"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinna planeerimine lähtub 15-minuti linna kontseptsioonist (2)
29. detsember 2022
Madle Lippus Foto Albert Truuväärt

Lõppeval aastal Tallinnas vastu võetud planeeringud lähtuvad linnakeskkonna jätkusuutliku planeerimise põhimõtetest nii elu- ja töökohtade kui teenuste kavandamisel. Oluline roll kestliku linnaruumi loomisel on ka muinsuskaitse valdkonnal ja juba olemasoleva ehituspärandi hoidmisel.

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul liiguti sel aastal hoogsalt edasi mitmete oluliste ja Tallinna linnaruumi lähiaastatel märkimisväärselt kujundavate planeeringutega. “Täna planeeringutega tehtavad otsused loovad järgmiste kümnendite linnaruumi, mistõttu tuleb nende koostamisel lähtuda parimatest teadmistest kestliku linnaruumi planeerimisel nagu selleks on 15-minuti linn ja eluks vajalike põhiteenuste asumine kodu lähedal, suuremate ehitusmahtude ja tiheduse planeerimine ühistranspordiga hästi ühendatud kohtadesse ning elurikkuse hoidmine,“ sõnas Lippus.

Konkreetsetest planeeringutest on abilinnapea sõnul olulisemad Ülemiste ühisterminali planeeringu kehtestamine, Rahvusringhäälingu uue peahoone planeeringu vastuvõtmine ning Ameerika Ühendriikide uue saatkonnahoone kompleksi püstitamiseks detailplaneeringu algatamine Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänavate vahelisel alal. Samuti oluline on Tallinna Sadama piirkonna planeeringute eskiiside jõudmine avaliku väljapaneku etappi, mille osas kõigil huvilistel on võimalik kaasa rääkida kuni 12. jaanuarini.

“Kestliku linnaplaneerimise põhimõtete juurutamisel linna arengu kavandamisel on oluline ka tänavu valminud Põhja-Tallinna üldplaneeringu veebiraamat, samuti edasiliikumine kesklinna üldplaneeringu eskiislahenduse koostamisega,” selgitas Lippus. 

Muinsuskaitse valdkonnas jõudis 2022. aastal lõpule Skoone bastioni restaureerimise esimene etapp. Täiendavalt restaureeriti ka Skoone bastioni Laia tänava lõpus asuvat ja Rannaväravaga külgnevat osa, kus asub tugimüür ja trepp. Lisaks konserveeriti  Pirita kloostrivaremete ida- ja lõunaküljed ning alale paigaldati paarkümmend eesti- ja ingliskeelset infotahvlit, mis tutvustavad Püha Birgitta ordu ja Pirita kloostri ajalugu.

Lippuse sõnul on linna eesmärgiks hoida ja arendada siinseid kultuurimälestisi, ajaloolisi hooneid ja arheoloogiapärandit, millega väärtustakse ajaloolist linnaruumi ning kasutatakse ressursse säästlikult.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehitaja
30. dets. 2022 18:28
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehitamist-taluda?id=67657469
loetle palun need 15 min vajadused diagonaalil 30 km Tallinn
30. dets. 2022 02:19
.... ja siis saaksime teada tühise jutu sisu. Samas tuleb arvestada, võrk-infrastruktuur on seotud diagonaaliga Tallinnast väljaspoole ja just 15 min raames kuid ühine ÜT puudub. Nt.Tallinna Väike ringtee peaks olema ammu valmis, et Smuuli piirkond oleks seotud linna läbimata , läbi Peetri, Nõmmele-Järvele-Hiiule-Astangule-Harkusse-Tiskresse Niisama , vilistamine ei aita lahendustele