"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eesti elanike toetus Euroopa Liidule on rekordkõrge, kõige liitu kuulumiseks peetakse võimalust elada ja töötada teistes liikmesriikides (3)
29. detsember 2022
Foto Pixabay

Eesti elanikest 86 protsenti toetab Eesti kuulumist Euroopa Liitu, selgus riigikantselei tellitud ja Turu-uuringute AS-i läbiviidud iga-aastases elanikkonna küsitluse tulemustest.

Veel uuriti toetust ühisrahale ning arusaama ja hinnangut Eesti tegutsemisele Euroopa Liidus.

Eesti elanikest toetab 86 protsenti Eesti kuulumist Euroopa Liitu, mida on võrreldes 2021. aastaga kaheksa protsenti rohkem. Samuti on tegemist kõrgeima toetusega alates 2000. aastast. Eesti kuulumist Euroopa Liitu ei toeta kuus protsenti. Ühisraha euro kasutamist toetab 89 protsenti Eesti elanikest, mis on läbi aegade suurim toetus.

Kõige olulisemaks põhjuseks Euroopa Liitu kuulumiseks peetakse võimalust elada ja töötada teistes liikmesriikides. Lisaks suurendab Euroopa Liidu liikmelisus vastajate arvates Eesti julgeolekut ning Euroopa Liit aitab edendada rahu, kaitseb väärtusi ja suurendab heaolu. Veel tõid vastajad välja, et Euroopa Liit tagab stabiilse majanduskasvu ja suurendab Eesti konkurentsivõimet. Võrreldes 2021. aastaga peetakse märksa olulisemaks Euroopa Liitu kuulumiste toetamise põhjuseks rahu edendamist ja Eesti julgeoleku suurendamist.

Euroopa Liiduga seostuvad Eesti elanike arvates kõige olulisemalt samuti rahu ja inimõiguste väärtustamine, sealhulgas inimelu, isiklike vabaduste, demokraatia, õigusriigi põhimõtete ning solidaarsuse väärtustamine. Oluliseks peetakse Euroopa Liidu aluspõhimõtteid nagu liikumisvabadus, ühine kriisihaldus, keskkonnakaitse ja kliimamuutustele vastu seismine. Võrreldes 2021. aastaga on enim kasvanud toetus põhimõttele, et liikmesriigid on solidaarsed rändesurve all kannatavate riikidega.

Uuringust selgus, et Eesti elanike hinnangul peaks Euroopa Liidu eelarvest toetama enim põllumajandust, maaelu arengut, julgeolekut ja turvalisust, haridust ja teadust ning Venemaa agressioonist Ukrainas põhjustatud energiakriisi lahendamist. 12 protsenti Eesti elanikest peab oluliseks kliimamuutustega võitlemise toetamist eelarvest.

Kliimamuutuste tagajärgede pärast muretseb kolm neljandikku Eesti elanikest ning 62 protsenti leiab, et Eesti peab rohkem võitlema kliimamuutuste vastu. Kuus protsenti vastajatest peab kõige olulisemaks Eesti Euroopa Liitu kuulumise põhjuseks just Euroopa Liidu panust kliimamuutuste vastu võitlemisse ning keskkonnakaitse toetamist ja regulatsioone. 72 protsenti Eesti elanikest seostub Euroopa Liit kliimamuutuste vastu võitlemise eestvedamine ja keskkonnakaitse.

Eesti elanikest pea pooled hindasid, et on Eesti eesmärkide ja huvidega Euroopa Liidus kursis, mida on 10 protsenti rohkem kui aasta tagasi. Kaks kolmandikku hindab Eesti tegevust Euroopa Liidus edukaks, mida on kaheksa protsenti rohkem kui aasta tagasi. Vastajad olid valdavalt nõus, et Eesti liikmelisus Euroopa Liidus on toonud Eestile head, suurendanud heaolu ja kriisiga hakkama saamist.

Turu-uuringute AS viis uuringu läbi oktoobris ja novembris telefoni- ja veebi teel. Kokku oli valimis 1002 üle 15-aastast Eesti elanikku.

Täpsemalt on võimalik uuringu tulemusi lugeda riigikantselei veebis. 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tiina Sulg
30. dets. 2022 02:02
Ei usu kohe mitte selliseid küsitlusi, NATO on siiski väga vajalik
inter
29. dets. 2022 19:52
Angela Merkel 2012. aasta juunis: igasugused rahvuslikud ideoloogiad on meie ühise ideoloogia takistuseks.
paneuroopa
29. dets. 2022 19:46
Rootsi sotsialistide häälekandja “Aftonbladet”, 14.11.1994: EL-i puhul on tegemist trotskistliku idee teostumisega. Hollandi õlletööstur Heinekeni projekt aastast 1992 jätab Balti riigid hoopis Põhjala koosseisu. Heinekenid sponsoreerisid ka vene revolutsionääre aastal 1917, et hävitada vene kapitalistid kui konkurendid, ja müüdav õlugi on siiani punase viisnurgaga tähistatud.