"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
kommentaar Riina Solman: Riigihangete seadus võimaldab elektri universaalteenust hankida paindlikult (0)
27. detsember 2022
Riina Solman Foto Mats Õun

Jõulude eel jäi mulle silma murelik lugu, et omavalitsustele universaalteenuse hankimiseks pakutav riigihangete erand ei paku Tallinna linnale sobivaid lahendusi elektri hankimiseks.

Omavalitsustele mõeldes tehtud ettepanek riigihangete seaduse erisuseks puudutaks tõesti vaid hankeid, mille maksumus jääb alla 215 000 euro ja kuhu on kaasatud vähemalt kolm pakkujat. See ülempiir tuleb Euroopa Liidu nõuetest. Samas on ka Tallinnal siiski piisavalt võimalusi, kuidas elektrihankeid võimalikult kiiresti ja paindlikult teha.

Üks võimalus on kasutada nö väikeste osade erandit ehk jagada hange osadeks selliselt, et osade maksumus ei ületaks 20% riigihanke kogumaksumust, st ühe osa maksumus 80 000 eurot. Kui vastav riigihangete seaduse muudatus jõustub, saab sellise hädahanke tegemiseks kasutada väljakuulutamiseta läbirääkimistega menetlust, mis võtab paar päeva ja kohe samas asuda läbi viima suuremat hanget, mis võtab arvesse kogu riigihanke maksumust ja linna vajadusi pikema perioodi jooksul. Samuti oleks sellise hädahanke tegemiseks võimalik kasutada näiteks lihthankemenetlust, kui selle osa maksumus jääks alla 60 000 euro.

Samuti on võimalik elektri ostuks luua dünaamiline hankesüsteem, mis võimaldab kasutada piiratud hankemenetluse sätteid, st, et tähtaegades ja piirmäärades ei ole erisusi. Lihtsam on hiljem ka pakkumuste esitamine ja  hankelepingute sõlmimine, sest süsteemiga saaksid kvalifitseeritud pakkujad liituda jooksvalt kogu süsteemi kehtivuse aja.

Need võimalused peaksid teada olema ka hankekeskuse spetsialistidele, kes orienteeruvad erinevates hankimise võimalustes hästi. Seetõttu soovitan edaspidi rääkida ka asjatundjatega ning kuigi olukord elektriturul on keeruline, tasub jälgida turul toimuvat ja nõu pidada elektrimüüjatega.

Loodan, et peatselt saab ka linna valgustussüsteem pole täielikult LED lahendustele üle viidud, kuna sellest tuleneb tegelik kokkuhoid ja väiksemad elektriarved ka tulevikus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid