema.“

Liikluses andsid pühade ajal palju tööd joobes juhid. Nelja päeva jooksul kõrvaldati Tallinnas ja Harjumaal roolist kokku 57 joobes juhti, lisaks veel 5 narkojoobe kahtlusega.

„Eriti kurvaks teeb asjaolu, et nende juhtide seas oli ka üks kutseline bussijuht, kelle ülesanne on kõik reisijad turvaliselt ühest punktist teise viia,“ nentis Kirss.

23. detsembril juhtus ka üks väga raske liiklusõnnetus, mille puhul viitavad esialgsed andmed sellele, et juht oli õnnetuse eel teinud liikluses ohtlikke manöövreid.

Püksivärvli vahelt paistis relva mulaaž

Pühadeaja üks ärevamaid sündmusi toimus aga 25. detsembril, kui kell 14 sai politsei äreva teate Kakumäelt. „Seal nähti meest, kes sõiduteed ületades võttis taskust välja relva meenutava eseme ja tegi selle vinnastamise liigutusi,“ rääkis põhja prefektuuri operatiivjuht. „Mees suundus seejärel otsejoones kaubanduskeskusesse. Politsei jaoks on sellised väljakutsed alati kõrgeima prioriteediga, reageerime neile nii kiiresti kui võimalik ja suurte jõududega.“

Kirssi sõnul tabasid politseinikud mehe mõned minutid hiljem, kui ta oli samast poest väljumas. Talle anti korraldus laskuda põlvili ning asetada käed pea taha. „Õnneks mees politseinikele vastupanu ei osutanud, tal pandi käed raudu ja nüüdseks viibib ta kinnipidamiskeskuses,“ ütles operatiivjuht. Kinnipidamisel leidsid politseinikud 41-aastase mehe püksivärvli vahel ka püstoli mulaaži, mis eemalt vaadates näeb välja igati tõetruu.

“Mees, kelle kinni pidasime, oli joobes ega osanud oma tegu millegi mõistlikuga põhjendada, pidades seda naljaks,“ iseloomustas sündmust Lääne-Harju politseijaoskonna välijuht Steffen Tamm. „Selline käitumine on aga äärmiselt ohtlik. See hirmutab teisi inimesi, aga sellega luuakse ka reaalne oht. Teised inimesed ega politseinikud ei tea ju reageerides, et relv ei ole päris ja kasutavad vajadusel ka erivahendeid, et ohtu tõrjuda,”

Lisaks lähisuhtevägivallale ja liiklushuligaansusele toimus pühade aegu ka üksjagu poevargusi. Nii näiteks prooviti ühest Tallinna kauplusest kaasa võtta 3 pudelit Hennessy konjakit maksumusega ligi 125 eurot. “Möödunud nädalal oli ka mitmeid juhtumeid, kui üritati varastada suuremates kogustes toidukaupu, selge suunitlusega rikastada jõuluõhtusööki,” ütles G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

G4Si patrull reageeris möödunud nädalal ka Saue valla kauplusest tulnud paanikahäirele, kus meesterahvas üritas varastada suurel hulgal šokolaadi – kokku maksumusega 256 eurot. Turvakontrolli käigus avastati isiku taskust süstlaid ja narkootilist ainet. Isik anti turvatöötaja poolt üle politseile.

Ilutulestiku kast põles lahtise leegiga

Päästekeskuse kommunikatsioonispetsialisti Berit-Helena Lampi sõnul oli pühadeaeg päästeametile pigem rahulik. Teada anti siiski mõningatest põlengutest, samuti kodus kukkunud vanainimestest.

24. detsembril kell 00.59 teatati päästekeskusele, et Põhja-Tallinna linnaosas Mulla tänaval asuva neljakorruselise maja trepikojas on tunda kärsahaisu ning ühest korterist kuuldub ka suitsuanduri häält. Päästjad leidsid saabudes kiiresti korteri, kus andur töötas ning sisenesid sinna akna kaudu. Kell 01.17 leiti korterist magav elanik ning pliidile unustatud kõrbev toit. Päästjad lülitasid pliidi välja ning tuulutasid ruumid. Elanik anti tervisekontrolliks üle kiirabile.

