"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
repliik Aivar Jarne: Tagantjärele valitsus (0)
30. detsember 2022
Aivar Jarne

Valitsus ja enamuskoalitsioon parlamendis ei saanud aasta lõpuks oma tööga korralikult hakkama. Uusi kõrgemaid lapse- ja peretoetusi hakatakse välja maksma tagantjärele, millalgi maikuust, kui kõik tehnilise poole pealt laabub. Lapsed ja pered aga peavad kõrgete hindadega kuidagi toime tulema ka kevadeni.

Teine näide. Juba oktoobris esitati Riigikogule seaduseelnõu, millega oleks haiguspäevade hüvitamine alates teisest päevast tehtud praegusest ajutisest korrast alaliseks. Kuigi seaduseparandus jõuti aasta viimastel päevadel veel pooleks aastaks ära vormistada, on ka tänasest haigeks jääjatele ikkagi ebaselge, millal ja kui suures ulatuses haiguspäevi hüvitatakse. Haigekassa on rääkinud, et kui õigeks ajaks ei jõuta, siis tehakse seda tagantjärele.

Samas ametnike jõulupreemiad jõudis rahandusministeerium välja maksta juba aegsasti, möödunud kuu lõpuks. Haigekassa juhtkond määras endale preemiad samal ajal, kui vähihaigetele anti teada, et nende ravimiseks ei jätku enam raha.

Kohe jaanuarist kerkib paljude bürokraatide palganumber tuntavalt, mis sest, et kontori- ja kodutöö jäi osadel tegemata. Nõnda peab sotsiaalkindlustusamet hakkama arvestama suure osa uusi toetusi käsitsi. Ameti kuus aastat kestnud IT-arendus SKAIS 2 pole ikka valmis ning neelab lisaks 14 miljonile eurole veel 8 miljonit.

Kõigi uute toetuste väljamaksmiseks aga võtab valitsus laenu, mille intresse hakkavad tagantjärele tagasi maksma uued valitsused. Pikemaajalisi ka uus kasvav põlvkond järeltulijaid, kelle tarvis need laenud võeti.

Valitsuse niisugused trikid trumpavad üle isegi need tootsilikud arvutused, et kui kogu rehkendust õigeks ajaks ei jõua, siis teen ainult pool. Tagantjärele maksmise eest tuleb toetusesajatel valitsuselt nüüd sisse nõuda ka intressid, sest inflatsioon on enam kui 20 protsenti ning kindlasti kahekohaline ka järgmise aasta algul.

Kõrgeid elektriarveid tuleb seadusekuulekatel kodanikel maksta kohe. Poes käies ei võta müüjad sind jutulegi, kui pakud söögi eest maksmist alles maikuus. Valitsus ei saa anda inimestele kogu aeg suunist, et tagantjärele maksmine ongi uus uus normaalsus. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.