"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Enn Eesmaa Edgar Savisaarest: Ilma temata jäänuks Eesti taasiseseisvumine pikaks ajaks unistuseks (3)
30. detsember 2022

„Kui keegi peaks ütlema ühe nime, tänu kellele sai Eesti taas iseseisvaks, siis meenutatakse kõigepealt Edgar Savisaart. Leedus on selliseks inimeseks Vytautas Landsbergis,“ ütles kauaaegne Keskerakonna aseesimees ning praegune Riigikogu liige Enn Eesmaa.

„Savisaare panus ja teene Eesti taasiseseisvumisse oli võimas. Sisuliselt lootusetust olukorrast alustada teed, mis viis suhteliselt kiiresti Eesti taasiseseisvumiseni, on tema üks suuremaid teeneid. Ta etendas olulist rolli mitte ainult selles, mis toimus Eestis, vaid mõjutas ka seda, mis leidis aset Moskvas,“ rääkis Eesmaa.

„Kui seda kõike poleks olnud, siis jäänuks Eesti taasiseseisvumine veel pikaks ajaks unistuseks. Igavene au nendele, kes selle tee ette võtsid! Edgar Savisaar oli kindlasti selle rühma liider, kes tõi meile vabaduse.“

Eesmaa meenutas ka, kuidas paarkümmend aastat tagasi enne Keskerakonna kongressi arutati ühiselt väga pikalt, kas ja kuidas ühineda Euroopa Liiduga. „Savisaar ei olnud väga kindel, kas see on Eestile parim tee. Ta mõtles teisiti, kui enamik inimesi. Kuid ta toetas seda.“

„Keskerakonna aseesimehena nägin, kuidas ta väsimatult töötas, hoolimata mis temast arvati või kuidas temasse suhtuti. Ka oma tervise hinnaga,“ tõdes Eesmaa.

„Edgar Savisaar oli algusest peale Eesti riigis ja poliitikas tipus. Tema mõtlemine oli teistsugune, ta polnud karjääripoliitik. Ta polnud niisugune, nagu enamik praeguseid poliitikuid. Ta mõtles mitu käiku ette, ta tahtis tõeliselt rahva elu paremaks muuta,“ meenutas Edgar Savisaart kauaaegne Keskerakonna liige ja perekonnatuttav Marika Tuus-Laul.

„Ta oli ka suure hinge ja laia maailmavaatega inimene. Temast sai alguse Rahvarinne, Balti kett, suveräänsusdeklaratsioon ja muud asjad, mis viisid meid taasiseseisvumisele. Tema oli ka see, kes viis Eesti turumajanduse teele, alates IME ettepanekust kuni erastamisteni välja.

Kui ta saabus kuhugi rahva ette esinema, siis täitis ta oma vaimse suurusega kogu ruumi, isegi kui ta ei pidanud rääkima. Kui ta kõneles, siis väärikalt. Ainult tema sõnade pärast tuldi kohale igast Eestimaa otsast. Tema prognoose ja kokkuvõtteid kuulasid ja nautisid kõik.

Isiklikult meenub mulle enim, kuidas ta ikka ja jälle külastas meie maakodu Otepääl. Ka siis kui tervis polnud enam see. Viimane kord kui ta käis, siis hakkas tal paha, kuna olid hästi palavad ilmad. Kuid hoolimata sellest, ütles ta ka ära minnes, et tahab ikka tagasi tulla. Telefonis mõni päev tagasi rääkisime veel, et suve poole läheb kõik taas paremaks ning kohtume veel Otepääl. Kahjuks nii ei läinud.“

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meenutaja
31. dets. 2022 14:34
https://www.youtube.com/watch?v=q-6Wn61VSgA
Ajaloohuviline
30. dets. 2022 13:04
Tahtmata Savisaare teeneid kuidagi pisendada on see siiski paraku vaid ilus liialdus Eesmaalt, sest iseseisvusid lõpuks needki liiduvabariigid, kus seda tegelikult üldse ei soovitudki.
ei keegi
30. dets. 2022 13:30
jah, nii oli! N Liidu lagundamises aktiivselt osalenud Jeltsini Venemaa käsitles liiduvabariike ebavajaliku, kõrvaleheitmisele kuuluva ballastina.. SRÜ (Sõltumatute Riikide Ühendus), see oli teine asi, sinna oodati kõiki.