24. detsembril kell 11.58 anti häirekeskusele teada garaažipõlengust Lasnamäe linnaosas Paevälja puiesteel. Päästjate saabudes põles garaaž lahtise leegiga. Päästemeeskond sai suuremad leegid maha kella 12.25-ks ning tulekahju likvideeriti lõplikult kella 14-ks. Inimesed põlengus viga ei saanud ning selle tekkepõhjus on selgitamisel.

24. detsembril kell 22.45 teatati, et Tallinna kesklinnas Koidu pargis põleb lahtise leegiga ilutulestiku kast. Päästjad kustutasid selle kella 22.52-ks.

25. detsembril kell 09.19 saabus häirekeskusele teade, et Mustamäe linnaosas Sõpruse puiesteel asuvas elumajas on eakas naine oma korteris kukkunud ning vajab abi. Kohale saabunud päästjad sisenesid korterisse akna kaudu ning andsid sealt leitud abitus seisundis inimese üle kiirabile.

25. detsembril kell 13.03 sõitsid päästjad väljakutsele Haabersti linnaosasse Õismäe teele, kus juba mitu päeva ei olnud nähtud eakat ja üksi elavat naisterahvast, kes koputustele ega telefonikõnedele ei vastanud. Päästemeeskond sisenes naisterahva korterisse akna kaudu ning andis sealt leitud abitus seisundis põrandal lebava kannatanu üle kiirabile.

26. detsembril kell 02.50 teatati häirekeskusele, et Põhja-Tallinna linnaosas Merimetsa teel põleb lahtise leegiga sõiduauto. Päästjad kustutasid põlengu kella 03.46-ks ning inimesed selles viga ei saanud.

Palju covidit ja A-grippi

Meditsiiniteenustele andsid tänavuaastaste pühade aegu lisasurvet viirushaigused ja sõjapõgenikud.

„Selle aasta jõulude erilisus on COVID ja A-gripp. Neid esineb rohkelt,“ rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja doktor Vassili Novak. EMOsse pöörduvad sellised haiged arsti sõnul respiratoorsete probleemidega.

Samal ajal möödusid jõulupühad Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonnas tavapärasest hoopis rahulikumalt.

„Kui tavapäraselt on pöördujaid 150-180 vahel, siis jõulupühade ajal olid need arvud väiksemad,“ rääkis ITK kommunikatsioonispetsialist Ene Veiksaar.

Tema sõnul pöördus 24. detsembril Ida-Tallinna keskhaiglasse 139 inimest. Neist 97 tuli EMOsse ja 42 pöördus haiglasse seoses silmahaigustega. Kokku hospitaliseeriti 25 inimest. 25. detsembril oli pöördujaid 124, neist 106 EMOsse ja 18 silmahaiguste tõttu. Hospitaliseeriti 13 inimest. 26. detsembril tuli ITK-le aga 120 pöördumist, neist 96 EMOsse ja erakorraliste silmahaigustega seoses veel 24. Hospitaliseeriti 20 inimest.

Ehkki jõuluaeg möödus ka Põhja-Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novaki sõnul võrdlemisi rahulikult, siis oli võrreldes eelmise aastaga EMO-sse pöördujaid siiski veidi rohkem.

„Erilist trendi libeduse, ilutulestiku või liiklusega seotud õnnetuste osas siiski ei olnud. Selliseid õnnetusi leidis küll aset, aga need olid üksikud juhtumid nagu tavalistelgi päevadel,“ rääkis Novak. Tunduvalt rohkem olevat tema sõnul aga Ukrainast pärit inimesi, kes pole osanud endale veel perearsti leida.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.